Wyniki wyszukiwania dla:

wikingowie

Liczba wyników: 16

Średniowieczne skarby w Polsce

Średniowieczne skarby w Polsce

Nauka
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego znaleźli w jeziorze Lubanowo żelazny grot włóczni sprzed ok. 500 lat. Prawdopodobnie był elementem broni Wikingów. Na 30-cm grocie nie ma jednak śladów użytkowania. Naukowcy byli zaskoczeni sposobem wykonania grotu, który w tamtym czasie nie był znany na ziemiach Polski.
Leżał 3 metry pod wodą w niemieckim porcie. Eksperci przeskanowali obiekt

Leżał 3 metry pod wodą w niemieckim porcie. Eksperci przeskanowali obiekt

Ciekawostki
Pochodzi z 1188 roku i został znaleziony na głębokości ponad 3 metrów w niemieckim porcie. Mowa o statku wikingów, który jest w doskonałym stanie, bo świetnie zakonserwowała go woda i muł portowy. Skandynawski zespół naukowców podniósł statek i zbadał go za pomocą najnowszego skanera 3D. Proces skanowania trwał miesiąc. Dzięki temu udało się odtworzyć wygląd XII-wiecznego okrętu. Według ekspertów ze Stavanger był to statek towarowy, który przewoził drewno, kamienie i piwo. Był wykonany z wielką starannością. Załoga mogła liczyć od 8 do 12 osób. Dalsze badania statku pozwolą ekspertom lepiej poznać handel miast zrzeszonych w Hanzie (związku miast handlowych Europy Środkowo-Wschodniej w czasach średniowiecza).
Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Statek wikingów. Georadar ujawnił tajemnicę sprzed 1000 lat

Ciekawostki
Niedaleko stolicy Norwegii, w okręgu Vestfold, leży pod ziemią statek nordyckich wojowników. Znalezisko znajduje się kilkaset metrów od popularnego muzeum, gdzie można zapoznać się z kulturą wikingów. Niezwykłego odkrycia dokonano dzięki georadarowi, którym naukowcy zamierzają zeskanować wiele terenów w całym kraju. Na zdjęciach widać wyraźnie kształt łodzi. Statek leży w zagłębieniu, co wskazuje na to, że kiedyś znajdował się nad nim kopiec, który został usunięty. Archeolodzy będą teraz badać znalezisko nieinwazyjnymi metodami. Na razie nie planują odkopywania łodzi. Co robi statek w środku lądu? Najprawdopodobniej pochowano w ten sposób jakiegoś ważnego wikinga. Zwyczaj ten praktykowano w latach 800 – 1050. Do tej pory odkryto tylko siedem takich pochówków, z czego trzy w Vestfold. Jednym z nich jest odkryta przypadkowo w 1903 r. łódź z Oseberg, w której pochowano dwie kobiety.
To Wikingowie przywieźli trąd do Irlandii

To Wikingowie przywieźli trąd do Irlandii

Nauka
Naukowcy badający życie Wikingów odkryli, że przenieśli oni w X wieku do Irlandii groźną chorobę. Mowa o trądzie, który zdziesiątkował ludność w średniowieczu. Okazuje się, że ekspansja imperium rzymskiego w tamtym czasie rozniosła chorobę po Europie, a skandynawscy wojownicy przywieźli ją na wyspę. Badacze odkryli 5 szkieletów. Analiza wykazała, że ludzie ci zmarli na trąd. Dwóch pochodziło ze Skandynawii a trzech z Wielkiej Brytanii lub Irlandii Północnej. W szczątkach odkryto dwa szczepy choroby. Jeden pochodził ze Skandynawii, a drugi rozwinął się na Bliskim Wschodzie.

"Lwy" rozszarpane przez "Wikingów"! Hit rundy dla Flensburga!

