Wyniki wyszukiwania dla:

ziemia

Liczba wyników: 243

Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Świąteczna kometa. Najbliższe podejście od 70 lat

Ciekawostki
Kometa 46P/Wirtanen, która okrąża Słońce w nieco ponad 5 lat, przeleci obok Ziemi wyjątkowo blisko. Dzięki temu, niewidoczną zazwyczaj z Ziemi kometę, będzie można dostrzec za pomocą lornetki lub teleskopu. 46P/Wirtanen przeleci w odległości 11,6 mln km i będzie to najbliżej od 70 lat. Warto więc spojrzeć w niebo 17 grudnia. Ogon komety może być widoczny już 13-14 grudnia. Od połowy miesiąca wypatrujcie więc zielonej łuny.
Zaledwie 5 km pod ziemią kryje się potężne królestwo

Zaledwie 5 km pod ziemią kryje się potężne królestwo

Ciekawostki
Okazuje się, że życie na naszej planecie kwitnie nie tylko na jej powierzchni i w oceanach. Naukowcy szacują, że głęboko pod skorupą ziemską żyje wiele różnych mikroorganizmów o łącznej masie od 15 do 23 miliardów ton. To około 100 razy tyle, ile ważą wszyscy ludzie na ziemi. Badacze z grupy badawczej Deep Carbon Observatory, wykonali wiele ekstremalnie głębokich odwiertów. Niektóre dochodzą nawet do 5 km w głąb skorupy ziemskiej. Okazało się, że głęboko pod ziemią żyją różne, nieznane dotąd gatunki mikroorganizmów. Naukowcy uważają, że nawet 70 proc. wszystkich żyjących na ziemi mogą stanowić te żyjące w skorupie ziemskiej. Ekstremalne warunki, jakie tam panują, powodują, że nie przypominają one swoich kuzynek z powierzchni planety. Wiek pojedynczej komórki może wynosić tysiące lat, a tempo przemiany materii tych organizmów jest bardzo niewielkie. Naukowcy liczą na to, że dalsze badania tych mikroorganizmów pomogą poznać odpowiedź na najważniejsze pytanie: jak powstało życie na Ziemi?
Teheran zapada się pod ziemię

Teheran zapada się pod ziemię

Ciekawostki
Stolica Iranu, w której mieszka ok. 15 mln ludzi, osiada w zastraszającym tempie. Niektóre rejony zapadają się nawet o 25 cm rocznie. Tak wynika z ostatnich badań niemieckich naukowców. Za pomocą zdjęć satelitarnych i radaru porównali, jak zmieniło się ukształtowanie terenu w Teheranie. Dlaczego miasto zapada się tak szybko? Duży wzrost populacji i związane z tym większe zapotrzebowanie na wodę spowodowało spadek poziomu wód gruntowych. Dlatego właśnie pod Teheranem zapada się ziemia. Do osuszenia przyczyniła się również budowa zapór, które pomagają nawodnić pola uprawne. W rezultacie poziom wód gruntowych, między 1984 a 2011 rokiem, spadł o 12 m. Nierówne ulice, popękane ściany, wykrzywione budynki, niektóre nadające się tylko do rozbiórki. Te objawy zapadania się miasta jego mieszkańcy mogą obserwować już dziś. Autorzy badania ostrzegają, że jeśli władze miasta nic nie zrobią, konsekwencje dla jego mieszkańców będą dużo poważniejsze.
Wielkie wymieranie. Przyczyną będzie działalność człowieka

Wielkie wymieranie. Przyczyną będzie działalność człowieka

Ciekawostki
Do tej pory w historii życia na ziemi udało się zidentyfikować 5 wielkich, masowych wyginięć gatunków. Największym z nich było wymieranie permskie, 245-250 mln lat temu. Z powierzchni planety zniknęło wtedy 96 proc. gatunków morskich i 70 proc. gatunków lądowych. Amerykańskim naukowcom udało się poznać jego przyczynę. Był nią wzrost średniej temperatury na Ziemi. Wtedy przyczyną były wybuchy wulkanów na Syberii, które uwolniły do atmosfery duże ilości CO2. Dzisiaj uwalnianie niebezpiecznych ilości gazów cieplarnianych spowodowane jest działaniem człowieka. Naukowcy szacują, że kolejne  wielkie wymieranie będzie miało miejsce w ciągu najbliższych stu lat. Policzyli nawet, że 1/10 drogi do wielkiego wymierania jest już za nami i jeśli utrzymamy emisję CO2 na aktualnym poziomie, do 2100 podgrzejemy oceany o 20%, co będzie zabójcze dla większości organizmów. Im cieplejsza jest woda w oceanie, tym mniej tlenu jest w stanie się w niej rozpuścić. Wraz ze wzrostem średniej globalnej temperatury, w wodzie ubywa życiodajnego gazu i zwierzęta wodne zwyczajnie się duszą.
Jak powstała Ziemia? Nowa teoria naukowców

