Wyniki wyszukiwania dla:

wielka brytania

Liczba wyników: 311

Zwiedzali jaskinię, gdy się na nie natknęli. Wywołują dreszcze

Zwiedzali jaskinię, gdy się na nie natknęli. Wywołują dreszcze

Ciekawostki
Setki magicznych ochronnych inskrypcji odkryto w jaskini w Creswell Crags w Wielkiej Brytanii. Litery, symbole i wzory wyryto na ścianach w czasach, gdy wiara w czary była powszechna. Większość z nich ma rodowód chrześcijański. Nie wiadomo przed czym dokładnie miały chronić. Niektóre symbole mają kształt krzyżujących się liter V. Zdaniem ekspertów odnoszą się one do Matki Boskiej. Tajemnicze inskrypcje odkryli przez przypadek brytyjscy wielbiciele jaskiń podczas zwiedzania. W tej samej lokalizacji znajdują się jedyne zachowane w Wielkiej Brytanii naskalne malunki z czasów epoki lodowcowej.
Prawdziwa historia rozstania Księcia Harry'ego i Chelsy Davy

Prawdziwa historia rozstania Księcia Harry'ego i Chelsy Davy

Styl życia
Była gościem na weselu Harry'ego. Teraz wiadomo czemu to nie ona stanęła z księciem na ślubnym kobiercu. Była dziewczyna brytyjskiego księcia urodziła się w Zimbabwe w 1985 r. Para spotykała się w latach 2004-2011. Związek Harry'ego i Chelsy był dość burzliwy. Zakochani rozchodzili się i schodzili ponownie kilka razy. Wg autorki nieautoryzowanej biografii księcia, w życiu pary był jeden kluczowy moment, który zadecydował o rozstaniu na dobre. Było to wesele księcia Williama i Kate Middleton. Chelsy zrozumiała, że jej związek nie ma szans. 
19-letnia Brytyjka, o której mówi cały świat

19-letnia Brytyjka, o której mówi cały świat

Wiadomości
Miała zaledwie 15 lat, kiedy uciekła z Wielkiej Brytanii do Turcji, by stamtąd dołączyć do Państwa Islamskiego. Teraz, cztery lata później, Shamima Begum chce wrócić do domu. Jej historię opisał "The Times". W rozmowie z dziennikiem wyznała, że nie żałuje dołączenia do ISIS, ale jest już zmęczona ciągłą walką i martwi się o swoje dziecko. 19-latka jest w 9 miesiącu trzeciej ciąży. Poprzednie dzieci straciła. Ojcem jest bojownik ISIS z Danii, za którego Shamima została wydana ledwie 10 dni po dotarciu do Syrii. Obecnie młoda kobieta przebywa w obozie dla uchodźców w Al-Haul w Syrii. Przyjechała tam z Al-Baghuz Faukani - ostatniej pozostałej enklawy dżihadystów.
Na własne oczy ujrzeli nowego Airbusa Beluga XL. Zobacz nagranie

Na własne oczy ujrzeli nowego Airbusa Beluga XL. Zobacz nagranie

Technologia
Fanów lotnictwa w Wielkiej Brytanii spotkała nie lada gratka. Mogli na własne oczy zobaczyć Airbusa Beluga XL. Ten niezwykły samolot to najnowszy model samolotu transportowego, który może unieść w powietrze aż 53 tony. Beluga XL będzie służyła głównie do transportu dużych części zamiennych dla innych samolotów. Swoją nazwę maszyna zawdzięcza arktycznemu wielorybowi, którego przypomina wyglądem. 
Lądowanie w burzy. Nagranie świadka

