Wyniki wyszukiwania dla:

wielka piramida

Liczba wyników: 420

"Wałęsa pogłębia się w upadku". Jarosław Sellin ostro

Polska
"Rodeo będziesz miał już niedługo w wyborach" - napisał Lech Wałęsa, nawiązując do słów Jarosława Kaczyńskiego, który przypomniał, że lubi rodeo. O wpis pytany był w programie "Tłit" wiceminister Jarosław Sellin. - Musimy naprawdę komentować wypowiedzi Lecha Wałęsy? Jakie to ma znaczenie dla polskiego życia politycznego? Myślę, że nie ma. Że niestety wielka legenda "Solidarności", człowiek, którego zna cały świat, w miarę upływu lat i niemądrych wypowiedzi, coraz bardziej pogłębia się w upadku własnego autorytetu - komentował.
HME w Glasgow 2019. Wielka szansa Polaka na medal! Jaszczuk spokojnie awansował do finału

HME w Glasgow 2019. Wielka szansa Polaka na medal! Jaszczuk spokojnie awansował do finału

Sport
- Taki był plan żeby w pierwszym skoku zaliczyć pod 7,90. Kolejne próby były już pod kątem finału. Spróbowałem pobiec mocniej, pewnie i widać, że ta bieżnia niesie - mówi Tomasz Jaszczuk który zakwalifikował się do finału skoku w dal podczas HME w Glasgow.
Zanurkowali po skarby Majów. Znaleźli coś o wiele cenniejszego

Zanurkowali po skarby Majów. Znaleźli coś o wiele cenniejszego

Ciekawostki
Skamielinę pradawnego leniwca przypadkowo odkryli nurkowie w zbiorniku Cara Blanca w Belize. Nurkowie poszukiwali starożytnych artefaktów Majów, ale zamiast nich znaleźli m.in. ząb sprzed 27 tys. lat (kolejnymi znaleziskami były kości: udowa i ramienna). Teraz okazało się, że ząb nie był skamieniały w całości. Ostała się na nich wystarczająca liczba tkanek by móc przeprowadzić badania. Okazało się, że ząb (10 cm) "wielkiej bestii" jest idealną kapsułą czasu. Naukowcy dowiedzieli się m.in. że w tamtym czasie Belize nie było w 60 proc. pokryte dżunglą a raczej rządziła sawanna. Zwierzęta musiały borykać się z suszą. To właśnie z powodu trudnego dostępu do wody, najprawdopodobniej zginął okaz, którego ząb został zbadany. Wiadomo również, że w ostatnim roku swojego życia leniwiec przeżył 7 mc pory suchej, później żywił się trawami. Leniwce żyjące tysiące lat temu to megaterium ("wielka bestia"). Osiągał rozmiary dzisiejszego słonia. Musiał mieć duże umiejętności adaptacyjne, bo żył od 5,3 mln do 11 tys. lat temu. Megaterium wyginęły, dopiero wtedy gdy pojawili się ludzie-myśliwi.
Wielka zagadka rozwiązana. Kluczowe osiągnięcie

Wielka zagadka rozwiązana. Kluczowe osiągnięcie

Ciekawostki
Kwarki to cząstki elementarne, które budują protony i neutrony: składowe jądra atomu każdego pierwiastka. 35 lat temu w CERN zaobserwowano, że kwarki zachowują się odmiennie w zależności od wielkości jądra atomu. Im jądro większe, a więc więcej w nim protonów i neutronów, tym kwarki poruszają się wolniej. Przyczyna tej zmiany była nieznana aż do dziś. Wygląda na to, że naukowcom z MIT udało się wyjaśnić dlaczego tak się dzieje. W swojej pracy naukowej przeanalizowani oni dane z poprzednich eksperymentów w akceleratorze cząstek. Odkryli, że prędkość kwarków zależy od liczby krótkotrwałych par, jakie tworzą protony i neutrony. Obie cząstki łączą się ze sobą na krótką chwilę, zwiększając swoją objętość, a kwarki zyskują więcej miejsca. Jak podkreśla jeden z autorów odkrycia, w mechanice kwantowej im coś jest większe, tym jest wolniejsze. W jądrach atomów z większą ilością protonów i neutronów prawdopodobieństwo powstania takiej pary jest zdecydowanie większe. Poznanie oddziaływań między kwarkami jest kluczowe dla zrozumienia budowy materii, sądzą autorzy pracy.
Brexit. Za 35 dni duże zmiany dla 7 mln Polaków

Brexit. Za 35 dni duże zmiany dla 7 mln Polaków

Polska
- Wielka Brytania nie jest w Schengen, podróżni przechodzą kontrolę paszportową, ale teraz dojdzie jeszcze kontrola celna. Towary, które będzie można przywieźć, mogą mieć łączną wartość do 430 euro, powyżej trzeba będzie zapłacić cło i podatki. Do tego dojdą ograniczenia związane z przewożeniem gotówki do 10 tys. euro, ograniczenia w przewozie papierosów i alkoholu - mówił w programie "Money. To się liczy" Tadeusz Senda, z-ca dyrektora Departamentu Ceł w Ministerstwie Finansów.
Fort Trump w Polsce?

