Wyniki wyszukiwania dla:

wzrost gospodarczy

Liczba wyników: 389

Ekspert:

Ekspert: "Inflacja w przyszłym roku spadnie. Chyba, że znów będzie susza"

Inflacja na poziomie 2,9 proc. nie jest problemem i nawet jeśli jeszcze wzrośnie, to w przyszłym roku spadnie. Chyba, że będzie kolejna susza, która spowoduje gwałtowny wzrost cen żywności - uważa dr dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole.
Ekspert o niemieckiej gospodarce:

Ekspert o niemieckiej gospodarce: "Niemcy mają się czym martwić"

Mają się czy martwić, bo wzrost PKB wyhamował w drugim kwartale, istnieje wysokie prawdopodobieństwo recesji - mówił w programie "Money, To się Liczy" dr Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole. Jego zdaniem, problemy Niemiec mogą mieć wpływ na polską gospodarkę.
Szokujące zdjęcia NASA

Szokujące zdjęcia NASA

Nauka
NASA opublikowała zdjęcia, na których widać skutki ocieplenia klimatu. Wzrost temperatur spowodował stopnienie ogromnego lodowca na Islandii w ciągu 30 lat.
Wzrost cen w Polsce. Ekspert:

Wzrost cen w Polsce. Ekspert: "Inflacja wciąż jednak pod kontrolą"

Finanse
- Żywność bardzo podrożała w ostatnich miesiącach. Ma to związek zarówno z suszą, jak i wzrostem kosztów energii. Do tego dochodzą rosnące koszty pracy - wyjaśnia w programie "Money. To się liczy" ekonomista Marek Zuber. Mimo to obecny poziom inflacji, jego zdaniem, wciąż jest na bezpiecznym poziomie.
Rekordowa wycinka lasów Amazonii

Rekordowa wycinka lasów Amazonii

Świat
Brazylijski Narodowy Instytut Badań Kosmicznych (INPE) opublikował zdjęcia satelitarne, na których widać tempo wycinki lasów Amazonii. Okazuje się, że w czerwcu wzrost wylesienia wzrósł o 88% rok do roku. W lipcu nastąpił wzrost zanikania drzew aż o 278% w porównaniu do ubiegłego roku.
Ceny rosną, a na tym nie koniec.

Ceny rosną, a na tym nie koniec. "Inflacja skokowo wzrośnie o 1 punkt procentowy"

Świat
- Pamiętajmy o tym, że rząd zamroził ceny energii, które w dużej mierze również wpływają na wzrost cen w całej gospodarce. Gdy zdecyduje się na ich odmrożenie, to automatycznie inflacja skokowo wzrośnie o 1 punkt procentowy - powiedział w programie "Money. To Się Liczy" prof. Witold Orłowski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula .
Zmiana dokonywała się po cichu przez 40 lat. Niepokojące odkrycie naukowców

Zmiana dokonywała się po cichu przez 40 lat. Niepokojące odkrycie naukowców

Technologia
Kryzys klimatyczny może znacznie utrudnić loty transatlantyckie - taki wniosek płynie z nowych badań. Chodzi o prądy strumieniowe i występujące w ich pobliżu pionowe uskoki wiatru. Naukowcy odkryli, że ocieplenie klimatu doprowadziło do zwiększenia prędkości wiatru wraz z wysokością. Kiedy więc samolot lecący prądem strumieniowym wpada w uskok, targają nim coraz silniejsze turbulencje. Siła turbulencji może doprowadzić do tego, że linie lotnicze będą musiały zrezygnować z korzystania z prądów. Spowoduje to wydłużenie czasu przelotu, a co za tym idzie, wzrost emisji i kosztów paliwa. Korzystanie z prądów strumieniowych ma obecnie kluczowe znaczenie dla linii lotniczych. Konieczność zrezygnowania z nich na pewno odciśnie piętno na lotach transatlantyckich. Co więcej, wyniki badań wskazują, że zmiany nad naszymi głowami następowały w ciszy przez ostatnie 40 lat. Istnieje niebezpieczeństwo, że o innych poważnych zmianach w globalnej cyrkulacji powietrza nie mamy pojęcia.
11 miliardów ton w jeden dzień. Dane, które przerażają

