Wyniki wyszukiwania dla:

wybuch

Liczba wyników: 128

Usłyszeli huk. Przerażające nagranie z pokładu samolotu

Usłyszeli huk. Przerażające nagranie z pokładu samolotu

Wiadomości
Samolot linii Delta Air Lines był zmuszony lądować awaryjnie po tym, jak zepsuł się jeden z silników. Jeden z pasażerów nagrał wideo, na którym widać, co dzieje się wewnątrz silnika. - Usłyszeliśmy wybuch i zobaczyliśmy dym w kabinie. Wtedy wszyscy zaczęli wariować - relacjonował stacji CNN jeden ze świadków. Niektórzy z pasażerów mieli modlić się o bezpieczne lądowanie, inni próbowali wysyłać wiadomości swoim bliskim. Samolot leciał z Atlanty do Baltimore. Na pokładzie było prawie 150 pasażerów. Maszyna wylądowała bezpiecznie na lotnisku Raleigh-Durham w Północnej Karolinie. Nie wiadomo, co było przyczyną awarii. Silnik został wymieniony i już w środę wrócił do służby.
PO nie chce Biedronia? Niespodziewany wybuch szczerości Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

PO nie chce Biedronia? Niespodziewany wybuch szczerości Małgorzaty Kidawy-Błońskiej

Polityka
PO pójdzie do wyborów z Wiosną czy z PSL? Choć Małgorzata Kidawa-Błońska na początku podkreślała, że ma nadzieję, że cała opozycja się porozumie, później powiedziała wprost, z kim chciałaby współpracować, a z kim nie. - Robert Biedroń jest teraz w Brukseli. Zdaje się, że to go bardziej interesuje, niż to, co stało się z jego partią i jego sympatykami – oceniła. Na tym nie poprzestała. - Biedroń atakuje nas bardziej niż PiS. Całą kampanię miałam wrażenie, że to my jesteśmy jego głównym przeciwnikiem politycznym, mimo że cały czas mówił, że jest po stronie opozycji. (…) Nie mam do niego zaufania. Bierze odpowiedzialność za ludzi, a wyjeżdża i mówi, ze zostaje. Dla mnie jest niewiarygodny – podkreśliła Kidawa-Błońska.
Tragedia w Bytomiu. Dramatyczne nagranie.

Tragedia w Bytomiu. Dramatyczne nagranie. "Tam są ludzie"

Polska
W sobotę w jednej z kamienic przy ul. Katowickiej w centrum Bytomia doszło do wybuchu gazu. Zginęły trzy osoby - 39-letnia kobieta i jej dwie córki w wieku 5 i 7 lat. Informację o śmierci trzech osób potwierdził nam rzecznik bytomskiej straży pożarnej Wojciech Krawczyk. Cztery osoby zostały ranne - przetransportowano je do szpitala. Są poparzone. Jedną z nich jest przypadkowy przechodzień. Najciężej poparzona kobieta trafiła do placówki w Siemianowicach Śląskich.
Eksplozja w Wiedniu. Nagranie świadka

Eksplozja w Wiedniu. Nagranie świadka

Wiadomości
10 osób zostało rannych, w tym 4 ciężko, w wyniku eksplozji, do której doszło w stolicy Austrii. Powyższe nagranie zarejestrował świadek tuż po wybuchu. Do eksplozji doszło w środę ok. 16:30 w IV dystrykcie miasta, w pobliżu ścisłego centrum Wiednia. Przyczyną katastrofy jest najprawdopodobniej wybuch gazu. Eksplozja była tak silna, że uszkodziła też budynek obok. Jak donoszą lokalne media, wybuch był odczuwalny w promieniu kilkuset metrów. Wszystkich mieszkańców obu budynków szybko ewakuowano.
Odpalił petardę w jadącym samochodzie. Wybuchła w środku

