programy
kategorie

Wzrost poziomu morza. Wioska w Bangladeszu pod wodą, ekspert ostrzega przed Bałtykiem

Wioska Kalabogi nad rzeką Shibsa w Bangladeszu znalazła się pod wodą. To skutek podnoszącego się poziomu wody w Zatoce Bengalskiej, która jest częścią Oceanu Indyjskiego. Wszystkie prognozy dotyczące podnoszenia się poziomu wód są coraz bardziej krytyczne. – Obecnie mówi się o wzroście poziomu morza o 1-1,5 m w ciągu 80 lat. Tego typu dane są brane pod uwagę m.in. w bliskiej nam Kopenhadze – tłumaczy w rozmowie z wideo.wp.pl prof. dr hab. Szymon Malinowski, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie tylko wzrost poziomu morza jest niepokojący. W przypadku Polski problemem jest też osiadająca o 2 mm rocznie część wybrzeża. W lutym 2021 r. zespół doradczy ds. kryzysu klimatycznego przy prezesie PAN wydał raport, w którym prognozowane jest, że w ciągu 100 lat historyczne centrum Gdańska znajdzie się pod wodą, a w ciągu 30 lat znacząco wzrośnie liczba wezbrań na Bałtyku. – Wszystkie nizinne obszary przy ujściu rzek są dziś poważnie zagrożone....

rozwiń
243 reakcje
72
80
91
Podziel się
Komentarze (91)
02-07-2021
HjskskdkdNo to natura odbierze szybciej te szkaradne betonowe apartamentowce które powstają tuż przy plażach polskiego wybrzeża
zobacz więcej komentarzy (91)

