Wyniki wyszukiwania dla:

zdrowa żywność

Liczba wyników: 216

500+ a wydatki na jedzenie.

500+ a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości"

Polska
- Jeżeli dodatkowe 500 plus spowoduje, ze dzieci będzie więcej, to i konsumentów będzie więcej, ale z drugiej strony jest zasada, że im więcej pieniędzy mamy na rynku, tym mniej wydajemy na żywność. To może być dobry impuls, ale dla innych branż - mówił w programie "Money. To się liczy" Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności. - W Polsce widoczne jest zaś, że konsumenci, którzy mogą wydać więcej pieniędzy na żywność, chętniej kupują jedzenie lepszej jakości - dodał.
Cukrowy post. 40 dni bez słodkości

Cukrowy post. 40 dni bez słodkości

Ciekawostki
Pewien mężczyzna w USA postanowił z okazji Wielkiego Postu na 40 zrezygnować ze spożycia cukru. Jego eksperyment potwierdza wyniki wielu badań, z których płynie jeden wniosek: cukier uzależnia. Pierwsze dni cukrowego detoksu nie były łatwe. Mężczyzna porównał je do głodu narkotykowego. Zjadał dużo więcej węglowodanów, co pomagało mu w zabiciu cukrowego głodu. Choć może się to wydawać nieprawdopodobne, cukier ma na mózg podobne działanie jak narkotyki. Spożycie czegoś słodkiego aktywuje układ nagrody – zbiór struktur w mózgu odpowiedzialny za motywację i samokontrolę. Każde jedzenie, a szczególnie cukier, powoduje wyrzut dopaminy (sterującego układem nagrody neuroprzekaźnika). W miarę regularnego spożywania cukru, aby osiągnąć podobną przyjemność, potrzeba go więcej i więcej. Cukroholicy, podobnie jak narkomani, muszą więc z czasem zwiększać sobie dawkę. Kiedy po 40 dniach postu mężczyzna z USA znów zjadł coś słodkiego, przyznał, że smak jest zbyt intensywny. Jego tolerancja na cukier zdecydowanie spadła. Zbyt duże spożycie cukru jest niekorzystne dla zdrowia. Niestety, trudno go uniknąć. Producenci żywności często dodają go do wielu produktów. Nawet tam, gdzie zupełnie się go nie spodziewamy. Przeciętny Polak zjada dziennie odpowiednik 25 łyżeczek cukru. O 15 więcej niż zakłada norma. Efektem tego jest wzrost liczby osób otyłych i chorujących na cukrzycę typu 2. Choć nie trzeba całkowicie rezygnować z cukru, warto czytać skład produktów, aby uniknąć nadmiernego spożycia a słodycze i żywność przetworzoną zamienić na owoce i posiłki przygotowane w domu.
Jak przechowywać żywność w lodówce

Jak przechowywać żywność w lodówce

Kuchnia
O tym, jak przechowywać żywność w lodówce i co można do chłodziarki wkładać, mówi nam Jagna Niedzielska - szef kuchni i doradca kulinarny. Podpowiada też, jak sprawdzić, czy jakiś produkt spożywczy nadaje się jeszcze do zjedzenia
Dlaczego nie powinniśmy pić kawy z mlekiem

Dlaczego nie powinniśmy pić kawy z mlekiem

Zdrowie
Niektórzy nie wyobrażają sobie dnia bez kubka kawy. Kawa nie tylko pobudza. Ma także szereg właściwości prozdrowotnych. Wśród nich zwolennicy kawy wymieniają m.in. : dobry wpływ na serce, bogactwo przeciwutleniaczy, zmniejszanie bólu mięśni, zmniejszanie ryzyka cukrzycy.  Jednym z najchętniej wybieranych dodatków do kawy jest mleko. Okazuje się jednak, że kawa z mlekiem nie jest już tak zdrowa.  Zobacz film.
Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