Odpalił petardę w jadącym samochodzie. Wybuchła w środku

Ciekawostki
24-latek z okolic Zamościa wykazał się iście ułańską fantazją. Gdy 31-letnia koleżanka odwoziła go samochodem po imprezie do domu, znalazł we wnętrzu auta petardę. Postanowił podpalić lont i wyrzucić ją przez okno. Plan spalił na panewce. Mechanizm opuszczania szyby nie działał. Petarda eksplodowała w środku samochodu, raniąc chłopaka w dłoń. Po przewiezieniu go do szpitala okazało się, że miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Na szczęście kobiecie nic się nie stało.
Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Zdjęcie z Czarnobyla, które jest naprawdę straszne

Ciekawostki
Tak wygląda najbardziej niebezpieczne dla człowieka miejsce na świecie. To epicentrum katastrofy jądrowej w Czarnobylu, czyli korium, nazywane potocznie "stopą słonia". To mieszanina stopionych elementów rdzenia reaktora. Paliwo i inne materiały o temperaturze ponad 2 tys. st. C. spłynęły na dno zbiornika reaktora, topiąc podłoże. Materiał, który w końcu zastygł, przypominając stopę słonia, emitował śmiertelne poziomy promieniowania. Wystarczyła 1-2 min. przebywania w jego pobliżu, by zapaść na chorobę popromienną. Stanie w tym miejscu przez ok. 4-5 minut kończyło się śmiercią człowieka w ciągu 2 dni. Na niezwykłej fotografii, zrobionej kilka miesięcy po awarii i odkryciu stopy słonia, stoi pewien mężczyzna. To Artur Korneyev. kazachski inspektor nuklearny. Mężczyzna przeżył, cierpiąc później na zaćmę i inne choroby związane z silnym promieniowaniem. Samo zdjęcie jest niewyraźne, rozmazane i z licznymi prześwietleniami. To nie efekt jakiegoś filtra czy słabej jakości aparatu, a utrwalony na fotografii poziom silnego promieniowania.
Większego nie wykryto. Spektakularne odkrycie ekspertów na dnie oceanu

Większego nie wykryto. Spektakularne odkrycie ekspertów na dnie oceanu

Ciekawostki
W okolicy francuskiej wyspy Majotta na Oceanie Indyjskim naukowcy odkryli pod wodą aktywny wulkan. Podwodna góra ma 800 m wysokości, licząc od dna, które w tym miejscu jest na głębokości 3,5 km. Jest naprawdę duża, jej szerokość to 5 km. Wulkan namierzono po tym, gdy w maju 2018 r., 50 km od Mayotty, wykryto silne fale sejsmiczne. Podwodne trzęsienie ziemi miało siłę 5,8 magnitudy. Było najsilniejsze w historii regionu i wykryły je czujniki oddalone o prawie 20 tys. km. By sprawdzić co jest jego przyczyną, francuscy naukowcy wybrali się w rejon wyspy z sonarem i sejsmometrem. Badania wykazały, że około 20-50 km pod dnem znajduje się komora wulkaniczna. To z niej na wysokość 2 km wypłynęła gorąca magma. Nie dała rady dotrzeć na powierzchnię, dlatego wybuch był niezauważalny. Podczas badań okazało się też, że w ciągu ostatniego roku wyspa Majotta przesunęła się o 10 cm i opadła o 13 cm. To sugeruje, że komora wulkaniczna zapada się i kurczy, a to nie jest dobry znak dla mieszkańców Majotty. Archipelag Komorów, gdzie leży Majotta, to wyspy wulkaniczne. Francuski rząd w oświadczeniu zapewnił, że zrobi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo jej mieszkańcom i ocenić stopień zagrożenia. 
Ślady tragedii. Oto co dzisiaj pozostało po Hiroszimie