Programy Wirtualnej Polski

KOMENTARZE
(91)
Hjskskdkd
3 lata temu
No to natura odbierze szybciej te szkaradne betonowe apartamentowce które powstają tuż przy plażach polskiego wybrzeża
Alish
3 lata temu
hmm kiedys tam gdzie Wieliczka tez było morze!
Fik
3 lata temu
I po co było kopać Mierzeję Wiślaną
nax
3 lata temu
Poziom oceanu swiatowego wzrasta.....od 20 tysięcy lat (w tym cyklu).....przybyło w tym czasie 120-130 m czyli średnio rocznie minimum 6 mm..... Cały Holocen to jedno wielkie ocieplenie klimatu. Tyle że za ostatnie 1,8 miliona lat mozna na wykresie klimatostratygrafii naliczyć 36 cykli ocieplenie/ochłodzenie o średniej długosci 50 tysięcy lat....... Wchodzimy obecnie w cieplejszą fazę klimatu i tyle w temacie. Opowiadanie głupot o "zagrożeniu Gdańska" to sianie niepokoju. Średnio obiekty miejskie mają czas "życia" około 50-60 lat...... Nic nie stoi na przeszkodzie aby miasta "odsuwały" sie od brzegu - co zresztą następuje od tysięcy lat rozwoju cywilizacji i świadczą o tym zabytki podwodne znajdowane na całym globie.
Hans
3 lata temu
Super -będziemy mieli bliżej nad morze ze Śląska !
Najnowsze komentarze (91)
Qsxvert
3 lata temu
W wiosce żyją smerfy. Polscy rolnicy żyją na wsi lub we wsi
Adam
3 lata temu
Co na to Greta?
Łysoń
3 lata temu
Gdyby prawdą były stwierdzenia o ociepleniu to super ! Rosłyby u nas kasztany jak kiedyś i winnice pod Gdańskiem .Sytuacja wróciłaby do tej za Mieszka- większa Zatoka Gdańska,zalane Żuławy ,brak mierzei wiślanej i dostęp do Elbląga bez przekopu. Hel też wyspą ,dostęp morski do Szczecina jak dawniej. W całej Polsce cieplutko,winnice,arbuzy,brzoskwinie,morele,super !!!!!
observator
3 lata temu
Nic nie szkodzi. teraz pan Tusk powraca do Polski. Niemieckie supermarkety już czekają na zmianę prawo podatkowego.
max
3 lata temu
Bzdury. Poziom swiatowego oceanu podnosi się od 20 tysiecy lat - juz o 120 do 130m..... czyli minimum 6 mm rocznie i 0,6 m / 100 lat. Holocen to jedno wielkie postepujące ocieplenie. Jest to proces naturalny oparty o cykle klimatyczne które trwają około 50 tys lat ( ocieplenie /ochłodzenie) co jasno widac na tabeli klimatostratygrafi za ostatnie 1,8 miliona lat (mozna naliczyć coś koło 36 cykli ). Być może kończy sie ostatni megaglacjał trwajacy od 30 milionów lat......tego nie wiemy natomiast Słońce zwieksza swoja aktywność i za ostatnie 500 mln lat wzrosła ona o 10% - przynajmniej tak twierdzą astrofizycy.Tak więc antropogeniczne pochodzenie ocieplenia to wielka ściema i skok na kasę- chcą z nas zrobic energetycznych niewolników.
tutek
3 lata temu
kieduys w pl bedzie mnostwo belgalczykow
Turysta
3 lata temu
Gdańsk będzie Wenecją!
xxl
3 lata temu
ćwiczenia wojskowe itp.samoloty pasarzerskie rakiety kosmiczne Militaria Leopard spala w trudnym terenie i warunkach bojowych około 790 litrów paliwa na 100 kilometrów. PT-91 spala 480 litrów na 100 km.Roczny koszt eksploatacji Twardego – 127 tys. zł. Do C-5 Galaxy można załadować 122 tony. Spala wtedy 33,6 litra na jeden kilometr. Godzinny lot F-16 kosztuje 70 tys. złotych, przy czym jest to jedynie koszt paliwa. MiG - 29 spala ponad 200 litrów paliwa na minutę! EC135 często stosowany jako śmigłowiec ratunkowy wynosi około 220 litrów na godzinę lotu! Boeingi, takie jak 737-800, spalają średnio około 5 ton paliwa na 1000 km. Jeżeli jest to większy Boeing np. 767, który waży 185 ton, to w pierwszej godzinie lotu będzie spalał 8 ton na 1000 km. Potem ilość spalanego paliwa maleje do ok. 5-6 ton. Mniejszy Boeing 367 spala oczywiście mnie paliwa lotniczego, ok. 2,5 tony na godzinę. SAMOLOT PASARZERSKI Z kolei Dreamliner, który na pokład zabiera ponad 300 pasażerów, spala o 20 proc. mniej paliwa od klasycznego Boeinga. Ilość spalanego paliwa zależy od technologii, według której samolot został wykonany, jego masy oraz ilości pasażerów na pokładzie. RAKIETY KOSMICZNE Łącznie silnik spalał 1789 kilogramów ciekłego tlenu i 788 kilogramów nafty na sekundę generując 6.77 MN ciągu. Dzięki temu rakieta Saturn V napędzana przez 5 takich potworów mogła się wznieść na wysokość 68 kilometrów z prędkością 9920 km/h. (i spalając w ciągu minuty 150 tysięcy litrów paliwa - 60 tysięcy litrów nafty i 90 tysięcy litrów tlenu).
xxl
3 lata temu
samoloty,militaria typu czołgi itp. rakiety kosmiczne i inne wielkie korporacje najwięcej trują środowisko jeden samolot?Boeingi, takie jak 737-800, spalają średnio około 5 ton paliwa na 1000 km. Jeżeli jest to większy Boeing np. 767, który waży 185 ton, to w pierwszej godzinie lotu będzie spalał 8 ton na 1000 km. Potem ilość spalanego paliwa maleje do ok. 5-6 ton. Mniejszy Boeing 367 spala oczywiście mnie paliwa lotniczego, ok. 2,5 tony na godzinę. Z kolei Dreamliner, który na pokład zabiera ponad 300 pasażerów, spala o 20 proc. mniej paliwa od klasycznego Boeinga. Ilość spalanego paliwa zależy od technologii, według której samolot został wykonany, jego masy oraz ilości pasażerów na pokładzie.
Patryk
3 lata temu
W tej wypowiedzi szykanuje się ludzi podróżujących z paliw a co z całą reszta wytwarzania dwutlenku węgla? Człowiek też wytwarza CO2 oddychając, czyli wniosek prosty czyli połowę ludzi musi wyparować?? Nie lepiej zalesić każdy zakątek ziemi?
Zagłoba
3 lata temu
To nie przepowiednie tylko prawdziwe zjawiska które nastap[ia i to nie za bardzo długo=tak że północne miasta Polski nad bałtykiem znikna pod woda bo poziomy mórz na całym swiecie sie nieubłaganie podnosza i zalewaja ląd i tym samym miasta tam połozone =
Fauna i Flora...
3 lata temu
I bardzo dobrze. Niech zatopi to głupie miasto
Bóbr Jerzy
3 lata temu
A to przypadkiem nie są naturalne procesy geo i hydrologiczne?
Amadeusz
3 lata temu
Jednym słowem mieszkania warszafki spłyną wraz z Bałtykiem
...
Następna strona