Wyniki wyszukiwania dla:

uniwersytet jagielloński

Liczba wyników: 36

Niepublikowane listy. Oto co napisał w nich Albert Einstein

Niepublikowane listy. Oto co napisał w nich Albert Einstein

Ciekawostki
110 stron rękopisów słynnego fizyka prywatny kolekcjoner przekazał Uniwersytetowi Hebrajskiemu w Jerozolimie. Część dokumentów nigdy nie była opublikowana ani badana. Wśród zapisków znalazła się brakująca strona z pracy o teorii unifikacji, nad która pracował Einstein w 1930 r. Prócz prac naukowych jest też wiele listów jakie uczony pisał do znajomych. W jednym z nich przyznaje, że po 50 latach badań dalej nie jest w stanie pojąć kwantowej natury światła. W liście do syna z 1935 roku Einstein pisze, że obawia się wojny w Europie. Fizyk żartuje też ze swojego pochodzenia i odnotowuje, że choć nazywają go "żydowskim świętym", nigdy nie nauczył się hebrajskiego i że nie wie prawie nic o religii swoich przodków. Zdaniem historyków nauki, rękopisy zapewniają niespotykany wgląd w umysł Einsteina i jak nic innego pozwalają poznać metody jego pracy i życie osobiste. Staną się teraz częścią archiwum poświęconego Einsteinowi. Dokumenty można oglądać na wystawie zorganizowanej przez Uniwersytet Hebrajski z okazji 140 rocznicy urodzin fizyka.
Dziwne robaki na podłodze w kuchni. Nagranie wrzucił do sieci

Dziwne robaki na podłodze w kuchni. Nagranie wrzucił do sieci

Ciekawostki
Mężczyzna z Auckland w Nowej Zelandii opublikował na Facebooku film, na którym widać dziwne stworzenia, jakie jego matka znalazła w swojej kuchni. Poprosił internautów o pomoc w identyfikacji tych zwierząt. Odzew był na tyle duży, że wypowiedziały się poważne instytucje. Entomolodzy z rządowej agencji stwierdzili, że mogą być to odnóża ćmy, której resztę mógł zjeść kot. Uniwersytet w Auckland z kolei oświadczył, że filmik to fałszywka. Inny ekspert od owadów sugeruje, że to larwa nieznanego dotąd gatunku muchy z rodziny bzygowatych. Jak na razie, zagadka tajemniczych robali nie została rozwiązana. 
Rząd wziął się za polskie uczelnie. W końcu mają się liczyć na świecie

Rząd wziął się za polskie uczelnie. W końcu mają się liczyć na świecie

Polska
Wśród 500 najlepszych uczelni na świecie nie ma ani jednej z Polski. Ale to ma się zmienić - przekonywał w programie "Money. To się liczy" dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. - Do października 2018 roku mieliśmy bardzo przestarzały system. Natomiast zmiany, które zostały wtedy wprowadzone, przyniosą efekty najprawdopodobniej dopiero za kilka lat. Chociaż myślę, że działania, które podejmują Uniwersytet Warszawski i Warszawski Uniwersytet Medyczny, mogą przynieść stosunkowo szybsze efekty - wyjaśniał.
Miss Polski 2018: Olga Buława

Miss Polski 2018: Olga Buława

Styl życia
27-letnia Olga Buława skończyła Uniwersytet SWPS z tytułem magistra prawa. Mieszka w Warszawie, ale w wyborach Miss Polski reprezentowała województwo zachodniopomorskie – pochodzi ze Świnoujścia. Od 5 lat pracuje w PLL LOT jako stewardessa. Kiedyś bardzo bała się latać.
Edukacja seksualna na Harvardzie

Edukacja seksualna na Harvardzie

Zdrowie
Uniwersytet Harvarda, jedna z najlepszych uczelni wyższych na świecie, kształci światowej klasy prawników, lekarzy i przedsiębiorców. Od 2012 roku studenci i słuchacze Harvardu mogą się dokształcać w jeszcze jednej dziedzinie: seksie.Zobacz film.
Sukces polskich archeologów. Kończą wieloletni spór

Sukces polskich archeologów. Kończą wieloletni spór

Ciekawostki
Polscy archeolodzy wskazali miejsce Bitwy pod Gaugamelą, do której doszło 2,3 tys. lat temu. Jest to jedna z najważniejszych bitew starożytności. Wojska Aleksandra Macedońskiego wygrały wówczas z armią perską. Od lat toczyła się dyskusja, gdzie dokładnie doszło do bitwy czy w okolicach Tell Gomel czy Mosulu. Archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego jako pierwsi wytypowali jej konkretną lokalizację. Badania prowadzili w rejonie Tell Gomel (iracki Kurdystan). Wskazali olbrzymią równinę i wzgórza, które odpowiadają opisom topograficznym bitwy. Dzięki wykorzystaniu zdjęć satelitarnych i ich szczegółowej analizie, eksperci wytypowali nawet trasę przemarszu greckich wojsk od przekroczenia Tygrysu po Tell Gomel. Polacy chcą kontynuować swoje badania także w okolicach Mosulu. Do tego potrzebują zgody irackich władz.
Niezwykłe odkrycie Polaków w Jordanii