Ślady tragedii. Oto co dzisiaj pozostało po Hiroszimie

Ciekawostki
Hiroszima, japońskie miasto, które 6 sierpnia 1945 r. obróciła w pył pierwsza bomba atomowa. Kula ognia zabiła ok. 30 proc. populacji miasta, czyli jakieś 70-90 tys. osób. Choć wybuch miał miejsce wiele lat temu, do dziś można znaleźć pozostałości po nim. W próbkach piasku pobranych z plaż położonych 6 km od miejsca wybuchu, geolog Mario Wannier odnalazł kuliste, szkliste ziarenka. Stanowią one około 2,5 proc. piasku na plażach wokół Hiroszimy. - Zawsze zadawałem sobie pytanie: co się stało z całym miastem, gdzie podział się jego budulec - przyznał odkrywca kulek. Zbadano szklane kuleczki i okazało się, że składają się one ze stopionej stali i betonu. Wybuch nuklearny był tak gorący, że budynki dosłownie wyparowały, a potem spadły w okolicy w formie deszczu kulek. 
Helgoland. Wielka historia malutkiej wyspy

Helgoland. Wielka historia malutkiej wyspy

Ciekawostki
Choć ma niewiele ponad 4 km kwadratowe powierzchni, przetrwała jedną z największych eksplozji w dziejach. Wyspa Helgoland leży na Morzu Północnym, 70 km od wybrzeża Niemiec. Dziś wylegują się tu foki, a po niewielkim miasteczku przechadzają się turyści skuszeni ustanowioną tu strefą bezcłową. Tymczasem, w 1947 roku, wyspa wyglądała jak morze gruzów. W czasie II wojny światowej znajdowała się tu niemiecka baza okrętów podwodnych i wojskowe lotnisko. Wyspa była więc bombardowana przez aliantów. Największy nalot miał miejsce w 1945 roku. Nad malutką wyspę nadleciało 1000 brytyjskich samolotów i zrzuciło 7000 bomb, które zrównały z ziemią wszystkie zabudowania. Dwa lata po kapitulacji Niemiec Brytyjczycy postanowili wykorzystać niezamieszkałą już wyspę jako poligon. Zdetonowano tu 6700 ton materiałów wybuchowych: 4000 torped, 9000 bomb głębinowych i 91 000 pocisków artyleryjskich. Wybuch był tak olbrzymi, że zmienił linię brzegową niewielkiej wyspy. Spora część Helgolandu znalazła się pod wodą. Detonacja, nazwana wówczas British Bang (brytyjskie bum) została nawet wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. W 1952 wyspa została zwrócona rządowi Niemiec Zachodnich, oczyszczona z niewybuchów i ponownie stała się kurortem.
Pożar na warszawskim osiedlu.

Pożar na warszawskim osiedlu. "Potężny wybuch"

Wiadomości
Wybuch w mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. W akcji gaśniczej bierze udział straż pożarna. Informację i nagranie z wybuchu otrzymaliśmy na dziejesie.wp.pl
Detonacja pierwszej atomówki. Unikatowe nagranie

Detonacja pierwszej atomówki. Unikatowe nagranie

Ciekawostki
Na kanale AtomCentral na YouTube pojawiło się wideo, na którym widać wybuch pierwszej bomby atomowej. Nagranie jest niezwykłe, bo pierwszy raz można je zobaczyć w doskonałej jakości. Usunięto wszelkie defekty. Film pochodzi z rządowej agencji zajmującej się obroną cywilną. Eksplozja była równoważna prawie 20 kilotonom. Bomba była pierwowzorem tej, która spadła na Nagasaki w sierpniu 1945 r. (Fat Man). W Japonii zginęło wtedy 40 tys. ludzi. Tutaj widać jak eksplozja zmiata z powierzchni ziemi auta. Test o kryptonimie "Trinity" był pierwszym na świecie sprawdzianem działania bomby atomowej. Miał on miejsce 16 lipca 1945 r. Uznaje się go za początek ery atomu. "Trinity" był elementem kilkuletniego programu jądrowego znanego pod kryptonimem Projekt Manhattan.
Wybuch pożaru zszokował Małysza i Martona.

