Wyniki wyszukiwania dla:

wojna

Liczba wyników: 766

Apel bpa Dydycza na pogrzebie Jana Olszewskiego ws. wojny polsko-polskiej

Apel bpa Dydycza na pogrzebie Jana Olszewskiego ws. wojny polsko-polskiej

Wiadomości
- Nie wyrządzajcie krzywdy komukolwiek, więc nie walczcie z ojczyzną. Do tego nawołuje Jan Olszewski: że wypowiemy, w końcu serdeczną walkę wszystkim, którzy wmawiają, że istnieje wojna polska-polska - mówił na pogrzebie premiera Jana Olszewskiego bp Antoni Dydycz. Biskup senior diecezji drohiczyńskiej przywoływał przy tym fragment "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza
Wojna w mediach coraz ostrzejsza. "Mamy dwa obozy"

Wojna w mediach coraz ostrzejsza. "Mamy dwa obozy"

Money. To się liczy
- Odnoszę wrażenie, że walka, która toczy się w mediach, nie sprzyja łagodzeniu emocji i sytuacja staje się coraz ostrzejsza. Mamy Polskę coraz bardziej podzieloną na dwa obozy - mówił w programie "Money. To się liczy" Witold Kołodziejski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Kołodziejski był też pytany o materiał "Wiadomości" TVP, w którym po zamachu na Pawła Adamowicza poruszany był temat mowy nienawiści. Pokazano w nim przykłady takich wypowiedzi padających z ust tylko polityków opozycji. - Uważam, że ten materiał nie był w tamtym momencie potrzebny - stwierdził.
Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Ciekawostki
Naukowcy odszukali wrak lotniskowca USS Hornet. Szczątki okrętu z czasów II wojny światowej znajdują się na głębokości ponad 5 km na Pacyfiku, koło Wysp Salomona. Oszukała go załoga statku badawczego R/V Petrel, którego właścicielem jest fundacja Paula Alena. Do odnalezienia lotniskowca użyto danych z 9 innych okrętów z tamtego czasu, z których widziano USS Hornet. Powstała w ten sposób siatka mająca ułatwić poszukiwania. Ekipa miała jednak też sporo szczęścia. Autonomiczna łódź podwodna znalazła okręt przy pierwszym zanurzeniu. USS Hornet zatonął w czasie bitwy morskiej między USA a Japonią o wyspy Santa Cruz w 1942 roku. Okręt został zaatakowany przez bombowce nurkujące i samoloty torpedowe. Życie straciło 140 z 2200 członków załogi. Wcześniej USS Hornet odegrał kluczową rolę w trakcie bitwy o Midway.
"Racja Stanu". Były ambasador USA mówi otwarcie: "Jest zagrożenie agresją z Moskwy"

"Racja Stanu". Były ambasador USA mówi otwarcie: "Jest zagrożenie agresją z Moskwy"

Racja Stanu
Michał Kobosko rozmawiał z Danielem Friedem, który od 1997 do 2000 roku był ambasadorem USA w Polsce. - Jest zagrożenie agresją z Moskwy. Mówię wprost. To nie jest abstrakcja. Rosja zaatakowała Gruzję, Ukrainę. Jest wojna. To nie jest zagrożenie hipotetyczne - powiedział Fried. I dodał: - Jest sukcesem polskiego rządu, że taka dyskusja jest w toku. Tymczasem Trump grozi wycofaniem USA z NATO. Wg ambasadora to blef: - Trump stara się wywierać presję na Niemców, żeby powiększyli budżet dla wojska.
Utracone miasto. Powstała spektakularna rekonstrukcja

Utracone miasto. Powstała spektakularna rekonstrukcja

Ciekawostki
Spektakularną rekonstrukcję przygotowali studenci z Uniwersytetu w Witwatersrand. Przestawia południowoafrykańskie miasto z XV wieku, które "zniknęło" z powierzchni na skutek wojen domowych. Kweneng znajdowało się na południe od Johannesburga i zostało zrekonstruowane dzięki technologii LIDAR. Według ekspertów, w mieście mieszkało maksymalnie 10 tys. osób. Prace związane z poznaniem historii miasta prowadzone są od dziesięcioleci, ale dopiero teraz oprócz zdjęć lotniczych wykorzystano skanowanie laserowe. Kweneng upadło na skutek wojen domowych, które miały miejsce w I połowie XIX wieku. Według niektórych szacunków, zginęły wtedy nawet 2 mln ludzi.
Gwiazdy oceniają szansę "Zimnej wojny" na Oscara

