Wyniki wyszukiwania dla:

węgry

Liczba wyników: 84

Czy seks bez zgody drugiej osoby można usprawiedliwić?

Czy seks bez zgody drugiej osoby można usprawiedliwić?

Styl życia
Według najnowszego sondażu Eurobarometru nieco ponad 3 proc. Polaków uważa, że tak. Jeszcze gorzej wypadają takie kraje jak Rumunia czy Węgry. Na przeciwległym biegunie jest Szwecja i Hiszpania. Dlaczego mieszkańcy krajów Europy Środkowo-Wschodniej wypadają w tej kwestii tak kiepsko? O tym rozmawiamy z szefową Fundacji Feminoteka Joanną Piotrowską i seksuologiem, prof. Zbigniewem Lwem-Starowiczem.
Plaga samobójstw i węgierski „klub uśmiechu” [Pixel]

Plaga samobójstw i węgierski „klub uśmiechu” [Pixel]

Nauka
W dwudziestoleciu międzywojennym, a zwłaszcza w jego drugiej połowie Węgry borykały się z plagą samobójstw. Do tej pory historycy, socjologowie oraz psychiatrzy nie są zgodni, co było jej przyczyną. Podejrzewa się, że znaczący wpływ miała tutaj skrajnie zła sytuacja ekonomiczna w kraju, potęgowana jeszcze Wielkim Kryzysem, który wybuchł w 1929 roku. Faktem jest jednak, że w latach 30. problem odbierania sobie życia był do tego stopnia poważny, że w Budapeszcie powstał nieoficjalny klub, który postawił sobie za cel edukowanie Węgrów, jak i kiedy powinno się uśmiechać. To, co początkowo miało być żartem, z czasem przerodziło się w coś na kształt regularniej szkoły, gdzie kursanci uczyli się, jak imitować uśmiechy Mona Lisy lub ówczesnego prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta. Kursanci tej swoistej szkoły radości w ramach zajęć musieli także zakładać maski mające w teorii pomagać im uzewnętrzniać pozytywne emocje.
Marsz migrantów przeciw Orbanowi. Idą w stronę Węgier

Marsz migrantów przeciw Orbanowi. Idą w stronę Węgier

Świat
Kilkuset uchodźców wyruszyło z Belgradu do węgierskiej granicy. Wcześniej część z nich rozpoczęła strajk głodowy. Migranci domagają się otwarcia przejść granicznych. Węgrzy nie zgadzają się na przyjęcie uchodźców
Dwie osoby ranne w eksplozji w Budapeszcie

Dwie osoby ranne w eksplozji w Budapeszcie

Świat
Dwie osoby zostały ranne w eksplozji, do której doszło w sobotę późnym wieczorem w Budapeszcie. Wybuch nastąpił w jednym ze sklepów w centrum miasta. Mieszkańcy okolicznych budynków zostali ewakuowani.
Mocne słowa o debacie ws. Polski. Girzyński w

Mocne słowa o debacie ws. Polski. Girzyński w "WP rozmowa": w Europie nikogo to nie interesuje

Wiadomości
- Niczego nowego tam pewnie nie będzie. To druga debata, jeśli chodzi o Polskę. Węgry zaliczyły cztery tego typu debaty. Czy pamiętamy którąś z nich? Nie pamiętamy. Myślę, że w Europie nikt poza nami tą sprawą tak naprawdę się nie interesuje. To jest trochę efekt tego, że Parlament Europejski zbyt wielu kompetencji nie ma. Można sobie tam tylko na różne tematy porozmawiać - powiedział w programie "WP rozmowa" Zbigniew Girzyński, zapytany o debatę Parlamentu Europejskiego o sytuacji w Polsce.
Dubaj chce przyciągnąć turystów z Polski

Dubaj chce przyciągnąć turystów z Polski

Podróże
Dubai Tourism wkroczył do krajów Europy Środkowo-Wschodniej, oprócz Polski również do Czech, Rumunii i na Węgry. Celem jest przyciągnięcie jak największej liczby gości z regionu, który staje się coraz ważniejszy z punktu widzenia turystyki.
Defilada lotnicza podczas szczytu NATO

Defilada lotnicza podczas szczytu NATO

Polska
Nad Stadionem Narodowym odbyła się defilada lotnicza, w której uczestniczyli piloci i ok. 30 samolotów z ośmiu państw. Oprócz Polski były to m.in. Czechy, Hiszpania, Węgry i Rumunia. Samoloty wykonały różnego rodzaju manewry w odległości od 150 do 300 metrów nad ziemią. Na czas defilady lotniczej całkowicie zamknięto ruch powietrzny w centrum Warszawy.
#dziejesienazywo:

#dziejesienazywo: "PiS wykorzystuje Brexit i gra o bycie liderem w regionie"