Wybuch pożaru zszokował Małysza i Martona. "Krzyczałem do Adama, żeby uciekał" [3/4] [Sektor Gości]

Polska
Jak Rafał Marton, były pilot rajdowy Adama Małysza, wspomina wypadek z Rajdu Dakar 2015, w trakcie którego w ich samochodzie doszło do wybuchu, a pojazd doszczętnie spłonął? Co czuje człowiek, który przez rok przygotowuje się do startu w Dakarze, ponosi wiele wyrzeczeń, a później startuje i już na drugim etapie rajdu dochodzi do wypadku, który oznacza koniec jazdy i koniec marzeń? Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części 101. odcinka programu Michała Bugno "Sektor Gości".
Znaleźli ślady potężnej eksplozji na szkockiej wyspie. Doszło do niej 56 mln lat temu

Znaleźli ślady potężnej eksplozji na szkockiej wyspie. Doszło do niej 56 mln lat temu

Ciekawostki
Badania wykazują, że 56 milionów lat temu na szkockiej wyspie Skye doszło do wielkiego kataklizmu. Geolodzy badający wyspę odkryli bowiem ogromne depozyty wulkanicznych skał, oddalone od siebie o kilkadziesiąt km. Analiza chemiczna pokazała, że pochodzą one z tego samego czasu i powstały wskutek wybuchu wulkanu. Krater mógł znajdować się tam, gdzie dziś na wyspie są wzgórza Red Hills. Erupcja mogła zmieść z powierzchni ziemi setki gatunków. Naukowcy porównują jej skalę do wybuchu wulkanu Krakatau w 1883. Zginęło wtedy około 40 tys. ludzi. Wybuchowi towarzyszyło ogromne tsunami. Pradawna erupcja w Szkocji mogła przyczynić się znacząco do prehistorycznego globalnego ocieplenia. Średnia temperatura wzrosła wtedy o 6 st. C. Okres ocieplenia trwał 20 tys. lat.
Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Władze Pompejów przygotowane na najgorsze. Wezuwiusz wybucha co 500 lat

Ciekawostki
2000 lat po wybuchu wulkanu, który doprowadził do zniszczenia starożytnego miasta, władze dzisiejszych Pompejów opracowały plan ewakuacji na wypadek erupcji Wezuwiusza. Wszystko przez wzrost aktywności sejsmicznej. Mieszkańcy miasta i okolic zostaną zabrani łodzią na sąsiednią Sardynię. Eksperci podkreślają, że nie ma powodu do paniki, ale bez planu wybuch wulkanu mógłby zakończyć się śmiercią tysięcy osób i katastrofą o skali dużo większej od starożytnej hekatomby. Po wybuchu w 79 r. n. e. życie straciło 2000 osób. Ostatnie badania wskazują, że Wezuwiusz wybucha z taką intensywnością co około 500 lat. Ostatnia większa erupcja miała miejsce około roku 1631. Region wokół wulkanu zamieszkuje dziś 3 miliony ludzi.
Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Ciekawostki
Amerykański krążownik pancerny USS San Diego zatonął 18 lipca w 1918 roku, w pobliżu Nowego Jorku. Choć położenie wraku było znane, przyczyna zatonięcia była owiana tajemnicą aż do dziś. Dzięki najnowszym technologiom archeologom morskim udało się zeskanować wrak i znaleźć w nim dużą dziurę, która spowodowała zatonięcie. Powstała w skutek eksplozji miny morskiej, podłożonej przez u-boota. Aby potwierdzić ustalenia przeprowadzono też symulację komputerową. Wielkość dziury w kadłubie odpowiada sile eksplozji min używanych w czasie I wojny światowej przez Niemcy. Wybuch nastąpił od strony bakburty, gdzie znajdowały się zbiorniki z węglem. Okręt zatonął w ciągu 15 minut. Zginęło 6 ze 1117 członków załogi.
Wybuch rakiety. Rosjanie nie komentują incydentu

Wybuch rakiety. Rosjanie nie komentują incydentu

Wiadomości
W sieci pojawiło się wideo, na którym widać eksplozję rakiety i to, jak spada w postaci kuli ognia. Uważa się, że na nagraniu widzimy nieudaną próbę wystrzelenia rakiety testowej z systemu S-300 Favorit. Wideo miało powstać na terenie Kapustin Jar - poligonu w obwodzie astrachańskim (południe Rosji). Na portalu lenta.ru czytamy, że do incydentu miało dojść 7 grudnia, a nagrał go strażak. Agencja Tass podała, że pocisk uległ samozniszczeniu w powietrzu. Agencja Interfax poinformowała natomiast, że nie doszło do żadnych poważnych szkód na ziemi.
Dlaczego wulkany wybuchają? Nowe wytłumaczenie brytyjskich naukowców

