Wyniki wyszukiwania dla:

ziemia

Liczba wyników: 124

Wybory parlamentarne 2019. Schetyna: służba zdrowia się sypie

Wybory parlamentarne 2019. Schetyna: służba zdrowia się sypie

Polityka
Grzegorz Schetyna zdradził, na czym polegać będzie polityka zdrowotna Koalicji Obywatelskiej. Obiecał służbę zdrowia wolną od światopoglądu. - Jeżeli ktoś myśli, że ziemia jest płaska, Elvis Presley żyje, a szczepienia szkodzą, to jego sprawa. Niech się tylko trzyma z daleka od leczenia ludzi - powiedział.
W USA pękła ziemia. Naukowcy badają zjawisko

W USA pękła ziemia. Naukowcy badają zjawisko

Wiadomości
Na pustyni Mojave w Kalifornii naukowcy dostrzegli głębokie pęknięcia w ziemi. Doszło do nich na skutek silnego trzęsienia ziemi, jakie miało miejsce w czwartek. Ok 200 km na północny wschód od Los Angeles. Do trzęsienia o sile 6,4 st. doszło bardzo płytko, ok. 10 km pod ziemią, co wzmocniło jego efekt. Było odczuwalne na obszarze zamieszkanym przez 20 mln ludzi. W mieście leżącym blisko epicentrum spłonęły dwa z powodu pęknięcia rur gazowych. Służby podają, że było to najsilniejsze trzęsienie ziemi w południowej Kalifornii od 25 lat. Eksperci ostrzegają, że wkrótce może dojść do wstrząsów wtórnych.
Niezwykła planeta. Jej atmosfera zaskoczyła naukowców

Niezwykła planeta. Jej atmosfera zaskoczyła naukowców

Nauka
Dzięki dwóm kosmicznym teleskopom naukowcom z NASA udało się zbadać skład atmosfery niezwykłej egzoplanety. Leżąca w odległości 100 lat świetlnych od Ziemi Gliese 3470 b to skrzyżowanie Ziemi i Neptuna. Skalisty rdzeń otacza gruba warstwa gazowej atmosfery. Planeta waży 12 razy więcej niż Ziemia. To nieco mniej niż Neptun (17 mas Ziemi).
Zamach na MH17. Są oskarżenia

Zamach na MH17. Są oskarżenia

Świat
Samolot linii Malaysia Airlines został zestrzelony w lipcu 2014 roku nad terytorium Ukrainy. Teraz po raz pierwszy prokuratorzy postawili zarzuty w tej sprawie. 3 Rosjan i Ukrainiec zostali oskarżeni o przewiezienie na teren rakiety i zamordowanie 298 pasażerów i członków załogi. Sprawa sądowa rozpocznie się w Holandii 9 marca 2020 r. Zamachu dokonano niedaleko wsi Hrabowe w obwodzie donieckim na Ukrainie, około 40 km od granicy z Rosją. Boeing 777 został zestrzelony pociskiem rakietowym ziemia-powietrze Buk M1, należącym do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Wielkie poruszenie. Niemcy wypatrzyli na niebie dwie nowe planety

Wielkie poruszenie. Niemcy wypatrzyli na niebie dwie nowe planety

Ciekawostki
Niemieccy astronomowie odkryli dwie nowe egzoplanety, krążące wokół gwiazdy Teegardena. To czerwony karzeł, który leży 12,5 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Barana. Obie planety leżą w ekosferze swojej gwiazdy, czyli w strefie nadającej się do zamieszkania i mają masę zbliżoną do naszej planety. Naukowcy są zdania, że jedna z nowo odkrytych planet może przypominać Ziemię bardziej, niż jakakolwiek znana dotychczas egzoplaneta. Chodzi o tę krążącą bliżej gwiazdy Teegardena. Istnieje 60% szans, że temperatura na jej powierzchni wynosi od 0° do 50°C. Najpewniej jest to 28°C. Planeta krążąca dalej od gwiazdy ma niższą temperaturę i może przypominać naszego Marsa. Zdaniem naukowców, jeśli planety posiadają atmosferę, mogłoby się na nich rozwinąć życie. Niestety, gwiazdy typu czerwony karzeł zwykle są bardzo aktywne. Ich rozbłyski obserwuje się częściej niż Słońca. Może to prowadzić do erozji atmosfery planet krążących wokół takiej gwiazdy.
Prehistoryczny globus

