Wyniki wyszukiwania dla:

zatoki

Liczba wyników: 58

Ponad 200 martwych definów na plażach Zatoki Meksykańskiej

Ponad 200 martwych definów na plażach Zatoki Meksykańskiej

Ciekawostki
Na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, od Luizjany do Florydy, od lutego do maja 2019 znaleziono 261 martwych delfinów butlonosych. To trzy razy większa śmiertelność niż w poprzednich latach. Eksperci z NOAA mówią, że jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, co było przyczyną umierania delfinów. Mają jednak pierwszego podejrzanego: to wyjątkowo mokra zima w dolinie Missisipi. Rekordowa liczba opadów, największa od 124 lat, mogła spowodować spadek zasolenia wody w Zatoce Meksykańskiej. Na skórze jednego z martwych delfinów naukowcy znaleźli zmiany charakterystyczne dla przebywania w słodkiej wodzie. Delfiny butlonose zamieszkują niewielkie terytorium i nie migrują. Dlatego są wrażliwe na zmiany środowiska. Eksperci zbadają też, czy podwyższona śmiertelność delfinów nie jest związana z wyciekiem oleju z platformy wiertniczej Deepwater Horizon, który miał miejsce w Zatoce Meksykańskiej w 2010 roku. Według wcześniejszych raportów, wyciek wpłynął bardzo negatywnie na zdrowie i zdolności reprodukcji morskich ssaków.
To miał być rutynowy rejs. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia

To miał być rutynowy rejs. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia

Ciekawostki
Dla załogi statku badawczego NOAA Okeanos to miał być rutynowy test urządzeń i ekwipunku. Podczas tej ćwiczebnej ekspedycji dokonali jednak przypadkowego odkrycia. Na dnie Zatoki Meksykańskiej ich oczom ukazał się drewniany wrak dużego okrętu. Ma on 37,8 m długości. Naukowcy postanowili wydłużyć ekspedycję by zbadać wrak i udostępnić transmisję na żywo w internecie. Na podstawie budowy statku udało się wstępnie oszacować jego wiek i typ. Prawdopodobnie to XIX-wieczny bryg lub szkuner. Nie jest jednak pewne, kiedy dokładnie statek był wybudowany. Wykonano go z drewna, a kadłub ma miedziane poszycie, które chroniło go przed porostami. To właśnie dzięki niemu wrak zachował się w dobrym stanie. Nie wiadomo jak nazywał się statek i pod jaką banderą pływał. Do tej pory nie odnaleziono żadnych przedmiotów związanych z załogą, które mógłby pomóc rozwiązać zagadkę. Zupełny brak górnej części kadłuba sugeruje, że statek mógł płonąć zanim zatonął. 
Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu

Plama na oceanie. Chodziło nie tylko o zmianę klimatu

Ciekawostki
W 2013 roku naukowcy wykryli w Pacyfiku dużą masę ciepłej wody, rozciągająca się od Zatoki Alaska wzdłuż wybrzeża Ameryki Północnej. Temperatura wody była tam wyższa o ponad 3 stopnie. Plama ciepła najprawdopodobniej wywołała rekordowo ciepłe lato w Ameryce Północnej w 2014 r. Okazuje się dodatkowo, że ciepła strefa na Oceanie Spokojnym sprawiła też, że urodziło się mniej humbaków. Te duże morskie ssaki żywią krylem, malutkimi skorupiakami, które pływają w oceanicznych wodach. Wzrost temperatury sprawił, że liczba krylu w rejonie znacznie spadła. Plama ciepła znajdowała się na trasie migracji humbaków, które z zimnych arktycznych wód płyną w rejon Hawajów, aby tam wychować swoje młode. Samice wybierają się w tę długa podróż tylko, jeśli zgromadzą dostateczne zapasy tłuszczu. Tylko wtedy są zdolne do zapłodnienia i wydania potomstwa. Spadek ilości pożywienia sprawił, że obserwującym humbaki naukowcom przez kilka lat znacznie trudniej było spotkać matkę z młodymi. Na szczęście zdaje się, że sytuacja wraca do normy, choć jest dalej niepewna. Plama ciepła się zmniejsza, jednak temperatura wody i tak wzrasta z powodu globalnego ocieplenia. Naukowcy podkreślają jednak, że w związku z tym humbaki powinny pozostać na liście gatunków chronionych.
Bakterie