Dlaczego wulkany wybuchają? Nowe wytłumaczenie brytyjskich naukowców

Ciekawostki
To nie wielkie ogniska wulkaniczne pełne rozgrzanej magmy powodują wybuch wulkanu. Jak wynika z najnowszych badań, najpierw magma zbiera się w tzw. "zbiornikach papki". Są to obszary wypełnione kryształami skalnymi, pomiędzy którymi są małe przestrzenie wypełnione magmą. Magma ma mniejszą gęstość od skał, więc unosi się go góry reagując z kryształami i topi je. Dopiero ten proces prowadzi do zwiększenia ilości magmy i erupcji. "Uważaliśmy, że pod wulkanami znajdują się duże komory stopionej skały, nigdy jednak nie udało się ich zaobserwować" - zdradza współautor badań, prof. Stephen Sparks. Nowy model wulkanu może pomóc wyjaśnić dokładniej mechanizm inicjowania erupcji. Być może dzięki temu będziemy w stanie przewidzieć wybuchy wulkanu.
Wybuchający meteoryt mógł  zniszczyć starożytną społeczność znad Morza Martwego

Wybuchający meteoryt mógł zniszczyć starożytną społeczność znad Morza Martwego

Nauka
Naukowcy za pomocą datowania radiowęglowego określili, że na terenie dzisiejszej Jordanii ok. 3,7 tys. lat temu doszło do wielkiej kosmicznej eksplozji. Według ekspertów ogromny wybuch spowodowany eksplozją meteoru zniszczył tamtejszą cywilizację. Naukowcy szacują, że w momencie wybuchu żyło tu 40-65 tys. osób. W trakcie wykopalisk w regionie, badacze odkrywali kolejne dowody potwierdzające tezę o eksplozji.
Wybuchający vaporizer

Wybuchający vaporizer

Zdrowie
Mailan Krein opowiedziała w mediach o wypadku jej 21-letniego syna. Christopher od pewnego czasu korzystał z vaporizera. Mailan namawiała go do rzucenia tego nawyku. Może już wtedy przeczuwała zbliżające się nieszczęście?Zobacz film.
PGNiG Superliga: Wybuch Sabate. Tak złego go jeszcze nie widzieliśmy!

PGNiG Superliga: Wybuch Sabate. Tak złego go jeszcze nie widzieliśmy!

Polska
Trener Xavier Sabate był oburzony decyzją arbitrów. Sędziowie podjęli decyzję o dwuminutowej karze dla Igora Żabicia, mimo iż wcześniej został odgwizdany faul w ataku. Orlen Wisła Płock przegrała z PGE VIVE Kielce 24:31. 
Wybuch Wezuwiusza miał miejsce później, niż sądzono

Wybuch Wezuwiusza miał miejsce później, niż sądzono

Ciekawostki
W Pompejach odkryto napis, który zmienia datę wybuchu Wezuwiusza. Do eksplozji wulkanu doszło w 79 roku naszej ery. Do tej pory uważano, że katastrofa miała miejsce 24 sierpnia. Najnowsze odkrycie archeologów dowodzi, że do wybuchu wulkanu doszło nie latem, a jesienią. Dowodem są odnalezione w Pompejach inskrypcje, które zostawił robotnik na ścianie remontowanego domu. Być może w ten sposób chciał on zaznaczyć dzień rozpoczęcia prac. Obok żartobliwego napisu, na ścianie napisano węglem drzewnym datę 17 października. Eksperci potwierdzają, że napis musiał  powstać maksymalnie tydzień przed wybuchem Wezuwiusza. A to świadczy o tym, że erupcja miała miejsce dwa miesiące później, ok. 24 października 79 roku.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 7następne