Wyniki wyszukiwania dla:

zakaz handlu

Liczba wyników: 391

PiS wycofuje się z rozszerzenia zakazu handlu. Prezes Lewiatan dziwi się, że prace ustały

PiS wycofuje się z rozszerzenia zakazu handlu. Prezes Lewiatan dziwi się, że prace ustały

Finanse
- Jestem zdziwiony, że prace nad projektem ustały. Dopuszczenie tak dużej liczby wyłączeń jest nieporozumieniem. Głównym absurdem ustawy jest kwestia sklepowych placówek pocztowych. To błąd techniczny tej ustawy - mówi w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kruszewski prezes Lewiatan Holding.
Ryszard Petru o Jarosławie Kaczyńskim. Apel

Ryszard Petru o Jarosławie Kaczyńskim. Apel

Polska
"Czas odrzucić pokolenie polityków żyjących wyłącznie z polityki przez ostatnie 20 lat" - apeluje Ryszard Petru. - Mówię o osobach, które zbyt dużo czasu spędziły w Sejmie. Polska ma niecałe 30 lat wolności, dużo się w tym czasie zmieniło. Osoby, które są na państwowym, nie rozumieją ludzi, którzy codziennie walczą o swoje życie w sensie gospodarczym - wyjaśnił w programie "Tłit". Chodzi "szczególnie" o Jarosława Kaczyńskiego. - To osoba archaiczna, PiS w swoim myśleniu jest archaiczny: w stawianiu na węgiel, w podejściu do biznesu, zakazie handlu w niedzielę - mówił Petru. 
Solidarność nie wyklucza referendum strajkowego w Biedronce.

Solidarność nie wyklucza referendum strajkowego w Biedronce. "Pracodawca nie spełnia postulatów"

Polska
Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność", nie wyklucza referendum strajkowego w Biedronce. W programie "Money. To się liczy" mówił, że w tej chwili trwa spór zbiorowy. - Pracodawca odmówił nam; powiedział, że nie spełni ani jednego naszego postulatu, a to jest pierwszy od dawna spór, który nie jest oparty na postulacie podwyżki wynagrodzeń, tylko poprawy warunków prac - powiedział. Na pytanie, czy będzie strajk w Biedronce, odparł: najpierw musimy przeprowadzić referendum, to jest bardzo duża sieć, to potrwa kilka dobrych tygodni.
Nowa furtka, by obejść zakaz handlu w niedzielę.

Nowa furtka, by obejść zakaz handlu w niedzielę. "Jedna z sieci ma otwierać punkty kawiarniane"

Polska
- Słyszałem, że jedna z sieci, która cały czas kombinuje, będzie w sklepach otwierała punkty kawiarniane, a więc będzie się nazywała "cafe" - powiedział w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". Dodał, że w projekcie zmian w przepisach dotyczących zakazu handlu kwestia obchodzenia tego zakazu zostanie doprecyzowana. Według niego nie budzi kontrowersji uniemożliwienie sklepom otwierania się w niedzielę pod pretekstem prowadzenia usług pocztowych. Jak mówił, Państwowa Inspekcja Pracy dostanie też "narzędzie", które ma jej pomóc w interpretowaniu przepisów. Chodzi o bardziej konkretne zapisanie, czy jest "działalność przeważająca".

"Kolejny absurd". W nowelizacji ustawy o zakazie handlu zabrakło najważniejszego

Polska
- Jeśli chodzi o poprawki w ustawie o zakazie handlu, nie jesteśmy do końca zadowoleni. Nasz najważniejszy postulat, czyli wydłużenie doby niedzielnej pracowniczej od 22 w sobotę do 5 rano w poniedziałek, nie został spełniony - mówił w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara, szef sekcji handlu NSZZ "Solidarność". Nie wiemy, co mamy powiedzieć pracownikom, którzy pracują do 24 w sobotę. Nie ma na Zachodzie takie kraju, w którym sieci w sobotę byłyby czynne do 23. To jest kolejny absurd - podkreślał Bujara.
Londyn i Bruksela dogadały się ws. brexitu. Co to oznacza dla Polaków

