Wyniki wyszukiwania dla:

związki

Liczba wyników: 269

Szef OPZZ o sytuacji w LOT: Niechęć zarządu, może nastąpić zapaść

Szef OPZZ o sytuacji w LOT: Niechęć zarządu, może nastąpić zapaść

Money. To się liczy
- Nie ma woli porozumienia ze strony zarządu, jest wola po stronie związków.To jest dosyć nietypowa sytuacja, bo tu jest opór zarządu, wręcz niechęć do rozmów, prowokowanie konfliktu. Związki nasze negocjują, jeśli nie nastąpi porozumienie, może nastąpić zapaść w przedsiębiorstwie - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Guz, przewodniczący OPZZ.
Bakterie w smogu. Niepokojące odkrycie w Pekinie

Bakterie w smogu. Niepokojące odkrycie w Pekinie

Ciekawostki
Smog, który jest mieszaniną zabójczych dla naszego zdrowia tlenków siarki i tlenku azotu oraz pyłów zawieszonych i wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, pojawia się w wielu miastach na całym świecie. Jednak o toksycznej mgle, która często spowija Pekin, krążą już legendy. Teraz okazało się, że w chińskim smogu kryje się coś naprawdę niepokojącego. Z badań wynika, że oprócz standardowych składowych, znajdują się w nim też bakterie. Mikroorganizmy mnożą się w zatrutym powietrzu, czyniąc zanieczyszczenie jeszcze gorszym. Prof. Maosheng Yao, który przeprowadzał badania mówi, że bakterie odżywiają się zawartymi w smogu związkami azotu i siarki, zamieniając je na bardziej skomplikowane lotne związki organiczne, które mogą powodować alergie i są szkodliwe dla zdrowia. Skąd wzięły się bakterie w smogu? Badacze znaleźli wśród nich odmiany używane przez firmy farmaceutyczne do produkcji leków, a także bakterie używane do uzdatniania wody w oczyszczalni ścieków. Podobnie jak w polskich miastach, głównym źródłem smogu w Pekinie, jest ogrzewanie węglem i spaliny samochodów.
PKN Orlen nie musi zakładać PPK. "Mamy własne programy. To będzie decyzja zarządu i związków"

PKN Orlen nie musi zakładać PPK. "Mamy własne programy. To będzie decyzja zarządu i związków"

Money. To się liczy
- Jeśli chodzi o Orlen to, z tego co się orientuję, nie musimy wchodzić w te Pracownicze Plany Kapitałowe, bo mamy swoje plany kapitałowe, tu jest dobrowolność - powiedział w programie "Money. To się liczy" Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN Orlen. Jak dodał, będzie to decyzja zarządu, w tej sprawie wypowiedzą się także związki zawodowe. Ocenił, że sukces PPK zależy przede wszystkim od tego, jak te oszczędzane pieniądze będą inwestowane. - Wszystko zależy w co zostaną zainwestowane te pieniądze, bo to jest klucz do sukcesu, jeśli będą inwestowane w projekty, które długoterminowo będą przynosić korzyści, to pieniądze się pomnożą, jeśli bardziej ryzykownie, to wtedy nie - dodał.
Bennu na celowniku NASA

Bennu na celowniku NASA

Wiadomości
Statek kosmiczny Ozyrys-Rex wszedł na orbitę wokół asteroidy Bennu. Badacze przypuszczają, że obiekt ten jest bogaty w węgiel i może zawierać związki organiczne. Asteroida Bennu powstała około 4,5 miliarda lat temu i znajduje się około 110 mln km od Ziemi. Jest to najmniejsze ciało niebieskie, jakie krąży po orbicie. Ma zaledwie 500 metrów szerokości. Sonda Oryzys-Rex znalazła już ślady wody na powierzchni asteroidy. Jednak Benuu jest zbyt mała, by istniała na niej płynna woda. Eksperci sądzą, że ciekła woda była obecna na większym ciele, z którego oderwała się asteroida Spektrometry umieszczone na Oryzys-Rex zarejestrowały na jej powierzchni cząsteczki zawierające atomy tlenu i wodoru – tzw. "grupy hydroksylowe".
Bekon groźny jak papieros