Gwiazdy oceniają szansę "Zimnej wojny" na Oscara

Film
24 lutego odbędzie się 91. gala rozdania Oscarów w Dolby Theatre w Los Angeles. Jednym z kandydatów do statuetki jest Paweł Pawlikowski i jego "Zimna wojna". Zobaczcie, jak rodzime gwiazdy oceniają szanse Polaka w konkursie.
Mielcarz odpływa: ""Zimna wojna" porusza we mnie tęsknotę za krajem"

Mielcarz odpływa: ""Zimna wojna" porusza we mnie tęsknotę za krajem"

Gwiazdy
"Zimna wojna" okazała się przepustką do wielkiej kariery dla twórców oraz aktorów zaangażowanych w film. Z sukcesu produkcji starają się skorzystać również gwiazdy, które oprócz wizyty w kinie, nie mają z filmem nic wspólnego. Celebryci prześcigają się w zachwytach nad dziełem Pawła Pawlikowskiego, próbując wybić się błyskotliwymi spostrzeżeniami na temat produkcji nominowanej do Oscara. Do zachwytów dołączyła się Magdalena Mielcarz, która tłumaczy, że film doskonale trafia w jej wrażliwość i wywołuje silne emocje. Z prawdziwą przyjemnością poleca obraz swoim znajomym. Celebrytka podkreśla, że Polacy są spragnieni dobrych rodzimych produkcji, z których mogliby być dumni za granicą.  
Granat w ziemniakach. Zaskoczenie w fabryce czipsów

Granat w ziemniakach. Zaskoczenie w fabryce czipsów

Wiadomości
Oto najlepszy dowód, że skutki I wojny światowej nas dotyczą. Otóż w pewnej fabryce czipsów w Hongkongu, pracownicy natknęli się na dziwnie wyglądającego ziemniaka. Był wielkości standardowego okazu tego warzywa, ale ważył już kilogram, czyli mniej więcej tyle, ile 5 ziemniaków. Szybko okazało się, że podejrzane warzywo to granat ręczny. Na miejsce wezwano policję, która postanowiła zdetonować ładunek. Granat był produkcji niemieckiej. Do Chin trafił wraz z transportem francuskich ziemniaków. Można więc powiedzieć, że przetrwał ponad 100 lat i tysiące kilometrów, by wypełniło się jego przeznaczenie. Na polach północno-wschodniej Francji nieustannie pracują eksperci, którzy wydobywają porzucone tam pociski. Wg danych organizacji zajmującej się rozminowywaniem pól, wzgórz i koryt rzek wschodniej Francji rocznie wydobywa się ok. 50 ton amunicji i szacuje się, że zostało jeszcze do 300 ton.
Piotr Liroy-Marzec o taśmach Kaczyńskiego. "Taśmy potrzebują lepszego DJ-a"

Piotr Liroy-Marzec o taśmach Kaczyńskiego. "Taśmy potrzebują lepszego DJ-a"

Bierzyński na żywca
Gościem Jakuba Bierzyńskiego w programie "Bierzyński na żywca" był Piotr Liroy-Marzec - dawniej raper, teraz głównie polityk, który współpracował z Pawłem Kukizem.  - Taśmy potrzebują lepszego DJ-a - podsumował aferę. - Na każdą taśmę PO przypada taśma PiS. Wojna służy tylko tym partiom.
"Zaginiona flota Hitlera". Odkrycie u wybrzeży Turcji

