Wyniki wyszukiwania dla:

wrak

Liczba wyników: 96

Znaleziono wrak lotniskowca z czasów II wojny światowej

Znaleziono wrak lotniskowca z czasów II wojny światowej

Wiadomości
Niemal 4200 metrów pod wodą zdalnie sterowany statek badawczy dostrzegł kadłub lotniskowca USS Wasp. Nie widziano go od 1942 roku. Zatopiły go japońskie torpedy nieopodal Wysp Salomona na Morzu Koralowym. Wrak był bardzo długo poszukiwany. Podczas II wojny światowej USS Wasp zajmował się m.in. zwalczaniem japońskich łodzi podwodnych. Załoga statku badawczego Petrel, która dokonała odkrycia znalazła wcześniej także wrak Innego lotniskowca – USS Hornet.
Znalazł metalowy dysk. Teraz okazało się, że jest absolutnie wyjątkowy

Znalazł metalowy dysk. Teraz okazało się, że jest absolutnie wyjątkowy

Ciekawostki
Łowca wraków, David Mearns z Uniwersytetu w Warwick, dokonał w 2014 r. historycznego odkrycia. Przeszukiwał on wrak Esmeraldy, statku będącego częścią floty słynnego odkrywcy Vasco da Gamy. U wybrzeży Omanu, gdzie leży wrak, nurek odnalazł metalowy dysk. Jak się teraz okazało, po pięciu latach, jest on najstarszym na świecie astrolabium. Astrolabium służyło do nawigacji na morzu. Za jego pomocą wyznaczano położenie ciał niebieskich. Metalowy dysk zdobi herb Portugalii. Zdaniem ekspertów przedmiot został wykonany między 1496 a 1501 rokiem. Najprawdopodobniej Vasco da Gama używał tego astrolabium podczas swojej wyprawy do Indii. Do tej pory odnaleziono jedynie 104 takie urządzenia nawigacyjne. To odkryte przez nurka okazało się być najstarsze na świecie. Zostało nawet wpisane do "Księgi rekordów Guinessa".
Herodot miał rację. Jest dokładnie taki sam, jak go opisał

Herodot miał rację. Jest dokładnie taki sam, jak go opisał

Ciekawostki
Odnaleziony w wodach Nilu wrak starożytnego statku zakończył trwający od wieków spór naukowy. "Statek 17", jak roboczo nazwano wrak, spoczywa nieopodal starożytnego miasta Heraklejon. Statek miał około 27 metrów długości. Zachowało się ponad 70 proc. kadłuba. Konstrukcja statku jest dokładnie taka, jak opisał ją Herodot w 450 r. p.n.e. Według niego, starożytni Egipcjanie budowali statki towarowe, zwane baris. W jednym ze swoich dzieł grecki historyk opisał konstrukcję statku i jego układ sterowania. Deski, z których budowano baris, były układane naprzemiennie, jak cegły, a ster przechodził przez otwór w kilu. Aż do teraz nie było jednak archeologicznego dowodu potwierdzającego słowa Herodota. Według odkrywców wraku, odzwierciedla on opis Herodota tak dokładnie, że mógł być wybudowany w tej samej stoczni, którą wieki temu zwiedzał grecki historyk.
Norwegowie ratują fregatę. Zawiera cenny ładunek

Norwegowie ratują fregatę. Zawiera cenny ładunek

Ciekawostki
Z powodu zbyt dużych fal norweska marynarka wojenna musiała zmienić plany wydobycia z wody uszkodzonej fregaty. W listopadzie okręt KNM Helge Ingstad, jeden z 5 tego typu, jakie posiada norweska armia, zderzył się z tankowcem w okolicach Bergen. Wciąż nie wiadomo dokładnie, jak do tego doszło. Okręt wracał nocą z manewrów NATO. Katastrofa spowodowała zamknięcie portu na Morzu Północnym, ważnej norweskiej gazowni i kilku platform wiertniczych. Ważący 7300 okręt miał być podniesiony przez dwa pływające żurawie na miejscu. Dowództwo zdecydowało jednak przeciągnąć wrak 15 mil morskich dalej, do bardziej zacisznej lokalizacji, i tam podnieść go na powierzchnię. Aby pływające dźwigi mogły wydobyć wrak i umieścić go na barce, morze musi być całkowicie spokojne. Pojedynczy żuraw nie uniósłby ciężkiej fregaty. Aby tego dokonać dwa dźwigi muszą być absolutnie skoordynowane. Przy dużych falach taka synchronizacja nie jest możliwa, dlatego podjęto decyzję o przesunięciu wraku. Norwegia podjęła się wyciągnięcia fregaty, bo wciąż znajduje się na niej część wyposażenia bojowego. Po wydobyciu okrętu eksperci mają zdecydować także, czy da się go wyremontować, czy spisać na straty.
Bakterie "zjadają" nazistowski okręt