Bekon groźny jak papieros

Styl życia
Politycy i naukowcy w Wielkie Brytanii zaapelowali do zakazania stosowania azotanów. Azotany to związki chemiczne stosowane w przetwórstwie mięsnym. Są konserwantem. Chronią przed bakteriami. Udowodniono jednak, że gotowanie i jedzenie mięsa zakonserwowanego azotanami jest rakotwórcze. Wytwarzają się bowiem wtedy związki zwane nitrozaminami, a te są bardzo szkodliwe.
Spędził 20 lat pracując dla prezydentów USA. Kim był David L. Niles

Spędził 20 lat pracując dla prezydentów USA. Kim był David L. Niles

Ciekawostki
W Białym Domu pracował przez 20 lat. Od Harry'ego Trumana otrzymał medal za zasługi był asystentem Franklina Delano Roosevelta i Harry'ego Trumana. Mowa o Davidzie K. Nilesie, o którym niewiele osób wie, że był synem polskich Żydów, którzy uciekli do USA przed represjami ze strony carskiej Rosji. Niles zarządzał rządowymi agencjami, które zatrudniały w sumie 6,5 mln osób. Jako zaufany pracownik dbał o dialog różnych środowisk. Między innymi lewicy żydowskich wyborców i Afroamerykanów. Nie brylował na salonach, często działał anonimowo. Rzadko odwiedzał prezydenta, bo skupiał się na pracy. Niles z powodu swego pochodzenia kilkukrotnie był oskarżany o rzekome związki z komunistami. Współpracownicy podejrzewali go o to, że jest homoseksualistą. Niles zmarł 28 września 1952 w wieku 64 lat. Harry Truman powiedział o nim na jego pogrzebie: szybki umysł i ciepłe serce Davida Nilesa były zawsze w służbie ludzkości.
Przetakiewicz o instytucji małżeństwa: "Nie wyobrażam, żebym nie była żoną ojca swoich dzieci"

Przetakiewicz o instytucji małżeństwa: "Nie wyobrażam, żebym nie była żoną ojca swoich dzieci"

5 głębszych
Joanna Przetakiewicz i Rinke Rooyens, choć są ze sobą od przeszło roku i na każdym kroku okazują sobie wzajemną miłość i podkreślają jej dojrzałość, to jak się okazuje, nie planują wcale jej formalizacji. Jednakże, mimo że projektantka ma na swoim koncie małżeństwo i liczne związki, m.in. ten z Janem Kulczykiem, dzięki któremu stała się rozpoznawalna w polskim show biznesie, to do instytucji małżeństwa podchodzi dość konserwatywnie:Nie wyobrażam, żebym nie była żoną ojca swoich dzieci - wyznała w najnowszym wywiadzie. Zatem można wywnioskować, że dopóki nie będzie dzieci, nie będzie też ślubu. Podzielacie jej przekonanie?  
Jedz brokuły. Chronią przed rakiem

Jedz brokuły. Chronią przed rakiem

Styl życia
W kalafiorze, brukselce i brokułach można spotkać glukozynolany. To związki, które naturalnie występują w roślinach z rodziny kapustowatych. U roślin spełniają funkcję ochronną przed działaniem niektórych szkodników. Dla ludzi ważny jest produkt ich przemian, który ma działanie m.in. przeciwnowotworowe. Mowa o sulforafanie, który zapobiega także stanom zapalnym w komórce ścianek jelita. Pomaga też utrzymać w dobrej kondycji wątrobę, nerki i serce. Pozytywnie wpływa na pracę mózgu. Po kuracji nowotworowej brokuły pomagają w dojściu do dobrej formy poszczególnych organów. Według badań, zmniejszają także ryzyko raka prostaty i jelita grubego nawet o 40 proc. Wystarczy jeść brokuły od 3 do 5 razy w tygodniu. Najlepiej ugotowane na parze.
Graviola - czy jest zdrowa?