Niezwykłe odkrycie Polaków w Jordanii

Nauka
Archeolodzy w Uniwersytetu Jagiellońskiego odkryli w górach południowej Jordanii osadę z czasów neolitu. Znaleziska dokonali w miejscu, w którym nikt wcześniej nie prowadził badań. To niebezpieczne miejsce, do którego dostęp jest utrudniony. Trzeba przejść stromą ścieżką po kilkusetmetrowej grani.
Nocne Rozmowy o... odc. 3

Nocne Rozmowy o... odc. 3

Motoryzacja
W tym odcinku "Nocnych rozmów" poruszymy tematy sztucznej inteligencji, androidów i wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości, porozmawiamy też trochę o snach. Gościem Błażeja Żuławskiego jest Łukasz Młodyszewski - CEO i Co-Founder "Nightly", aplikacji do walki z bezsennością, człowiek, którego kształcili uniwersytet Stanforda i NASA, jego mózg jest więc, podobno, dużo warty.Partnerem tego odcinka jest marka Mercedes-Benz, wraz z nowym modelem: Klasą A, pierwszym samochodem, z którym (dzięki Mercedes-Benz UX) można porozmawiać!
Co kryje butelka z wodą. Naukowcy przeprowadzili badania

Co kryje butelka z wodą. Naukowcy przeprowadzili badania

Ciekawostki
Woda w butelkach może zawierać mikroskopijne cząstki plastiku. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Stanowy Fredonia i organizację Orb Media. Eksperci zbadali 250 butelek wody z różnych krajów świata. Marek międzynarodowych i lokalnych. W 93 proc. z nich znaleziono tworzywa sztuczne: polipropylen, nylon i PET. Średnio w butelce było 10 mikrocząstek. Na razie nie ma dowodów na to, że mikroplastik stanowi zagrożenie dla zdrowia, ale jak podkreśla prof. Sherri Mason: plastik jest dosłownie wszędzie. Badaczka w innych swoich badaniach wykryła plastik w wodzie z kranu, owocach morza, piwie, soli morskiej, a nawet w powietrzu. Producenci przebadanych wód zapewniają, że ich produkty przechodzą regularne badania i są filtrowane.
Naukowcy z Krakowa odkryli 168 gatunków niesporczaków

Naukowcy z Krakowa odkryli 168 gatunków niesporczaków

Ciekawostki
Zespół naukowców z Polski i Japonii opublikował wyniki swoich najnowszych badań. Dotyczyły niesporczaków. To bardzo małe, ale niemal niezniszczalne zwierzęta bezkręgowe. Niektóre gatunki przeżyły ekspozycję na promieniowanie kosmiczne. Daniel Stec i Łukasz Michalczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Kazuharu Arakawa z Japonii przeprowadzili badania laboratoryjne na próbce pochodzącej właśnie z Japonii. Odkryli 168 gatunków niesporczaków. Okazało się, że ich charakterystyczną cechą jest bardzo mocna powierzchnia ich jajek. Skąd chęć, by badać te bezkręgowce? W różnych badaniach, począwszy od astrobiologii, biologii rozwojowej i komórkowej, fizjologii, a na ekologii ewolucyjnej kończąc, wykorzystuje się niesporczaki jako organizmy modelowe. Naukowcy liczą, że zwierzęta te są w stanie pomóc znaleźć odpowiedzi na bardziej ogólne pytania.
Krystian Zalewski: Czekałem na moment

Krystian Zalewski: Czekałem na moment

Inne
Krystian Zalewski (Uniwersytet Szczeciński) wygrał bieg na 3000 metrów z przeszkodami podczas rozgrywanej w Tajpej Letniej Uniwersjady 2017. - Myślę, że taktycznie po profesorsku, tak jak się biega na przeszkodach - ocenił swój występ reprezentant Polski.
Wielkie wyróżnienie dla Jerzego Owsiaka

Wielkie wyróżnienie dla Jerzego Owsiaka

Polska
Jerzy Owsiak odebrał w środę złoty medal "Plus Ratio Quam Vis", najwyższe odznaczenie nadawane przez Uniwersytet Jagielloński. Senat uczelni uhonorował twórcę WOŚP za wkład w rozwój medycyny i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.
Najlepsze uczelnie w Polsce

Najlepsze uczelnie w Polsce

Nauka
Remis ze wskazaniem wśród najlepszych uczelni w Polsce. Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński to - według najnowszego rankingu magazynu "Perspektywy" - ex aequo najlepsze miejsca do nauki w naszym kraju. Na pierwszym miejscu Rankingu Uczelni Akademickich znalazły się ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński. UW uzyskał 100 procent punków rankingowych, zaś UJ - 99,9 procenta. Zgodnie z decyzją kapituły rankingu, przy tak małej różnicy, uczelnie są klasyfikowane ex aequo. Trzecie miejsce w rankingu zajęła Politechnika Warszawska. Łącznie oceniono prawie 170 uczelni z całej Polski.
Prezydenci miast dorabiają na boku