Bakterie "zjadają" nazistowski okręt

Ciekawostki
Niemiecki okręt podwodny U-166, który znajduje się na głębokości ok. kilometra pod wodą w Zatoce Meksykańskiej, rozpada się. Do takich wniosków doszli badając stan łodzi. U-166 zatopiono 30 lipca 1942 r. Wrak odkryto w pobliżu granicy z USA dopiero po 59 latach. Jak na spoczywający na dnie wrak, był w bardzo dobrym stanie. Coś złego zaczęło się jednak dziać po 2010 roku, kiedy doszło do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Do wód Zatoki Meksykańskiej trafiła wtedy równowartość prawie 5 mln baryłek ropy naftowej. Przez to wrak niemieckiego U-Boota stał się pożywką dla mikrobów. Naukowcy odkryli bowiem, że bakterie żywią się olejem, który pokrył U-166. Okazało się, że bakterie żerujące na powierzchni okrętu powodują korozję metalu, przyspieszając jego rozpad. Widać to na zdjęciach U-166 przed i po eksplozji Deepwater Horizon, gdzie powstały duże dziury w kadłubie. Naukowcy w ramach badań umieścili metalowe dyski w pobliżu miejsca wycieku ropy naftowej oraz 80 km dalej. Badania potwierdziły hipotezę ekspertów. Krążki pokryte olejem w ciągu 4 miesięcy straciły trzy razy więcej metalu.
Izraelski dziennikarz: to nie jest konferencja pokojowa

Izraelski dziennikarz: to nie jest konferencja pokojowa

Świat
- To nie jest konferencja pokojowa, bo nie ma tu państw, które są ze sobą w stanie wojny. Powiedziałbym, że przeciwnicy Iranu i Syrii się wzajemnie wzmacniają - powiedział WP Sever Plocker, izraelski dziennikarz na konferencji o Bliskim Wschodzie na PGE Narodowym. Alaa Eldakhskhny, saudyjski dziennikarz dodał, że "rozmowy na niej są kluczowe dla państw Zatoki Perskiej".
Kobieta umiera po przepłukaniu zatok

Kobieta umiera po przepłukaniu zatok

Zdrowie
Przypadek 69-latki opisał International Journal of Infectious Diseases. Cierpiała na infekcje w okolicach zatok. Przepisane przez lekarza leki nie przyniosły ulgi i kobieta poszukiwała innych metod, aby sobie pomóc. Zobacz film.
Leczono go na katar. 30-latek miał raka

Leczono go na katar. 30-latek miał raka

Zdrowie
30-letni Aaron Winstanley zmagał się bardzo długo z bólem zatok i katarem. Udał się w końcu do lekarza. Niestety, dopiero druga diagnoza wykazała, co dokładnie dolega mężczyźnie.
Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej [Pixel]

Zaginiona ropa na dnie Zatoki Meksykańskiej [Pixel]

Nauka
Wyciek ropy naftowej z platformy wiertniczej Deepwater Horizon zaliczany jest do największych katastrof ekologicznych w historii Stanów Zjednoczonych. Na skutek eksplozji mającej miejsce w kwietniu 2010 roku, równowartość ponad 4,5 miliona baryłek ropy wyciekła do Zatoki Meksykańskiej. Specjalistom do tej pory udało się co prawda zneutralizować dużą część szkodliwej substancji, ale mimo usilnych starań nie byli w stanie zlokalizować, aż ponad 200 milionów galonów ropy.
Chałupy pod lupą. Jedno z najmodniejszych miejsc na wakacje w Polsce