Świat
Niepokonani w tym sezonie w Bundeslidze szczypiorniści Flensburga-Handewitt zapisali na swoim koncie kolejne zwycięstwo. W trzynastej kolejce "Wikingowie" odnieśli trzynastą wygraną, a tym razem ich ofiarą padli zawodnicy Rhein-Neckar Loewen. Gospodarze w pierwszej połowie ani razu nie prowadzili, po zmianie stron wrzucili jednak wyższy bieg, znacznie poprawili swoją grę w defensywie i ostatecznie zwyciężyli 27:20. Flensburg z kompletem punktów otwiera ligową tabelę, "Lwy" - z siedmioma punktami mniej - plasują się w niej na czwartej pozycji. 
Statek w mogile. Naukowcy odnaleźli średniowieczną łódź

Statek w mogile. Naukowcy odnaleźli średniowieczną łódź

Ciekawostki
Szczątki mierzącego 65 m statku wikingów, odkryto w średniowiecznym kurhanie w Norwegii. Kształt łodzi został wykryty ok. 50 cm pod ziemią w kopcu pogrzebowym za pomocą radaru. Początkowo naukowcy sądzili, że to co widzą, to anomalia. To jednak niezwykle rzadkie odkrycie i może rzucić światło na wyprawy ówczesnych wykwalifikowanych żeglarzy. Naukowcy zastanawiają się teraz co zrobić z "łodzią z Halden". Pewne jest, że teraz wydobywać jej nie będą ze względu na porę roku. Wikingowie pływali po morzach między VIII a XI w. Mieli zwyczaj chowania zmarłych wodzów w łodziach.
Szwedzka Sigtuna. Miasto wikingów było pełne migrantów

Szwedzka Sigtuna. Miasto wikingów było pełne migrantów

Ciekawostki
Naukowcy z Uniwersytetu w Sztokholmie przeanalizowali szczątki 38 osób, które żyły i zmarły w mieście Sigtuna. Okazało się, że połowa badanej populacji, która żyła tu w X, XI i XII w. była spoza regionu sztokholmskiego. Badania wykazały, że ok. 70 proc. populacji kobiet było tu migrantami, w porównaniu do 44 proc. mężczyzn. Skąd pochodzili mieszkańcy Sigtuny? Część z południowej Skandynawii, dzisiejszych ziem Norwegii czy Danii. Druga połowa migrantów pochodziła z terenów obecnej Ukrainy, Litwy, północnych Niemiec czy Wielkiej Brytanii.
„Wikingowie” wyszarpują mistrzostwo Niemiec!

„Wikingowie” wyszarpują mistrzostwo Niemiec!

Świat
W najciekawszym meczu ostatniej kolejki Bundesligi szczypiornistów SG Flensburg-Handewitt podejmował przed własną publicznością FRISCH AUF! Göppingen. Gospodarzom wygrana w tym spotkaniu zapewniała mistrzostwo i choć „na papierze” byli oni zdecydowanymi faworytami, długo nie potrafili przełamać świetnie dysponowanej obrony przyjezdnych. Miejscowi aż do ostatnich sekund musieli walczyć o komplet punktów, ostatecznie zwyciężyli jednak 22:21 i po raz drugi w historii klubu wywalczyli tytuł. Podium uzupełniły ekipy Rhein-Neckar Löwen i Füchse Berlin.

"Zaginieni ludzie Szkocji". Okrycie w pradawnym forcie

Ciekawostki
Skarbnica artefaktów z czasów Piktów została odkryta w miejscu 1600-letniego szkockiego fortu. Fort w pobliżu Burghhead na północy kraju został zniszczony przez pożar podczas inwazji Wikingów w X wieku. Przez lata naukowcy twierdzili, że nie ma powodu, by prowadzić tam szczegółowe badania. Okazało się, że znajdowały się tam liczne przedmioty, takie jak ubrania oraz kości i drewno, które rzucają nowe światło na życie Piktów, którzy są nazywani "zaginionymi ludźmi Szkocji". Lud ten zamieszkiwał ten teren od 270 do 900 r. Kiedy Wikingowie przybyli do Orkadów w VIII w., były już one zamieszkane przez Piktów, którzy byli głównie rybakami i rolnikami, żyjącymi w kamiennych domach. Byli także nieustraszonymi wojownikami, którzy walczyli z legionami Rzymian. W 839 roku Wikingowie wymordowali rodzinę królewską Piktów i znaczących przywódców.
Dieta wikingów

Dieta wikingów

Zdrowie
Dieta wikingów.Wikingowie słynęli z siły i zdrowia.Chcesz być silny jak Wiking? Poznaj kilka wskazówek dotyczących ich diety.  Obejrzyj wideo.        
Mityczna wioska Wikingów