Londyn i Bruksela dogadały się ws. brexitu. Co to oznacza dla Polaków

Polska
Jeżeli relacje gospodarcze Wielkiej Brytanii z Unią będą działały na podobnej zasadzie, jak relacje Szwajcarii czy Norwegii, to koszty brexitu nie będą duże, jeśli chodzi o wolny handel. Dla Polski to bardzo ważne, bo Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem w relacjach handlowych - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Państwowego Funduszu Rozwoju. Jak dodał, Polska ma w tych relacjach nadwyżkę handlową. Druga kwestia to przepływ osób, ale w tej chwili Polacy, którzy mieszkają na Wyspach, mogą czuć się bezpiecznie. Czy dla polskich firm brexit to duża strata czy szansa? - Przede wszystkim to bardziej strata dla brytyjskiej gospodarki. Jeśli chodzi o polskie firmy, to jeśli umowy o wolnym handlu będą utrzymane, to zagrożenia nie ma - mówił Borys. Dodawał, że niedziela, kiedy Unia i Londyn dogadały się w sprawie brexitu, była "smutnym dniem".
Zakaz handlu do zmiany.

Zakaz handlu do zmiany. "To powrót do normalności w tym kraju"

Finanse
Mówiliście o tym, ile ludzi straci pracę przez zakaz handlu, prognozowaliście spadek PKB, obrotów. Polska miała się zawalić, a nic takiego się nie stało. Ustawa w Sejmie poszła w Sejmie w złym kierunku i my teraz apelujemy o powrót do starych zapisów - mówi Alfred Bujara z NSZZ Solidarność. 
PiS chce zaostrzyć zakaz handlu.

PiS chce zaostrzyć zakaz handlu. "Zupełnie tego nie rozumiem"

Finanse
Związkowcy od początku postulowali, by ustawa chroniła pracowników, tymczasem zmiany, które są dyskutowane przez komisję poselską całkowicie zaburzą równowagę na rynku pracy – uważa Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. 
Zakaz handlu w niedziele. Status placówki pocztowej nie dla sklepu

Zakaz handlu w niedziele. Status placówki pocztowej nie dla sklepu

Polska
W przygotowanym przez PiS projekcie zmian w ustawie dotyczącej zakazu handlu w niedzielę znajdą się przepisy doprecyzowujące kwestię placówek pocztowych oraz definicję "rodziny" - poinformował w programie "Money. To się liczy" Alfred Bujara z NSZZ "Solidarność".
Mięso może podrożeć o kilkanaście procent. Producenci mięsa są przerażeni

Mięso może podrożeć o kilkanaście procent. Producenci mięsa są przerażeni

Polska
– Mięso drobiowe może podrożeć nawet o kilkanaście procent – prognozuje w programie „Money. To się liczy” Jakub Olipra, analityk Credit Agricole. Polscy wytwórcy mięsa wciąż bowiem nie mają pojęcia, czy po nowym roku będą mogli stosować pasze dla zwierząt z soją GMO. Zakaz miał wejść w 2008 roku, ale jest ciągle odwlekany. Stosowanie zakazu miało obowiązywać wreszcie od 2019 roku. Czy będzie - nie wiadomo. Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski latem mówił, że chce odwleczenia stosowania przepisów o kolejne dwa lata. – Nasz rynek może czekać utrata pozycji europejskiego lidera produkcji drobiu – dodaje analityk Credit Agricole.
Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje

Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje

Polska
Ograniczenia lub zakaz używania plastikowych opakowań, naczyń, sztućców, toreb, ale też - w pewnym stopniu - środków higienicznych dla kobiet. Takie zmiany szykuje Unia Europejska. Komentował je w programie "Money. To się liczy" wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. - Ważne jest to, że ograniczymy marnotrawstwo - tłumaczył Sławomir Mazurek. Jak wyjaśnił, będzie to okazja do powrotu do stosowania opakowań z materiałów, z których korzystaliśmy dawniej, ale zostały wyparte przez plastik.
Komu potrzebne szczepienie. Sprawdź, zanim dopadnie cię grypa