Prezydenci miast dorabiają na boku

Finanse
Za pracę na stanowisku prezydenta miasta Jacek Majchrowski w 2016 roku otrzymał 156,9 tys. złotych wynagrodzenia - podaje "Rzeczpospolita". To jednak nie koniec jego zarobków. Od lat dorabia sobie w Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. W 2016 roku zarobił tam 163 tys. zł, z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim - ponad 100 tys. zł. Sporo zarobiła również prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. W zeszłym roku było to łącznie 284 tys. zł. 159 tys. to pensja ze stołecznego ratusza, 122 tys. zapłacił Uniwersytet Warszawski. Do tego Hanna Gronkiewicz-Waltz otrzymała prawie 2 tys. zł z tytułu praw autorskich do książek. Zobacz, jak włodarze innych miast dorabiają na boku.
Sławomir Sierakowski: PiS zawsze było obciachem

Sławomir Sierakowski: PiS zawsze było obciachem

Polityka
Platforma Obywatelska zaprosiła do debaty Prawo i Sprawiedliwość, które z kolei stawia warunki. Jak wypadają w dyskusji? Sławomir Sierakowski ("Krytyka Polityczna") zaznaczył, nie widzi "zakiwania się" PO. "Śmieszny, obciach do kwadratu" - tego sformułowania użył natomiast w odniesieniu do PiS. Nie zgodził się z nim prof. Kazimierz Kik (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach). - Platforma jest dobra w dyskutowaniu, gadaniu. PiS jest skuteczny w działaniu - podkreślił.
Polska przeciwna relokacji imigrantów

Polska przeciwna relokacji imigrantów

Polska
- Teraz, kiedy zabrakło Wielkiej Brytanii, można wokół Polski stworzyć sojusz państw, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej, które też bardzo stanowczo sprzeciwiają się temu, żeby relokować imigrantów przymusowo – podkreślił dr Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Girzyński: Polska może być liderem tego sprzeciwu

Girzyński: Polska może być liderem tego sprzeciwu

Polska
- Teraz, kiedy zabrakło Wielkiej Brytanii, można wokół Polski stworzyć sojusz państw, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej, które też bardzo stanowczo sprzeciwiają się temu, żeby relokować imigrantów przymusowo – podkreślił dr Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Girzyński: Polska może być liderem tego sprzeciwu

Girzyński: Polska może być liderem tego sprzeciwu

Polska
- Teraz, kiedy zabrakło Wielkiej Brytanii, można wokół Polski stworzyć sojusz państw, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej, które też bardzo stanowczo sprzeciwiają się temu, żeby relokować imigrantów przymusowo – podkreślił dr Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Polityka przeciwna relokacji imigrantów. Girzyński: Polska może być liderem tego sprzeciwu

Polityka przeciwna relokacji imigrantów. Girzyński: Polska może być liderem tego sprzeciwu

Polityka
- Teraz, kiedy zabrakło Wielkiej Brytanii, można wokół Polski stworzyć sojusz państw, zwłaszcza Europy Środkowo-Wschodniej, które też bardzo stanowczo sprzeciwiają się temu, żeby relokować imigrantów przymusowo – podkreślił dr Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Fałszywy profesor molestował studentki przez 40 lat.

Fałszywy profesor molestował studentki przez 40 lat. "Miały poczucie zawstydzenia"

Wiadomości
60-letni mieszkaniec Poznania przez ponad 40 lat podawał się za pracownika Uniwersytetu Poznańskiego i wykorzystywał studentki do tzw. badań antropologicznych. Wpadł w ręce policji 20 lat temu, kiedy po raz kolejny wybrał się na łowy na uniwersytet. Jak to możliwe, że przez tyle lat udawało mu się manipulować osobami, z którymi się stykał? O osobowości fałszywego profesora i jego ofiar powiedzieli w Dzień Dobry TVN psychiatra Magdalena Namysłowska oraz kryminolog Paweł Moczydłowski. Co się dzieje z uczelnią, która dopuszcza do takiego faktu, że pracownik nie jest sprawdzany przez 40 lat? - pyta Magdalena Namysłowska. Niewątpliwie jest inteligentny. Najprawdopodobniej osobowość psychopatyczna, więc utalentowana w zakresie manipulacji. Osobowość wyczuwająca, że zbiorowość ludzi poruszająca się po korytarzach uczelni daje poczucie anonimowości. Sprawiał, że ludzie mieli poczucie zawstydzenia, że wleźli w to, poszli na skróty, że wydanie tego oszustwa nie było dla nich proste - powiedział Paweł Moczydłowski.
Girzyński: Wałęsa nie jest bohaterem narodowym

Girzyński: Wałęsa nie jest bohaterem narodowym

Polska
- Lech Wałęsa nie jest bohaterem narodowym - oznajmił w #dzieńdobryPolsko dr Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika). W jego ocenie, największym problemem Wałęsy jest to, że "nie potrafi uporać się ze swoim problemem".
poprzednie1 2 następne