Wyniki wyszukiwania dla:

wojsko

Liczba wyników: 512

Dziwna historia delfinów z Krymu. "Wolały śmierć"

Dziwna historia delfinów z Krymu. "Wolały śmierć"

Ciekawostki
- Wolały śmierć, niż służbę w szeregach najeźdźcy - mówi przedstawiciel rządu Ukrainy w Republice Autonomicznej Krymu, Borys Babin. Skomentował w ten sposób śmierć delfinów, które stacjonowały w jednostce wojskowej koło Sewastopola. Ale zacznijmy od początku. Wszytko zaczęło się jeszcze w czasach ZSRR. Wtedy zaczęto bojowe szkolenie delfinów. Po upadku Związku, zwierzęta przeszły w ręce Ukraińców. Ukraińska armia opiekowała się nimi aż do 2014 roku, kiedy to Rosja anektowała Krym. Zdaniem Babina Rosjanie źle opiekowali się delfinami, a one same podjęły strajk głodowy. Jak było dokładnie, nie wiadomo. Wiadomo jednak, że te ssaki są wyjątkwo lojalne i inteligentne. Zdarzały się przypadki, że pozbawione opiekuna, do którego są przywiązane, przestawały oddychać.
Obóz karny SS pod Gdańskiem [Pixel]

Obóz karny SS pod Gdańskiem [Pixel]

Wiadomości
Na początku wojny Niemcy rozpoczęli budowę kompleksu Aussenstelle Matzkau we wsi Maćkowy, dziś części Gdańska. Był to obóz, w którym kary odbywali niemieccy SS-mani i policjanci skazani za łamanie regulaminu, m.in. na drodze dezercji, homoseksualizmu lub kontaktów z nie-Aryjczykami. W obozie powszechnie wykonywano wyroki śmierci. Niemcy ewakuowali kompleks w 1945 r. Część przetrzymywanych w nim żołnierzy tłumiła powstanie warszawskie.
Mur Hadriana służył nie tylko żołnierzom

Mur Hadriana służył nie tylko żołnierzom

Ciekawostki
Mur Hadriana, słynny rzymski wał obronny w północnej Brytanii, wybudowany w II wieku, najprawdopodobniej służył nie tylko żołnierzom - ogłosili naukowcy. Na terenie fortu, który był częścią fortyfikacji, odnaleziono bowiem właśnie szczątki kobiety i 5-letniego dziecka. Wzdłuż muru odnaleziono również butelki do karmienia dzieci i fragmenty zabawek, np. nogę lalki. Znalezisko jest dość zaskakujące, bo stacjonującym na murze legionistom oficjalnie nie wolno było się żenić. Wiadomo jednak, że dowódcy często przymykali na to oko, więc możliwe, że szczątki należą do rodziny którego z żołnierzy. Co ciekawe kobieta została pochowana razem z kawałkiem rzymskiej kolczugi. Mur Hadriana miał 117 km długości i dzielił Wielką Brytanię na pół. Miał być zaporą przeciwko plemionom Piktów z Kaledonii.
Google a projekty wojskowe. Pracownicy firmy protestują

Google a projekty wojskowe. Pracownicy firmy protestują

Technologia
"Google nie powinno być zaangażowanew przemysł zbrojeniowy" - piszą pracownicy w otwartym liście do dyrektora firmy. Chodzi o współpracę Google z Ministerstwem Obrony USA nad projektem "Maven". Pozwala on wojsku na wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy zdjęć lotniczych z dronów . Pod potępiającym te działania listem podpisało się 3,1 tys. pracowników. Przywołują oni motto Google'a: "Don’t be evil" ("Nie czyń zła").
Statistica: Samorządy w Polsce wydają fortunę. Skąd mają na to pieniądze?

Statistica: Samorządy w Polsce wydają fortunę. Skąd mają na to pieniądze?