Chałupy pod lupą. Jedno z najmodniejszych miejsc na wakacje w Polsce

Podróże
O Chałupach usłyszała cała Polska, gdy w 1985 r. Zbigniew Wodecki zaśpiewał swój nieśmiertelny hit "Chałupy Welcome To". Wszyscy chcieli zobaczyć, jak wygląda "polish Barbados i Galapagos" i najstarsza plaża naturystów w Polsce. Obecnie, wciąż jest to miejsce, w którym się bywa. Ze względu na idealne warunki do pływania na desce od strony Zatoki Puckiej, Chałupy słyną przede wszystkim jako raj dla surferów.
Kiedy kajakarka zobaczyła, co wyłania się z wody, omal nie wypadła za burtę

Kiedy kajakarka zobaczyła, co wyłania się z wody, omal nie wypadła za burtę

Styl życia
Wyspy San Juan, Stany Zjednoczone. Kajakarki wypłynęły z Roche Harbor do Otwartej Zatoki, aby okrążyć Wyspę Henry'ego. W pewnym momencie doszło do niecodziennego zdarzenia. Jedna z kobiet wpadła w przerażenie, gdy kilka orek przepłynęło nieopodal kajaku. Były tak blisko, że niewiele brakowało, a zderzyłyby się z kobietami. Wszystko udało się nagrać kamerą.
Ścieki w Motławie. Sprawdzamy, co mieszkańcy sądzą na temat

Ścieki w Motławie. Sprawdzamy, co mieszkańcy sądzą na temat "śmierdzącej" afery

Podróże
Przez ponad trzy doby nieczystości z kanalizacji trafiały do Motławy i Zatoki Gdańskiej. Przez większość tego czasu do rzeki i zatoki przedostawało się ponad 2,5 mln litrów ścieków na godzinę. Reporterka WP, Paula Żochowska, zapytała się mieszkańców, czy sytuacja się poprawiła i czy wciąż czuć nieprzyjemny zapach.
Niezwykłe nagranie z Zatoki Meksykańskiej.

Niezwykłe nagranie z Zatoki Meksykańskiej. "Tęczowe" stworzenie

Ciekawostki
Niezwykłego, świecącego kolorami tęczy żebropława udało się namierzyć w Zatoce Meksykańskiej naukowcom z amerykańskiej Narodowej Administracji ds. Oceanów i Atmosfery. Za te urzekające światełka na ciele stworzenia odpowiedzialne są rzęski, które rozpraszają światło. Ekspertom z NOAA udało się uwiecznić to zjawisko na wideo. Zatoka Meksykańska jest domem dla niezliczonych podwodnych stworzeń. Udało się na przykład spotkać niesamowitą kałamarnicę, która ma na ciele dziwne wypustki. Zarejestrowano również ogórka morskiego o dziwnym kształcie, którego naukowcy nazwali "Kurczakiem bez głowy".
Świat w obliczu katastrofy. Tak źle nie było od ponad 1500 lat

Świat w obliczu katastrofy. Tak źle nie było od ponad 1500 lat

Świat
W Europie, USA i Afryce może dojść do chaosu pogodowego. Wszystkiemu winna jest słaba cyrkulacja Atlantyku. Tak złych wyników nie odnotowano od ponad 1500 lat. Naukowcy odkryli, że jeden z najważniejszych trybów w obiegu nie działa w pełni efektywnie od połowy XIX wieku. Już niedługo może to przynieść za sobą poważne skutki. Eksperci są przekonani, że zjawisko to może nasilić ekstremalne zjawiska pogodowe, szczególnie intensywne burze, w tych rejonach świata. Problemy z cyrkulacją mogą zakłócić warunki pogodowe i spowodować wzrost poziomu wód. Jeśli chodzi o regulację globalnego klimatu, Ocean Atlantycki odgrywa w niej kluczową rolę. Będący w ciągłym ruchu system cyrkulacji głębokowodnych przenosi wodę z Zatoki Perskiej do północnego Atlantyku, gdzie wypuszcza ciepło i ogrzewa zachodnią Europę. W trakcie działania systemu chłodna woda trafią w rejony Antarktydy. Naukowcy odkryli, że pod koniec Małej Epoki Lodowcowej Północny Atlantyk zaczął się podgrzewać,  co zakłóciło odpowiedni przebieg cyrkulacji. Coraz cieplejsza woda wpływająca  na Antarktydę przyczyniła się do topnienia lodowców i dostarczania większej ilości słodkiej wody do systemu oceanów, co spowodowało ich mniejsze zasolenie. Wszystkie te procesy osłabiły działanie systemu cyrkulacji głębinowej o 15-20 proc. w ciągu ostatnich 150 lat. Jak spowolnić postępująca degradację klimatu? Naukowcy mówią przede wszystkim o konieczności zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.
Niecodzienne spotkanie nad Zatoką Gdańską

