Wyniki wyszukiwania dla:

wielka piramida

Liczba wyników: 420

Wielka rewolucja emerytalna w 2019 roku. Kto na tym zarobi

Wielka rewolucja emerytalna w 2019 roku. Kto na tym zarobi

Polska
W 2019 roku czeka nas pewnego rodzaju podwyżka podatków: więcej zapłacimy na nasze emerytury za sprawą Pracowniczych Planów Kapitałowych. - To nasz kolejny pomysł na to, jak zbudować system zabezpieczenia emerytalnego, równoległy do tego organizowanego przez ZUS. To jest rzeczywiście duża rzecz - mówił w programie "Money. To się liczy" redaktor naczelny Money.pl Mikołaj Kunica. Zyskają na tym prawdopodobnie instytucje zarządzające: OFE, TFI i ubezpieczyciele.
#dziejesiewsporcie: Imponująca kolekcja aut Floyda Mayweathera

#dziejesiewsporcie: Imponująca kolekcja aut Floyda Mayweathera

Świat
Wielka kolekcja luksusowych aut Floyda Mayweathera, ślub Diego Godina i popis koszykarskich umiejętności Jamesa Rodrigueza. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu #dziejesiewsporcie.
Zagadkowa piramida na Marsie

Zagadkowa piramida na Marsie

Nauka
Przypominającą piramidę formację skalną odkrył na zdjęciu z Marsa pewien "łowca kosmitów". Stwierdził on, że jest gigantyczna i że na pewno nie jest to efekt naturalnych procesów geologicznych na Marsie. Jak to zwykle bywa, temat podchwycili internauci i wokół "piramidy" zrodziło się wiele teorii na temat obcych cywilizacji. Żadna z nich nie jest prawdziwa. Po pierwsze, piramida wcale nie jest gigantyczna. Zdjęcie zostało wykonane kamerą HiRISE, umieszczoną na krążącej wokół Marsa sondzie MRO. Jeden piksel na zdjęciu z HiRISE odpowiada 26 cm. Piramida ma więc wymiary 40 na 30 m. To mniej niż najmniejsza piramida w Gizie, którą zbudowali ludzie. Po kosmitach można by spodziewać się więcej. 
Potężna piramida. Badacze zeskanowali budowlę

Potężna piramida. Badacze zeskanowali budowlę

Ciekawostki
Kiedy na początku XX w. holenderscy koloniści przybyli na Jawę, zobaczyli potężne wzgórze. Teraz już wiadomo, że Gunung Padang nie jest zwykłą skałą, a najprawdopodobniej najstarszą na świecie konstrukcją przypominającą piramidę. Badania wciąż trwają, a ostatnie są naprawdę obiecujące. Dzięki wykorzystaniu georadaru, tomografii sejsmicznej i badań archeologicznych wiadomo, że Gunung Padang jest starożytną, wielowarstwową strukturą, której fundamenty mają ok. 10 tys. lat. Budowla obejmuje pobliskie stoki - łącznie ok. 15 ha powierzchni. Na zdjęciach widać, że najwyższą warstwę tworzą kolumny, ściany, ścieżki i przestrzenie. Kolejna warstwa znajduje się ok. 1-3 m pod powierzchnią ziemi. Najpierw sądzono, że podziemne, skalne formacje powstały naturalnie, ale teraz widać, że ich struktura jest zorganizowana. Datowanie radiowęglowe wskazuje, że pierwsza warstwa ma ok 3,5 tys. lat, kolejna 8 tys, a trzecia od 9,5 do 28 tys. lat. Zdaniem ekspertów, piramida służyła celom religijnym. Według badaczy, piramida jest dowodem na to, że prehistoryczne społeczeństwa nie były tak prymitywne, jak się o nich myśli.
Powrót granicy między Wlk. Brytanią a UE.

