Wyniki wyszukiwania dla:

zmiany klimatu

Liczba wyników: 15

Prezydent nabrał wszystkie media w Polsce, ale nie nas

Prezydent nabrał wszystkie media w Polsce, ale nie nas

Wydanie: 11 stycznia 2019
Podczas konferencji podsumowującej projekt Ministerstwa Środowiska, prezydent Andrzej Duda powiedział coś, co wprawiło całą Polskę w zdziwienie. Wyjawił, że nie wie na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatu. Wychodzi na to, że raport klimatologów i szczyt klimatyczny w Katowicach to za mało by przekonać Andrzeja Dudę, do czegoś co dla większości ludzi jest oczywistością. 
Andrzej Duda mówił o zmianach klimatu. "To nie jest najmądrzejsza wypowiedź"

Andrzej Duda mówił o zmianach klimatu. "To nie jest najmądrzejsza wypowiedź"

Tłit
Sławomir Neumann odniósł się do słów prezydenta, który powiedział, że nie wie, na ile człowiek przyczynia się do zmian klimatu. - To nie jest najmądrzejsza wypowiedź. Zgadzam się z opinią, że on cały czas się uczy. Kiedyś o tym wspominał. Będzie się uczył jeszcze przed długi czas - wyznał. Poseł PO przyznał, że to nie pierwszy taki wyskok Andrzeja Dudy. - Mówił  też o żarówkach, które nie mogą być zwykłe tylko energooszczędne. Prezydent ma wiele takich wystąpień, które są kompromitujące - podsumował.
Tajemnica upadku potężnego imperium rozwiązana. Wskazówki znaleziono w jaskini

Tajemnica upadku potężnego imperium rozwiązana. Wskazówki znaleziono w jaskini

Wiadomości
Jaskinia Gol-e-Zard znajduje się w cieniu góry Damawand wysokiej na ponad 5 tys. metrów. To krajobraz północnego Iranu. W jaskini stalaktyty i stalagmity rozwijają się powoli przez tysiąclecia i zachowują w sobie wskazówki dotyczące minionych zdarzeń pogodowych. Zmiany w chemii tych skał ujawniły, że upadek Imperium Akadyjskiego jest bezpośrednio związany ze zmianami klimatu sprzed ponad 4 tys. lat. Kraina Akadów była pierwszym imperium na świecie. Powstała w Mezopotamii około 4300 lat temu, po tym jak jej władca Sargon z krainy Akadów zjednoczył szereg niezależnych miast. Imperium rozciągało się wzdłuż rzek Tygrys i Eufrat, od dzisiejszego południowego Iraku, przez Syrię i Turcję.
Schejbal ostrzega: "Nadchodzi koniec świata, jaki znamy"

Schejbal ostrzega: "Nadchodzi koniec świata, jaki znamy"

Gwiazdy
W poniedziałek ruszył Szczyt Klimatyczny w Katowicach. Gwiazdą dyskusji o możliwościach zatrzymania zmian klimatycznych został Arnold Schwarzenegger, który zaapelował, by tematu nie pozostawiać jedynie na barkach światowych liderów, w tym Stanów Zjednoczonych. Przy okazji szczytu COP24 ruszyła również kampania społeczna Przepraszam #iCO2dalej. Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi chce w ten sposób zwrócić uwagę na wszechobecne zmiany klimatu. W spocie, w którym gwiazdy przepraszają za bezczynność w kwestii ochrony środowiska, można zobaczyć między innymi Magdę Schejbal, Arka Jakubika, Romę Gąsiorowska i Michała Żuławskiego. Gwiazdy przestrzegają, że przez wzrost średniej temperatury w Polsce ucierpią między innymi niektóre rodzime gatunki owoców. Celebryci ostrzegają również, że bez naszej ingerencji za kilka lat nie pójdziemy do lasu oraz zimą nie ulepimy bałwana.
Globalne ocieplenie "zagląda" mężczyznom w spodnie. Najnowsze wyniki badań naukowców

Globalne ocieplenie "zagląda" mężczyznom w spodnie. Najnowsze wyniki badań naukowców