"Zaginiona flota Hitlera". Odkrycie u wybrzeży Turcji

Ciekawostki
Wrak statku, który najprawdopodobniej jest łodzią podwodną z czasów II wojny światowej, znaleziono u wybrzeży Turcji. Wg ekspertów to U-23, jeden z sześciu U-Bootów Kriegsmarine należących do tzw. zaginionej floty Hitlera. Nagranie zostało zarejestrowane dzięki zdalnie kierowanym pojazdem podwodnym (ROV). "Zaginiona flota Hitlera" to 30. Flotylla U-Bootów, które atakowały radzieckie jednostki na Morzu Czarnym. Sześć okrętów zaatakowało łącznie ponad 50 celów, zatapiając jednostki o łącznej wyporności ponad 46 tys. ton. Ich portem była Konstanca w Rumunii, więc kiedy Bukareszt dołączył do aliantów w sierpniu 1944 r. czarnomorska odyseja U-Bootów dobiegła końca. Trzy okręty zostały uwięzione na Morzu Czarnym. Załogi otrzymały rozkaz zatopienia okrętów w sekretnych miejscach, a następnie przedarcia się do Trzeciej Rzeszy. Pierwsze zadanie zostało wykonane. Jednak żadnemu z marynarzy nie udało się wrócić do domu. Zostali złapani i internowani przez Turków.
"Avengers: Endgame" - zwiastun Super Bowl 2019

"Avengers: Endgame" - zwiastun Super Bowl 2019

Film
"Avengers: Endgame" to kontynuacja wydarzeń z trzech poprzednich filmów: "Avengers" (2012), "Avengers: Czas Ultrona" (2015) i "Avengers: Wojna bez granic" (2018). Fabuła skupi się na walce pozostałych przy życiu superbohaterów z Thanosem.
Gen. Różański: niestety, bezpieczni nie jesteśmy. Nowy program "Racja stanu" o 20:00 na WP.pl

Gen. Różański: niestety, bezpieczni nie jesteśmy. Nowy program "Racja stanu" o 20:00 na WP.pl

Racja Stanu
Michał Kobosko, prowadzący nowego programu "Racja stanu" na WP.pl, pytał gen. Różańskiego "czy Polacy mogą czuć się bezpiecznie?". - Niestety, bezpieczni nie jesteśmy. Nawet umowne dwa "Forty Trump" nie będą nam gwarantowały bezpieczeństwa, jeśli my, jako państwo, nie będziemy posiadali własnych zdolności - odpowiedział były Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych. Premiera programu o 20:00 na WP.pl . W nim m.in. rozmowa o idei Fort Trump, sytuacji na Ukrainie i kondycji polskiej armii.
Hollywood zatrzyma Kulig? "Odmówiła kilku rodzimym produkcjom"

Hollywood zatrzyma Kulig? "Odmówiła kilku rodzimym produkcjom"

Klika Pudelka
Tydzień temu ogłoszono nominacje do Oscarów. Nie ma co ukrywać, że na decyzję Akademii czekali wszyscy, wróżąc ponowny sukces Pawlikowskiemu i marząc o wyróżnieniu dla Joanny Kulig. Choć aktorka nie doczekała się nominacji, film, w którym zagrała, ma szansę zdobyć statuetki aż w trzech kategoriach. 36-latka po europejskim sukcesie Zimnej Wojny uznała, że warto kuć żelazo póki gorące i mimo zaawansowanej ciąży przeniosła się na czas przedoskarowej gorączki za ocean. Hollywood od razu pokochało urodę oraz talent aktorki, która coraz poważniej rozważa karierę w USA. O tym, że Kulig rozważa przeprowadzkę do Stanów na stałe, mają świadczyć jej ostatnie odmowy udziału w polskich produkcjach.
Niezwykłe miejsce pamięci ofiar Holokaustu

Niezwykłe miejsce pamięci ofiar Holokaustu

Wiadomości
Schowane na jednym ze wzgórz w Jerozolimie składa się z 6 małych izb pokrytych płytami nagrobnymi. To symboliczne miejsce upamiętniające Holokaust. Powstało w 1949 r. z inicjatywy ocalałych Żydów, którzy przybyli tu rok po powstaniu Izraela. W środku znajdują się m.in. spalone zwoje, tory czy pasiaki - uniformy z obozów koncentracyjnych.
KLIKA PUDELKA: Syn Martyniuka cieszy się z zainteresowania. Chce być celebrytą?

KLIKA PUDELKA: Syn Martyniuka cieszy się z zainteresowania. Chce być celebrytą?

