Wyniki wyszukiwania dla:

zbiorniki retencyjne

Liczba wyników: 10

Rząd buduje 30 zalewów.

Rząd buduje 30 zalewów. "Nie będzie wysiedleń"

Finanse
W najbliższych siedmiu latach rząd zamierza zbudować około 30 nowych zalewów i zbiorników przeciwpowodziowych. Dziewięć z nich stanowić będą "duże zbiorniki" zlokalizowane głównie w Kotlinie Kłodzkiej. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapewnił w programie "Money. To się liczy", że nie będzie w związku z tym żadnych wysiedleń.
Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Ciekawostki
Amerykański krążownik pancerny USS San Diego zatonął 18 lipca w 1918 roku, w pobliżu Nowego Jorku. Choć położenie wraku było znane, przyczyna zatonięcia była owiana tajemnicą aż do dziś. Dzięki najnowszym technologiom archeologom morskim udało się zeskanować wrak i znaleźć w nim dużą dziurę, która spowodowała zatonięcie. Powstała w skutek eksplozji miny morskiej, podłożonej przez u-boota. Aby potwierdzić ustalenia przeprowadzono też symulację komputerową. Wielkość dziury w kadłubie odpowiada sile eksplozji min używanych w czasie I wojny światowej przez Niemcy. Wybuch nastąpił od strony bakburty, gdzie znajdowały się zbiorniki z węglem. Okręt zatonął w ciągu 15 minut. Zginęło 6 ze 1117 członków załogi.
Woda ukształtowała Czerwoną Planetę

Woda ukształtowała Czerwoną Planetę

Nauka
Dawny Mars był pełen wielkich zbiorników wody. Miały tam miejsce powodzie. Woda wzbierała na 20 m. Dowodzą tego ostatnie badania. Wg nich skały na planecie ukształtowały właśnie duże zbiorniki wodne. Autorzy badania przeanalizowali marsjańskie skały i osady w kraterze Gale, który badał łazik Curiosity. Ich ukształtowanie wskazuje, że zostały uformowane przez powodzie, a nie przez rzeki jak dotychczas sądzono.  
Susza dobija rolnictwo.

Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Polska
- Susza ma tu duży wpływ, ale również wieloletnie zaniedbania, ponieważ bardzo często na wiosnę albo jesień było za dużo wody, teraz mamy za mało wody. Wszystko przez brak retencji, zniszczenie całej melioracji. Właściwie od lat 90 nikt o nią nie dbał, bo myślano ze jakoś to będzie. Przez tą bylejakość, która była latami w rolnictwie, mamy ogromny problem z suszą i deszczami nawalnymi - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Weszli do radioaktywnej wody. Trzech ochotników uchroniło Europę

Weszli do radioaktywnej wody. Trzech ochotników uchroniło Europę

Ciekawostki
26 kwietnia miną 32 lata od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu. Chciano przeprowadzić eksperyment, ale był on niedopracowany. Splot różnych niedociągnięć doprowadził do eksplozji pary, która wysadziła osłonę biologiczną pokrywającą reaktor. Wkrótce doszło do drugiego wybuchu. Pożar w elektrowni wygasł dopiero dwa tygodnie po katastrofie. Nie był to jednak koniec walki. Okazało się, że radioaktywna lawa uformowana przez rozgrzany rdzeń reaktora może doprowadzić do kolejnej eksplozji. Istniało zagrożenie, że dotrze do wody w zbiornikach awaryjnych systemów chłodzenia. By uniknąć katastrofalnych skutków trzeciego wybuchu, trzech ochotników zanurkowało w radioaktywnej wodzie, otworzyli zawory i ostatecznie opróżnili zbiorniki, ratując Czarnobyl przed jeszcze większą tragedią. Ochotnikami byli, jak pisze Grigorij Miedwiediew - autor książki "Prawda o Czarnobylu", inżynier Aleksiej Ananenko oraz żołnierze: Borys Baranow i Walery Bezpalow. Wiedzieli co znaczy zanurkowanie w silnie radioaktywnej wodzie. Ich samobójcza mija uchroniła Europę przed niewyobrażalnymi konsekwencjami.
Księżyc Saturna podobny do Ziemi?

Księżyc Saturna podobny do Ziemi?

Nauka
Najnowsze odkrycie sugeruje, że największy księżyc Saturna jest pod pewnymi względami podobny do Ziemi. Tytan posiada gęstą atmosferę, w której zachodzą skomplikowane zjawiska pogodowe. To jedyne ciało poza Ziemią, na powierzchni którego odkryto powierzchniowe zbiorniki cieczy – jeziora. Znajdują się one w obszarach podbiegunowych, tworzy je mieszanina metanu i etanu.

"Różowa laguna" w Meksyku okiem drona

Podróże
"Różowa laguna" Las Coloradas na zachodnim wybrzeżu półwyspu Jukatan została uchwycona na nagraniu z drona. Na filmie widać różowe zbiorniki wodne, z których wydobywana jest sól. Odcień wody spowodowany jest przez mikroorganizmy, który często zasiedlają słone wody i wydzielają różowawy barwnik.
Ziemia i Księżyc - duet, dzięki któremu powstało życie

Ziemia i Księżyc - duet, dzięki któremu powstało życie

Technologia
Ziemia i Księżyc narodziły się razem. Wzajemnie wywierały na siebie ogromny wpływ. Uważa się, że olbrzymi Księżyc nawet przyspieszył ewolucję życia. 4,4 miliardy lat temu, kiedy powstawało, młody Srebrny Glob był odległy o zaledwie 24 tys. km. Patrząc z naszej planety, wydawało się, że jest olbrzymi. Jego grawitacja wymuszała wówczas spore pływy młodych ziemskich oceanów, których przypływu nie mierzono w centymetrach, a... kilometrach. Fale tsunami zalewały kontynenty. Obrót Ziemi wywoływał zalewanie lądów - im bliżej był, tym silniej oddziaływał na zbiorniki. Niektórzy uważają, że powstałe po tsunami "oczka wodne" były idealnym tyglem, dla cegiełek życia. Takie oczka były bowiem środkownikiem zmiennym. Czy Księżyc stworzył życie na ziemi? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w materiale wideo.
Rzeka i staw to nie lodowisko. Jak reagować, gdy załamie się lód?

Rzeka i staw to nie lodowisko. Jak reagować, gdy załamie się lód?

Wiadomości
Wchodzenie na zamarznięte zbiorniki wodne zawsze jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie! Bezwzględnie powinno unikać się samodzielnego przebywania na lodzie.
#dziejesiewpolsce: fala upałów

#dziejesiewpolsce: fala upałów

Wiadomości
Informujemy o narastającej fali upałów, która sprawiła m.in, że polskie zbiorniki retencyjne zaczęły wysychać. Jak powiedziała hydrolog z IMGW Marianna Sasim, ostatnie wzrosty temperatury i brak opadów spowodowały, że stan wody osiągnął strefę wody niskiej. Mówimy także o tragicznym zderzeniu dwóch tirów z busem na Mazowszu, w wyniku którego zginęło dwóch mężczyzn. Policja wciąż ustala przyczyny wypadku. Na koniec radzimy młodym rodzicom, jak usunąć z małych stópek wilgotny piasek, żeby móc swobodnie założyć dziecku buty.