Wyniki wyszukiwania dla:

wstrzymywanie moczu

Liczba wyników: 55

Kosmiczna opryszczka. Niespodziewany skutek misji

Kosmiczna opryszczka. Niespodziewany skutek misji

Ciekawostki
Według najnowszych badań naukowców z NASA, podróże kosmiczne mają pewien niespodziewany efekt uboczny. Wycieczka w kosmos budzi uśpione w organizmie wirusy opryszczki. Przed, w trakcie i po podróży kosmicznej od astronautów pobrano próbki śliny, krwi i moczu. Okazało się, że liczba wirusów zwiększa się podczas podróży kosmicznej i utrzymuje się na dużym poziomie przed miesiąc po powrocie. Naukowcy badali 8 różnych typów wirusów opryszczki. Ich nosicielem jest większość populacji. Zwykle zakażeni nie mają żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero pod wpływem stresu lub innej choroby. Bycie astronautą wiąże się z dużym obciążeniem organizmu. Brak grawitacji, promieniowanie kosmiczne, ekstremalne przeciążenia przy starcie i lądowaniu, izolacja i problemy ze snem. Z tym wszystkim zmagają się astronauci. Wygląda na to, że podróż w kosmos jest dla organizmu na tyle dużym stresem, że powoduje to reaktywację wirusa.
Mięśnie Kegla. Czy warto je ćwiczyć?

Mięśnie Kegla. Czy warto je ćwiczyć?

Zdrowie
Kamila Raczyńska-Chomyn, znana jako "Dobre ciało", walczy między innymi z mitami na temat kobiecej cielesności. Należą do nich te związane z ćwiczeniem mięśni Kegla. Czy warto dbać o większą sprawność w tym zakresie?
Skremowali zmarłego na raka. W krematorium natychmiast zjawiła się inspekcja

Skremowali zmarłego na raka. W krematorium natychmiast zjawiła się inspekcja

Ciekawostki
W spopielarni zwłok w Arizonie, w USA, wykryto niewielkie skażenie promieniotwórcze. Wszystko dlatego, że został tam skremowany mężczyzna, który chorował przed śmiercią na raka. Był on leczony poprzez umieszczenie obok chorego organu niewielkiej ilości radioaktywnego izotopu lutetu. Niestety mężczyzna zmarł w innym szpitalu, niż był leczony na raka, więc lekarze nie przekazali informacji o terapii izotopem pracownikom zakładu pogrzebowego. W ten sposób kremacja uwolniła radioaktywny pierwiastek. Gdy lekarze onkolodzy dowiedzieli się o śmierci swojego pacjenta, wezwali specjalistów do krematorium. Zakład zbadano pod względem skażenia. Na szczęście okazało się, że nie jest ono duże. W moczu jednego z pracowników wykryto jednak inny, radioaktywny pierwiastek używany w radioterapii. Mężczyzna nigdy nie był leczony w ten sposób, pierwiastek musiał więc dostać się do jego ciała podczas pracy. Na szczęście dla pracownika, promieniowanie nie wykraczało ponad bezpieczne normy. Przypadek został opisany w czasopiśmie medycznym. Autorzy pracy podkreślają, że w Arizonie nie ma przepisów, które chroniłby pracowników zakładów pogrzebowych przed tego typu skażeniem. W Polsce regulacje tego typu obowiązują od 2017 r.
Matki oszalały na punkcie tego triku na sprzątanie łazienki

Matki oszalały na punkcie tego triku na sprzątanie łazienki

Zdrowie
Sprzątanie łazienki, jeśli mamy małe dzieci, to duże wyzwanie. Maluchy nie zawsze poprawnie korzystają z sanitariatów. Zdarza im się moczyć podłogę lub inne miejsca.  Problem dotyczy zwłaszcza małych chłopców, którzy dopiero uczą się korzystać z ”dorosłej” toalety.  Skutkuje to unoszącym się w powietrzu zapachem moczu. Nie należy on do przyjemnych aromatów.  Jednak jest pewien prosty trik, który zapewni świeżość w łazience.  Zobacz film.
Nietypowa technika malowania z Peru

Nietypowa technika malowania z Peru

Nauka
Starożytna kultura Paracas z Peru używała moczu kameleona do malowania ceramiki. Uryna była wykorzystywana do pozyskiwania białego pigmentu. Kultura Paracas istniała ponad 2000 tysiące lat temu. Była znana ze swojej barwnej ceramiki. Wykopaliska na terenie dawnych cmentarzy ujawniły przepiękne i unikalne rękodzieło.
Nietypowy objaw cukrzycy typu 2