Prehistoryczny globus

Nauka
Nowa, interaktywna mapa, opracowana przez byłego pracownika Google, Iana Webstera pozwala sprawdzić, gdzie leżało nasze miejsce zamieszkania dziesiątki, a nawet setki milionów lat temu. Wystarczy wpisać nazwę miejscowości, a jej lokalizacja pokaże się na mapie. Link: http://dinosaurpictures.org/ancient-earth#240
Mają nawet ponad 2 miliony lat. Eksperci właśnie opublikowali wyniki badań

Mają nawet ponad 2 miliony lat. Eksperci właśnie opublikowali wyniki badań

Ciekawostki
Francuscy naukowcy z Aix-Marseille Université odkryli najstarszą na Ziemi kolekcję meteorytów. Odkrycia dokonano na pustyni Atakama w Chile, która liczy sobie ponad 10 mln lat. Znajduje się tam największy zbiór meteorytów na świecie. Naukowcy znaleźli łącznie 388 skał. Przebadano ich skład i wiek. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Geology". Okazało się, że 222 meteoryty spadły na naszą planetę co najmniej mln lat temu. Dwie badane próbki miały ponad 2 mln lat.Wszystkie skały to kamienne meteoryty, bogate kiedyś w minerały. Ich skład na przestrzeli milionów lat zmienił się. Wcześniej meteoryty zawierały dużo więcej np. żelaza. Eksperci mają nadzieję, że ich odkrycie i badania pomogą lepiej poznać historię tych meteorytów i ich drogę na Ziemię.
Dziwne zjawisko na Marsie. Na Ziemi nikt czegoś takiego nie widział

Dziwne zjawisko na Marsie. Na Ziemi nikt czegoś takiego nie widział

Ciekawostki
Choć Mars i Ziemia mają sporo wspólnego, proces tworzenia rzeźby terenu jest na obu plantach inny. Naukowcom udało się poznać, jak szybko kształtuje się powierzchnia Marsa. Atmosfera Czerwonej Planety jest rzadka, a ciśnienie atmosferyczne wynosi zaledwie 0,6 proc. ziemskiego. Wiatry nie są więc zbyt silne i nie unoszą w górę zbyt wiele piasku. Naukowcy nie byli więc pewni, czy marsjańskie wydmy poruszają się, jak te na Ziemi. Zbadali więc 54 wydmowe obszary i sprawdzili jak szybko przesuwa się piasek. Okazało się, że prędkość wydm wynosi zaledwie pół metra na rok –  około 50 razy mniej niż ich prędkość na Ziemi. Ze wszystkich badanych rejonów, trzy wyróżniły się większą prędkością wiatru. To ciemny obszar zwany Syrtis Major Planum, łańcuch górski Hellespontus Montes i ergi (pustynie) wokół bieguna płn. Ich cechy wspólne to silne przeskoki temperatury i topografii terenu. Prędkość wydm jest też większa w tych miejscach planety, które są pokryte jasnym pyłem, który odbija dużo światła słonecznego, co wywołuje lokalne prądy konwekcyjne, które poruszają piasek. Badania mogą być bardzo przydatne przy planowaniu załogowej wyprawy na Czerwoną Planetę. 
NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

NASA przeprowadziła symulację. Same złe wieści

Ciekawostki
NASA i kilka amerykańskich agencji federalnych we współpracy z międzynarodowymi organizacjami przeprowadzili symulację, która miała przewidzieć, co by było, gdyby asteroida leciała prosto w Ziemię. Nie chodziło tylko o to, by opracować naukowe metody uniknięcia tragedii, ale także odpowiedzieć na pytania związane wyzwaniami technicznymi, politycznymi, prawnymi i socjologicznymi. Dzień po dniu eksperci analizowali poszczególne etapy kryzysowej sytuacji związanej z zagrożeniem. Od chwili wykrycia asteroidy na kursie kolizyjnym z Ziemią do momentu ewakuacji ludzi, zwierząt i mienia. Decyzje podjęte przez uczestników Konferencji Obrony Planetarnej niestety nie zdołały uchronić Nowego Jorku. Pojawiły się liczne nieporozumienia związane z m.in. reakcją ludności i pieniędzmi. To bardzo zła wiadomość, zwłaszcza że przy zeszłorocznej symulacji, kiedy asteroida miała uderzyć w Tokio udało się katastrofy uniknąć. Tym razem problemy okazały się zbyt liczne i nie do przeskoczenia. - Musimy stawić czoła wyzwaniom i zadać trudne pytania. Nie uczysz się niczego, jeśli nie przestudiujesz najgorszego możliwego rozwoju zdarzeń - tłumaczy Paul Chodas z NASA. Następna symulacja odbędzie się w 2021 roku w Wiedniu.
Uderzenie w Ziemię. NASA postanowiła zorganizować ćwiczenia