Ciekawostki
Zmiany klimatu mogą obniżać liczbę plemników - do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu Wschodniej Anglii. Przebadali oni trojszyka gryzącego. Chrząszcze tego gatunku zostały poddane pięciodniowej "fali upałów". Podwyższenie temperatury o 11 stopni powyżej normy, skutkowało obniżeniem ich płodności. Kolejne "fale upałów" niemal wysterylizowały badane chrząszcze. Późniejsze potomstwo niektórych trojszyków żyło poniżej średniej. Okazuje się więc, że szok termiczny może wpływać na płodność zwierząt stałocieplnych. Według naukowców, upały mogą nawet o połowę zmniejszyć zdolności reprodukcyjne samców ssaków.
Konsekwencje zmiany klimatu

Konsekwencje zmiany klimatu

Wiadomości
Przyszłe burze będą bardziej wietrzne, bardziej wilgotne i bardziej niszczące. Naukowcy przeanalizowali 15 cyklonów tropikalnych z ostatnich 10 lat. Zestawili je z huraganami z czasów przedindustrialnych. Okazało się, że w ostatnich latach najgroźniejsze burze były napędzane przez zmiany klimatyczne.
"Superwąż". Nietypowa hybryda pytonów na Florydzie

"Superwąż". Nietypowa hybryda pytonów na Florydzie

Ciekawostki
Badacze odkryli hybrydę dwóch gatunków pytona - birmańskiego i tygrysiego. Naukowcy zbadali 400 węży z bagien Narodowego Parku Everglades. U 13 schwytanych pytonów birmańskich wykryto cechy pytona indyjskiego. Z wymieszania się tych dwóch gatunków może powstać "superwąż", będący jeszcze groźniejszym drapieżnikiem. Mieszanie się DNA obu gatunków pozwoli pytonowi lepiej przystosować się do różnych siedlisk. Rozwój tej hybrydy i zmiany klimatu mogą spowodować, że węże wyruszą z Florydy na północ.
Sól kuchenna receptą na zmiany klimatu

Sól kuchenna receptą na zmiany klimatu

Ciekawostki
Sól kuchenna może ocalić Ziemię przed globalnym ociepleniem - tak przynajmniej twierdzi dr Robert Nelson z Planetary Science Institute w USA. Według naukowca rozpylenie jej w atmosferze będzie skutecznie odbijać promienie słoneczne, a jednocześnie nie będzie negatywnie wpływać na zdrowie ludzi. Wcześniejsze podobne pomysły mówiły bowiem o tlenku glinu i dwutlenku siarki, ale te niszczą płuca i powodują kwaśne deszcze. Istnieją jednak krytycy pomysłu Nelsona. Naukowcy zwracają uwagę na chlor zawarty w soli. Skutkiem jej rozpylenia może być zniszczenie warstwy ozonowej. Doktor z Planetary Science Institute jednak się nie poddaje. Ma nadzieję na przeprowadzenie testów w warstwie troposfery.
Alarmujące sygnały z Antarktydy. Poziom wód urośnie szybciej?

Alarmujące sygnały z Antarktydy. Poziom wód urośnie szybciej?

Wiadomości
Totten to jeden z największych lodowców na Antarktydzie. Jego powierzchnia jest niemal równa powierzchni Francji. Naukowcy z  USA i Australii odkryli, że na oceanie unosi się znacznie większa część lodowca, niż początkowo podejrzewali. Może to oznaczać, że pod wpływem ocieplenia klimatu stopnieje szybciej niż zakładano. Skąd wziął się ten proces? Wszystko przez silne wiatry, które transportują cieplejszą wodę do lodowca i rozpuszczają go od dołu. Przez to więcej lodu odrywa się od podwodnej skały i zaczyna dryfować. Zdaniem badaczy, całkowite stopnienie Tottena może się to przyczynić do wzrostu globalnego poziomu wód aż o 3 metry. Według danych NASA, w ciągu ostatnich 14 lat na Antarktydzie topniało ok. 125 gigaton lodu rocznie. Poziom wód podnosił się przez to o ok. 0,35 milimetra każdego roku. Eksperci zamierzają obserwować zmiany na lodowcu przez najbliższy rok. Pomoże to w ustaleniu odpowiedniej strategii działania, która pozwoli opóźnić proces topnienia.   – Te precyzyjne pomiary zatopionego lodowca są niezbędne do monitorowania zmian i zrozumienia ich. Badania stanowią ważny krok w ocenie potencjalnego wpływu na poziom morza w różnych przyszłych scenariuszach – opowiada Ben Galton-Fenzi, szef zespołu badaczy.
Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli "zaginione miasto"