Statistica
Ponad 206 mld zł to roczny budżet polskich samorządów, a więc miast, miasteczek, gmin… Ta gigantyczna suma jest zaledwie o jedną czwartą mniejsza niż wydatki z budżetu państwa, przeznaczane m.in. na wojsko, służbę zdrowia, czy edukację. Gdy co dzień słyszymy o decyzjach podejmowanych przez polityków, parlament, to coraz częściej zdarza nam się zapomnieć, że to lokalne władze mają dużo większy wpływ na nasze życie. To, co się dzieje z drogą przy naszym domu, jakiej jakości woda płynie w naszym kranie – na to wszystko mają wpływ lokalni urzędnicy.
Poślubiła córkę, pójdzie do więzienia!

Poślubiła córkę, pójdzie do więzienia!

Wydanie: 16 marca 2018
Pewna Amerykanka aby scementować relacje z córką, postanowiła się z nią ożenić. Wskutek tego dość osobliwego aktu pójdzie do więzienia. Nasza flota podwodna jest w opłakanym stanie i być może marynarze niebawem nie będą mieli na czym pływać. Zapraszamy na „Obiegówkę” z Kubą Jankowskim. 
"Idealna broń" Putina

"Idealna broń" Putina

Technologia
Rosja poinformowała, że z powodzeniem uruchomiła naddźwiękowy pocisk zdolny do przenoszenia głowicy jądrowej. Hipersoniczną rakietę Kindżtał odpalono z myśliwca MiG-31. Test przeprowadzono w południowo-zachodniej części kraju. Zdaniem Putina, żadne inne państwo na świecie nie ma takiej broni w swoim arsenale.
Kolejne zielone światło dla Macierewicza? Riposta

Kolejne zielone światło dla Macierewicza? Riposta

Tłit
Jarosław Kaczyński stwierdził, że to, co zostało ujawnione przez komisję Anodiny i Millera ws. Smoleńska, nie jest prawdą. Macierewicz dostaje kolejne zielone światło? - Nie ma chyba już żadnego światła. Macierewicz ośmieszył prace komisji smoleńskiej. Myślę, że Kaczyński zdaje sobie z tego sprawę. Tylko, że tak wiele zainwestowano w niego politycznie, że politycy PiS i prezes są trochę bez wyjścia - mówił Siemoniak w programie "Tłit". Były szef MON przypomniał, że Macierewicz został "kompletnie zdezawuowany". - Odwołano go, nawet mu wcześniej tego nie mówiąc, wyrzucono dziesiątki jego ludzi. Jego jedynym narzędziem politycznym jest ta komisja - mówił. Jak dodał, wojsko miało dość ministra, który ośmiesza wojsko, zmienia co chwilę zdanie, marnuje pieniądze na propagandę. - Jest westchnienie ulgi, ale nikt już nie spodziewa się po tym obozie niczego dobrego. Minister Błaszczak szybko zdał sobie sprawę, że w dwa lata tego wszystkiego nie odrobi - podsumował Siemoniak.
Nowoczesna broń Rosji w akcji

Nowoczesna broń Rosji w akcji

Technologia
Rosyjskie wojsko opublikowało materiał pokazujący przerażającą nową broń w akcji. "Robotyczny czołg" został wyprodukowany przez firmę Kałasznikow. Jest wielkości małego samochodu i jest podobno zdolny do prowadzenia zwiadów i patrolowania. Mówi się również, że jest w stanie poradzić sobie z minami i odpowiedzieć ogniem w obronie żołnierzy. Dokładny stopień autonomii maszyny jednak pozostaje niejasny.
Napad na Lidla w Dublinie

Napad na Lidla w Dublinie

Wiadomości
Podczas jednej z najbardziej dotkliwych zamieci śnieżnych w Irlandii w ostatnich latach grupa osób włamała się do sklepu Lidl w Dublinie. Wiedzieli, że policja będzie miała problem z dotarciem na czas. Rozbili dach budynku skradzioną koparką i weszli do środka. Celem włamywaczy był sklepowy sejf. Ostatecznie nie udało im się go otworzyć. Okoliczni mieszkańcy postanowili również skorzystać z okazji. Zaczęli wynosić towar ze zdemolowanego Lidla. Rzeczy ze sklepu kradły całe rodziny. Znikały ubrania, alkohol i produkty spożywcze. Rozszabrowany budynek zawalił się. Sytuację musiało opanować wojsko. Służby zatrzymały kilkanaście osób.
Generał US Air Force: wojna w kosmosie to tylko kwestia lat