11 miliardów ton w jeden dzień. Dane, które przerażają

Wiadomości
Po miesiącach rekordowych temperatur na północy, na Grenlandii w czwartek, stopniała rekordowa ilość lodu. W ciągu 1 dnia wyspa straciła 11 mld ton. To tyle, ile wynosi objętość 4,4 milionów basenów olimpijskich. Lód topi się na Grenlandii każdego roku od końca maja. Tym razem topniał już na początku. Według naukowców z Duńskiego Instytutu Meteorologicznego, w lipcu roztopiło się 197 mld ton lodu. To dwa razy więcej niż średnia z poprzednich lat. Szacuje się, że tegoroczne roztopy spowodowały wzrost poziomu morza o pół milimetra. Lód będzie najprawdopodobniej topniał do końca sierpnia. Pokrywa lodowa Grenlandii jest druga co do wielkości na świecie.
Inflacja i drożyzna. Ekspert: Ceny zaczną spadać jesienią

Inflacja i drożyzna. Ekspert: Ceny zaczną spadać jesienią

Finanse
- Jeszcze trochę czasu minie, zanim napływ kapitału i wzrost płac doprowadzi do niepohamowanego wzrostu cen. Na razie w Polsce nie ma takich sygnałów - powiedział w programie "Money. To się liczy" dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak.
Gospodarka zwalnia. Ekonomista przyznaje: byliśmy zaskoczeni

Gospodarka zwalnia. Ekonomista przyznaje: byliśmy zaskoczeni

Finanse
Credit Agricole obniżył prognozę wzrostu PKB Polski na ten rok do 4,4 proc. z 4,7 proc. - Dane czerwcowe dotyczące produkcji budowlano-montażowe i przemysłowej zaskoczyły bardzo negatywnie. Drugi powód to dane z Eurolandu - tłumaczył Krystian Jaworski, ekonomista Credit Agricole.
Uderzające dane GUS. Rośnie skala ubóstwa, głównie wśród pobierających zasiłki

Uderzające dane GUS. Rośnie skala ubóstwa, głównie wśród pobierających zasiłki

Polska
Najnowszy raport GUS o ubóstwie wśród Polaków był gorzką pigułką do przełknięcia dla rządzących. - Największy wzrost nastąpił wśród rodzin utrzymujących się ze świadczeń innych niż renty i emerytury, a więc zasiłków z pomocy społecznej lub dla bezrobotnych - powiedział w "Money. To się liczy" Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych. Jako jedną z przyczyn wskazał brak waloryzacji zasiłków przy równocześnie rosnących cenach.
Susza w całej Polsce. Ocieplenie klimatu ma wpływ na zdrowie ludzi. Borelioza atakuje!

Susza w całej Polsce. Ocieplenie klimatu ma wpływ na zdrowie ludzi. Borelioza atakuje!

Zdrowie
Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Eksperci oceniają, że takie problemy mogą się powtarzać co roku, za co odpowiada globalny wzrost średniej temperatury na świecie. Zmiany klimatyczne wypływają także na kondycję lasów i zdrowie ludzi, w tym na znacznie zwiększone ryzyko zachorowań na boreliozę – ocenia Anna Sierpińska z portalu Nauka o klimacie.
Obniżka PIT.

Obniżka PIT. "Kto nie ryzykuje, nie pije szampana"

Polska
- Obniżenie podatku PIT to dobry pomysł - powiedział w programie „Money. To się liczy” Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Myślę, że jeśli wzrost PKB nie zejdzie poniżej 3 proc. – jak zakłada rząd – ta zmiana nie wywoła żadnych perturbacji. Gorzej jeśli w ciągu roku czy dwóch koniunktura się załamie. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. PiS zaryzykował z 500+ i to był dobry krok. Teraz pojawiają się niepokojące sygnały z Niemiec o spowolnieniu, ale polska gospodarka sobie radzi. To pierwsza obniżka PIT-u od czasu Zyty Gilowskiej. Polakom zostanie w kieszeni kilkaset złotych. Pochwalam.
Ile piją Polacy.

Ile piją Polacy. "Powątpiewałbym, że tak dużo jak przedstawia to PARPA"

Polska
- Powątpiewałbym, że pijemy aż tak dużo, jak to Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przedstawia. Polska jest na 17. miejscu, jeśli chodzi o spożycie alkoholu wśród 43 krajów Europy. Na przestrzeni ostatnich 6 lat spożycie w Polsce wzrosło z 11 do 11,2 litra. Czy to jest dramatyczny wzrost? - mówił w programie "Money. To się liczy" Bartłomiej Morzycki ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie.
Globalne ocieplenie. Winne śmierci wielorybów

Globalne ocieplenie. Winne śmierci wielorybów

Nauka
Na wybrzeżach Alaski tylko w tym roku znaleziono już 22 martwe wieloryby szare, w tym 7 w zeszły weekend. To liczba, która stawia rok 2019 niebezpiecznie blisko rekordowego roku 2000 kiedy martwych waleni było 96. Zdaniem naukowców z NOAA, powodem wymierania wielorybów może wzrost temperatury wody i brak lodu.
Ceny usług mogą znów wzrosnąć. Zawód księgowego do certyfikacji