Powrót granicy między Wlk. Brytanią a UE. "Kolejka z Dover do Maryslii utworzy się w kilka godzin"

Polska
Wszystkie dziedziny związane z transportem i podróżowaniem ucierpią, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy - ocenia w programie "Money. To się liczy" Danuta Hübner, eurodeputowana Platformy Obywatelskiej. Jak mówiła, gdy pojawi się granica, na lotniskach może dojść do dramatycznych sytuacji, a powstanie kolejek tirów np. z Dover do Maryslii to kwestia kilka godzin. - Pojawi się granica dla wszystkich ciężarówek, także tych, które wożą towary łatwo psujące się - dodała. Zaznaczyła, że większość małych firm nigdy nie funkcjonowała poza wspólnym rynkiem, nie dotyczyły ich cła, czy kontrole fitosanitarne. - To się pojawi, a to oznacza nieprawdopodobne opóźnienia, przerwanie łańcuchów dostaw - wskazała. - Brak umowy oznacza, że nie ma tego, o czym wszystkie firmy marzą, nie ma okresu przejściowego, w którym praktycznie nic się nie zmienia - podsumowała.
Wielka chwila dla wszystkich Polaków. PW-Sat 2 zrobił pierwsze zdjęcia

Wielka chwila dla wszystkich Polaków. PW-Sat 2 zrobił pierwsze zdjęcia

Nauka
Polski satelita PW-Sat 2 znajduje się od kilku dni na ziemskiej orbicie. Gdy znalazł się w polu widzenia naziemnej stacji w Warszawie,  wykonał pierwsze w historii polskie zdjęcia satelitarne. PW-Sat2 został wyniesiony na orbitę 3 grudnia na pokładzie rakiety Falcon 9 z bazy Vandenberg. Na zdjęciach widać południową Szwecję, gęste chmury nad Norwegią i fragment Morza Bałtyckiego.
Gardias też planuje własny pogrzeb:

Gardias też planuje własny pogrzeb: "Wielka impreza z moim zdjęciem"

Gwiazdy
Dorota Wellman w ostatnim wywiadzie dla Vivy zaczęła snuć wizję przygotowań do własnego pogrzebu. Dziennikarka "marzy", by zamiast dołującej ceremonii, jej pożegnanie było huczne i wesołe. Wellman zaznaczyła, że nie chce być tylko czarnym zdjęciem w TVN24, z płonącą świeczką w tle. Zorganizowanie całej ceremonii powierzy oczywiście Marcinowi Prokopowi. Przezornością Wellman zainspirowała się Dorota Gardias. Pogodynka stwierdziła, że stypa na wesoło z jej zdjęciem w tle też będzie świetnym pomysłem.
Jest wielka i to ocaliło jej życie

Jest wielka i to ocaliło jej życie

Ciekawostki
Knickers ma 194 cm wzrostu, waży prawie 1,5 tony i mieszka w Australii. Mowa o 7-letniej krowie, która jest gigantyczna. Knickers miała trafić na ubój, ale jednak dożyje swych dni na farmie. Okazało się bowiem, że jest za duża i nie zmieściłaby się w urządzeniach produkcyjnych. Przeciętna krowa rasy holsztyno-fryzyjskiej ma bowiem ok. 150 cm wzrostu i waży maksymalnie 750 kg.
Londyn i Bruksela dogadały się ws. brexitu. Co to oznacza dla Polaków

Londyn i Bruksela dogadały się ws. brexitu. Co to oznacza dla Polaków

Polska
Jeżeli relacje gospodarcze Wielkiej Brytanii z Unią będą działały na podobnej zasadzie, jak relacje Szwajcarii czy Norwegii, to koszty brexitu nie będą duże, jeśli chodzi o wolny handel. Dla Polski to bardzo ważne, bo Wielka Brytania jest dla Polski ważnym partnerem w relacjach handlowych - mówił w programie "Money. To się liczy" Paweł Borys, prezes Państwowego Funduszu Rozwoju. Jak dodał, Polska ma w tych relacjach nadwyżkę handlową. Druga kwestia to przepływ osób, ale w tej chwili Polacy, którzy mieszkają na Wyspach, mogą czuć się bezpiecznie. Czy dla polskich firm brexit to duża strata czy szansa? - Przede wszystkim to bardziej strata dla brytyjskiej gospodarki. Jeśli chodzi o polskie firmy, to jeśli umowy o wolnym handlu będą utrzymane, to zagrożenia nie ma - mówił Borys. Dodawał, że niedziela, kiedy Unia i Londyn dogadały się w sprawie brexitu, była "smutnym dniem".
Skok jelenia.