Jak powstała Ziemia? Nowa teoria naukowców

Wiadomości
Ziemia mogła powstać w czasie, gdy wiatr słoneczny utrzymywał skały wokół Słońca, a Jowisz wędrował przez pierwotny Układ Słoneczny. Skąd takie wnioski? Otóż naukowcy zauważyli, że w odróżnieniu od innych gwiazd, wokół Słońca nie krąży kosmiczny gruz.
Budowa warszawskiego metra wstrzymana. Na miejsce od razu zjechali specjaliści

Budowa warszawskiego metra wstrzymana. Na miejsce od razu zjechali specjaliści

Wiadomości
Podczas budowy II linii metra na warszawskiej Woli przy stacji Płocka, odnaleziono szczątki mamuta. Odkryto kości miednicy oraz inne elementy szkieletu. Znaleziska dokonano 6 metrów pod ziemią podczas prac wykonywanych przy budowie wentylatorni stacyjnej.
Super-Ziemia. Jedynie 6 lat świetlnych od naszej planety

Super-Ziemia. Jedynie 6 lat świetlnych od naszej planety

Wiadomości
Choć temperatura na jej powierzchni wynosi -150°C, naukowcy uważają, że może kryć się na niej życie. Planeta jest 3,2 razy większa od Ziemi, ma skalistą powierzchnię, a rok trwa tam 233 dni. Super-Ziemia Krąży wokół oddalonej o 6 lat świetlnych od Ziemi Gwiazdy Barnarda, w gwiazdozbiorze Wężownika. Gwiazda Barnarda to czerwony karzeł. Świeci dużo słabiej niż Słońce, głównie światłem podczerwonym. 
Trzy ogromne asteroidy w ten  weekend przelecą obok Ziemi

Trzy ogromne asteroidy w ten weekend przelecą obok Ziemi

Wiadomości
Według ekspertów największa ze skał kosmicznych "2018 VS1" mierzy ok. 30 metrów. To tyle co płetwal błękitny - największe na Ziemi zwierzę. Eksperci spodziewają się, że wszystkie trzy asteroidy znajdą się najbliżej Ziemi w sobotę.
Wrocław: projekt nekropolis

Wrocław: projekt nekropolis

Łowcy Przygód
Nekropolie ofiar wojny. Miejsca pamięci, kultu czy może gniazda propagandy? Odpowiedź zależy od Was, bo to Wasza interpretacja liczy się najbardziej. Nic jednak nie zmieni faktu, iż w wielu polskich miastach kilka metrów pod ziemią spoczywają szczątki osób, które na terenie dzisiejszej Polski walczyły z okupantem. W grupie tych ludzi znajdziecie także Włochów, którzy potem opowiedzieli się po stronie Hitlera, oraz Rosjan, którzy wspierali stalinowski reżim... Nie zmienia to jednak faktu, iż tu, na naszej dziś ziemi, walczyli kiedyś o wolność i pokój. Jakkolwiek sami to rozumieli...
Naukowcy po latach potwierdzają odkrycie polskiego astronoma

Naukowcy po latach potwierdzają odkrycie polskiego astronoma

Wiadomości
Eksperci z Węgier odnaleźli dwa obłoki pyłu krążące wokół Ziemi. Pierwszy odkrył je Kazimierz Kordylewski w październiku 1961 roku. Do tej pory badacze pozostawali sceptyczni wobec dokonania Polaka - nikt inny nie widział obłoków. Teraz dzięki filtrom polaryzującym przymocowanym do soczewki kamery udało się potwierdzić ich lokalizację.
Niezwykłe zdjęcie Ziemi. Wykonała je sonda lecąca w kierunku Słońca

Niezwykłe zdjęcie Ziemi. Wykonała je sonda lecąca w kierunku Słońca

Ciekawostki
NASA udostępniła niezwykłe zdjęcie z rozpoczętej misji sondy Parker Solar Probe. Wykonał je instrument WISPR. Widać na nim bardzo jasny punkt - to Ziemia. Poniżej widać też blady półksiężyc, który jest po prostu odbiciem w soczewce aparatu. Zdjęcie wykonano 25 września, kiedy sonda była w trakcie swojego pierwszego przelotu w pobliżu Wenus i znajdowała się ok. 43 milionów kilometrów od Ziemi. Misją sondy Parker Solar Probe jest zbadanie zewnętrznej części Słońca.
Statek w mogile. Naukowcy odnaleźli średniowieczną łódź