Rakotwórcze paragony. Nie bierz do ręki, jeśli nie musisz

Ciekawostki
Papier termiczny, na którym w sklepie drukuje się paragony, zawiera rakotwórczy związek chemiczny. Chodzi o bisfenol A (BPA), który naukowcy zdołali powiązać z wieloma chorobami. Jego budowa powoduje, że zaburza układ hormonalny. Może przyczyniać się do rozwoju niektórych nowotworów. Naukowcy zbadali skład 112 rodzajów papieru używanego do drukowania paragonów. Ponad 90 proc. próbek zawierało szkodliwy BPA. Autorzy badań radzą, aby nie dotykać paragonów bez potrzeby. Odradzają zgniatanie ich, trzymanie ich w portfelu, torebce czy w samochodzie, a także robienie na nich notatek. Prócz paragonów, bisfenol A znajduje się w wielu tworzywach sztucznych, np. w plastikowych opakowaniach na żywność. BPA wchłania się przez układ pokarmowy i oddechowy. Łatwo przenika też przez skórę, dlatego lepiej nie dotykać paragonów.
Kawa zdrowa, ale wyłącznie pod pewnymi warunkami

Kawa zdrowa, ale wyłącznie pod pewnymi warunkami

Ciekawostki
Od wielu lat naukowcy spierają się jaki wpływ na ludzki organizm ma kawa? Okazuje się, że pozytywnych skutków regularnego picia kawy jest tak wiele, że Instytut Żywności i Żywienia uwzględnił ją w nowej piramidzie żywieniowej. Jakie dobroci płyną z picia kawa i ile filiżanek tego czarnego napoju powinniśmy wypijać? Zapraszamy na kolejny odcinek "Nie do końca".
Nie zawijaj resztek jedzenia w folię aluminiową

Nie zawijaj resztek jedzenia w folię aluminiową

Zdrowie
Kiedy chcemy przechować pozostałą żywność lub wybieramy się w podróż, bardzo często zabieramy ze sobą posiłek zawinięty w folię aluminiową. Jest to błąd. Dlaczego nie powinniśmy tego robić i w co najlepiej zapakować żywność?
Jarosław Sellin w programie

Jarosław Sellin w programie "Tłit" o pensjach. "Ja nie narzekam"

Polska
- Sytuacja jest nie do końca zdrowa - powiedział w programie "Tłit" Jarosław Sellin. - Każdy dyrektor departamentu w ministerstwie zarabia dużo więcej niż jego szef, minister. Ja wiedziałem, na co się decyduję, wchodząc do polityki i nie narzekam - dodał wiceminister. Stwierdził też, że sytuacja jest postawiona na głowie i poprosił media o sojusz w tej sprawie. - W NBP pensje powinny być racjonalne - uznał.
NIK chce rewolucji w nadzorze nad żywnością. Złożył wniosek do premiera

NIK chce rewolucji w nadzorze nad żywnością. Złożył wniosek do premiera

Polska
NIK zwrócił się do premiera o powołanie wyspecjalizowanej służby ds. bezpieczeństwa żywności. To pokłosie raportu na temat jakości jedzenia w Polsce. - Mówimy de facto o rewolucji w zakresie nadzoru na żywieniem w Polsce. Jednym z wniosków jest powołanie wyspecjalizowanej służby ds. bezpieczeństwa żywności tak, jak jest np. w Stanach Zjednoczonych. To jest wniosek do premiera - powiedział w programie "Money. To się liczy" prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski. Jak mówił, 70 proc. żywności to żywność przetworzona, a każdy z takich produktów ma średnio ok. 5 sztucznych dodatków. "Rekordzista" - nawet 20. Prezes NIK zalecał m.in. uważne czytanie etykiet na opakowaniach, ale z ograniczonym zaufaniem, bo wielu przypadkach nie ma na nich pełnego składu oraz samodzielne przygotowywanie posiłków z produktów nieprzetworzonych.
Największy trend w odchudzaniu 2019 roku