Graviola - czy jest zdrowa?

Styl życia
Szturmem podbija rynek suplementów diety. Graviola to kolejny owoc o cudownych właściwościach. Ile w tym prawdy? Badania laboratoryjne na zwierzętach wskazują, że potrafi ona obniżać poziom cukru we krwi, łagodzić ból, pomagać w chorobie wrzodowej i zwalczać wirusy. Te same związki, które odpowiadają za dobroczynne działanie wywołują jednak poważne skutki uboczne, dlatego leki oparte na gravioli mogą nigdy nie powstać. 
Niebezpieczne PFC. Szczególnie powinni bać się mężczyźni

Niebezpieczne PFC. Szczególnie powinni bać się mężczyźni

Ciekawostki
PFC czyli perfluorowane związki organiczne mają unikatowe właściwości. Pokrywa się nimi m.in. garnki, opakowania i tkaniny, by były odporne na wodę, tłuszcz i inne plamy. Okazuje się jednak, że ta "cudowna" substancja XX wieku bardzo źle wpływa na nasze zdrowie. Naukowcy z Uniwersytetu w Padwie odkryli, że mężczyźni, którzy dorastali w miejscu, gdzie woda pitna była skażona PFC, mieli mniejszych rozmiarów narządy intymne. Co więcej okazuje się, że PFC łatwo łączy się z receptorami androgenowymi i blokuje ich aktywność. Naukowcy podsumowują wprost: badanie udowadnia, że PFC ma głęboki wpływ na niepłodność u mężczyzn.
Czy akcje #metoo nie odebrała nam przyjemności z seksu?

Czy akcje #metoo nie odebrała nam przyjemności z seksu?

Styl życia
Sex coach Piotr Cywiński opowiada o tym, jakie zachowania w seksie są normą, a jakie poza te normy wychodzą. Mówi też o plusach i minusach akcji #metoo.
Kolejki u wulkanizatorów. Polacy znowu się spóźnili

Kolejki u wulkanizatorów. Polacy znowu się spóźnili

Money. To się liczy
- Już jest za późno na wymianę opon - mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związki Oponiarskiego. - Ja mam taką zasadę: kiedy w ciągu kilku dni w październiku temperatura oscyluje w okolicach 7-10 stopni, dzwonię do serwisu i umawiam się na wymianę opon - zdradza swoje metody Sarnecki. Nowoczesne opony zimowe nie są tylko na "kopny śnieg" jak kiedyś. One dadzą nam lepsze bezpieczeństwo, już jak się robi zimno - podkreśla.
Przepisów zmuszających do wymiany opon nie ma. Za granicą jednak dostaniesz mandat

Przepisów zmuszających do wymiany opon nie ma. Za granicą jednak dostaniesz mandat

Money. To się liczy
W Polsce kierowcy nie ryzykują mandatu za jazdę na letnich oponach zimą. - Ale ubezpieczyciele coraz częściej wyciągają argument rażącego niedbalstwa i w razie wypadku może dojść do odmowy wypłaty odszkodowania - zaznacza Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związki Oponiarskiego. Jak dodaje, za granicą kierowcy jeżdżący zimą na oponach letnich ryzykują wysokie mandaty i jego zdaniem tak samo powinno być w Polsce. - Pora na działania polityków - uważa. I dodaje: - Ci, co nie zmieniają opon, stanowią zagrożenie - wyjaśnia.
Wiśniewski wspomina pierwsze spotkanie z Tajner: "Próbowałem ją zrazić do siebie"

Wiśniewski wspomina pierwsze spotkanie z Tajner: "Próbowałem ją zrazić do siebie"