Statek w mogile. Naukowcy odnaleźli średniowieczną łódź

Ciekawostki
Szczątki mierzącego 65 m statku wikingów, odkryto w średniowiecznym kurhanie w Norwegii. Kształt łodzi został wykryty ok. 50 cm pod ziemią w kopcu pogrzebowym za pomocą radaru. Początkowo naukowcy sądzili, że to co widzą, to anomalia. To jednak niezwykle rzadkie odkrycie i może rzucić światło na wyprawy ówczesnych wykwalifikowanych żeglarzy. Naukowcy zastanawiają się teraz co zrobić z "łodzią z Halden". Pewne jest, że teraz wydobywać jej nie będą ze względu na porę roku. Wikingowie pływali po morzach między VIII a XI w. Mieli zwyczaj chowania zmarłych wodzów w łodziach.
"Tu i Teraz" na DVD

"Tu i Teraz" na DVD

Film
"Tu i teraz” to nowy, oryginalny serial HBO w prowokacyjny, lekko mroczny i komiczny sposób przedstawiający współczesną amerykańską rodzinę. Produkcja stworzona przez Alana Balla, autora obsypanych nagrodami seriali "Sześć stóp pod ziemią” i "Czysta krew”, w której główne role zagrali Tim Robbins i Holly Hunter z zadebiutuje na DVD już 17 października. 
Wielki mały krok dla człowieka. Komiczne nagrania z Księżyca

Wielki mały krok dla człowieka. Komiczne nagrania z Księżyca

Ciekawostki
O wielkim kroku dla ludzkości słyszeliśmy wielokrotnie, ale okazuje się, że mały krok dla człowieka również zasługuje na duże zainteresowanie. Na Księżycu od 21 lipca 1969 roku stanęło jeszcze 12 osób. Niemal dla każdego z nich poruszanie się po satelicie Ziemi było sporym wyczynem. Grawitacja jest tam bowiem 6 razy mniejsza co powoduje, że zapanowanie nad własnym ciałem staje się bardzo trudne. Spektakularne upadki zaliczyli m.in. Gene Cernan i Jack Schmitt podczas misji Apollo 17. Każda wywrotka została dokładnie przeanalizowana przez NASA i szczegółowi opisana w raportach.
Niesamowite odkrycie "drugiej Ziemi" było początkiem. Badacze nie mogą oderwać oczu

Niesamowite odkrycie "drugiej Ziemi" było początkiem. Badacze nie mogą oderwać oczu

Wiadomości
To już oficjalne: badacze potwierdzili istnienie "drugiej Ziemi" zlokalizowanej w systemie Proxima Centauri. Planeta ma mieć oceany podobne do tych na naszej planecie. Znajduje się w takiej odległości do swojej gwiazdy, która pozwoliłaby na istnienie na jej powierzchni ciekłej wody. Proxima B jest 1,3 razy większa od Ziemi. Temperatura na powierzchni ma się wahać w granicach -90 st. do 30 st. Celsjusza. Badacze uważają, że na planecie mogłoby istnieć życie.
Rekordowa odległość sondy Voyager 2. Zbliża się do przestrzeni międzygwiezdnej

Rekordowa odległość sondy Voyager 2. Zbliża się do przestrzeni międzygwiezdnej

Wiadomości
Sonda Voyager 2, wystrzelona w 1977 roku, znajduje się około 11 mld kilometrów od Ziemi. NASA ogłosiła, że maszyna wykryła wzrost promieniowania kosmicznego. Od 2007 roku sonda podróżuje przez zewnętrzną część heliosfery – ogromną bańkę wokół Słońca. Gdy Voyager 2 opuści heliosferę, stanie się kolejnym stworzonym przez człowieka obiektem po Voyagerze 1, który wszedł do przestrzeni międzygwiezdnej. Voyager 1 w maju 2012 roku także odnotował wzrost promieniowania kosmicznego zanim przekroczył heliopauzę – granicę heliosfery. Podróż do gwiazd innych niż Słońce to bardzo duże wyzwanie. Ucieczka z Układu Słonecznego wymaga bowiem zastosowania trzeciej prędkości kosmicznej, która przy starcie z Ziemi wynosi minimum 16,7 km/s.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 14następne