Lądowanie w burzy. Nagranie świadka

Wiadomości
W piątek w Wielką Brytanię uderzyła burza Erik. Wiatr w porywach osiągał ponad 130 km na godzinę. Świadek nagrał próbę lądowania w takich warunkach na lotnisku Leeds/Bradford w Anglii. Na wideo widać, jak Airbus A319 należący do British Airways, zostaje uderzony silnym wiatrem bocznym. Zmusza to pilota do przerwania lądowania i kolejnej próby po odejściu na drugi krąg. W weekend Wielka Brytania zmagała się ze zjawiskiem pogodowej bomby cyklonowej. Pojawia się wtedy, gdy ciśnienie niżu w średnich szerokościach geograficznych spada bardzo gwałtownie. Wiatr powalił na dwa samochody drzewo w mieście Buckfastleigh w hrabstwie Devon. Jedna osoba zginęła, druga została ranna.
Znaleziono trumnę słynnego podróżnika

Znaleziono trumnę słynnego podróżnika

Wiadomości
Archeolodzy znaleźli szczątki kapitana Matthew Flindersa, brytyjskiego podróżnika, jednego z najbardziej zadłużonych odkrywców przełomu XVIII i XIX wieku. Na pokładzie okrętu The Investigator jako pierwszy opłynął, a potem nazwał Australię. Wielu uważało, że miejsce pochówku Flindersa w 1814 roku zostało na zawsze utracone po usunięciu jego nagrobka. Szczątki kapitana znaleziono przypadkiem podczas budowy dworca w Londynie. Na tym terenie w XIX wieku znajdował się cmentarz, gdzie pochowano podróżnika. Trumnę odkryto wraz z 40 tysiącami innych szczątków ludzkich.
Brexit. Jak rząd chce pomóc polskim firmom

Brexit. Jak rząd chce pomóc polskim firmom

Money. To się liczy
- Ubolewam, że na Wyspach ciągle brakuje decyzji ws. brexitu. Natomiast polscy przedsiębiorcy są coraz lepiej przygotowani do brexitu. Dla nich uruchomiliśmy na stronie biznes.gov.pl symulator brexitowy. Będzie można dzięki niemu dowiedzieć się, co trzeba zrobić, żeby uporządkować swój biznes po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii - mówił w programie "Money. To się liczy" Marcin Ociepa, wiceminister technologii i przedsiębiorczości.
Problemów z brexitem jest co niemiara: city, umowy handlowe, sprawa Irlandii

Problemów z brexitem jest co niemiara: city, umowy handlowe, sprawa Irlandii

Money. To się liczy
- Myślę, że brexit się odbędzie. To co dzieje się w brytyjskim Parlamencie, przypomina mi grę w rugby, w której zawodnicy mocno się spierają. Różnica polega na tym, że nikt nie rzuca im piłki, bo piłka jest celem – tak obrazowo odpowiedział były premier Kazimierz Marcinkiewicz na pytanie zadane w programie "Money. To się Liczy". Wskazał na trzy kluczowe kwestie, które budzą najwięcej kontrowersji i sporów. Pierwszy to atmosfera w City. Marcinkiewicz zauważył, że wiele banków i wielkich korporacji zapowiedziało, że przeniosą siedziby do innych państw. Po drugie, Wielka Brytania nie podpisała umów handlowych z innymi państwami UE. I wreszcie sprawa najważniejsza: problematyczna granica między Irlandią a Irlandią Północną. Były premier zauważył, że każdego dnia przekraczają ją tysiące ludzi. Stworzenie stałej granicy bardzo skomplikuje ich codzienne życie. - Rozwścieczy to mieszkańców i może to doprowadzić do secesji – prognozuje Marcinkiewicz.
Gwiazdy ping-ponga walczą o medale MŚ! 26-27 stycznia w Sportklubie!
Dostępne tylko w Polsce

Gwiazdy ping-ponga walczą o medale MŚ! 26-27 stycznia w Sportklubie!

