Wyniki wyszukiwania dla:

wada słuchu

Liczba wyników: 37

Najbogatsi Polacy stronią od futbolu.

Najbogatsi Polacy stronią od futbolu. "To nie musi być wada"

Finanse
- Mamy przykład u naszych sąsiadów, że nie zawsze system budowy klubów wokół oligarchów musi działać - odpowiada prezes Ekstraklasy S.A. na pytanie o brak zaangażowania najbogatszych Polaków w ligowy futbol. Marcin Animucki wyjaśnił również, jak Ekstraklasa pomaga klubom w przypadku problemów płynnościowych.
Witold Bańka zaskoczył rywali z Europy.

Witold Bańka zaskoczył rywali z Europy. "To zaszczyt i potężne wyzwanie" [cały odcinek] [Sektor Gości]

Polska
Czy minister sportu i turystyki Witold Bańka czuje się dumny, że państwa członkowskie Rady Europy wybrały go jako kandydata do objęcia stanowiska prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej WADA? Jak to możliwe, że Bańka uzyskał tak silny mandat i dostał aż 28 głosów, "nokautując" kontrkandydatów z Norwegii i Belgii? Jakie są jego pomysły na walkę z dopingiem na świecie? Jak Witold Bańka postrzega potęgę polskich skoków narciarskich? Co sądzi o powrocie Roberta Kubicy do Formuły 1? Jak zapatruje się na poważne problemy Wisły Kraków z minionej zimy? Co sprawiło, że Ministerstwo Sportu i Turystyki przekazało 1 mln zł wsparcia na zimową wyprawę narodową na K2? Zapraszamy do obejrzenia 103. odcinka programu "Sektor Gości". Z Witoldem Bańką rozmawia Michał Bugno. 
Witold Bańka: Powinniśmy wyrzucać oszustów ze sportu! [1/6] [Sektor Gości]

Witold Bańka: Powinniśmy wyrzucać oszustów ze sportu! [1/6] [Sektor Gości]

Polska
Czy minister sportu i turystyki Witold Bańka czuje się dumny, że państwa członkowskie Rady Europy wybrały go jako kandydata do objęcia stanowiska prezydenta Światowej Agencji Antydopingowej (WADA)? Jak to możliwe, że Bańka uzyskał tak silny mandat i dostał aż 28 głosów, "nokautując" kontrkandydatów z Norwegii i Belgii? Czy minister czuje się gotowy do podjęcia tak wielkiego wyzwania? Jakie są jego pomysły na walkę z dopingiem na świecie? Zapraszamy do obejrzenia pierwszej części 103. odcinka programu "Sektor Gości". Z Witoldem Bańką rozmawia Michał Bugno. 
Bańka pozostanie ministrem sportu i turystyki.

Bańka pozostanie ministrem sportu i turystyki. "Nie ma przeciwwskazań, aby łączyć role"

Sport
Witold Bańka jest europejskim kandydatem do funkcji szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Minister sportu i turystyki zapewnił, że nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby mógł łączyć rolę szefa resortu z kandydaturą na stanowisko prezydenta WADA. 
Bańka kandydatem na szefa WADA.

Bańka kandydatem na szefa WADA. "To wielki zaszczyt i przyjemność"

Sport
Witold Bańka został europejskim kandydatem na stanowisko szefa Światowej Agencji Antydopingowej. Minister sportu i turystyki na konferencji prasowej dziękował za nominacje i opowiedział o swoich planach. 
Bańka zapowiada zmiany w WADA.

Bańka zapowiada zmiany w WADA. "Wielu sportowców straciło zaufanie do tego systemu"

Sport
Witold Bańka został europejskim kandydatem do objęcia funkcji szefa WADA, czyli Światowej Agencji Antydopingowej. Minister sportu i turystyki opisuje elementy, które wymagają zmiany, aby WADA odzyskała zaufanie u sportowców. 
Kobieta przestała słyszeć głosy mężczyzn

Kobieta przestała słyszeć głosy mężczyzn

Zdrowie
Pewna kobieta była zdumiona, kiedy po przebudzeniu rano stwierdziła, że nie słyszy co mówi do niej jej chłopak. Po wizycie u lekarza okazało się, że nie słyszy nie tylko swojego partnera, ale również wszystkich mężczyzn. Jak to możliwe?
Pierwszy raz usłyszała głos swojej mamy