Komu potrzebne szczepienie. Sprawdź, zanim dopadnie cię grypa

Styl życia
Zachorowanie na grypę grozi poważnymi powikłaniami i może mocno nadwyrężyć nasze zdrowie. Dlatego ci najbardziej narażeni na infekcję i jej przykre konsekwencje, powinni rozważyć szczepienie. Do grupy ryzyka należą osoby powyżej 65 roku życia, cierpiący na choroby przewlekłe oraz kobiety, które planują ciążę, a nawet ciężarne. Nie ma przeciwwskazań do szczepienia podczas karmienia piersią. Szczepienie będzie dobre również dla opiekujących się dziećmi lub osobami starszymi, a także dla pracowników handlu i osób mających częste kontakty z różnymi ludźmi. Warto zaszczepić też dzieci w wieku od 6 mies. do 5 roku życia, oraz ich opiekunów i domowników.
„Misiek” sprowadzony do Polski. Odpowie na zarzut zabójstwa i handlu narkotykami

„Misiek” sprowadzony do Polski. Odpowie na zarzut zabójstwa i handlu narkotykami

Polska
Paweł M., pseudonim "Misiek", został zatrzymany przez policję. Poszukiwany ze wiele przestępstw narkotykowych, uważany za lidera małopolskich pseudokibiców wpadł w ręce funkcjonariuszy we Włoszech.
Organizacja Handlu o pomyśle rozszerzenia zakazu handlu.

Organizacja Handlu o pomyśle rozszerzenia zakazu handlu. "To skazuje społeczeństwo na brak dostaw"

Polska
- Nie jest to żadne nadużycie, w tej sprawie wypowiedziały się sądy - mówiła w programie "Money. To się liczy" Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, komentując posunięcie sieci Żabka, która może działać w niedziele objęte zakazem handlu, bo jej sklepy mają status placówek pocztowych. Oceniając propozycję "Solidarności" dotyczącą rozszerzenia zakazu handlu od sobotniego wieczora do poniedziałku rano, powiedziała, że to "bardzo zły pomysł". - To skazuje całe polskie społeczeństwo na brak dostaw w poniedziałek rano w sklepach - powiedziała. Jak dodała, tylko niektóre placówki mają magazyny na tyłach swoich sklepów i są w stanie zaopatrzyć sklepy w poniedziałek rano. - Od godzin wczesnych porannych ten towar jest dla nas istotny po niehandlowej niedzieli, nie każdy zdąży zrobić zakupy w sobotę, a zakupy z piątku nie są już tak świeże w poniedziałek rano, jak byśmy sobie wymarzyli - mówiła. Dlatego, przekonywała, konieczne jest, by dostawy odbywały się nocą z niedzieli na poniedziałek lub bardzo wcześnie rano.
Polacy zaczęli robić zakupy spożywcze na stacjach paliwowych.

Polacy zaczęli robić zakupy spożywcze na stacjach paliwowych. "Tam gromadzą się tłumy"

Polska
- Część tej sprzedaży, którą dzisiaj można byłoby realizować w sklepach, realizujemy na stacjach benzynowych, co oznacza z jednej strony przeciążenie pracowników stacji benzynowych, jak również ma to wpływ na konsumentów, którzy muszą stać w dużych kolejkach. Tłumy gromadzą się na stacjach benzynowych i blokują tych, którzy chcą zapłacić za paliwo - mówiła w programie "Money. To się liczy" Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. W jej ocenie polską specyfiką jest upodobanie do sklepów stacjonarnych. - Lubimy robić zakupy w sklepach stacjonarnych, chociażby dlatego przez tyle lat była możliwość robienia zakupów również w niedziele. To był fenomen, że Polacy bardzo chętnie całą rodziną spędzali czas w centrach handlowych na różnych atrakcjach - dodała.
Majdany z dziećmi w długiej kolejce po gofry

Majdany z dziećmi w długiej kolejce po gofry

Gwiazdy
Ostatnie tygodnie nie były łaskawe dla Małgorzaty Rozenek-Majdan. Wszystko zaczęło się od oskarżycielskiej serii postów Kingi Rusin, które spowodowały medialną wojnę między kobietami. W rezultacie obie celebrytki dostały zakaz wstępu na doroczny bal Fundacji TVN.Niewątpliwie jednak, w ciężkich chwilach, nic nie liczy się tak, jak wsparcie najbliższych. Małgosia zdecydowanie może liczyć na swojego życiowego partnera Radka "Pysiulę" Majdana i synków. Cała czwórka postanowiła wybrać się na gofry, aby osłodzić ostatnie gorzkie chwile. Jak zwykle wszyscy wyglądali nienagannie.
Wyjątkowo mocne słowa Biedronia o PO. Arkadiusz Myrcha odpowiada