Skok jelenia. "Nagrałaś to?!"

Ciekawostki
W okolicach wsi Golina Wielka miała miejsce niezwykła, ale też niebezpieczna sytuacja. Równolegle do jadącego drogą auta biegł po polu jeleń. W pewnym momencie zwierzę zdecydowało się przeskoczyć jezdnię. Zrobiło to tuż przed samochodem. Na szczęście nikomu nic się nie stało - ani zwierzęciu, ani autorom nagrania.
Wielka ryba złowiona na wędkę

Wielka ryba złowiona na wędkę

Ciekawostki
Stany Zjednoczone. Kajakarz miał prawdziwe szczęście podczas połowu. Udało mu się złapać naprawdę wielką rybę. Wszystko nagrał i wrzucił do sieci. Zobaczcie sami.
Nowy naddźwiękowy samolot X-59

Nowy naddźwiękowy samolot X-59

Technologia
Concorde latał bardzo szybko. Miał tez wielka wadę - przekraczając prędkość dźwięku, robił bardzo dużo hałasu. Konstruktorzy z Lockheed Martin i NASA opracowali nowy model ponaddźwiękowego samolotu, który może spowodować, że superszybkie loty znów będą dostępne dla pasażerów na całym świecie. 
Kierowca potrącił pieszego na przejściu. Policja ostrzega przed nieostrożnością

Kierowca potrącił pieszego na przejściu. Policja ostrzega przed nieostrożnością

Inne
Do zdarzenia doszło tuż po zachodzie słońca. 25-letni mężczyzna wszedł na przejście dla pieszych. Gdy był o kilka kroków od krawężnika zauważył, że kierowca zbliżającego się do pasów forda nie ustąpi mu pierwszeństwa. Zaczął uciekać przed siebie. Niestety, ten sam kierunek wybrał kierujący, który w ostatniej chwili zauważył przechodnia i postanowił go ominąć. Siła uderzenia była tak wielka, że pieszego wyrzuciło w powietrze. Mężczyzna trafił do szpitala. Kierowca został zatrzymany przez patrolujących ulice miasta policjantów, na oczach których doszło do zdarzenia. Był trzeźwy.
Wielka góra lodowa na Antarktydzie

Wielka góra lodowa na Antarktydzie

Nauka
NASA dostrzegła gigantyczną górę lodową na Antarktydzie. Jest trzykrotnie większa niż Manhattan. B-46 oderwała się od lodowca Pine Island pod koniec października.
Leszek Miller: wynik Rozenka to jedna wielka kompromitacja

Leszek Miller: wynik Rozenka to jedna wielka kompromitacja

Polska
- Niewystawienie Jaruzelskiej na prezydenta stolicy to był błąd? - pytał Marek Kacprzak w programie "Tłit". - Oczywiście, że odniosłaby lepszy wynik. Tak jak wielu innych polityków warszawskiego SLD. Wynik Rozenka to jedna wielka kompromitacja. 1,5 proc. - więcej miał 4 lata temu, gdy startował z Ruchu Palikota. Cały warszawski SLD miał 50 tys. głosów, a Rozenek - 13. Ciągnął SLD w dół - mówił Leszek Miller. Pytany o kandydowanie Jaruzelskiej w wyborach prezydenckich, odpowiedział: "Myślę, że o tym nie myśli. Jedynym, kto może skutecznie walczyć z Dudą, jest Tusk".
10 rzeczy, których nie wiesz o marce SAMSUNG

10 rzeczy, których nie wiesz o marce SAMSUNG

Technologia
Samsung to wielka korporacja skupiająca pod swoim szyldem wiele podmiotów (i to wcale nie małych). Koreański gigant istnieje na rynku od 1938 roku, ale nie był wtedy znany z takiej działalności, z jakiej znany jest dzisiaj. Między innymi o tym dowiesz się z naszego materiału.
Tajemnice Blue Hole