Niecodzienne spotkanie nad Zatoką Gdańską

Polska
Jeden z naszych czytelników przesłał przez portal dziejesie.wp.pl urocze wideo. Widać na nim bobra, który we wschodzie słońca wyleguje się na brzegu Zatoki Gdańskiej. Zwierzę pływało od potoku Oliwskiego do Nowego Portu i z powrotem. Atakowały go mewy i niektóre psy próbowały się z nim ścigać. Co jakiś czas wychodził na brzeg, by wyczyścić futro.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
San Francisco znajdzie się pod wodą?

San Francisco znajdzie się pod wodą?

Świat
Według najnowszych badań, w 2100 oku duża część San Francisco i okolic zniknie pod wodą. Może chodzić nawet o 430 km2. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie nie mają wątpliwości, że trzeba podjąć błyskawicznie działania, by ratować region. Dlaczego tak się dzieje? Wszystko przez strukturę podłoża, na którym wybudowano miasto. Budynki stoją w większości na mule. To powoduje, że są bardziej narażone na osiadanie. W połączeniu z wzrastającym poziomem wód w morzach i oceanach zwiastuje to poważne problemy mieszkańców. Większość linii brzegowej tonie o ok. 2 mm rocznie, zaobserwowano jednak, że są miejsca, które zapadają się aż o 10 mm. Jednym z nich jest Foster City na pograniczu San Francisco i San Jose. Ze względu na wysokie ceny nieruchomości swoją siedzibę ma tutaj większość firm, których nie stać na wynajem biura w centrum miasta zaliczanego do najdroższych na świecie. Zagrożone jest także międzynarodowe lotnisko znajdujące się niemal nad samą zatoką San Francisco. Podobnie jak w przypadku Foster City, jego poziom obniża się o ok. 10 mm każdego roku. Za kilkadziesiąt lat pojawią się pierwsze problemy z ruchem lotniczy. Poziom oceanów podwyższa się z kolei średnio o 3 mm. Biorąc pod uwagę te dane naukowcy obliczyli, że właśnie za ponad 80 lat część najniżej położonego rejonu zatoki może zostać zatopiona. Niezbędne jest wzmacnianie gruntów i budowa instalacji przeciwpowodziowych. Jedynie w takim działaniu eksperci widzą szansę na ocalenie San Francisco przed tragicznym w skutkach zalaniem. 
Mityczna wioska Wikingów

Mityczna wioska Wikingów

Ciekawostki
Osada zwana Hóp, wg legend wikingów, miała opływać w bogactwa: winogrona, łososia i canoe ze skór zwierząt. Pozostałości tego miejsca okryto właśnie w rejonie zatoki Świętego Wawrzyńcaw Nowym Brunszwiku, w Kanadzie. To trzecia osada wikingów znaleziona w Ameryce Północnej. Mogła być tymczasowym, letnim obozem podróżników.
Głodna życia. Kiedy szklanka wody powoduje ból