Fort Trump w Polsce? "Nie wiem, czy jest konieczne, by dodawać kolejną bazę"

Polityka
Wielka, stała baza wojsk amerykańskich w Polsce jest potrzebna? Część Polaków na nią liczy. A jak pomysł powstania Fortu Trump ocenia ambasador USA w Polsce? - Proszę zwrócić uwagę, że mamy już kilka baz, kilka miejsc stacjonowania armii amerykańskiej w Polsce. Niektóre z nich są bardzo duże. Nie wiem, czy jest konieczne, by dodawać kolejną bazę. Prawdziwe wyzwanie polega na tym, by dobrze wykorzystać te już istniejące – powiedziała Georgette Mosbacher w programie "Racja Stanu Extra".
Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty opozycji

Przekop Mierzei Wiślanej. Minister odpowiada na zarzuty opozycji

Finanse
Za szybko, bez uzasadnienia ekonomicznego - tak przekop Mierzei Wiślanej komentują politycy opozycji. - Za szybko? Już przecież 50 lat temu to wymyślono, to nie pomysł naszego rządu - odpowiadał w programie "Money. To się liczy" minister Marek Gróbarczyk. Dodawał, że inwestycja to wielka szansa dla Elbląga i całego regionu.
Śmierć Jana Olszewskiego to wielka strata dla naszego kraju

Śmierć Jana Olszewskiego to wielka strata dla naszego kraju

Finanse
Śmierć Jana Olszewskiego to wielka strata dla naszego kraju. Miałem okazję znać pana mecenasa osobiście – powiedział Stanisław Szwed, wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Informacja o śmierci byłego premiera została podana w piątek 8 lutego kilkanaście minut po godzinie 9.
Robert Biedroń: musimy zrealizować testament Pawła Adamowicza

Robert Biedroń: musimy zrealizować testament Pawła Adamowicza

Polityka
- 20 dni temu w Gdańsku stała się wielka tragedia. Nie żyje zasłużony samorządowiec - prezydent Gdańska, który nie bał się iść pod prąd. Jako były samorządowiec wiem, że musimy zrealizować testament Pawła Adamowicza. Bo wartości, których bronił Paweł, są naszymi wartościami – mówił na początku konwencji założycielskiej swojego ruchu Robert Biedroń.
Wypadek na skrzyżowaniu w Jaworznie. Nagranie monitoringu

Wypadek na skrzyżowaniu w Jaworznie. Nagranie monitoringu

Motoryzacja
W sobotę doszło do groźnego wypadku na skrzyżowaniu w Jaworznie. Range rover zderzył się z fordem, kiedy ten drugi wjeżdżał na skrzyżowanie na zielonym świetle. Range rover miał wtedy już od kilku sekund czerwone światło. Kierowca jednak nie zatrzymał się i z impetem uderzył w forda. Siła uderzenia była tak wielka, że z forda aż wyleciał silnik. W wypadku nikt nie zginął, jednak można powiedzieć, że o życiu kierowcy forda zdecydowały centymetry. Gdyby range rover uderzył w drzwi forda, zderzenie mogłoby być tragiczne.
Tragiczne wyprzedzanie na moście w George Town. Nagranie świadka

Tragiczne wyprzedzanie na moście w George Town. Nagranie świadka

Motoryzacja
Do tragicznego w skutkach wypadku doszło w mieście George Town w Malezji. Dwóch kierowców pędziło mostem łączącym ląd z wyspą Penang. Kierowca toyoty zdecydował się wyprzedzać i podczas zmiany pasa, stracił panowanie nad kierownicą. Uderzył wtedy w jadącego równolegle SUV-a. Siła zderzenia była tak wielka, że Mazda CX-5 przebiła bariery i spadła z mostu do wody. Samochodem jechał 20-letni mężczyzna. Trwają jego poszukiwania. Drugi kierowca, 21-latek, trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami. Malezyjska policja ustaliła, że obaj kierowcy byli wcześniej na tym samym przyjęciu urodzinowym. Prawdopodobnie ścigali się, wracając ze wspólnej imprezy.
Problemów z brexitem jest co niemiara: city, umowy handlowe, sprawa Irlandii