Uderzenie w Ziemię. NASA postanowiła zorganizować ćwiczenia

Ciekawostki
Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła przygotować się do scenariusza rodem z filmu "Armageddon" i zwołać międzynarodową konferencję naukową, na której eksperci przećwiczą sytuację uderzenia asteroidy i komety w Ziemię. Pierwszy, fikcyjny scenariusz zakłada wykrycie mierzącej 300 m asteroidy w roku 2019 i jej uderzenie 8 lat później. Drugi scenariusz zakłada zderzenie Ziemi z kometą, które nastąpi w 28 lutego 2021 r. Naukowcy z ESA i NASA mają też w planach treningową misję kosmiczną. W 2021 chcą wystrzelić sondę DART, której zadaniem będzie uderzyć w jedną z krążących wokół Ziemi asteroid i zmienić jej tor. Wielu ekspertów sądzi też, że najlepszym sposobem obrony, byłoby zbudowanie nowego teleskopu, który pomógłby szukać asteroidów o wielkości podobnej, jak ta, która spadła w Czelabińsku w 2013 r. Nie została ona wykryta przed upadkiem, podobnie jak ta, która wpadła w ziemską atmosferę 19 grudnia ubiegłego roku i uderzyła w Morze Beringa powodując eksplozję o sile dziesięciu bomb atomowych. 
Naukowcy odtworzyli badane  od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Naukowcy odtworzyli badane od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Nauka
Ziemskie pole magnetyczne chroni przed promieniowaniem słonecznym. Pole pochodzi z jądra Ziemi. Ilekroć w rdzeniu następuje ruch, pole przesuwa się. Nagłe ruchy naukowcy określają jako szarpnięcia geomagnetyczne.  
Trzęsienie Marsa. NASA ujawniła niezwykłe nagranie

Trzęsienie Marsa. NASA ujawniła niezwykłe nagranie

Wiadomości
Sonda NASA InSight wykryła i zmierzyła na Marsie coś, co według naukowców jest trzęsieniem ziemi. O tym, że wstrząs sejsmologiczny został odnotowany na innej planecie niż Ziemia, poinformowano we wtorek. Drżenie zostało zarejestrowane 6 kwietnia. Naukowcy będą jeszcze upewniać się, czy ich podejrzenia są słuszne, ale na razie wszystko wskazuje na to, że drżenie pochodziło z wnętrza Marsa. Za tym, że na Marsie udało się wykryć trzęsienie, przemawia fakt, że takie drżenia odnotowano w latach 1969-1977 na Księżycu. Udało się to dzięki sejsmometrom zainstalowanym na ziemskim satelicie przez misję Apollo. Podobne drżenia mają miejsce na Ziemi, w Południowej Kalifornii, prawie codziennie i nie są niczym niezwykłym. Na Marsie to jednak coś zupełnie innego. Powierzchnia czerwonej planety jest bowiem, w porównaniu z naszą, bardzo cicha.
Równonoc na jednym zdjęciu. Fenomenalne zdjęcie z satelity

Równonoc na jednym zdjęciu. Fenomenalne zdjęcie z satelity

Ciekawostki
W ciągu roku są tylko dwa dni, kiedy Ziemia jest równo oświetlona przez słońce, a dzień i noc trwają po 12 godzin. Jeden z nich miał miejsce 20 marca – była to równonoc wiosenna. Amerykański satelita pogodowy GOES-16, uchwycił ten moment. Od 20 marca dni na półkuli północnej będą robiły się naprawdę długie, aż do 21 czerwca, kiedy to noc będzie najkrótsza w roku.
Ziemia to