Wyjątkowo mocne słowa Biedronia o PO. Arkadiusz Myrcha odpowiada

Polska
"Seksizm w Legionowie, zakaz Marszu Równości w Lublinie - to dwa przykłady (...) pokazujące prawdziwe oblicze partii, która ma być lekiem na PiS. Przepraszam, ale to jest leczenie dżumy cholerą" - napisał Robert Biedroń. - Bardzo ciężkie i niepotrzebne słowa prezydenta Słupska. Porównywanie PO do PiS-u jest nad wyraz. Zapędził się. Niepotrzebne, złe słowa, które wymagają krytyki - komentował Arkadiusz Myrcha w programie "Tłit".
Janusz Filipiak zmienia zdanie. Na razie nie odda firmy synowi

Janusz Filipiak zmienia zdanie. Na razie nie odda firmy synowi

Polska
– Niedziela powinna być wolna od pracy i całkowicie popieram zakaz handlu w tym dniu – mówi w wywiadzie dla money.pl Janusz Filipiak założyciel i prezes firmy Comarch. W rozmowie z Tomaszem Machałą jeden z najbogatszych Polaków mówi też o daninie solidarnościowej. – Jestem za. Bogaci płacą w Polsce niskie podatki – mówi Filipiak.
Zakaz handlu w niedziele, który zacznie się w sobotę. To dobry pomysł?

Zakaz handlu w niedziele, który zacznie się w sobotę. To dobry pomysł?

Finanse
Zakaz handlu czekają zmiany. O tym, że ustawa, którą wymyślił PiS, jest pełna niedoskonałości, mówi się już od dawna. Wśród pomysłów na jej udoskonalenia pojawia się także taki, by zakaz obowiązywał już do wieczornych godzin w sobotę. Tego chcą m.in. związkowcy. Pomysł nie podoba się Maciejowi Ptaszyńskiemu, dyrektorowi Polskiej Izby Handlu.
Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Zakaz handlu dobija najmniejsze sklepy. Wygrywają giganci

Finanse
Na zakazie handlu tracą najbardziej najmniejsze, osiedlowe sklepy. Badania pokazują, że na zmianach, które wprowadził rząd PiS najwięcej zyskali najsilniejsi: duże, zagraniczne sieci handlowe. Potwierdził to w programie "Money. To się liczy" Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu: mali przegrywają już na etapie reklamy.
Elżbieta Zawacka, ps. Zo. Polska superbohaterka

Elżbieta Zawacka, ps. Zo. Polska superbohaterka

Ciekawostki
Elżbieta Zawacka - kurierka AK, szpieg i jedyna kobieta wśród cichociemnych. Ciekawostki z jej życiorysu przybliża Przemysław Słowiński w książce pt. "Kobiety wywiadu". Zo urodziła się w 1909 r., w Toruniu, który znajdował się wówczas pod zaborem pruskim. Na terenie zaboru obowiązywał całkowity zakaz mówienia po polsku. Zawadzka dopiero po zakończeniu I wojny światowej i włączeniu Torunia do Polski, zaczęła uczyć się polskiego. Początkowo miała duże problemy, nie umiała się nawet przedstawić. Powolna edukacja opłaciła się, Zawacka  ukończyła szkoły w Toruniu, a później podjęła studia matematyczne w Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej broniła Lwowa, później wstąpiła do Służby Zwycięstwu Polski. Była emisariuszką Komendanta Głównego AK. Setki razy kursowała między Warszawą a Berlinem, często podróżowała do Londynu. Miała aryjski wygląd, a w dzieciństwie pod zgermanizowanym zaborem, nauczyła się idealnie niemieckiej mowy. To pozwalało swobodnie poruszać się po okupowanej Europie. Używała 6 nazwisk, m.in. Elise Riviere czy Elizabeth Watson. Wiele razy brała udział w śmiertelnie niebezpiecznych akcjach, ze wszystkich zawsze wychodziła cało. Za swoją odwagę i nieocenione zasługi dla kraju otrzymała wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego. Elżbieta Zawacka zmarła w Toruniu w 2009 r. Żyła 100 lat.