Klika Pudelka
W najnowszym odcinku Kliki Pudelka rozmawiamy o najgorętszych wydarzeniach minionego tygodnia. Znowu głośno jest o Danielu M., synu Zenka Martyniuka, którego problemy z prawem stają się coraz poważniejsze. Rozmawiamy też o sukcesach Zimnej Wojny na gali Oscarów, oceniamy polskie szanse na Eurowizji i... dziękujemy ciężarnym celebrytkom za ich wylewność.
Pustynia Atakama spłynęła krwią

Pustynia Atakama spłynęła krwią

Wiadomości
Pod koniec XIX w., pomiędzy Chile a Boliwią i Peru wybuchła krwawa wojna. Większość bitew rozegrała się na pustyni Atakama. Znajdowały się na niej cenne surowce: saletra i guano. To właśnie one były powodem sporu między krajami. Warunki panujące na pustyni sprawiły, że chilijscy żołnierze znaleźli się dosłownie w piekle na ziemi. Armia chilijska składała się głównie ze słabo wyszkolonych ochotników i poborowych. Choć na terenie Atakamy znajdowały się osiedla, nie było między nimi dróg. Trzeba było maszerować przez pustynię. Szyte na wzór francuski mundury chilijskiej armii nie były dostosowane do pustynnych warunków. Nie zapewniały ochrony przed pustynnym pyłem. Słońce paliło żołnierzom twarze i dłonie. Upał jaki panował w ciągu dnia sprawiał, że żołnierze zrzucali płaszcze i kurtki, zostawiając je za sobą. Gdy słońce chowało się za horyzontem, zaczynali żałować swojej decyzji. Noce na pustyni są bardzo zimne. Najgorsze było jednak pragnienie, od którego wielu z nich traciło rozum. Żołnierze ssali naboje, pili własny mocz, umierali z pragnienia i popełniali samobójstwa. Niektóre oddziały trafiały prosto na pole bitwy. Oficerowie opisywali, że żołnierzom walka przynosiła ulgę. Woleli bić się z wrogiem, niż z pustynią. Łatwiej było wygrać z nim, niż z bezlitosną Atakamą.
Sławomir Nitras odpowiada Biedroniowi ws. bojkotu TVP

Sławomir Nitras odpowiada Biedroniowi ws. bojkotu TVP

Tłit
- Nie można w jednym zdaniu płakać i ronić łez w telewizji, a w drugim powiedzieć: "to nie moja wojna" - stwierdził Sławomir Neumann w programie "Tłit", komentując wypowiedź Roberta Biedronia, który oznajmił, że nie będzie bojkotował TVP. - "Wiadomości" nie mogą tak wyglądać. Pierwsza wiadomość: pani Holecka z panami się modli, druga: dziennikarz szczuje na polityków opozycji i bezczelnie kłamie - przekonywał Neumann. Poseł PO nie zgodził się też z tezą, że bojkot TVP tylko umacnia prezesa Jacka Kurskiego. - Nieprawda, nie wierzę. Słyszę nawet od polityków PiS w prywatnych rozmowach, że coś trzeba zmienić. Stało się coś strasznego, coś, co nie miało prawa się zdarzyć. TVP się do tego przyczyniła: hejtem i podsycaniem do nienawiści - podsumował, nawiązując do zabójstwa Pawła Adamowicza. 
Mucha ostrożnie o "Zimnej wojnie": "Jestem przeciwna pompowaniu balonika"

Mucha ostrożnie o "Zimnej wojnie": "Jestem przeciwna pompowaniu balonika"

Gwiazdy
Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego i Roma Alfonso Cuarónas powalczą w tym roku o Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Polska produkcja łącznie otrzymała aż trzy nominacje, w tym dla najlepszego reżysera. Entuzjazm Polaków podgrzewa fakt, że Pawlikowski poprzednim filmem również zdobył uznanie Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Do całego zamieszania chłodno podchodzi Anna Mucha. Aktora uważa, że sama nominacja jest dla twórców oraz aktorów ogromnym wyróżnieniem. Celebrytka jest jednak przeciwna "pompowaniu balonika", ponieważ rozczarowanie może być ciężkie do przełknięcia.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 43następne