Nietypowy objaw cukrzycy typu 2

Zdrowie
Cukrzyca typu 2 zaliczana jest do chorób cywilizacyjnych. Na rozwój tej choroby znacząco wpływa otyłość. Typowymi objawami cukrzycy typu 2 jest częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie, osłabienie, senność po jedzeniu i suchość skóry. Zobacz film.  
8 znaków, że masz problemy z nerkami

8 znaków, że masz problemy z nerkami

Zdrowie
Nerki oczyszczają organizm z toksyn i wpływają na ciśnienie krwi. Co może świadczyć o problemach z tym narządem? Zmiany w moczu, metaliczny posmak w ustach, stan zapalny w organizmie, czy też płytki oddech lub zawroty głowy te i wiele innych symptomów mogą sygnalizować dolegliwości nerek. Zobacz film.
Czujesz potrzebę, idź do toalety. Wstrzymywanie może mieć poważne konsekwencje

Czujesz potrzebę, idź do toalety. Wstrzymywanie może mieć poważne konsekwencje

Styl życia
Potrzeba wyjścia do toalety dość często bywa ignorowana. Istnieje jednak co najmniej kilka powodów, dla których nie wolno tego robić. Nie chodzi tylko o nasz komfort, ale i o zdrowie. Wstrzymywanie moczu doprowadza m.in. do powstawania kryształów w nerkach, a później zaczynają tworzyć się większe kamienie. Może też dojść do poszerzenia się ściany pęcherza i w konsekwencji jego uszkodzenia lub zakażenia. Niebezpieczne mogą się też stać wtedy bakterie, które znajdują się w przewodach moczowych. Jeśli nie zostaną usunięte, mogą przesunąć się w inne miejsca i wywołać zakażenia.
8 rzeczy, które dzieją się z nami po śmierci

8 rzeczy, które dzieją się z nami po śmierci

Ciekawostki
Jak funkcjonuje nasz organizm po śmierci? Trzeba pamiętać, że procesy nie zanikają od razu. Po pierwsze wciąż działa metabolizm. Bakterie jeszcze przez kilkanaście godzin trawią pokarm. Organizm wydala resztki kału i moczu. Usztywniają się mięśnie, co prowadzi do naprężenia się skóry twarzy - znikają więc zmarszczki. Nasze ciało wzdycha i gwiżdże. Jak to możliwe? To przez gazy, które uchodzą tchawicą i usztywnianie się mięśni strun głosowych. Komórki skóry pozostają żywe jeszcze kilka dni po śmierci człowieka. Powodem jest ich długi cykl regeneracji. Kobieta może urodzić dziecko. Płód "wydalany" jest dzięki gazom i rozluźnieniu mięśni. Mitem jest za to, że rosną nam włosy i paznokcie. Są dłuższe tylko dlatego, że skóra traci nawilżenie i je odsłania.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu - czym jest i jak sobie z tym poradzić?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu - czym jest i jak sobie z tym poradzić?

Zdrowie
Na wysiłkowe nietrzymanie moczu cierpi już co 3 kobieta. Na czym polega to schorzenie, jak wygląda leczenie oraz czy istnieje możliwość uniknięcia zachorowania, odpowiada ekspertka. 
Czym grozi wstrzymywanie gazów. Konsekwencje mogą być przykre

Czym grozi wstrzymywanie gazów. Konsekwencje mogą być przykre

Ciekawostki
Ból brzucha, bulgotanie, uczucie pełności - to tylko kilka z konsekwencji powstrzymywania gazów. Może się nawet zdarzyć, że dojdzie do nieprzyjemnego odbijania się. Przyczyny powstawania nadmiernej ilości gazów są różne, ale często należy do nich dieta. Wpływ mają kiszonki, rośliny strączkowe, napoje gazowane a nawet... połykane powietrze. Naukowcy z University of Newcastle badali konsekwencje wstrzymywania gazów na grupie ochotników. Warto pamiętać, że częste gazy i niewyjaśnione bóle mogą wskazywać na poważniejsze choroby. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem.
Bakterie E.coli na sklepowym drobiu zwiększają ryzyko infekcji dróg moczowych

Bakterie E.coli na sklepowym drobiu zwiększają ryzyko infekcji dróg moczowych

Ciekawostki
Szczep E. coli ST131 odpowiadający za infekcję dróg moczowych może być w drobiu, znajdującym się w sklepach. Naukowcy z USA prowadzili badania na podstawie 1752 próbek krwi i moczu u osób hospitalizowanych. Przeanalizowano też 2452 próbki mięsa dostępnego w sklepach. Wśród ludzi odsetek zakażonych E.coli wyniósł 72 proc., a w mięsie aż 80 proc. Produkty drobiowe są więc poważnym nośnikiem pałeczek okrężnicy. Dopóki E.coli znajduje się tylko w jelicie, nie zagraża naszemu zdrowiu. Kiedy jednak dostanie się w inne miejsca, może wywoływać poważne choroby.
Test buraczkowy. Co naprawdę wykrywa?