Ceny usług mogą znów wzrosnąć. Zawód księgowego do certyfikacji

Polska
Ponad połowa osób świadczących usługi księgowe i 43 proc. spośród korzystających z nich ocenia, że efektem wprowadzonej pięć lat temu deregulacji był spadek jakości usług – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Finansów. W oparciu o jego wyniki resort pracuje nad cofnięciem deregulacji. Zamierza wprowadzić nowy system certyfikacji zawodu księgowego i obowiązek dokształcania. Jak ocenia wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie i Katowicach Mariusz Rutke, efektem tych zmian będzie wzrost profesjonalizmu księgowych, z drugiej zaś strony spadek liczby podmiotów, które świadczą takie usługi, a w konsekwencji wzrost cen.
Prezes Budimeksu.

Prezes Budimeksu. "Potrzebujemy 2 milionów mieszkań"

Polska
- Powinniśmy więcej budować, bo w Polsce brakuje około 2 milionów mieszkań. - powiedział w programie "Biznes Mówi" Dariusz Blocher, prezes zarządu Budimex SA. - Pytanie czy nastapi krysys finansowy i jak wtedy będą reagowały banki, czy będzie dostepność kredytów dla Polaków. Blocher dodał, że ceny mieszkań w Polsce będą rosnąć, choć ten wzrost nie będzie specjalnie szybki. Jako przeciwwage wskazał rynek włoski, gdzie ceny mieszkań maleją od 15 lat.
Jądro Ziemi przecieka. Zaskakujące wyniki historycznego badania

Jądro Ziemi przecieka. Zaskakujące wyniki historycznego badania

Ciekawostki
Jądro ziemi przecieka – do takich wniosków doszli naukowcy badający głębokie skały wulkaniczne. Podczas analizy zmian w izotopach wolframu (znajdującego się w takim materiale z rdzenia Ziemi) okazało się, że najstarsze i najgłębsze badane skały miały większe stężenie wolframu niż płytsze skały. To oznacza, że izotopy wolframu przeciekają do płaszcza Ziemi, czyli warstwy między skorupą a jądrem. Przyczyną przeciekania wolframu może być wzrost stężenia tlenu na granicy jądra i płaszcza ziemi. To innowacyjne badanie. Na świecie może je wykonać mniej niż 5 laboratoriów. Bezpośrednie zbadania jądra Ziemi jest niemożliwe. To najgorętsza część naszej planety. Część zewnętrzna rdzenia osiąga temperaturę ponad 5 tys. st. C. Eksperci szacują, że 50 proc. ciepła wulkanicznego pochodzi z rdzenia. To dlatego skały wulkaniczne są jedynym możliwym źródłem badań.
Ceny szaleją. Wiemy, co jeszcze wkrótce zdrożeje

Ceny szaleją. Wiemy, co jeszcze wkrótce zdrożeje

Finanse
Symbolem drożyzny jest dziś pietruszka, ale za chwilę odczujemy wzrost cen mięsa. Producenci mają problem, żeby zaspokoić popyt, a to musi skończyć się podwyżkami.
Efekt 500+. Program wpływa nie tylko na dzietność

Efekt 500+. Program wpływa nie tylko na dzietność

Finanse
500 zł od rządu zwiększa dochody Polaków, a to sprawia, że rodziny są w stanie wydawać więcej. Rosną więc też ceny - w ten sposób 500+ pośrednio wpływa na wzrost inflacji - wyjaśniała w programie "Money. To się liczy" Aleksandra Świątkowska, ekonomistka BOŚ Banku.

"Intelektualista prof. Glapiński nie jada jarzyn". Żarty po niefortunnej wypowiedzi szefa NBP

Polska
- Prezes Glapiński jest znany z niekonwencjonalnych wypowiedzi, ta mnie nie zaskoczyła. Zarówno włoszczyzna, jak i książki znajdują się w koszyku inflacyjnym GUS. Można dyskutować o proporcjach. Jak rozumiem, w przypadku intelektualisty prof. Glapińskiego, który nie jada jarzyn, te proporcje powinny wyglądać inaczej - komentował w programie "Money. To się liczy" Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu. Prezes NBP Adam Glapiński ocenił, że być może ci, którzy codziennie gotują zupę jarzynową, bardziej odczuwają wzrost cen; dla niego - jak mówił - ważne są ceny książek.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 19następne