Generał US Air Force: wojna w kosmosie to tylko kwestia lat

Wiadomości
- Wojna w kosmosie to tylko kwestia lat - mówi David Goldfein, generał Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Według niego nadszedł czas, by amerykańskie wojsko zaczęło traktować przewagę militarną w kosmosie tak samo jak tę w lotnictwie. - Wierzę, że w najbliższych latach będziemy walczyli w kosmosie. Jesteśmy armią, która musi mieć przewagę na tym nowym polu. To nie tylko nasze przeznaczenie. Tego żąda od nas naród - mówi Goldfein. Jego pomysłowi wtórują politycy. Senacka podkomisja chciała nawet stworzyć specjalny oddział wojska. "Space Corps" miały zapewnić przewagę USA nad militarnymi rywalami. Niestety zabrakło pieniędzy. Lotnictwo domaga się przyznania w 2019 roku funduszy w wysokości 8,5 miliarda dolarów na programy kosmiczne. 
Amerykanie będą montować lasery na dronach

Amerykanie będą montować lasery na dronach

Technologia
USA wydadzą 66 milionów dolarów na drony wyposażone w lasery, które mogą niszczyć pociski wroga zanim opuszczą platformę startową. Technologia ta może pomóc armii amerykańskiej w obronie takich miejsc jak Guam, Japonia i Hawaje przed atakami północnokoreańskimi.
Sebastian Cybulski, autor książki "Spowiedź Legionisty", o kulisach najsłynniejszej armii świata

Sebastian Cybulski, autor książki "Spowiedź Legionisty", o kulisach najsłynniejszej armii świata

Styl życia
Sebastian Cybulski to były żołnierz Legii Cudzoziemskiej i autor ksiażki "Spowiedź Legionisty". Wyjawia, jak to się stało, że w trafił z Polski do Francji i zaczął służbę dla jednej z najsłynniejszych armii. Opisuje codzienność wojskowego i to, jak żołnierze traktowani są przez młode pokolenie Francuzów.
Aplikacja sportowa wyśledziła tajne bazy wojskowe?

Aplikacja sportowa wyśledziła tajne bazy wojskowe?

Wiadomości
Deweloper aplikacji dla sportowców, firma Strava, umieściła w sieci interaktywną mapę, na którą naniesiono różne aktywności użytkowników. Obszary, gdzie ludzie biegają lub dużo i często się poruszają, pokazują się na mapie jako jasne linie. Dane pochodzą z prawie dwóch lat, od 2015 do 2017 roku. Na mapie szczególnie łatwo jest wypatrzeć aktywność na wyludnionym obszarze, jak np. teren Afganistanu, Iraku czy Syrii. Firma gromadziła dane m. in. z urządzeń Fitbit. 2500 tys. takich urządzeń pentagon zamówił w ramach walki z otyłością. Choć mapa nie śledzi użytkowników na żywo, a dane są anonimowe to łatwo wywnioskować, że osoby używające fitnessowych aplikacji na środku syryjskiej pustyni to żołnierze. Choć lokalizacje niektórych baz są podane do wiadomości publicznej, z mapy można wyczytać jakimi trasami poruszają się patrole.   Internauci na mapie odnaleźli już kilka baz wojskowych różnych armii, oraz wiele tajemniczych punktów na odludziu. Z powodu mapy dowódcy będą musieli pracować nowe zasady korzystania z tego typu urządzeń.
Pożegnalne przemówienie ministra Macierewicza. "Podnieśliście głowy Polaków"

Pożegnalne przemówienie ministra Macierewicza. "Podnieśliście głowy Polaków"

Wiadomości
- Nie mam wątpliwości, że ten plan, który został wdrożony w ciągu ostatnich dwóch lat, plan budowy 200-tysięcznej armii polskiej, plan, którego celem jest stworzenie armii, która pokona każdego przeciwnika, plan, którego istotą jest niepodległość państwa polskiego będzie waszym dziełem - mówił ustępujący szef MON Antoni Macierewicz podczas uroczystego przekazania stanowiska Mariuszowi Błaszczakowi. W ostatnich moich słowach jako minister obrony narodowej, wam, polskim żołnierzom dziękuję - dodał.