Polityka
Skandalem jest to, że nie była zwołana Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. Brexitu oraz przed wysłaniem kontyngentów do pomocy w walce z ISIS. Tym bardziej jest to zaskakujące, że w kampanii wyborczej PiS zapowiadał, że rytuały będą zachowywane i będzie lepiej traktował opozycję niż było to za poprzednich rządów - powiedział w #dziejesienazywo Jacek Nizinkiewicz ("Rzeczpospolita").
#dziejesienazywo: Marek Jurek i Paweł Zalewski o przyczynach, które doporowadziły do Brexitu

#dziejesienazywo: Marek Jurek i Paweł Zalewski o przyczynach, które doporowadziły do Brexitu

Polityka
- Trzeba się nauczyć żyć w świecie, w którym coraz więcej narodów zdaje sobie sprawę, że UE była ostatnio prowadzona w bardzo złym kierunku. Apelowałem wielokrotnie do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i wiceszefa KE Fransa Timmermansa, mówiąc: po co mnożycie konflikty?! Atakowaliście Węgry, Polskę, był kryzys grecki, teraz jest Brexit - mówił w #dziejesienazywo europoseł Marek Jurek (Prawica RP).

"Linia obrony rozpadła się niczym Austro-Węgry". Poseł Wipler skazany

Polska
Przemysław Wipler został skazany przez Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata za naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów. Ma także opublikować przeprosiny w gazecie "Policja 997", a także zapłacić grzywnę w wysokości 10 tys. zł i opłacić koszty sądowe. - Obrona podkreślała pewne rozbieżności w tym, co znajdowało się w materiale dowodowym. Ustne uzasadnienie wyroku sędziego w mojej ocenie jest powtórzeniem treści aktu oskarżenia. Poczekamy na uzasadnienie pisemnie i będziemy apelować - mówił po rozprawie adwokat Wiplera, Krzysztof Sobieski. Prokuratura oskarżyła Przemysława Wiplera o zmuszanie przemocą funkcjonariuszy policji do zaniechania prawnej czynności służbowej, naruszenie ich nietykalności cielesnej oraz znieważenie słowami powszechnie uznawanymi za obelżywe - podczas i w związku z pełnieniem przez nich obowiązków służbowych.
Historia reprezentacji: Węgry

Historia reprezentacji: Węgry

Piłka nożna
Reprezentacja Węgier kojarzy się ze Złotą Jedenastką, która w 1954 roku przegrała mistrzostwo świata. Węgrzy uchodzili wówczas za najlepszy zespół globu. Obecna drużyna jest pierwszą od 30 lat, która awansowała na duży turniej. My będziemy Węgrom kibicować wyjątkowo mocno, bo przecież w drużynie niemieckiego trenera Bernda Storcka gra kilku piłkarzy z polskiej Ekstraklasy. 
Petru: PiS chce doprowadzić do sytuacji, gdy będą w Unii głosowane sankcje wobec Polski

Petru: PiS chce doprowadzić do sytuacji, gdy będą w Unii głosowane sankcje wobec Polski

Polityka
Tak nerwowego i antyeuropejsiego przemówienia w tej kadencji jeszcze nie było - mówił o wystąpieniu premier Beaty Szydło lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Szefowa rządu przedstawiała dziś informację w sprawie komunikatu Komisji Europejskiej na temat sytuacji w Polsce. Komisja oświadczyła przedwczoraj środę, że czeka do poniedziałku na "znaczący postęp" w rozwiązaniu kryzysu konstytucyjnego w Polsce.
#dziejesienazywo: Michnik: Kaczyński nie jest głupcem, wie jaką cenę zapłacimy

#dziejesienazywo: Michnik: Kaczyński nie jest głupcem, wie jaką cenę zapłacimy

Polska
Z całą pewnością Jarosław Kaczyński nie jest głupcem i wie, jaką cenę płaci państwo polskie i jaką zapłaci w przyszłości za ten upór w trwaniu przy swoim - mówił Adam Michnik w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.
Kaczyński o Billu Clintonie: Jest w stanie, który trzeba zbadać metodami medycznymi

Kaczyński o Billu Clintonie: Jest w stanie, który trzeba zbadać metodami medycznymi

Gwiazdy
Jeżeli ktoś twierdzi, że dziś w Polsce nie ma demokracji, to jest w stanie, który trzeba zbadać metodami medycznymi - powiedział Jarosław Kaczyński zapytany o słowa Billa Clintona. Były prezydent USA stwierdził, że "Polska i Węgry chcą przywództwa w stylu Putina". Dajcie autorytarną dyktaturę i trzymajcie cudzoziemców z daleka, czy czegoś to nie przypomina? - pytał Clinton, który czynił aluzję do publicznych deklaracji Donalda Trumpa, prawdopodobnego rywala Hillary Clinton w wyborach prezydenckich.Zdaniem Kaczyńskiego, część mediów "tworzy sytuację gigantycznego nieporozumienia". Być może to wpływa na świadomość ex-prezydenta. Inaczej nie potrafię sobie tego wytłumaczyć - stwierdził prezes PiS.
Eurowizja: Polacy, którzy nie dostali się do finału