Tajemnice Blue Hole

Nauka
Już w latach 70. słynny francuski badacz Jacques-Yves Cousteau na pokładzie swojego statku Calypso udał się nieopodal wybrzeży Belize, by zbadać ponad 300-metrową dziurę o nazwie Blue Hole. Ustalił wówczas, że ta wielka rozpadlina to w istocie gigantyczna morska jaskinia. Teraz prawie 50 lat  później, wnuk Cousteau - Fabien powraca w to miejsce wraz z Richardem Bransonem oraz zespołem naukowców. Ich celem jest poznanie tajemnic jaskini.
Doktor Gojdź:

Doktor Gojdź: "Nie lubię designerów, którzy są bardziej celebrytami niż projektantami"

Gwiazdy
Znany z bezpośredniego komentowania życia publicznego oraz notorycznego bywania na ściankach, lekarz medycyny estetycznej Krzysztof Gojdź stwierdził ostatnimi czasy, iż Polska go ogranicza, postanowił więc przeprowadzić się na stałe do Stanów Zjednoczonych. Wielka wyprowadzka nie przeszkodziła mu jednak w pojawieniu się na pokazie kolekcji swojej znajomej, Doroty Goldpoint, znanej z miłości do naturalnych futer. Chirurg stwierdził, że ceni projektantkę, ponieważ ta nie gwiazdorzy, tylko skupia się na pracy, co może wydać się dość zabawnym oświadczeniem, biorąc pod uwagę jego własne tendencje do "bywania i brylowania".
Włochy w kolejce do wyjścia.

Włochy w kolejce do wyjścia. "UE powinna wyciągnąć wnioski z brexitu"

Świat
- Unia Europejska powinna zadać sobie pytanie, czy wyciągnęła wnioski z tego, że tak ogromna liczba ludzi w Wielkiej Brytanii powiedziała jej "nie". A Wielka Brytanie jest jednym z najbardziej prorynkowych krajów w UE, gdzie przepływ kapitału i ludzie istnieje na wielką skalę, funkcjonowanie firm jest nieskrępowane. Jeśli UE nie wyciągnie wniosków w postaci decyzji i nowych regulacji, które stworzą rzeczywiste, większe podstawy, żeby myśleć o  swobodnym przepływie kapitału, siły roboczej i reguł demokracji, to kolejne kraje mogą pójść tropem Wielkiej Brytanii, np. Włochy, a może inne kraje, tam są bardzo silne nastroje antyeuropejskie - ocenił w programie "Money. To się liczy" Andrzej Voigt, ekspert Centrum im. Adama Smitha.

"Powrotów nie będzie". Brexit utrudni życie, ale nie wypchnie Polaków z Wielkiej Brytanii

Polska
- Tylu jest Polaków w Wielkiej Brytanii, że nie można się ich doszacować, brexit będzie dla nich problemem. W samym Londynie mieszka ok. 600 tys. Polaków, ci Polacy w dużej części wysyłają pieniądze do Polski, wspomagają rodziców, znajomych albo realizują swoje inwestycje. Przesyłanie kapitału, zarabianie nie będzie już takie proste - powiedział w programie "Money. To się liczy" Andrzej Voigt, ekspert Centrum im. Adama Smitha. W jego ocenie wielu młodych ludzi, którzy w Wielkiej Brytanii założyli rodziny, nie wróci do Polski. - Wielka Brytania ich zaakceptowała. Polacy sa bardzo dobrze widziani, bo są z reguły dobrze wykształceni i pracowici i kulturowo szybko się zaadaptowali. Tych powrotów nie będzie - dodał. Jak mówił, Polska jest długo nie będzie na takim poziomie jak Wielka Brytania i dlatego "to nam powinno zależeć, żeby ten kraj był w Unii Europejskiej".

"Klatka po klatce" #24: wielka kontrowersja, federacja KSW przyjrzy się pracy sędziów

Inne
Wielkie kontrowersje towarzyszyły werdyktowi po walce Leszka Krakowskiego z Alfiem Davisem na gali KSW 45. Zdaniem wielu obserwatorów walkę wygrał Anglik, jednak abritrzy w stosunku 2 do 1 dali zwycięstwo Polakowi. - Moim zdaniem Andreas Gruner popełnił błąd. Zastanowimy się nad tym i jeśli poczujemy, że sędzia nie wykonał pracy na odpowiednim poziomie, wyciągniemy konsekwencje - powiedział w programie "Klatka po klatce" dyrektor sportowy KSW Wojsław Rysiewski.