Największy trend w odchudzaniu 2019 roku

Zdrowie
Możemy zapomnieć o dotychczas modnej diecie paleo. 2019 rok będzie rokiem diety pegańskiej. Na czym polega ten sposób żywienia? To połączenie weganizmu i diety paleo. Twórcy peganizmu podkreślają, że ta dieta jest wyjątkowo zdrowa. Łączy w sobie najlepsze cechy weganizmu i diety paleo. Zapobiega stanom zapalnym i dobrze wpływa na pracę jelit. W dodatku jest to dieta niskokaloryczna. Pomoże nam zrzucić zbędne kilogramy i utrzymać szczupłą sylwetkę. Zobacz film.
Metamorfoza. Schudła, żeby się zemścić

Metamorfoza. Schudła, żeby się zemścić

Zdrowie
Katie Gallagher od dzieciństwa miała złe nawyki żywieniowe.  Przez długi czas nie odczuwała z tego powodu problemów. Tucząca żywność i słodycze nie powodowały konsekwencji. Do czasu. Zobacz film.
Biała skórka pomarańczy

Biała skórka pomarańczy

Zdrowie
Chcąc zjeść pomarańczę lub mandarynkę, obieramy je nie tylko z zewnętrznej, grubej skorki, ale również z tej białej, znajdującej się pod nią. Okazuje się, że to błąd. Biała skórka jest bardzo zdrowa.
Graviola - czy jest zdrowa?

Graviola - czy jest zdrowa?

Zdrowie
Szturmem podbija rynek suplementów diety. Graviola to kolejny owoc o cudownych właściwościach. Ile w tym prawdy? Badania laboratoryjne na zwierzętach wskazują, że potrafi ona obniżać poziom cukru we krwi, łagodzić ból, pomagać w chorobie wrzodowej i zwalczać wirusy. Te same związki, które odpowiadają za dobroczynne działanie wywołują jednak poważne skutki uboczne, dlatego leki oparte na gravioli mogą nigdy nie powstać. 
Kasza manna. Czy jest zdrowa?

Kasza manna. Czy jest zdrowa?

Kuchnia
Przysmak naszego dzieciństwa, kasza manna, to doskonałe danie na śniadanie. Często o tym zapominamy. Można ją ugotować na wodzie albo mleku. Jest lekkostrawna. Sięgnąć po nią mogą zarówno niemowlęta, dzieci jak i dorośli. Zawiera fosfor, żelazo, jod, miedź oraz inne składniki mineralne.
Kurdej-Szatan o scenach z mężem:

Kurdej-Szatan o scenach z mężem: "Poznaliśmy się w pracy, więc się w tym odnajdujemy"

Gwiazdy
Od zawsze wiadomo, że celebryckie małżeństwa nie uchodzą za te najprostsze w utrzymaniu. Życia prywatne gwiazd często kojarzą się z wieloletnimi rozwodami czy głośnymi zdradami. Choć istnieją małżeństwa, które zdaje się są w stanie przetrwać długie lata, nieuniknione są w takich związkach choćby mikrokryzysy. Jakiś czas temu media donosiły o zgrzytach w małżeństwie Szatanów, które jak się okazało, miały dotyczyć zazdrości Rafała o sukcesy zawodowe Basi.Wydaje się, że sprytna Kurdej-Szatan postanowiła załagodzić sytuację i "wkręciła" męża do "M jak Miłość". Zatem od niedawna Rafał występuje w serialu u boku żony, wcielając się w postać Eryka. Jak twierdzi sama Barbara, sceny z partnerem nie sprawiają jej trudności, ponieważ to właśnie w pracy przed laty poznała swojego przyszłego męża. Myślicie, że wspólna praca jest zdrowa dla związku?
Ile wynosi zdrowa porcja frytek