Puszczali wiązki laserowe z samolotu. Odnaleźli "zaginione miasto"

Ciekawostki
Tysiącletnie, "zaginione", miasto piramid zostało odnalezione w sercu Meksyku. Odkrycia dokonano za pomocą laserów. Wiązki wysyłano z samolotu i mierzono odbite impulsy. W ten sposób powstała mapa. Według naukowców z Uniwersytetu Stanowego Kolorado, piramidy były zbudowane tak gęsto, że przypominają współczesny Manhattan. Miasto nazywało się Angamuco i zostało zbudowane przez grupę etniczną o nazwie Purepecha. Ich państwo było jedną z ważniejszych cywilizacji Mezoameryki.- Pomyśleć, że to masywne miasto istniało w sercu Meksyku przez cały czas i nikt o tym nie wiedział. To coś niesamowitego - mówi Chris Fisher, profesor antropologii na CSU. Według naukowców miasto miało powierzchnię 26 kilometrów kwadratowych i mieszkało w nim około 100 tysięcy osób. Zdaniem ekspertów znalezisko pomoże lepiej zrozumieć historię regionu, migracje ludności a nawet wczesne zmiany klimatu.
Dlaczego niedźwiedzie umierają z głodu. Wideo ujawnia przyczyny

Dlaczego niedźwiedzie umierają z głodu. Wideo ujawnia przyczyny

Wiadomości
W grudniu fotograf National Geographic uchwycił przejmujący obraz. Paul Nicklen nagrał umierającego z głodu niedźwiedzia polarnego. Wideo wstrząsnęło ludźmi na całym świecie. Wiadomo, że przyczyną takiego widoku są zmiany klimatu. Teraz grupa naukowców opublikowała nagranie, na którym dokładnie widać w czym problem.
IMGW: Będzie coraz więcej niszczycielskich żywiołów pogodowych

IMGW: Będzie coraz więcej niszczycielskich żywiołów pogodowych

Ciekawostki
Zmiany klimatu, które zachodzą, są związane ze zmianą składu atmosfery, z efektem cieplarnianym. Mówiąc precyzyjniej, z wpływem człowieka na efekt cieplarniany. W okresie zimowym widzimy, że podnosi się temperatura powietrza, w okresie letnim, że zwiększa się ilość bardzo gwałtownych zjawisk, przyczyna jest ta sama – mówi Michał Kowalewski, klimatolog z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Tak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na gospodarkę

Tak zmiany klimatyczne mogą wpłynąć na gospodarkę

Wiadomości
Dwa tygodnie przed konferencją klimatyczną w Paryżu ekonomiści opublikowali najnowszą analizę, która sugeruje, że ocieplenie klimatu spowoduje ochłodzenie w globalnej gospodarce. Jeśli świat chce uniknąć nieodwracalnych szkód ekonomicznych, musi jak najszybciej rozpocząć walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez pilne systemowe działania - twierdzą autorzy raportu. Badanie obejmuje porównanie między temperaturą i aktywnością ekonomiczną w 166 krajach w ciągu 50 lat. Wyniki analizy wskazują, że zmiany klimatyczne pogłębią dysproporcje w światowej gospodarce.
Nadciąga front niżowy - prognoza długoterminowa

Nadciąga front niżowy - prognoza długoterminowa

Prognoza pogody
Nadciąga typowo jesienna pogoda. Front niżowy, który zmierza do nas z Europy Północnej przyniesie nam opady deszczu i chłodne powiewy wiatru. Pora wyciągnąć nie tylko parasole, ale i grubsze płaszcze. Zimne będą już nie tylko poranki, ale i w ciągu dnia temperatury mogą nie przekraczać 10 stopni.
Megasusze w Kalifornii

Megasusze w Kalifornii

Wiadomości
Istnieje poważne ryzyko, że naturalny cykl oraz zmiany klimatu wspólnie doprowadzą świat do poważnego zagrożenia "megasuszami", a więc suszami trwającymi przez kilkadziesiąt lat.