Głodna życia. Kiedy szklanka wody powoduje ból

Zdrowie
Anna Świrk od ponad 2 lat cierpi na bardzo rzadką chorobę, która jest nieuleczalna. Zgodziła się opowiedzieć redakcji WP abczdrowie o swoim schorzeniu, o tym jak wygląda jej życie oraz o jej planach na przyszłość. Można wesprzeć Annę w walce o jej życie i plany wpłacając darowizny na jej subkonto w Fundacji Avalon oraz przekazując na jej rzecz 1% podatku.   
Skuteczne sposoby na zapalenie zatok

Skuteczne sposoby na zapalenie zatok

Zdrowie
Zapalenie zatok często dosięga nas zimą. Przychodzi niepostrzeżenie razem ze zwykłym przeziębieniem. Pozostaje jednak na dłużej i oprócz kataru, pojawia się ostry ból głowy i zmęczenie. Są jednak sposoby, aby poradzić sobie z tym nawet bez potrzeby udziału specjalisty.
Prognoza pogody na 22 sierpnia

Prognoza pogody na 22 sierpnia

We wtorek aurę kształtować będzie zatoka niżowa związana z niżem znad Zatoki Fińskiej. W ciągu dnia w całej Polsce dominować będzie zmienna pogoda - chmury i opady deszczu przeplatać się będą ze słońcem. Do południa na północy, a po południu także w centrum i na wschodzie kraju spodziewane są lokalne burze. Będzie chłodno. W ciągu dnia termometry w kraju wskażą od 17 do 21 stopni Celsjusza.
Prognoza pogody na 25 lutego

Prognoza pogody na 25 lutego

W sobotę do południa środkowy i wschodni pas kraju znajdował się będzie jeszcze pod wpływem zatoki niskiego ciśnienia. Rozpoczynając od południowej części woj. pomorskiego przez Warmię, Mazur i Podlasia po północną część Opolszczyzny, Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie musimy liczyć się z pogodą w przysłowiową „kratkę". Pogodnie i dość słonecznie będzie tylko na zachodzie Polski. Po południu aura zmieni się na dużo przyjemniejszą. Prawie w całym kraju będzie pogodnie, w miarę słonecznie i bez opadów. Jedynie na Mazurach, Podlasiu, na wschodzie Mazowsza i na Lubelszczyźnie będzie więcej chmur z których okresami poprószy śnieg. Opady zanikną późnym popołudniem. Wieczorem na północnym zachodzie zaznaczy się kolejny front atmosferyczny, który przyniesie chmury i opady deszczu. Do południa w całym kraju, a po południu w północnej, centralnej i wschodniej Polsce okresami powieje silny wiatr, który w porywach osiągał będzie do 45 km/h. Zrobi się chłodniej W sobotę w ciągu dnia termometry na przeważającym obszarze kraju wskażą od 1 do 4 stopni Celsjusza. Cieplej będzie na zachodzie i południowym-zachodzie Polski - do 5 stopni Celsjusza.
Prognoza pogody na 8 lutego

Prognoza pogody na 8 lutego

Polska
Środa będzie kolejnym, pochmurnym dniem z opadami śniegu. 8 lutego nad obszarem Polski zalegać będzie strefa frontu atmosferycznego. Cały dzień w kraju dominować będą chmury z których od czasu do czasu poprószy śnieg. Intensywniejsze opady śniegu pojawiać się będą na północnym wschodzie i wschodzie Polski. Od 2 do 5 centymetrów śniegu spadnie w rejonie Zatoki Gdańskiej, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, na północny i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Dodatkowo w tych regionach okresami powieje silny wiatr osiągający w porywach do 50 km/h. Będzie on powodował zamiecie oraz zawieje śnieżne, a także potęgował dodatkowe uczucie chłodu. W całym kraju drogi będą bardzo śliskie. W środę w najcieplejszym momencie dnia termometry wskażą od -10 stopni we wschodniej, północnej i środkowej Polsce oraz na przedgórzu Sudetów i na Podhalu do -2 stopni Celsjusza na zachodzie i południu kraju.
poprzednie1 2 3 następne