Ziemia to "galaktyczne zoo". Światowi eksperci o ludzkości o obcych

Ciekawostki
Czy obserwują nas obcy? Wbrew pozorom to pytanie zadają sobie również poważni naukowcy. Astrofizycy, biolodzy i inni badacze zebrali się na warsztatach METI International w Paryżu, gdzie dyskutowali o pozaziemskiej inteligencji. Do tej pory odkryto już ponad 4000 tysiące planet poza Układem Słonecznym. Szacuje się, że może być ich nawet 50 miliardów. Na którejś powinno przecież istnieć inteligentne życie. Dlaczego więc do tej pory nie odebraliśmy na Ziemi żadnej wiadomości od obcych? Pytanie to po raz pierwszy zadał sobie w w 1950 r. włoski fizyk Enrico Fermi. Jedną z możliwych odpowiedzi jest hipoteza "galaktycznego zoo". Zakłada ona, że obcy o nas wiedzą i obserwują nas ciągle, nie nawiązując z nami kontaktu. Naukowcy w Paryżu uważają, że być może obcy nałożyli na nas "galaktyczną kwarantannę", aby chronić nas przed szokiem, jaki zapewne wywołałaby świadomość ich istnienia. Jak zatem skłonić ich, żeby się ujawnili, jeśli istnieją? Naukowcy z paryskich warsztatów sugerują bezpośrednie podejście. Ich zdaniem powinniśmy wysyłać w kosmos sygnał radiowy, będący intencjonalnym komunikatem, np. ciąg liczb pierwszych. Taka wiadomość mogłaby sprowokować obcych, aby się ujawnili.
Planeta najbliżej Ziemi. To nie Mars ani Wenus

Planeta najbliżej Ziemi. To nie Mars ani Wenus

Ciekawostki
Która planeta jest najbliżej Ziemi? Większość z nas odpowie: Wenus. Okazuje się, że w tej, wydawałoby się oczywistej kwestii, większość z nas się myli, przynajmniej w pewnym stopniu. Według obliczeń trzech fizyków, które opublikowano w "Physics Today", planeta będąca naszym najbliższym sąsiadem to Merkury. Jak to możliwe, skoro jego orbita leży dalej od Ziemi, niż orbita Wenus i Marsa? Fizycy przeprowadzili symulację tego jak po swoich orbitach krążą Mars, Ziemia, Wenus i Merkury. Komputer mierzył dystans w linii prostej od Ziemi do poszczególnych planet, a okres symulacji obejmował 10 tys. lat. Okazało się, że średnio to właśnie Merkury jest najbliżej Ziemi. Średnia odległość Merkurego od naszej planety to 1,038 jednostki astronomicznej (odległość Ziemi od Słońca). Dla Wenus wartość ta wynosi 1,136 jednostki astronomicznej. Mało tego, z obliczeń fizyków wynika, że Merkury jest średnio najbliżej wszystkich planet Układu Słonecznego.
Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Pole magnetyczne Ziemi robi coś niesamowitego, gdy uderza w nie plazma

Ciekawostki
45 lat temu eksperci porównali działanie magnetosfery (tarczy otaczającej Ziemię) do bębna. Dzięki nowej technologii w końcu udało się bezpośrednio zarejestrować to zjawisko. Wyniki badań opublikowano w "Nature Communications". Okazuje się, że magnetyczna tarcza Ziemi działa jak gigantyczny bęben, odbijający plazmę pochodzącą ze Słońca. Zewnętrzną częścią tej ochronnej tarczy jest magnetopauza. To ochronna bańka, która odbija impulsy wiatru słonecznego. Zachowuje się ona jak elastyczna membrana bębna. Chroni to m.in. nasze satelity całą telekomunikację i astronautów przed szkodliwym promieniowaniem. Nowe badanie naukowców potwierdza tezę, że przestrzeń kosmosu nie jest cicha. Wypełnia ją cała orkiestra kosmicznych instrumentów.
Stan wyjątkowy na rosyjskiej Nowej Ziemi. Powodem niedźwiedzie

Stan wyjątkowy na rosyjskiej Nowej Ziemi. Powodem niedźwiedzie

Wiadomości
Na archipelagu wysp Nowa Ziemia na północy Rosji wprowadzono stan wyjątkowy. Wszystko przez stada niedźwiedzi polarnych, które zaczęły pojawiać się w osadach położonych na Oceanie Arktycznym. Tylko w miejscowości Biełuszja Guba doliczono się 52 osobników. Mieszkańcy mówią o inwazji. Wygłodniałe zwierzęta poszukują jedzenia w śmietnikach, próbują też wchodzić ludziom do domów. Wszystko przez zmianę klimatu. Kurczenie się powłoki lodowców zmusza te drapieżniki do migracji. Sytuacja trwa od grudnia. Mieszkańcy obawiają się o własne bezpieczeństwo. Ze względu na ochronę gatunku, nie wydano zgody na ostrzał agresywnych osobników. Lokalne władze chcą bezpiecznie przegnać zwierzęta z terenów mieszkalnych.
Najstarsza ziemska skała. Odkryta na Księżycu