Pierwszy raz usłyszała głos swojej mamy

Zdrowie
Sienna przyszła na świat w listopadzie 2017 roku w Melbourne w Australii. Dziewczynka urodziła się z wadami słuchu w obu uszach, a jej rodzice, Melanie i Latham, obawiali się, że nigdy nie będzie słyszeć i mówić tak, jak inne dzieci. Gdy dziewczynka skończyła dwa miesiące, założono jej aparaty słuchowe. Ku uciesze rodziców, z czasem szanse na to, że będzie słyszeć, zaczęły rosnąć. Zobacz film.
Leonardo da Vinci miał zeza. Dlatego malował takie piękne obrazy

Leonardo da Vinci miał zeza. Dlatego malował takie piękne obrazy

Ciekawostki
Leonardo da Vinci miał zeza i dlatego jego obrazy są tak piękne. Do takich wniosków doszli badacze analizując autoportret artysty "Zbawiciel świata". Zmierzyli rozstaw źrenic postaci na obrazie i stwierdzili, że da Vinci miał lewe oko lekko skierowane na zewnątrz. Ta wada wzroku pozwalała mu dostrzegać więcej niż innym ludziom. Według badań lekki zez pomaga malarzom skupić wzrok na płaskich, położonych blisko powierzchniach, jak płótno czy kartka. Dodatkowo pomaga też widzieć obiekty dwuwymiarowo, co pomaga oddać je w ten sam sposób na rysunku. Na podobną wadę wzroku cierpiało wielu znanych malarzy, w tym Rembrandt, Degas i Picasso.
Dobrze czyść uszy. Konsekwencje nadmiaru wosku w uszach

Dobrze czyść uszy. Konsekwencje nadmiaru wosku w uszach

Ciekawostki
Woskowina uszna jest pożyteczna a wręcz niezbędna, ale w nadmiarze może poważnie szkodzić. Szczególnie osobom starszym. Jak donosi "Scientific American", z nadmiarem wosku w uszach zmaga się aż 20 proc. światowej populacji. U osób starszych jest to nawet 30 proc. i to właśnie u nich problem jest najgroźniejszy. Na nadmiar wosku powinni uważać również użytkownicy dousznych słuchawek i aparatów słuchowych. Jego oczywistą konsekwencją jest upośledzenie słuchu i uczucie dzwonienia w uszach, ale to nie wszystko. Zawroty głowy i większe ryzyko upadku, kaszel, pogorszone funkcje poznawcze - to również są skutki zatkanych uszu. Badania wykazały, że zachowanie osób starszych cierpiących na demencję poprawiło się po wyczyszczeniu uszu. Jak poprawnie wyczyścić uszy? Do przewodu słuchowego nie należy wkładać patyczków higienicznych. W aptekach dostępne są specjalne produkty rozpuszczające nadmiar woskowiny. Są też sposoby domowe. Można np: nasączyć wacik 10 proc. roztworem sody oczyszczonej, wycisnąć kilka kropel do środka i odczekać z uchem do góry. Potem należy przechylić głowę w drugą stronę, aby roztwór sam wypłynął. Gdy uszy bolą, należy koniecznie oddać się w ręce profesjonalisty i skorzystać z pomocy otolaryngologa.
Były chirug obala plotki na temat słynnych kompozytorów

Były chirug obala plotki na temat słynnych kompozytorów

Ciekawostki
Dr Jonathan Noble, naukowiec londyńskiego Royal College of Surgeons i wielbiciel muzyki klasycznej, postanowił oczyścić Wolfganga Amadeusza Mozarta z zarzutów, że kompozytor był... alkoholikiem. Przeanalizował w tym celu listy, dzienniki i istniejącą dokumentację medyczną i stwierdził, że wielu biografów, kompletnie je zignorowała. Problem dotyczy nie tylko Mozarta i nie tylko posądzeń o nadużywanie alkoholu. Noble wziął pod lupę zdrowie aż 70 słynnych kompozytorów. Były chirurg odkrył na przykład, że Benjamin Britten (uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku) nie miał problemów z sercem związanych z chorowaniem na kiłę, a była to najprawdopodobniej wada wrodzona. Zarzut wobec Brittena powstał na podstawie pogłosek i słowach starszego lekarza, który w rzeczywistości z opieką nad muzykiem nie miał nic wspólnego. Jednym z argumentów Noble'a jest to, że gdyby m.in. Mozart był alkoholikiem, nie byłby w stanie napisać tak wielkich utworów.
Kary za doping dla Rosjan anulowane. Rynkowski: Kontrowersyjna decyzja