Mityczna wioska Wikingów

Ciekawostki
Osada zwana Hóp, wg legend wikingów, miała opływać w bogactwa: winogrona, łososia i canoe ze skór zwierząt. Pozostałości tego miejsca okryto właśnie w rejonie zatoki Świętego Wawrzyńcaw Nowym Brunszwiku, w Kanadzie. To trzecia osada wikingów znaleziona w Ameryce Północnej. Mogła być tymczasowym, letnim obozem podróżników.
Jak wygląda plan

Jak wygląda plan "Wikingów"? Byliśmy tam z kamerą

Gwiazdy
"Wikingowie" to serial historyczny, oparty na faktach, który jest równie wielkim hitem co "Gra o tron". Zamiast smoków i zombie – skandynawskie wierzenia i postaci historyczne. Jak wygląda plan produkcji?
Ciężka przeprawa Kiel, Flensburg pewnie wygrywa w Lipsku

Ciężka przeprawa Kiel, Flensburg pewnie wygrywa w Lipsku

Świat
Z trudnym zadaniem musieli zmierzyć się w ostatniej kolejce Bundesligi szczypiorniści THW Kiel. "Zebry" wygrały na wyjeździe z FA Goppingen, ale sukces zapewniły sobie dopiero w ostatnich 10 minutach meczu. Dwa punkty zdobył także SG Flensburg-Handewitt. "Wikingowie" triumfowali w Lipsku i dzięki tej wygranej wciąż liczą się w walce o mistrzostwo.
#dziejesienaeuro. Grzegorz Kalinowski po meczu Francja - Islandia.

#dziejesienaeuro. Grzegorz Kalinowski po meczu Francja - Islandia. "Przepaść, syndrom Piasta Gliwice"

Piłka nożna
Francja rozbiła w ćwierćfinale Euro 2016 Islandię 5:2, prowadząc do przerwy 4:0. Dariusz Tuzimek nie był zachwycony jednostronnym widowiskiem, pomimo, że w drugiej połowie dzielni Wikingowie robili wszystko, by zmniejszyć rozmiary nieuniknionej porażki. - Dużo bramek, ale mnie to nie cieszy. Wolę remis 1:1 Włochów z Niemcami, gdzie jest piłkarska jakość - powiedział prowadzący w studiu #dziejesienaeuro. Dziennikarz sportowy i pisarz Grzegorz Kalinowski zwrócił uwagę na przepaść dzielącą Islandczyków od gospodarzy. Kopciuszka porównał do... Piasta Gliwice - ta drużyna w ubiegłym sezonie była nawet liderem Ekstraklasy, ale przegrała rywalizację z Legią. - To była przepaść. Oni po raz pierwszy mieli syndrom Piasta Gliwice z polskiej Ekstraklasy. Dopóki nie było presji, grali swoje, rzeczy niemożliwe stawały się możliwymi. Nagle okazało się, że mają szansę na coś niespodziewanego. Jak się zaczynają bonusy, to zaczynają się kłopoty - dodał.
Klejnot, który wywołał sensację

Klejnot, który wywołał sensację

Świat
Odkrycie, którego dokonano w szwedzkim mieście Birka, potwierdza dawne więzi Wikingów ze światem islamskim. Na srebrnym pierścieniu pochodzącym z IX wieku, który odnaleźli archeolodzy, widnieje wygrawerowany napis: "Dla Allaha!". Od lat nie jest tajemnicą, że Wikingowie pozyskiwali szkło w dalekich krajach. Wiadomo także, że nordyccy mieszkańcy handlowali z Egiptem i Mezopotamią. Po latach badań naukowcom udało się w końcu jednoznacznie potwierdzić autentyczność pierścienia i jego rzeczywiste pochodzenie.
Sablewska w

Sablewska w "fryzurze z Wikingów"

Gwiazdy
Od kiedy Maja Sablewska przeszła życiową metamorfozę, oczywiście za sprawą diety, lubi chwali się jej efektami. Zmienione rysy, sylwetka i rozmiar ust zostały docenione przez markę Carinii, której ambasadorka ostatnio została. Maja reklamuje kolekcję na wiosnę/lato 2015. Na prezentacji marki pojawiła się w czarnych spodniach, luźnej marynarce w tym samym kolorze, do tego dobrała biały t-shirt lekko odsłaniający brzuch. Jak napisała na swoim Facebooku fryzura była inspiracją z serialu Wikingowie, zdecydowała się na zaplecenie kilku warkoczyków we włosach. Pasują jej?