Sport
W dniach 26-27 stycznia w londyńskiej Alexandra Palace najlepsi ping-pongiści walczyć będą o tytuł mistrza świata. 100 tysięcy dolarów w puli nagród, największe gwiazdy na liście startowej i godziny stojących na najwyższym poziomie meczów. Wszystko to na żywo wyłącznie w Sportklubie. Dwie ostatnie edycje turnieju padły łupem Chińczyków. Czy i tym razem reprezentanci Państwa Środka okażą się w Londynie najlepsi? 
Zatonęły 125 lat temu. Odsłonił je rekordowy odpływ

Zatonęły 125 lat temu. Odsłonił je rekordowy odpływ

Ciekawostki
Rekordowo niski odpływ w Carbis Bay, w Kornwalii, odsłonił 3 wraki zatopionych w 1893 r. parowców. Ostatnio wraki ukazały się dwa lata temu. Statki nazywały się Cintra, Vulture i Bessie i przewoziły węgiel. Poszły na dno z powodu gwałtownej burzy. 7 marynarzy z Citry utonęło, resztę załóg udało się uratować. Jeden z marynarzy, którzy pływali na Cintrze, wisiał na olinowaniu boi ratunkowej przez godzinę zanim został wyciągnięty na brzeg. Tragiczna w skutkach burza z 1893 r. prócz trzech parowców zatopiła w okolicy jeszcze kilka innych statków. Ówczesna prasa pisała, że życie na morzu i lądzie straciło wtedy 1000 osób.
Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania

Otyłość wpływa niekorzystnie na mózg. Najnowsze badania

Ciekawostki
Eksperci z Wielkiej Brytanii zbadali ponad 9,5 tys. osób w średnim wieku. Zwracali uwagę na wiele rzeczy, ale najważniejszą z nich była otyłość. Okazało się, że na każdych 5 osób, jedna cierpi na otyłość. Przy okazji wskaźnika masy ciała (BMI), badano objętość mózgu. Naukowcy zaobserwowali związek pomiędzy wagą, a inteligencją. U osób otyłych – z większym wskaźnikiem BMI i większą objętością bioder – zauważono mniejszą objętość istoty szarej, czyli skupiska tzw. szarych komórek w mózgu, która odpowiada za naszą pamięć i inteligencję. Osoby otyłe mają po prostu mniej miejsca w mózgu na szare komórki, odpowiadające za wymienione cechy. Naukowcy przyznają jednak, że wciąż jeszcze nie wiedzą, dlaczego istnieje związek między wagą a mózgiem.
Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Jak Hitler planował pięciostronną inwazję na Wielką Brytanię

Wiadomości
Naziści planowali lądowanie 100 000 żołnierzy, 650 czołgów i 4 500 koni na angielskim wybrzeżu. Brytyjczycy przejęli po wojnie tajne dokumenty ujawniające plan inwazji na Wyspy Brytyjskie. Jedną z rzadkich kopii dokumentu wystawiono ostatnio na aukcję za 5 tys. funtów. Operacja "Morski Lew" była pierwotnie planowana na wrzesień 1940 roku. Naziści chcieli zaatakować w pięciu strategicznych punktach na wschodzie - od Kent do West Sussex. Po zabezpieczeniu przyczółków kolejne 500 000 niemieckich żołnierzy miało przenieść się w głąb lądu. Luftwaffe miało za zadanie najpierw przewagę w powietrzu nad Brytyjczykami. Tak się jednak nie stało. Słynna Bitwa o Anglię przerwała marzenia Hitlera o podboju Wlk. Brytanii.
Niebieski Paw. Dziwaczny pomysł Brytyjczyków