Problemów z brexitem jest co niemiara: city, umowy handlowe, sprawa Irlandii

Finanse
- Myślę, że brexit się odbędzie. To co dzieje się w brytyjskim Parlamencie, przypomina mi grę w rugby, w której zawodnicy mocno się spierają. Różnica polega na tym, że nikt nie rzuca im piłki, bo piłka jest celem – tak obrazowo odpowiedział były premier Kazimierz Marcinkiewicz na pytanie zadane w programie "Money. To się Liczy". Wskazał na trzy kluczowe kwestie, które budzą najwięcej kontrowersji i sporów. Pierwszy to atmosfera w City. Marcinkiewicz zauważył, że wiele banków i wielkich korporacji zapowiedziało, że przeniosą siedziby do innych państw. Po drugie, Wielka Brytania nie podpisała umów handlowych z innymi państwami UE. I wreszcie sprawa najważniejsza: problematyczna granica między Irlandią a Irlandią Północną. Były premier zauważył, że każdego dnia przekraczają ją tysiące ludzi. Stworzenie stałej granicy bardzo skomplikuje ich codzienne życie. - Rozwścieczy to mieszkańców i może to doprowadzić do secesji – prognozuje Marcinkiewicz.
Gwiazdy z wsparciem dla Owsiaka. Kolejne osoby dołączają do akcji #muremzaJurkiem

Gwiazdy z wsparciem dla Owsiaka. Kolejne osoby dołączają do akcji #muremzaJurkiem

Zdrowie
Przez 27 lat Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy pod kierownictwem Jurka Owsiaka zebrała ponad miliard złotych na sprzęt medyczny. Tysiące ludzi żyją, dzięki temu wsparciu. Dyrygent Orkiestry ogłosił ostatnio, że odchodzi z zarządu fundacji. Polacy nie wyobrażają sobie działalności WOŚP bez jej twórcy na czele. Zapoczątkowana przez Anję Rubik akcja #muremzaJurkiem ma na celu skłonienie Jerzego Owsiaka do zmiany zdania. Dołączają się do niej kolejne znane osoby.
Nobel dla Jerzego Owsiaka i WOŚP. Małgorzata i Radosław Majdan nie mają wątpliwości

Nobel dla Jerzego Owsiaka i WOŚP. Małgorzata i Radosław Majdan nie mają wątpliwości

Wiadomości
- WOŚP należy się Pokojowa Nagroda Nobla. To inicjatywa, która jest znana nie tylko w Polsce. To ewenement na skalę światową. Skala pomocy, którą niesie Jurek Owsiak i jego współpracownicy jest wielka. Ta nagroda byłaby absolutnie zasłużona - powiedziała Małgorzata Rozenek-Majdan. Prezenterce wtórował jej mąż. - Nie znam Polaka, który w jednym dniu, potrafiłbym skoncentrować wokół wydarzenia tylu ludzi dobrej woli, wolontariuszy i chętnych, aby uczestniczyć w tej akcji. Końcowym wymiarem jest zakup sprzętu dla szpitali - dodał Radosław Majdan.

"Stoję murem za Owsiakiem. Udała mu się rzecz wielka"

Polityka
- Owsiak nie poradził sobie z hejtem i zrezygnował? - zapytał Jakub Bierzyński Rafała Trzaskowskiego. Prezydent Warszawy, gość programu "Bierzyński na żywca": - Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś innym miał kierować Orkiestrą. 
Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru - kulisy

Asteriks i Obeliks. Tajemnica magicznego wywaru - kulisy

Film
Po pechowym upadku z drzewa, podczas zbiorów jemioły, druid Panoramiks postanawia przejść na emeryturę. Wcześniej jednak musi zadbać o bezpieczeństwo wioski i znaleźć dla siebie godnego następcę. W towarzystwie Asteriksa i Obeliksa wyrusza więc w świat, w poszukiwaniu młodego utalentowanego druida, któremu mógłby powierzyć tajemnicę magicznego wywaru. Tymczasem o problemach Galów dowiadują się ich najwięksi wrogowie. Dowodzeni przez Juliusza Cezara i złego druida Sulfuriksa, Rzymianie wymyślają intrygę, która pozwoli im zdobyć przepis na eliksir siły. Tak rozpoczyna się wielka, zaczarowana przygoda – prawdziwy kocioł śmiechu i zaskakujących zdarzeń.
WOŚP. Zobacz, jak Jerzy Owsiak zmieniał się od pierwszego finału