Eurowizja: Polacy, którzy nie dostali się do finału

Gwiazdy
 Polacy, którzy nie dostali się do finału Eurowizji. W finałowym koncercie, który odbędzie się w sobotę, 14 maja, wezmą udział reprezentanci 26 państw. Do tzw. Wielkiej Piątki, która nie musi rywalizować w kwalifikacjach (w jej skład wchodzą: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja i ubiegłoroczny laureat - Szwecja), dołączy 10 zwycięzców każdego z półfinałów. Zdaniem analityków, z pierwszegopółfinału awansować powinny: Rosja, Armenia, Malta, Czechy, Azerbejdżan, Holandia, Chorwacja, Węgry, Cypr, Estonia.
Eurowizja: Polacy, którzy dostali się do finału

Eurowizja: Polacy, którzy dostali się do finału

Gwiazdy
Polacy, którzy dostali się do finału Eurowizji.  W finałowym koncercie, który odbędzie się w sobotę, 14 maja, wezmą udział reprezentanci 26 państw. Do tzw. Wielkiej Piątki, która nie musi rywalizować w kwalifikacjach (w jej skład wchodzą: Wielka Brytania, Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja i ubiegłoroczny laureat - Szwecja), dołączy 10 zwycięzców każdego z półfinałów. Zdaniem analityków, z pierwszego półfinału awansować powinny: Rosja, Armenia, Malta, Czechy, Azerbejdżan, Holandia, Chorwacja, Węgry, Cypr, Estonia.
#dziejesienazywo: Halicki do Bielana: stoicie w jednym szeregu z neofaszystami

#dziejesienazywo: Halicki do Bielana: stoicie w jednym szeregu z neofaszystami

Polska
- Mogę obiecać, że ani Bono, ani Madonna, ani sama Paris Hilton nie będzie prowadziła polityki polskiego rządu - w ten sposób Andrzej Bielan w #dziejesienazywo skomentował wypowiedź lidera U2, który w amerykańskim Senacie stwierdził, że Polska i Węgry przesuwają się w kierunku "hipernacjonalizmu". - Stoicie w jednym szeregu z neofaszystami, z osobami wspomaganymi przez Putina. Takie osoby wam dzisiaj klaszczą w Brukseli - krytykował rząd PiS Andrzej Halicki (PO). - Będzie się pan wstydził tych słów, jak pan ochłonie - odparł Bielan.
#dziejesienazywo:

#dziejesienazywo: "Atakować będzie Jarosław Kaczyński, a obrywać będzie Polska"

Polityka
Na pewno status Polski jest inny niż Węgier i porównania obu krajów są błędne. Ja to widzę na konferencjach, co mówią eksperci. Polska jest traktowana dużo poważniej. Jest zbyt poważnym ogniwem projektu europejskiego, by można ją traktować tak, jak Węgry - powiedział w programie Wirtualnej Polski Paweł Kowal z z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Cezary Michalski z "Krytyki Politycznej" mówił, że kolei, że premierom Węgier i Wielkiej Brytanii jest na rękę, aby UE zajmowała się Polską. Zdaniem publicysty, nasz kraj jest dla tych państw "żywą tarczą".
Węgry zamknęły 300-kilometrową granicę z Chorwacją

Węgry zamknęły 300-kilometrową granicę z Chorwacją

Świat
Węgry zamknęły 300-kilometrową granicę z Chorwacją. Węgierski rząd tłumaczy, że podjęto taką decyzję, aby chronić obywateli i powstrzymać napływ imigrantów. Decyzja o jej zamknięciu zapadła na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołanym przez premiera Viktora Orbana. Napływająca fala imigrantów ma być przekierowywana na granicę ze Słowenią.
Trening żużlowy w Debreczynie

Trening żużlowy w Debreczynie

Inne
Sezon żużlowy rusza pełną parą. W czwartek zawodnicy po raz pierwszy w 2016 roku wyjechali na tor w węgierskim Debreczynie. W jazdach udział brali również Polacy.
Trening żużlowy w Debreczynie

Trening żużlowy w Debreczynie

Inne
Sezon żużlowy rusza pełną parą. W czwartek zawodnicy po raz pierwszy w 2016 roku wyjechali na tor w węgierskim Debreczynie. W jazdach udział brali również Polacy.