Bakterie "zjadają" nazistowski okręt

Ciekawostki
Niemiecki okręt podwodny U-166, który znajduje się na głębokości ok. kilometra pod wodą w Zatoce Meksykańskiej, rozpada się. Do takich wniosków doszli badając stan łodzi. U-166 zatopiono 30 lipca 1942 r. Wrak odkryto w pobliżu granicy z USA dopiero po 59 latach. Jak na spoczywający na dnie wrak, był w bardzo dobrym stanie. Coś złego zaczęło się jednak dziać po 2010 roku, kiedy doszło do eksplozji platformy wiertniczej Deepwater Horizon. Do wód Zatoki Meksykańskiej trafiła wtedy równowartość prawie 5 mln baryłek ropy naftowej. Przez to wrak niemieckiego U-Boota stał się pożywką dla mikrobów. Naukowcy odkryli bowiem, że bakterie żywią się olejem, który pokrył U-166. Okazało się, że bakterie żerujące na powierzchni okrętu powodują korozję metalu, przyspieszając jego rozpad. Widać to na zdjęciach U-166 przed i po eksplozji Deepwater Horizon, gdzie powstały duże dziury w kadłubie. Naukowcy w ramach badań umieścili metalowe dyski w pobliżu miejsca wycieku ropy naftowej oraz 80 km dalej. Badania potwierdziły hipotezę ekspertów. Krążki pokryte olejem w ciągu 4 miesięcy straciły trzy razy więcej metalu.
Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Ciekawostki
Naukowcy odszukali wrak lotniskowca USS Hornet. Szczątki okrętu z czasów II wojny światowej znajdują się na głębokości ponad 5 km na Pacyfiku, koło Wysp Salomona. Oszukała go załoga statku badawczego R/V Petrel, którego właścicielem jest fundacja Paula Alena. Do odnalezienia lotniskowca użyto danych z 9 innych okrętów z tamtego czasu, z których widziano USS Hornet. Powstała w ten sposób siatka mająca ułatwić poszukiwania. Ekipa miała jednak też sporo szczęścia. Autonomiczna łódź podwodna znalazła okręt przy pierwszym zanurzeniu. USS Hornet zatonął w czasie bitwy morskiej między USA a Japonią o wyspy Santa Cruz w 1942 roku. Okręt został zaatakowany przez bombowce nurkujące i samoloty torpedowe. Życie straciło 140 z 2200 członków załogi. Wcześniej USS Hornet odegrał kluczową rolę w trakcie bitwy o Midway.
"Bierzyński na żywca": Sakiewicz o Smoleńsku. "Miałem być w tym samolocie. Nie poleciałem"

"Bierzyński na żywca": Sakiewicz o Smoleńsku. "Miałem być w tym samolocie. Nie poleciałem"

Bierzyński na żywca
Tomasz Sakiewicz, naczelny "Gazety Polskiej", w programie Bierzyńskiego powiedział, że nie odpuści w sprawie smoleńskiej. Stwierdził, że PO zrobiła błąd, oddając śledztwo i wrak w ręce Rosjan. PiS miał zrobić, co się dało, aby wrak odzyskać, jednak teraz raczej nie ma na to szans. "Nie odpuszczę" - rzekł kategorycznie. "Ja też miałem być w tym samolocie. Nie poleciałem. Ja bym chciał wiedzieć" - podkreślił. 
Sztorm odsłonił skarby sprzed ponad 300 lat

Sztorm odsłonił skarby sprzed ponad 300 lat

Ciekawostki
Sztormowa pogoda odsłoniła ostatnio nowe fragmenty wraku HMS Schiedam. Znaleziono granaty ręczne z XVII w. i dekoracyjny marmur oraz działa. Analiza radarowa wskazuje, że może być ich 15. Znalezienie dobrze zachowane drewna na morskim dnie to dla podwodnych archeologów niezwykłe szczęście. Część przedmiotów na dnie została zeskanowana w technologii 3D. Wrak spoczywa u wybrzeży Kornwalii. HMS Schiedam to holenderski statek handlowy, który w 1683 roku został pochwycony przez marokańskich piratów. Rok później jednostkę odbiła flota brytyjska. Niestety statek wkrótce zatonął w rejonie Gunwalloe w Kornwalii. Wichura zniosła statek na skały. Na jego pokładzie znajdowało się uzbrojenie, artyleria i narzędzia.
Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Zatonięcie USS San Diego. Zagadka rozwiązana po 100 latach

Ciekawostki
Amerykański krążownik pancerny USS San Diego zatonął 18 lipca w 1918 roku, w pobliżu Nowego Jorku. Choć położenie wraku było znane, przyczyna zatonięcia była owiana tajemnicą aż do dziś. Dzięki najnowszym technologiom archeologom morskim udało się zeskanować wrak i znaleźć w nim dużą dziurę, która spowodowała zatonięcie. Powstała w skutek eksplozji miny morskiej, podłożonej przez u-boota. Aby potwierdzić ustalenia przeprowadzono też symulację komputerową. Wielkość dziury w kadłubie odpowiada sile eksplozji min używanych w czasie I wojny światowej przez Niemcy. Wybuch nastąpił od strony bakburty, gdzie znajdowały się zbiorniki z węglem. Okręt zatonął w ciągu 15 minut. Zginęło 6 ze 1117 członków załogi.
Drewniane fragmenty wraku. Rzadkie znalezisko na dnie morza