Test buraczkowy. Co naprawdę wykrywa?

Zdrowie
Test buraczkowy to metoda stosowana przez zwolenników medycyny naturalnej do określenia szczelności jelit.Barwa moczu po spożyciu soku z buraków, zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest odczyn moczu. Drugim czynnikiem jest kwasowość żołądka.Zobacz film.  
Osiem operacji nie pomogło. Cierpi każdego dnia

Osiem operacji nie pomogło. Cierpi każdego dnia

Zdrowie
Jessica Panetta ma 32 lata i przez połowę swojego życia zmaga się z endometriozą. Charakterystycznym objawem jest ból pojawiający się w czasie miesiączki, stosunku, przy oddawaniu moczu. 
Kot z zespołem Downa gwiazdą internetu

Kot z zespołem Downa gwiazdą internetu

Ciekawostki
Ma na imię Monty i cierpi na zespół Downa. Mieszka w Danii. Jego właściciele przygarnęli go ze schroniska dla zwierząt. Kot ma także kilka innych przykrych dolegliwości - często kicha i ma problemy z utrzymaniem moczu. Mimo niedoskonałości, szybko stał się ulubieńcem rodziny, która postanowiła założyć mu profil na Instagramie. Zdjęcia i filmy z udziałem Monty’ego zdobyły ogromną popularność w sieci. Dziś konto kota śledzi aż 800 tys. osób. Ten wynik sprawił, że kot z zespołem Downa znajduje się na czele rankingu najpopularniejszych profili w całej Danii. Monty przez 3 lata obecności w internecie wyprzedził premiera i najbardziej znanych celebrytów w kraju. Właściciela nie widzą świata poza swoim pupilem. Zwierzak ma już ma już m.in. własny sklep internetowy.
Życie z nokturią. Co dolega 75-letniemu Zygmuntowi?

Życie z nokturią. Co dolega 75-letniemu Zygmuntowi?

Zdrowie
Badania pokazują, że mężczyźni po 50. roku życia muszą częściej wstawać w nocy do łazienki niż ich młodsi koledzy. Co jest przyczyną? Nokturia, czyli conajmniej dwukrotne przerywanie snu w celu oddawania moczu. Jak wygląda życie kogoś, kto do łazienki musi wstawać więcej niż dwa razy w ciągu nocy? I to o wiele więcej. Poznajcie 75-letniego Zygmunta. 
Dorota Gardias o piciu krowiego moczu w

Dorota Gardias o piciu krowiego moczu w "Azji Express": "To było straszne! Ale wypiłam"

Gwiazdy
Producenci drugiej edycji programu "Azja Express" nie oszczędzają uczestników i wymyślają im naprawdę wyrafinowane zadania. W jednym z odcinków gwiazdy i ich znajomi musieli wypić... krowi mocz.
Ćwiczenia i fizykoterapia w wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Ćwiczenia i fizykoterapia w wysiłkowym nietrzymaniu moczu

Zdrowie
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie, które wymaga leczenia. W lekkich postaniach leczenie ogranicza się zazwyczaj do wykonywania ćwiczeń i fizykoterapii.
Nietrzymanie moczu w okresie menopauzy

Nietrzymanie moczu w okresie menopauzy

Zdrowie
Menopauza to okres bardzo uciążliwy dla kobiety. Wśród licznych dolegliwości, z którymi musi się ona zmagać należy również wymienić nietrzymanie moczu.
Przyczyny i typy nietrzymania moczu u kobiet

Przyczyny i typy nietrzymania moczu u kobiet

Zdrowie
Nietrzymanie moczu u kobiet jest objawem chorób. Choć problem ten może pojawić się w każdym wieku, dużo częściej dotyczy on starszych kobiet po menopauzie.
Badanie moczu na krew

Badanie moczu na krew

Zdrowie
Krew  w moczu to objaw jakiegoś stanu chorobowego, np. choroby nerek. W moczu zdrowej osoby krew nie powinna zostać wykryta. Krew w moczu można stwierdzić w badaniu moczu.
poprzednie1 2 3 następne