Ile wynosi zdrowa porcja frytek

Styl życia
Eric Rimm z Uniwersytetu Harvarda policzył, jaką porcję frytek można uznać za zdrową. Okazało się, że jest to dokładnie 6 ziemniaczanych słupków. Frytki to bowiem "bomba skrobiowa", więc jeśli czujesz na nie niepohamowaną chęć - ogranicz się do 6. Jednocześnie profesor ostrzega, że jedzenie frytek 2-3 razy w tygodniu zwiększa ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo-naczyniowych.
Będą kary dla sklepów za utylizację żywności

Będą kary dla sklepów za utylizację żywności

Finanse
Bardzo dużo jedzenia przed terminem przydatności do spożycia wyrzucają duże sieci sklepów. Na Zachodzie sieci muszą oddawać taką żywność potrzebującym.- Liczymy, ze w połowie przyszłego roku podobna ustawa wejdzie w życie i w Polsce - mówi Beata Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności. - Jeśli sklep nie będzie miał podpisanej umowy z organizacją charytatywną, tylko będzie utylizował żywność, będzie płacił kary.
Marnowanie żywności. Polacy wyrzucają 9 mln ton jedzenia rocznie

Marnowanie żywności. Polacy wyrzucają 9 mln ton jedzenia rocznie

Finanse
- Marnujemy żywność z niewiedzy, braku planowania, uleganiu sugestiom – "kup więcej" - mówi w programie "Money. To się liczy" Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności. - Liczba traconej żywności nie zmniejszyła się. Obszary marnowania uległy zmianie. Musimy stworzyć mechanizmy, aby monitorować, gdzie marnujemy najwięcej jedzenia, aby ratować środowisko - mówi w programie "Money. To się liczy" Dorota Jezierska, wiceprezes Federacji Polskich Banków Żywności. - Żeby uświadamiać ludziom, ile marnują, mamy program PROM - zaznacza.
Co się dzieje z twoim ciałem, gdy przestajesz jeść chleb

Co się dzieje z twoim ciałem, gdy przestajesz jeść chleb

Zdrowie
Wykluczenie z diety węglowodanów stało się popularnym sposobem na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów. Jednak czy dieta ich pozbawiona węglowodanów jest zdrowa?Niekoniecznie. Oto co się stanie, gdy przestaniesz jeść chleb.Zobacz film.
Arka dla mikrobów.

Arka dla mikrobów. "Jesteśmy to winni przyszłym pokoleniom"

Ciekawostki
Ludzkość stoi przed obliczem kryzysu zdrowotnego, ponieważ wiele pożytecznych drobnoustrojów mieszkających w naszych  ciałach jest zwalczanych przez antybiotyki i przetworzoną żywność. "Jesteśmy winni przyszłym pokoleniom mikroby, które rozwijały się w ludziach przez co najmniej 200 tys. lat ewolucji" - oznajmili naukowcy. Dlatego grupa mikrobiologów w piśmie "Science" apeluje, by powstała Arka dla drobnoustrojów. Takie miejsce istnieje już dla nasion na norweskim archipelagu Svalbard. Bank mieści ok. tysiąca próbek. Ostatnie kilkadziesiąt lat badań wskazuje, że wzrost zachorowań na cukrzycę, astmę i alergie mogą być spowodowane zubożeniem naszej mikroflory. Zdaniem ekspertów musimy zacząć zachowywać jej różnorodność zanim w ogóle przestanie istnieć. "Musimy zacząć zanim będzie za późno".
Syrop, który rozbija złogi w tętnicach

Syrop, który rozbija złogi w tętnicach

Zdrowie
Zdrowa dieta i aktywność fizyczna mogą uchronić przed wieloma dolegliwościami ciała i umysłu. Stosując odpowiednie żywienie można uniknąć poważnych problemów kardiologicznych. Nadmiar tłuszczu, który zapycha tętnice,można usunąć spożywając napój łatwy do przygotowania w warunkach domowych.  Zobacz film.