Drewniane fragmenty wraku. Rzadkie znalezisko na dnie morza

Wiadomości
Znalezienie dobrze zachowane drewna na morskim dnie to dla podwodnych archeologów niezwykłe szczęście. Taki drewniany fragment odkryto niedawno u wybrzeży Kornwalii. To część wraku statku HMS Schiedam. Był to statek holenderski statek handlowy, który w 1683 został pochwycony przez marokańskich piratów. 
Przełom ws. podkomisji smoleńskiej. Tomasz Siemoniak: wydatki mogą być szokujące

Przełom ws. podkomisji smoleńskiej. Tomasz Siemoniak: wydatki mogą być szokujące

Tłit
Money.pl wygrał z podkomisją smoleńską w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Walka o dostęp do informacji o jej wydatkach trwała 2 lata. - To ciemna karta PiS. Liczę, że zobaczymy, ile Macierewicz wydał na Moreno Ocampo, tajemniczego argentyńskiego prokuratora, który miał odzyskiwać wrak, a okazało się, ze jest związany z praniem brudnych pieniędzy Kadafiego. Funduje się samoloty, obiady, wydatki mogą być więc szokująco wysokie. Z jakichś powodów je ukrywali - komentował Tomasz Siemoniak w programie "Tłit". 
Podwodna sensacja. Przeleżał nietknięty 2400 lat

Podwodna sensacja. Przeleżał nietknięty 2400 lat

Ciekawostki
Najstarszy na świecie nietknięty wrak odkryto w głębinach Morza Czarnego. Pod wodą przeleżał 2400 lat. Mierzący 23 m długości statek był najprawdopodobniej grecką jednostką handlową. Według ekspertów do tej pory podobny statek był widziany jedynie jako malunek na ceramice. Wrak spoczywa prawie 2 km pod wodą blisko bułgarskiego wybrzeża. Jest w bardzo dobrym stanie. Naukowcy pobrali próbkę wraku by przeprowadzić datowanie radiowęglowe. - To jest odkrycie, w które wcześniej nigdy bym nie uwierzył. Zmieni nasze zdanie na temat starożytnego przemysłustoczniowego i marynarki - ocenił archeolog, prof. Jon Adams, który pracuje w zespole badającym dno Morza Czarnego.
Najstarszy wrak na dnie jeziora Erie

Najstarszy wrak na dnie jeziora Erie

Wiadomości
Zatonął przeszło 200 lat temu. Niedawno został zidentyfikowany. To najstarszy wrak leżący na dnie jeziora Erie. Odkryła go ekipa nurków z Cleveland, w stanie Ohio. Wrak to szczątki statku "Lake Serpent". Jeden z członków ekipy, Tom Kowalczk, wpadł na jego ślad badając sonarem dno w okolicach swojego rodzinnego miasta w 2015 roku. Po pierwszym nurkowaniu zdał sobie sprawę, że to bardzo stare szczątki statku.
"Podwodny Czarnobyl" do zakopania. Prace ruszą w przyszłym roku

"Podwodny Czarnobyl" do zakopania. Prace ruszą w przyszłym roku

Ciekawostki
Niemiecki u-boot, który spoczywa na dnie Morza Norweskiego, zostanie pogrzebany w piasku. We wraku spoczywa bowiem ponad 1800 kanistrów z toksyczną rtęcią, która stopniowo wycieka do wody. Połowy i żeglarstwo na tym terenie zostało zakazane z powodu toksyczności wody. U-864 leży na głębokości ponad 150 m, 3 km od wyspy Fedje. Mieszka na niej ok. 600 osób. Prace polegające na zasypaniu wraku ważącego 2400 ton, będą kosztowały ok. 122 mln złotych. Rozpoczną się w 2019 roku i wg planu mają potrwać rok. U-864 został storpedowany przez brytyjski okręt podwodny na początku 1945 r.
Niezwykłe odkrycie nurka. Bombowiec z czasów II wojny światowej

Niezwykłe odkrycie nurka. Bombowiec z czasów II wojny światowej

Wiadomości
Szczątki bombowca z II wojny światowej z materiałami wybuchowymi. Brytyjski nurek natknął się na silniki i cześć głównego korpusu maszyny. Samolot rozbił się na mieliźnie Goodwin Sands, u wybrzeży Anglii, w Kent ponad 70 lat temu. W tym obszarze zestrzelonych zostało co najmniej 60 brytyjskich i niemieckich samolotów Miejsce to jest nazywane "podwodnym cmentarzyskiem" po słynnej "Bitwie o Anglię" z 1940 roku.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 6następne