Wyniki wyszukiwania dla:

unia europejska

Liczba wyników: 394

Certyfikaty jakości na produktach spożywczych

Certyfikaty jakości na produktach spożywczych

Kuchnia
Unia Europejska przyznaje regionalnym produktom żywnościowym certyfikaty określające ich wysoką jakość. Oto jak je rozpoznać na sklepowej półce.           
Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje

Unia walczy z plastikiem. Wiceminister komentuje

Polska
Ograniczenia lub zakaz używania plastikowych opakowań, naczyń, sztućców, toreb, ale też - w pewnym stopniu - środków higienicznych dla kobiet. Takie zmiany szykuje Unia Europejska. Komentował je w programie "Money. To się liczy" wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. - Ważne jest to, że ograniczymy marnotrawstwo - tłumaczył Sławomir Mazurek. Jak wyjaśnił, będzie to okazja do powrotu do stosowania opakowań z materiałów, z których korzystaliśmy dawniej, ale zostały wyparte przez plastik.
Wyimaginowana wspólnota ciemięży nas wyimaginowanymi żarówkami

Wyimaginowana wspólnota ciemięży nas wyimaginowanymi żarówkami

Polska
Media w Polsce komentują wypowiedź prezydenta z Berlina, gdzie stwierdził, że my Polacy mamy w Unii Europejskiej niedosyt demokracji, bo Unia zabrania nam różnych rzeczy. Jako przykład podał zwykłą żarówkę, której nie sposób kupić w sklepie. Co więcej, Unia już zapowiedziała, że w 2021 roku zakaże produkcji i używania produktów plastikowych jednorazowego użytku.
Zdrowy odpowiednik cukru. Nie tuczy i nie powoduje próchnicy

Zdrowy odpowiednik cukru. Nie tuczy i nie powoduje próchnicy

Zdrowie
Jest jednym z naturalnych słodzików, który nie dostarcza kalorii. Często kojarzona z gazowanymi napojami o niższej zawartości cukru. W liściach i łodygach stewii występują glikozydy stewiowe - związki odpowiedzialne za słodki smak. Do 2010 r. uważano, że glikozydy stewiowe mogą mieć działanie rakotwórcze. W tym samym roku Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa i Żywności stwierdził, że stosowanie stewii jest bezpieczne. W 2011 r. Komisja Europejska uznała stewię za dodatek do żywności (E960).
Włochy w kolejce do wyjścia.

Włochy w kolejce do wyjścia. "UE powinna wyciągnąć wnioski z brexitu"

Świat
- Unia Europejska powinna zadać sobie pytanie, czy wyciągnęła wnioski z tego, że tak ogromna liczba ludzi w Wielkiej Brytanii powiedziała jej "nie". A Wielka Brytanie jest jednym z najbardziej prorynkowych krajów w UE, gdzie przepływ kapitału i ludzie istnieje na wielką skalę, funkcjonowanie firm jest nieskrępowane. Jeśli UE nie wyciągnie wniosków w postaci decyzji i nowych regulacji, które stworzą rzeczywiste, większe podstawy, żeby myśleć o  swobodnym przepływie kapitału, siły roboczej i reguł demokracji, to kolejne kraje mogą pójść tropem Wielkiej Brytanii, np. Włochy, a może inne kraje, tam są bardzo silne nastroje antyeuropejskie - ocenił w programie "Money. To się liczy" Andrzej Voigt, ekspert Centrum im. Adama Smitha.
Czy Macron odwiedzi Polskę? Morawiecki zdradza datę

Czy Macron odwiedzi Polskę? Morawiecki zdradza datę

Wiadomości
Premier Morawiecki zdradził, że na początku przyszłego roku może dojść do wizyty prezydenta Francji w Warszawie. "Jest o czym rozmawiać w relacjach polsko-francuskich. Umawiamy się na początek przyszłego roku" - powiedział Morawiecki.
Czy w Brukseli pytają premiera o Polexit?