Najstarsza ziemska skała. Odkryta na Księżycu

Ciekawostki
Astronauci, którzy w podczas Apollo 14 przywieźli na ziemię próbki księżycowych skał, nie spodziewali się, że znajdą tam coś ziemskiego pochodzenia. Po 48 latach zbadano jedną z próbek i okazało się, że pochodzi ona właśnie z naszej planety. Na Księżycu znalazła się, bo w Ziemię uderzyła asteroida. Skała jest naprawdę stara. Naukowcy szacują, że uformowała się we wnętrzu skorupy ziemskiej około 4 mld lat temu. Ziemia była wtedy młoda planetą i często uderzały w nią asteroidy. Jedno z takich uderzeń wyrzuciło skałę w przestrzeń kosmiczną. Ponieważ Księżyc znajdował się w tym czasie dużo bliżej Ziemi niż dziś, skała wylądowała właśnie tam. Wymieszała się z innymi skałami, mogła nawet częściowo się stopić. Leżała pod powierzchnią Księżyca do czasu, gdy 26 milionów lat temu uderzyła w niego asteroida, która ponownie wydobyła skałę na powierzchnię. To naprawdę niezwykłe odkrycie. Taka skała to kapsuła czasu, gdzie zamknięte są 4 mld lat historii Układu Słonecznego.
Początki życia na Ziemi. Nowe odkrycie naukowców

Początki życia na Ziemi. Nowe odkrycie naukowców

Nauka
Niezbędne do życia pierwiastki znalazły się na Ziemi na skutek zderzenia z inną planetą. Dowodzą tego najnowsze badania grupy naukowców z Rice University, w ramach wspieranego przez NASA projektu. Okazało się, że węgiel, wodór, siarka i azot prawdopodobnie pochodzą z innej planety. To bloki życia, bez których nasz świat nie wyglądałby tak jak teraz. Seria eksperymentów pokazała, że pierwiastki te musiały przybyć na Ziemię wraz z planetą, która miała jądro bogate w siarkę. Badacze teraz mają podstawy, by rozszerzyć swoje poszukiwania życia we wszechświecie.
Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Dinozaury musiały zginąć. Nowe ustalenia naukowców

Ciekawostki
Od czasu pojawienia się na ziemi dinozaurów, wzrosła liczba uderzeń asteroidów w naszą planetę. Tak wynika z badań zespołu naukowców z Uniwersytetu w Toronto. Wyniki opublikowali w "Science". Policzono, że w ciągu ostatnich 290 milionów lat, liczba uderzeń wzrosła nawet trzykrotnie. Eksperci twierdzą nawet, że wzrost trafień asteroid w Ziemię oznacza, że wyginięcie dinozaurów było "nieuniknione". Jak badacze doszli do tych wniosków? Stwierdzili, że fakt, że częstotliwość występowania kraterów po uderzeniach asteroid, które datowane się powyżej 290 mln lat i tych poniżej 650 mln lat nie wynika z tego, że stare kratery uległy erozji, ale dlatego, że było ich po prostu dużo mniej. Odkrycia dokonano dzięki badaniu kraterów na powierzchni Księżyca. Nie jest pewne, dlaczego Ziemia i Księżyc zaczęły być tak intensywnie bombardowane przez asteroidy. Badacze sugerują, że mogły mieć na to wpływ wielkie zderzenia w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem.

"Wielka Niezgodność". Geologiczna zagadka rozwiązana

Ciekawostki
Badacze przez wieki zastanawiali się, jak powstała tzw. "Wielka Niezgodność". To moment, kiedy stykają się ze sobą dwie warstwy skał osadowych pochodzące z oddalonych od siebie w czasie okresów. Dzieje się tak, kiedy warstwa, która powinna być pomiędzy nimi, szybko ulega erozji. Luka to bagatela 80 milionów lat. Najnowsze badania dowodzą, że "Wielką Niezgodność" spowodowała erozja lodowcowa w czasach tzw. "Ziemi śnieżki", gdy planeta w całości była pokryta lodem (między 717 a 680 mln lat temu). Niszczenie skał uwolniło ogromną ilość minerałów, co mogło być przyczyną "eksplozji kambryjskiej. To nagłe pojawienie się złożonych organizmów żywych, które dziś znajdujemy jako skamieniałości.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne