Wyniki wyszukiwania dla:

wojna

Liczba wyników: 728

Nazistowska fabryka nadludzi. "Podaruj dziecko Fuhrerowi"

Nazistowska fabryka nadludzi. "Podaruj dziecko Fuhrerowi"

Ciekawostki
Jasnowłose, niebieskookie, perfekcyjne dzieci, z których wyrosną idealni obywatele Rzeszy - oto czym zajmowała się nazistowska instytucja Lebensborn. "Źródło życia" powołał rozkazem Reichsführer-SS, Heinrich Himmler. Ośrodki Lebensborn działały w Niemczech od 1936 roku, a później także w państwach okupowanych. W Rzeszy miały zapobiegać aborcji, która była zakazana i zwiększać przyrost naturalny: dostarczać przyszłych żołnierzy. Niezamężne kobiety w ciąży, oczywiście tylko te "wartościowe rasowo", mogły tam urodzić swoje nieślubne dziecko bez narażania się np. na krytykę ze strony rodziny i oddać je do adopcji rodzinie członka SS. Młode kobiety mogły tam również zamieszkać i odbywać stosunki z członkami SS, aby zajść w ciążę. Pary były kojarzone przez nazistowskich specjalistów od eugeniki. Matki i ojcowie musieli przedstawić świadectwo pochodzenia. Hasłem przewodnim organizacji było: Podaruj dziecko Fuhrerowi!. Niestety chętnych kobiet nie było wiele. Dlatego na terenach państw okupowanych porywano niektóre kobiety i dzieci o aryjskim wyglądzie. Dzieci germanizowano, a kobiety umieszczano w ośrodkach i niekiedy zmuszano do stosunków. W ramach programu urodziło się zaledwie 10 tys. dzieci. Szacuje się, że z samej tylko Polski zostało porwanych do Rzeszy ok. 200 tys. dzieci. Po wojnie zarówno kobiety, jak i dzieci urodzone w ośrodkach, często były napiętnowane przez społeczeństwo.
"Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści" - zwiastun

"Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści" - zwiastun

Gry
"Wojna Krwi: Wiedźmińskie opowieści", jak dokładnie zatytułowali swe najnowsze dzieło "Redzi", to ciekawa wypadkowa przygodówki, gry karcianej i RPG-a. Co daje taka mieszanina, zapytacie? Otóż eksplorację terenu obserwujemy z perspektywy izometrycznej, niczym w klasycznych, dwuwymiarowych grach fabularnych. Ale walczymy nie bezpośrednio przy użyciu broni, lecz kartami - tak, jak przyzwyczaił nas do tego "Gwint".
Wojna polityczna w Łodzi. Ostry komentarz Marka Sawickiego

Wojna polityczna w Łodzi. Ostry komentarz Marka Sawickiego

Tłit
- Szkoda, że PiS tego instrumentu nie stosuje w Rabce, mają tam podobną sytuację ze swoją kandydatką. O tym, że PiS instrumentalnie traktuje prawo, przekonaliśmy się przy demontażu TK, KRS, SN. Dla nich prawo nie istnieje, tylko cel polityczny, który realizują po trupach. Wcześniej czy później zostaną za to osądzeni - komentował Marek Sawicki (PSL) w programie "Tłit".
Chcieli wychować na Niemców. Wywiezionych mogło być nawet 200 tys. dzieci

Chcieli wychować na Niemców. Wywiezionych mogło być nawet 200 tys. dzieci

Wiadomości
Z początkiem wojny naziści zaczęli proces germanizacji zajętych terenów Polski. Tylko w pierwszym roku okupacji w utworzonym Kraju Warty przeprowadzono trzy duże akcje przesiedleńcze Polaków. Spory procent każdej z grup przeznaczonych do germanizacji stanowiły polskie dzieci. Zabierano je od rodziców lub z domów dziecka, a czasami porywano wprost z ulicy. Później poddawano je szczegółowym badaniom, głównie wyglądu zewnętrznego. Sprawdzano m.in. budowę czaszki, kolor włosów i kolor oczu. Dzieci spełniające kryteria nazistów dostawały tabliczki z numerami. Nowi, mali obywatele III Rzeszy trafiali do specjalnych obozów. Największym zainteresowaniem okupanta cieszyły się noworodki. Odbierano je np. Polkom pracującym w niemieckich fabrykach. Dzieci, które nie spełniały kryteriów nazistów przebywały w drastycznych warunkach, skazane na śmierć z głodu. Według szacunków do Niemiec trafiło nawet 200 tys. dzieci. Najprawdopodobniej tylko 15-20 proc. z nich wróciło do domu w Polsce.
Brytyjski historyk o zwycięstwie pod Grunwaldem

Brytyjski historyk o zwycięstwie pod Grunwaldem

Ciekawostki
Przyjęło się mówić, że wielkie zwycięstwo sił polsko-litewskich nad zakonem krzyżackim pod Grunwaldem nie dało Polsce zbyt wiele i nie zapewniło bezpieczeństwa w przyszłości. Prof. historii z uniwersytetu w Aberdeen ma jednak inne zdanie. Według Roberta Frosta, wygrana w 1410 r. była punktem zwrotnym w dziejach tej części Europy. W państwie zakonnym po porażce rozpoczął się kryzys. Po pierwsze większość walk zaczęła toczyć się na pruskiej ziemi, co wywołało niechęć elit do Krzyżaków. Po drugie zakon dotknął kryzys werbunkowy. Spadła też liczba  braci zakonnych z 700 do ok. 400. Miejsce poległych zakonników, którzy pochodzili z południa Niemiec, zaczęli zajmować przedstawiciele miejscowych rodów. W hierarchii zakonnej zaczęły się pojawiać ostre konflikty. Po trzecie, żeby spłacić  zobowiązania wobec Jagiełły, Krzyżacy nałożyli ogromne podatki. To wszystko spowodowało, że w Prusach nie żyło się już tak wygodnie jak wcześniej. Według Frosta, kryzys rozpoczął nową wojnę trzynastoletnią, doprowadził do klęski zakonu i podziału jego ziem.
Wspomnienia z obozu jenieckiego

Wspomnienia z obozu jenieckiego

Wiadomości
12 listopada 1941 roku, 23-letnia Barbara Redwood napisała w swoim dzienniku: "trochę się boję, że Boże Narodzenie nie przyjdzie". W grudniu 1941 roku Japończycy zaatakowali Hongkong, który wówczas były brytyjską kolonią. Przebywająca w nim Barbara wzięta do niewoli jako jeniec wojenny aż na 4 lata. Przez ten czas pisała na papierze toaletowym dziennik, w którym spisała okropności, które ją spotkały.
Polityczna wojna w Łodzi. Arkadiusz Myrcha kreśli czarny scenariusz

Polityczna wojna w Łodzi. Arkadiusz Myrcha kreśli czarny scenariusz

Tłit
- PiS, który nie potrafi wygrywać wyborów w uczciwej walce, próbuje kruczkami prawnymi zaatakować bardzo lubianych prezydentów miast. Jacek Sasin ewidentnie się myli - może świadomie, może nie. Wszystkie wykładnie prawne pokazuję, że jeśli kodeks wyborczy daje Hannie Zdanowskiej prawo startowania w wyborach, to będzie ona mogła pełnić urząd prezydenta - mówił Arkadiusz Myrcha (PO) w programie "Tłit". - Po to była reforma, żeby można było takich samorządowców odsunąć? - pytał Marek Kacprzak. - To bardzo realne zagrożenie - odpowiedział Myrcha.
Wojna o szczepienia w Polsce. Czy karanie rodziców to dobre rozwiązanie?

Wojna o szczepienia w Polsce. Czy karanie rodziców to dobre rozwiązanie?

To się liczy
Coraz więcej rodziców w Polsce decyduje o nieszczepieniu swojego dziecka. Tymczasem dane są alarmujące:  tylko w ciągu 12 miesięcy liczba zachorowań na odrę w Europie zwiększyła się blisko trzykrotnie. Czy rodziców, który rezygnują ze szczepień powinno się karać? Zapytaliśmy o to w programie "Money. To się liczy" wiceminister zdrowia.
Emocje wokół pomnika Lecha Kaczyńskiego. Stanisław Tyszka komentuje

Emocje wokół pomnika Lecha Kaczyńskiego. Stanisław Tyszka komentuje

Tłit
10 listopada ma zostać odsłonięty pomnik Lecha Kaczyńskiego przy pl. Piłsudskiego w Warszawie. - Niestety, ta polityka pomnikowa często zamiast łączyć, dzieli Polaków. Jeśli się nie ma wizji państwa, szuka się tematów zastępczych. Najpierw robił to Tusk, potem szybko nauczyło się od niego PiS. Morawiecki to taki Tusk 2.0. Polityka PR-u, szczucia. Zaraz znów będzie wojna PiS i PO. To był prezydent, powinien być uhonorowany, ale nie jest to temat kluczowy dla Polski - komentował Stanisław Tyszka (Kukiz’15) w programie "Tłit".
Adam Bielan wzburzony. Mocne słowa pod adresem Niemiec

Adam Bielan wzburzony. Mocne słowa pod adresem Niemiec

Wiadomości
- Coraz częściej słyszymy, także w Niemczech, o naszej współodpowiedzialności za wojnę i Holocaust. Jeśli będziemy siedzieć cicho, nie będziemy prowadzić rozsądnej polityki historycznej, to za 20-30 lat, kiedy wyrośnie nowe pokolenie, okaże się, że to nie Niemcy wywołali wojnę, tylko polscy prowokatorzy w Gliwicach - mówił wicemarszałek Senatu Adam Bielan w programie "Tłit".
Europejskie Kino Artystyczne - spot

Europejskie Kino Artystyczne - spot

Film
Już 14 października w kinach art-house'owych na całym kontynencie, w tym w polskich kinach niezależnych obchodzony jest Europejski Dzień Kina Artystycznego. W jego spocie promocyjnym znalazły się kadry z filmu "Zimna Wojna" w reżyserii Pawła Pawlikowskiego.
Sekretny pakt krewnych Hitlera. Jeden z nich skomentował plotki

Sekretny pakt krewnych Hitlera. Jeden z nich skomentował plotki

Wiadomości
Bracia Louis, Brian i Alex są dziećmi bratanka Adolfa Hitlera - Williama Patricka. Bratanek Hitlera – William Patrick Hitler przed wojną emigrował z Anglii do Niemiec, a później do USA W trakcie wojny służył w Marynarce Wojennej USA, walcząc z Niemcami. Dostał obywatelstwo USA i zmienił nazwisko z Hitler na Stuart-Houston. Jego trzej żyjący synowie mieszkają dziś na obrzeżach Nowego Jorku W spokojnym miasteczku niewiele osób zna sekret pochodzenia braci.
Miał być nazistowską super bronią. Himmler wierzył, że dzięki niemu Rzesza zwycięży

Miał być nazistowską super bronią. Himmler wierzył, że dzięki niemu Rzesza zwycięży

Ciekawostki
Heinricha Himmlera, szefa SS, od dziecka fascynował antyk. Zachwycił go też nordycki bóg Thor i jego młot. Najwyraźniej jako dorosły człowiek wciąż wierzył w bajki, bo w 1940 r. kazał badaczom pracującym w SS odnaleźć jakiekolwiek tropy kulturowe dotyczące piorunów, młota Thora i latającego młota. Jego zdaniem świadczyły one o tym, że boscy przodkowie Aryjczyków dysponowali zaawansowaną bronią. W 1944 roku Himmler postanowił stworzyć nazistowski młot Thora. Miała to być potężna, elektryczna broń zdolna niszczyć alianckie radiostacje, radary itp. Oczekiwania były wysokie, bo naziści zaczynali przegrywać wojnę. W listopadzie 1944 r. pewna firma przedstawiła nawet Himmlerowi plan. Urządzenie miało czynić z atmosfery ogromny "pilot", dzięki któremu miało być możliwe wyłączenie wszystkich urządzeń elektrycznych. Himmler był w siódmym niebie. Nawet swojemu lekarzowi miał wyznać, że wkrótce powstanie broń, która zmieni przebieg wojny. Eksperci SS mieli jednak duże wątpliwości. Powiedzieli o nich Himmlerowi dopiero w styczniu. Nazista zrozumiał, że jego pomysł to mrzonka dopiero, gdy kolejna grupa ekspertów pogrzebała projekt.
Otto von Wächter. Zbrodniarz, który uciekł sprawiedliwości

Otto von Wächter. Zbrodniarz, który uciekł sprawiedliwości

Ciekawostki
Otto von Wächter - nazistowski gubernator dystryktu krakowskiego, odpowiedzialny za stworzenie getta w Krakowie i śmierć co najmniej pół miliona Żydów i wywiezienie z Polski licznych dzieł sztuki - zdołał uciec przed sprawiedliwością. Jak mu się to udało? Po upadku III Rzeszy, człowiek, który zastanawiał się jak brak żydowskich więźniów wpłynie na stan kortu tenisowego w jego posiadłości, przez 4 lata ukrywał się w Alpach. W 1949 r. Wächterowi udało się przedostać do Rzymu. W zdobyciu fałszywych dokumentów pomógł mu katolicki biskup Alois Hudal, agent III Rzeszy w Watykanie od co najmniej 1938 r. i zdeklarowany nazista. Były gubernator miał, podobnie jak Mengele i Eichmann, uciec do Ameryki Południowej. Nie zdążył jednak opuścić kryjówki w rzymskim seminarium. Najprawdopodobniej przez swój zwyczaj kąpania się codziennie w Tybrze, złapał żółtaczkę. Zmarł 14 lipca 1949 roku. Jest też alternatywna wersja wydarzeń, wg której Wächter miał zostać otruty. Jego żona do końca życia mówiła, że jego ciało było "całkowicie czarne, jak spalone drewno" i wierzyła w wersję o morderstwie.
Fakty o Auschwitz, o których rzadko się mówi. Nazistowskie miasto, to tylko jeden z nich

Fakty o Auschwitz, o których rzadko się mówi. Nazistowskie miasto, to tylko jeden z nich

Ciekawostki
O obozie śmierci w Auschwitz mówi się wiele, ale jest kilka faktów, o których wspomina się rzadziej. Na przykład o tym, że esesmani cenili sobie malarstwo, więc niektórym więźniom, którzy umieli malować, łatwiej było przeżyć. Natomiast praca przy rozładowywaniu transportów do Auschwitz, choć najtrudniejsza psychicznie, ratowała przed głodem i wycieńczeniem. Wiadomo też, że esesmani mogli wybrać się do ośrodka Solahütte, który znajdował się w Międzybrodziu Bialskim. Tam mogli odpocząć od obozowych obowiązków i to z dala od spojrzeń Polaków. Najciekawsze jest jednak, że w bliskim sąsiedztwie Auschwitz miało powstać idealne nazistowskie miasto. Miało być "przestronne, dobrze wyposażone pod względem jakości i przyjazne dzieciom mieszkania, a także miejsca do wszechstronnego uprawiania sportu i rekreacji". Przewidywano, że w 1943 roku w mieście będzie mieszkało 80 tys. ludzi. Część spośród tych idealnych mieszkań dla niemieckich rodzin rzeczywiście wybudowano i dzisiaj stanowią one fragment oświęcimskiego Osiedla Chemików.
Elżbieta Zawacka, ps. Zo. Polska superbohaterka

Elżbieta Zawacka, ps. Zo. Polska superbohaterka

Ciekawostki
Elżbieta Zawacka - kurierka AK, szpieg i jedyna kobieta wśród cichociemnych. Ciekawostki z jej życiorysu przybliża Przemysław Słowiński w książce pt. "Kobiety wywiadu". Zo urodziła się w 1909 r., w Toruniu, który znajdował się wówczas pod zaborem pruskim. Na terenie zaboru obowiązywał całkowity zakaz mówienia po polsku. Zawadzka dopiero po zakończeniu I wojny światowej i włączeniu Torunia do Polski, zaczęła uczyć się polskiego. Początkowo miała duże problemy, nie umiała się nawet przedstawić. Powolna edukacja opłaciła się, Zawacka  ukończyła szkoły w Toruniu, a później podjęła studia matematyczne w Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej broniła Lwowa, później wstąpiła do Służby Zwycięstwu Polski. Była emisariuszką Komendanta Głównego AK. Setki razy kursowała między Warszawą a Berlinem, często podróżowała do Londynu. Miała aryjski wygląd, a w dzieciństwie pod zgermanizowanym zaborem, nauczyła się idealnie niemieckiej mowy. To pozwalało swobodnie poruszać się po okupowanej Europie. Używała 6 nazwisk, m.in. Elise Riviere czy Elizabeth Watson. Wiele razy brała udział w śmiertelnie niebezpiecznych akcjach, ze wszystkich zawsze wychodziła cało. Za swoją odwagę i nieocenione zasługi dla kraju otrzymała wiele odznaczeń, w tym Order Orła Białego. Elżbieta Zawacka zmarła w Toruniu w 2009 r. Żyła 100 lat.
 Torbicka wróży Kulig Oscara? "Powinna dostać za rolę w "Zimnej Wojnie""

Torbicka wróży Kulig Oscara? "Powinna dostać za rolę w "Zimnej Wojnie""

Gwiazdy
Oscar dla Idy to wydarzenie, które trzy lata temu zdominowało polskie media. W kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny wygraliśmy po raz pierwszy. Choć Hollywood dało Pawłowi Pawlikowskiemu najważniejszą nagrodę filmową, reżyser nie spoczął na laurach. W tym roku do kin trafiła "Zimna Wojna", która w przyszłym roku również powalczy o złotą statuetkę. Spekuluje się również, że Joanna Kulig ma spore szanse na nominację w kategorii Najlepsza Aktorka. O nadziejach związanych z Nagrodą Akademii Filmowej opowiedziała Grażyna Torbicka.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 41następne