Gwiazdy
Michał Wiśniewski ma za sobą trzy związki małżeńskie oraz czwórkę dzieci z poprzednich relacji. Na swoim koncie ma również mnóstwo wzlotów oraz upadków. Burzliwa przeszłość celebryty nie zraziła Dominiki Tajner-Wiśniewskiej, która mimo obaw bliskich koleżanek zdecydowała się rozpocząć u boku piosenkarza nowe życie. Małżeństwo z sześcioletnim stażem zgodziło się na udział w programie The Story of My Life. Historia naszego życia. Celebryta przyznał, że na początku znajomości starał się zrazić do siebie córkę byłego trenera skoczków narciarskich. Pomóc w tym miały opowieści o byłych o żonach oraz zaproszenie na weekend w towarzystwie czwórki jego dzieci. Dominika nie bała się jego przeszłości?
Groźny prysznic. Naukowcy zbadali, co kryje się w słuchawce

Groźny prysznic. Naukowcy zbadali, co kryje się w słuchawce

Ciekawostki
Bakterie mogą lecieć na nas pod prysznicem i wywołać zakażenie skóry lub nawet ropne zapalenie płuc. Tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu Kolorado u USA. Eksperci wzięli pod lupę prądki, które już wcześniej znajdowano w wężach i głowicach pryszniców. Większość była nieszkodliwa, ale okazało się, że są też wyjątki. Wtedy lepiej od razu wymienić armaturę. Na szczęście dla nas, w próbkach z Europy, groźnych bakterii było dużo mniej. To dlatego, że na Starym Kontynencie używa się innych niż w USA środków do uzdatniania i oczyszczania wody. W Stanach dominują związki na bazie chloru, a na ten wspomniane prądki są odporne.
Paweł Rabiej: Gej może być dobrym prezydentem

Paweł Rabiej: Gej może być dobrym prezydentem

Gwiazdy
Paweł Rabiej to przyszły wiceprezydent Warszawy. Dwa lata temu w jednym z wywiadów szczerze wyznał, że jest gejem. Teraz odwiedził studio Wirtualnej Polski i opowiedział nam, jak wygląda jego życie z Michałem Cessanisem. Parą są od dwóch lat i przyznają, że w przyszłości chcieliby się pobrać. Środowiska LGBT od lat walczą w Polsce o związki partnerskie. Jak twierdzi Rabiej, Polska od dawna jest na nie gotowa. Co więcej, na Marszu Równości w 2019 r. pojawi się także prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.
Środki owadobójcze. Przyczyną zaburzeń neurorozwojowych

Środki owadobójcze. Przyczyną zaburzeń neurorozwojowych

Styl życia
Organofosforany, związki chemiczne będące składnikiem środków owadobójczych nie są bezpieczne. Wg toksykologów należałoby zakazać ich całkowicie. Kontakt z nimi w trakcie ciąży powoduje obniżenie IQ dziecka  zaburzenia pamięci i uwagi oraz autyzm. Groźne są nawet niewielkie ilości tych środków. 
Więdłocha o kłótniach: "Niczym nie rzucam, zawsze mi szkoda rzeczy"

Więdłocha o kłótniach: "Niczym nie rzucam, zawsze mi szkoda rzeczy"

Gwiazdy
Agnieszka Więdłocha to aktorka, która zdecydowanie bardziej jest znana ze swoich związków, niż z filmów, w których występowała. Spotykała się m.in. z Maćkiem Musiałem i Sebastianem Fabijańskim, jednak związki okazały się fiaskiem. Na szczęście od kilku lat spotyka się z Antonim Pawlickim, z którym zdają się być szczęśliwi. Co więcej, wydaje się, że para wzięła potajemny ślub, o czym świadczą obrączki widniejące od jakiegoś czasu na ich palcach.Ostatnio, w związku z premierą "Planety singli 2", w którym gra jedną z głównych ról, Agnieszka postanowiła udzielić wywiadu na temat kłótni: Niczym nie rzucam, zawsze mi szkoda rzeczy - stwierdziła stanowczo aktorka. Wiedzieliście, że Więdłocha jest aż tak oszczędna? Wywiad koleżance z planu nieoczekiwanie przerwał Maciej Stuhr, potwierdzając, gdyby ktoś nie wiedział: „Ta pani gra w tym filmie”. Zabawne?
poprzednie1 2 3 4 5 ... 15następne