Kary za doping dla Rosjan anulowane. Rynkowski: Kontrowersyjna decyzja

Polska
- Na pewno jest to policzek wymierzony WADA i MKOl-owi. Nie wiemy do końca, czym kierował się trybunał arbitrażowy, podejmując taką decyzję. Po opublikowaniu uzasadnienia będzie można odnieść się do tego, czy postąpiono właściwie czy nie. Na tę chwilę można powiedzieć, że jest to decyzja kontrowersyjna - tak o anulowaniu kary za doping aż 28 z 42 rosyjskich sportowców komentuje Michał Rynkowski, dyrektor Polskiej Agencji Antydopingowej.
Czym są kardiomiopatie?

Czym są kardiomiopatie?

Zdrowie
Kardiomiopatia jest to rodzaj wad serca. Z powodu tej dysfunkcji serce nie dostarcza do organizmy wystarczającej ilości krwi. Ta wada serca zdarza się jednak bardzo rzadko i mają podłoże genetyczne.
Oburzona Rusin:

Oburzona Rusin: "Byłam na koncercie Lany Del Rey i Katy Perry. Potwornie fałszowały"

Gwiazdy
Kinga Rusin 25 lat temu trafiła do telewizji publicznej, od 12 lat natomiast prowadzi Dzień Dobry TVN w konkurencyjnej stacji. Miała okazję sprawdzić się także w roli prowadzącej licznych programów, chociażby You Can Dance czy Agenta. Widzowie najczęściej kojarzą ją jednak ze śniadaniówką TVN-u. Kinga w trakcie przepytywania gości na kanapie sama nie stroi od subiektywnych opinii i dzielenia się z widzami swoimi życiowymi poglądami. I nie tylko poglądami. Lubi chwalić się także swoim światowym życiem i podróżami. Ostatnio niechcący opowiedziała o tym, czego doświadczyła na koncercie Lany Del Rey i Katy Perry. Byłam na koncercie, gdzie śpiewała Lana Del Rey i Katy Perry, spotkało mnie dwa razy to nieszczęście. Skręcało mnie w środku, potwornie fałszowały, a nie mam wybitnego słuchu. Jak to jest, że genialnie śpiewający ludzie nie są w stanie się przebić, a przeciętniacy mają milionowe rzesze fanów?
Sukces polskich naukowców. Wymyślili i wszczepili pierwszą protezę ucha środkowego

Sukces polskich naukowców. Wymyślili i wszczepili pierwszą protezę ucha środkowego

Technologia
Lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wszczepili pacjentowi pierwszą protezę ucha środkowego. Podobnych operacji będzie więcej. Dzięki implantom, stworzonym przez naukowców z AGH, możliwa będzie poprawa słuchu u pacjentów. Nad nowoczesną protezą ucha środkowego naukowcy pracowali ponad rok. Ich aparat różni się od dotychczas stosowanych implantów tym, że jest dużo lżejszy i działa bakteriobójczo. Zapalenie ucha środkowego należy do najczęstszych schorzeń laryngologicznych. Bakterie będące przyczyną tego typu chorób są coraz bardziej odporne na stosowane antybiotyki. Konieczne jest więc szukanie nowych sposobów walki ze schorzeniem.
Oddziały neonatologiczne

Oddziały neonatologiczne

Zdrowie
Dzieci urodzone przedwcześnie wymagają bardzo specjalistycznej pomocy. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wyposaża oddziały neonatologiczne w najnowszy sprzęt pozwalający pomóc coraz mniejszym pacjentom. Program przesiewowych badań słuchu u noworodku ma już 10 lat, dzięki niemu stało się możliwe wykrycie wady tuż po urodzeniu. Pozwala to na bardzo wczesne rozpoczęcie leczenia.
Jak malować oczy, gdy nosimy okulary?

Jak malować oczy, gdy nosimy okulary?