Niebieski Paw. Dziwaczny pomysł Brytyjczyków

Ciekawostki
Kiedy 15 lat temu (1 kwietnia) akta brytyjskiego programu jądrowego o nawie Blue Peacock wyszły na jaw, myślano, że to primaaprilisowy żart. Otóż w latach 50. XX w. Brytyjczycy chcieli umieścić w Niemczech ładunki atomowe o sile nawet 10 kiloton. W razie sowieckiej inwazji miały zostać zdetonowane. Bomby miały być zakopane pod ziemią, co okazało się być problematyczne. Zimą urządzenia elektroniczne znajdujące się w bombie zbyt szybko się wychładzały i po paru dniach od zakopania mogły przestać działać. Nie pomagało użycie przeróżnych powłok izolacyjnych. Dlatego inżynierowie wpadli na pomysł, by w mechanizmie umieścić... żywe kury. Miały mieć dostęp do wody i jedzenia i ogrzewać bombę Przeżyłyby ok. tygodnia. Kiedy w 2004 r. ujawniono dokumenty operacji, szef działu edukacji w Archiwum Państwowym zapewniał w mediach, że  z kurczakami to nie żart, bo "służba cywilna nie robi sobie żartów".
World of Sport Wrestling na antenie Fightklubu!
Dostępne tylko w Polsce

World of Sport Wrestling na antenie Fightklubu!

Sport
Najbardziej emocjonujące wrestlingowe show w Europie! Po latach niebytu ta widowiskowa dyscyplina znów wraca w Wielkiej Brytanii na salony. Aż trzydzieści lat musieli czekać widzowie na Wyspach, aby format World of Sport Wrestling doczekał się kontynuacji w nieco zmodyfikowanej i unowocześnionej wersji. Jak wypadły te zmiany? Przekonacie się o tym oglądając World of Sport Wrestling w Fightklubie. Premierowe odcinki w każdy czwartek o godz. 22.00.
Miesiąc miodowy Diany i Karola

Miesiąc miodowy Diany i Karola

Wiadomości
Książę Karol ożenił się z Dianą Spencer w 1981 roku. Jednak klimat miesiąca miodowego nie odzwierciedlał bajkowego ślubu. Para wyruszyła do Broadlands, następnie nad Morze Śródziemne i do Balmoral w Szkocji. W filmie dokumentalnym "Prince William: Royalty In My Family" ujawniono, jak para spędzała tam czas. Książę Karol podczas podróży miał kupować książki i sprzęt wędkarski. Humoru Dianie nie poprawiały także spekulacje na temat romansu męża z Camillą Parker Bowles.
Nessie. Kolejny dowód na istnienie legendarnego zwierzęcia?

Nessie. Kolejny dowód na istnienie legendarnego zwierzęcia?

Wiadomości
Brytyjski historyk i przewodnik Ricky D Phillips twierdzi, że ma nowe zdjęcie Nessie. Mężczyzna prowadził imprezę nad jeziorem Loch Ness. W trakcie wycieczki po okolicy zrobił zdjęcie tajemniczemu stworzeniu. W rzece Oich przy Loch Ness, Phillips zauważył szare stworzenie z głową wielkości piłki do rugby Szyja stworzenia miała ok. 1 m długości, a jego głowa wyglądem przypominała ptaka.
Powrót granicy między Wlk. Brytanią a UE.  "Kolejka z Dover do Maryslii utworzy się w kilka godzin"

Powrót granicy między Wlk. Brytanią a UE. "Kolejka z Dover do Maryslii utworzy się w kilka godzin"

Money. To się liczy
Wszystkie dziedziny związane z transportem i podróżowaniem ucierpią, jeśli Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez umowy - ocenia w programie "Money. To się liczy" Danuta Hübner, eurodeputowana Platformy Obywatelskiej. Jak mówiła, gdy pojawi się granica, na lotniskach może dojść do dramatycznych sytuacji, a powstanie kolejek tirów np. z Dover do Maryslii to kwestia kilka godzin. - Pojawi się granica dla wszystkich ciężarówek, także tych, które wożą towary łatwo psujące się - dodała. Zaznaczyła, że większość małych firm nigdy nie funkcjonowała poza wspólnym rynkiem, nie dotyczyły ich cła, czy kontrole fitosanitarne. - To się pojawi, a to oznacza nieprawdopodobne opóźnienia, przerwanie łańcuchów dostaw - wskazała. - Brak umowy oznacza, że nie ma tego, o czym wszystkie firmy marzą, nie ma okresu przejściowego, w którym praktycznie nic się nie zmienia - podsumowała.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 18następne