WOŚP. Zobacz, jak Jerzy Owsiak zmieniał się od pierwszego finału

Wiadomości
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy znowu wyrusza do akcji. Ogromnego sukcesu nie byłoby bez Jerzego Owsiaka. Zobaczcie, jak dyrygent WOŚP się zmieniał przez lata.
Wielka biblijna tajemnica bliska rozwiązania. Badacz wskazał dokładne miejsce

Wielka biblijna tajemnica bliska rozwiązania. Badacz wskazał dokładne miejsce

Nauka
Od tysiącleci trwają poszukiwania biblijnej Arki Przymierza. Według zapisów, została ona zbudowana przez Izraelitów zgodnie z instrukcjami samego Boga. Była rodzajem broni, która zadawała klęskę wrogom Izraela. Arka Przymierza opisana jest jako skrzynia z drewna akacjowego. Jej historia była bardzo burzliwa. Przez wieki przechodziła z rąk do rąk Tradycja biblijna mówi, że Arka została ostatecznie sprowadzona z Kirjathjearim do Jerozolimy, ale zniknęła, gdy miasto zniszczyli Babilończycy w IV w.p.n.e. Teraz archeolodzy twierdzą, że znaleźli pozostałości miasta Kirjathjearim. Współczesne miasto Kirjat Je’arim ma być tym samym miejscem. Prof. Israel Finkelstein z Uniwersytetu w Tel Awiwie, który prowadzi wykopaliska przekonuje, że istnieje kilka czynników przekonujących, że to miejsce biblijnej legendy, gdzie przez 20 lat przechowywano Arkę.
Popek bierze łyka i komentuje tragedię w escape roomie:

Popek bierze łyka i komentuje tragedię w escape roomie: "To jest życie, tego nie przewidzisz"

Gwiazdy
Choć raper Popek jest znany głównie ze swojej pociętej twarzy i tego, że kradł portfele w Niemczech, to od jakiegoś czasu pełni rolę pełnoprawnego celebryty. Dzięki występowi w Tańcu z gwiazdami dał się poznać szerszej publiczności i niedługo potem stwierdził, że… zajmie się polityką. W rezultacie 40-latek założył partię o nazwie Młoda Polska.Zdaje się, że artysta ma coś do powiedzenia w każdej możliwej sprawie i postanowił wypowiedzieć się nawet w kontekście ostatniej tragedii, jaka wydarzyła się w koszalińskim escape roomie: Wielka tragedia. To jest życie, tego nie przewidzisz - skomentował śmiertelne zdarzenie Popek, dodając dyplomatycznie, że sytuacji zawinili "wszyscy i nikt". Zgadzacie się z "królem Albanii"?

"Wielka Niezgodność". Geologiczna zagadka rozwiązana

Ciekawostki
Badacze przez wieki zastanawiali się, jak powstała tzw. "Wielka Niezgodność". To moment, kiedy stykają się ze sobą dwie warstwy skał osadowych pochodzące z oddalonych od siebie w czasie okresów. Dzieje się tak, kiedy warstwa, która powinna być pomiędzy nimi, szybko ulega erozji. Luka to bagatela 80 milionów lat. Najnowsze badania dowodzą, że "Wielką Niezgodność" spowodowała erozja lodowcowa w czasach tzw. "Ziemi śnieżki", gdy planeta w całości była pokryta lodem (między 717 a 680 mln lat temu). Niszczenie skał uwolniło ogromną ilość minerałów, co mogło być przyczyną "eksplozji kambryjskiej. To nagłe pojawienie się złożonych organizmów żywych, które dziś znajdujemy jako skamieniałości.
Owsiak zachęca do zbiórki pod studiem

Owsiak zachęca do zbiórki pod studiem "DDTVN"

Gwiazdy
Już 13 stycznia po raz 27. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od początku grudnia Jurek Owsiak kolekcjonuje fanty od gwiazd, które trafiają na specjalne licytacje. Wśród przedmiotów do wygrania znalazła się suknia ślubna Kasi Tusk, kwiecista kreacja Agaty Dudy oraz naszyjnik z oddechem Małgorzaty Rozenek. Z roku na rok polscy celebryci coraz chętniej angażują się w WOŚP, nie tylko symbolicznie popierają akcję na Instagramie, ale wychodzą z puszkami na ulice. Tydzień przed wielkim finałem, Jurek Owsiak zachęcał gwiazdy do zaangażowania w zbiórkę. Tuż po wyjściu ze studia DDTVN razem z asystentem nagrał kilka komunikatów do social mediów i pomaszerował do swojego Land Rovera.