Uroda
Kobiety, które noszą okulary korekcyjne powinny zadbać o dobry makijaż oczu. Czy wada wzroku ma znaczenie podczas malowania? Jak podkreślić oko? Swoimi radami podzieliła się w "Dzień Dobry TVN" Aneta Nowacka, wizażystka.
Ziółkowski: lista niedozwolonych środków jest za szeroka, zbyt łatwo je nagiąć

Ziółkowski: lista niedozwolonych środków jest za szeroka, zbyt łatwo je nagiąć

Piłka nożna
Rosyjska grupa hakerów zdołała kilkukrotnie już wykraść ze Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) dane dotyczące sportowców stosujących kontrolowane przyjmowanie zabronionych substancji. Na niej znalazły się także nazwiska polskich sportowców. Te wydarzenia sprawiły, że po raz kolejny rozgorzała dyskusja jam można usprawnić system wykrywania dopingowiczów. - W wielu przypadkach przepisy były naginane, ale tak zostały one stworzone, że zezwala się na pewne naciąganie przepisów. Rzeczywiście lista środków zabronionych przez WAD jest lis†a ogromną. Zawodnik de facto nie może wziąć leków na grypę, przeciwbólowych i tak dalej. Ta lista jest bardzo szeroka i należałoby nad tym popracować, żeby ją zawęzić, ale być już bardzo restrykcyjnym przy stosowanych suplementach i lekach, bo nie powinno być tak, że ktoś specjalnie wywołuje u siebie astmę by brać leki astmatyczne - ocenia Szymon Ziółkowski, były mistrz olimpijski w rzucie młotem.
Uniatowski: nie zrobiłem kariery, bo może zgubiło mnie ego. Można by o mnie kilka książek napisać

Uniatowski: nie zrobiłem kariery, bo może zgubiło mnie ego. Można by o mnie kilka książek napisać

Gwiazdy
Sławek Uniatowski jest idealnym przykładem tego, jak wokaliści odnoszący sukcesach w talent show nie są w stanie tego wykorzystać. Ponad 10 lat temu wygrał Idola i kompletnie nie był w stanie odnaleźć się na rynku muzycznym. Teraz wraca z solową płytą, którą promuje w TVN-ie. Wygląda na to, że może liczyć na wsparcie nie tylko śniadaniówki, ale i samej Kingi Rusin. W trakcie rozmowy ze Sławkiem nie kryła swojej ekscytacji."Twoja historia jest niesamowita. Ty jesteś z wielodzietnej rodziny, na początku musiałeś sam pielęgnować w sobie to, co dostałeś od losu. Ten talent. Cały fenomen Sławka polega na tym, że on sam odkrył w sobie ten talent i on sam musiał zadbać o to, żeby coś z tego wyniknęło. Nie było w domu fortepianu. On grał ze słuchu".Uniatowski niezwykle skromnie opowiadał o sobie:"Nie zrobiłem kariery przez 10 lat, bo brakowało mi przekonania, wiary w siebie, nawet po Idolu. Wiele czynników wpisało się w to. Nie mogłem robić tego, co chciałem. Chciałem śpiewać muzykę do muzyki symfonicznej, od razu, nie chciałem się rozdrabniać. Może zgubiło mnie ego. Po 10 latach, po 1,5 roku ciężkiej pracy, zrobiliśmy 10 tysięcy razy więcej niż firmy fonograficzne chciały mi dać. Zawsze byłem ambitny, dużo od siebie wymagam. Chodziłem do sklepów muzycznych, klubów i barów, tam się uczyłem grać. Można by o mnie kilka książek napisać. Byłem sam, nikt u mnie nie grał, rodzice maja po siedmioro rodzeństwa, mam czterdziestu pięciu kuzynów". Mamy wrażenie, że mógłby tak długo opowiadać o sobie.
To się liczy - Głusi to też klienci. Polska firma pracuje nad automatycznym tłumaczem

To się liczy - Głusi to też klienci. Polska firma pracuje nad automatycznym tłumaczem

Finanse
Dla głuchych największą barierą jest brak możliwości komunikowania się z resztą społeczeństwa w codziennych sytuacjach. Mimo braku słuchu nie czują się jak niepełnosprawni. Nad automatycznym tłumaczem, który pozwoliłby rozumieć się słyszącym i głuchym, pracuje start-up Migam.
#dziejesienazywo: Czym jest aborcja?

#dziejesienazywo: Czym jest aborcja?

Zdrowie
Aborcja jest procedurą przerwania ciąży. Polskie ustawodawstwo dopuszcza 3 możliwości kiedy legalnie można przeprowadzić zabieg aborcji. Pierwszym jest ciężka lub śmiertelna wada genetyczna płodu, następną możliwością jest sytuacja, w której życie kobiety jest zagrożone. Ostatnią zaś jest ciąża wynikająca z gwałtu. O aborcji rozmawiać będą Karina Kunkiewicz i dr Janusz Pałaszewski.
poprzednie1 2 następne