Czy w Brukseli pytają premiera o Polexit?

Wiadomości
Na zakończenie dnia z premierem Morawieckim, zapytaliśmy premiera, czy tu w Brukseli, inni przywódcy pytają o Polexit, którym straszy opozycja w Polsce? 
Jak najczęściej radzisz sobie z bólem gardła?

Jak najczęściej radzisz sobie z bólem gardła?

Zdrowie
Sonda uliczna przeprowadzona przez Zakłady Farmaceutyczne "Unia" Spółdzielnia Pracy, producenta leku Uniben, sprayu na ból gardła.                                                    
Zdobyli dwa złote medale z rzędu, ale Smektała chce hat-tricka.

Zdobyli dwa złote medale z rzędu, ale Smektała chce hat-tricka. "Mamy nazwiska, jest apetyt"

Polska
- Unia Leszno, to takie miejsce, gdzie jest spokój, komfort, nic nie fruwa w parku maszyn - mówi Bartosz Smektała, który był specjalnym gościem WP SportoweFakty. - Mamy ludzi, którzy czują ten sport, dlatego jest apetyt na trzecie złoto z rzędu.
PGE Ekstraliga 2018: finał Fogo Unia Leszno - Cash Broker Stal Gorzów

PGE Ekstraliga 2018: finał Fogo Unia Leszno - Cash Broker Stal Gorzów

Polska
Fogo Unia Leszno została Drużynowym Mistrzem Polski w sezonie 2018 po sobotnim zwycięstwie 50:40 (94:86) nad Cash Broker Stalą Gorzów. Kulisy finału rozegranego na stadionie im. Alfreda Smoczyka, a także niesamowite ujęcia z parku maszyn, toru i trybun - to wszystko w reportażu PGE Ekstraligi.
„Czy Polsce grozi Polexit?”  Miller głęboko westchnął

„Czy Polsce grozi Polexit?” Miller głęboko westchnął

Wiadomości
Leszek Miller uważa, że retoryka PiS o „wstawaniu” z kolan robi ogromnewrażenie na dużej części elektoratu. Były premier jest przekonany, że wobec Unii, partia Jarosława Kaczyńskiego prowadzi prosta grę, która sprowadza się w sumie do dwóch punktów – dajcie nam pieniądze i zostawcie nas w spokoju.
Tarczyński: Z Junckerem trzeba na miękko w formie, ale twardo w argumentacji

Tarczyński: Z Junckerem trzeba na miękko w formie, ale twardo w argumentacji

Wiadomości
- Absolutnie nie wyobrażam sobie Polski poza UE. Mój sceptycyzm nie jest wobec UE, ale wobec państw, które próbują ją niszczyć - mówił w programie "Gabinet Cieni" Dominik Tarczyński. - Dlaczego mielibyśmy oddawać UE tym, którzy chcieliby ją zrobić w pewnym sensie islamistyczną? - pytał poseł PiS. Opowiadał też Adamowi Hofmanowi, jak buduje i utrzymuje kontakty z zagranicznymi politykami, dzięki czemu ma nadzieję na skuteczny lobbing interesów polskiego rządu za granicą. - Jadę dzień wcześniej, albo zostaję dzień po głównym wydarzeniu, umawiam się z ludźmi na obiady... - snuł opowieść Tarczyński. - Współczuję twojej wątrobie - śmiał się Hofman.
Wiceminister do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Wiceminister do Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. "Stay tuned, bądźcie czujni"

Polska
Polacy mieszkający i pracujący w Wielkiej Brytanii muszą się przygotować na zmianę po 31 marca 2019 roku; jak dokładnie będzie wyglądała ta zmiana, będzie zależało od tego, jaki mają status na Wyspach obecnie - mówił w programie "Money. To się liczy" wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Jego zdaniem jedna z konsekwencji brexitu może dotyczyć dokumentów. - To się skończy na paszportach, choć nic nie jest na pewno, bo nie ma umowy - oceniał. Dla Polaków na Wyspach ma radę: słuchajcie, stay tuned, bądźcie czujni, zwracajcie uwagę, co się zmienia, a my - jako rząd - będziemy was na bieżąco informować.
Rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit

Rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit

Polska
Marcin Ociepa, wiceminister przedsiębiorczości i technologii, opowiadał w programie "Money. To się liczy", jak rząd przygotowuje przedsiębiorców na brexit. - Rząd Wielkiej Brytanii na bieżąco publikuje komunikaty, stopniowo dochodzi do konsensusu u siebie i publikuje swoją wizję; inna sprawa, czy Unia Europejska ją przyjmie, i my chcemy zapewnić, że przedsiębiorcy otrzymają w 24 godziny przetłumaczoną informację - powiedział. Jak wymieniał, przedsiębiorcy powinni zwrócić szczególna uwagę na takie aspekty, jak cła, czy certyfikaty i pozwolenia, które zaczną obowiązywać po 31 marca 2019 roku. Zdaniem wiceministra największy optymizm może towarzyszyć firmom, które zostały założone w Wielkiej Brytanii. - Brytyjczycy nie chcą odstraszać biznesu od siebie - mówił. Zapowiedział, że dla tej grupy odbędą się spotkania informacyjne w ambasadzie w Londynie.
Wiceminister przedsiębiorczości: brexit jest chaosem, a może być i podwójnym chaosem

Wiceminister przedsiębiorczości: brexit jest chaosem, a może być i podwójnym chaosem

Polska
Brexit niesie ryzyko dla grup takich, jak przedsiębiorcy czy studenci, które do tej pory korzystały z tego, że Wielka Brytania była członkiem Unii Europejskiej - mówił w programie "Money. To się liczy" wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa. Jak dodał, zarówno w Unii, jak i w samej Wielkiej Brytanii, trwa obecnie spór o to, jak wyjście ma wyglądać. Możliwe są dwa scenariusze: deal, czyli porozumienie w sprawie warunków opuszczenia wspólnoty z jednoczesnym określeniem zasad dalszej współpracy i zupełne przeciwieństwo, czyli no deal. - Brexit jest chaosem, brexit w scenariuszu no deal jest podwojonym chaosem - mówił wiceminister. Jak mówił, w UE są kraje, które chciałyby ukarać Wielką Brytanię, ale Polska do nich nie należy i zachęca do tego, żeby racjonalnie spojrzeć na problem. - Brexit jest smutną decyzją - podsumował.
PGE Ekstraliga 2018: finał Cash Broker Stal Gorzów - Fogo Unia Leszno

PGE Ekstraliga 2018: finał Cash Broker Stal Gorzów - Fogo Unia Leszno

Polska
Pierwszy mecz finałowy PGE Ekstraligi 2018 rozstrzygnął się w ostatnim wyścigu. Ostatecznie Cash Broker Stal Gorzów pokonała Fogo Unię Leszno 46:44. Materiał od PGE Ekstraligi
Trump o UE na konferencji z Dudą

Trump o UE na konferencji z Dudą

Polityka
- Zostaliśmy okradzeni przez Chiny, zostaliśmy okradzeni przez - proszę mi wybaczyć, panie prezydencie - Unię Europejską, której jesteście częścią Zostaliśmy oszukani przez wszystkich - stwierdził Donald Trump na konferencji z Andrzejem Dudą.
PGE Ekstraliga 2018: półfinał Fogo Unia Leszno - Betard Sparta Wrocław

PGE Ekstraliga 2018: półfinał Fogo Unia Leszno - Betard Sparta Wrocław

Polska
Zacięty i emocjonujący był drugi mecz półfinałowy PGE Ekstraligi 2018, w którym Fogo Unia Leszno pokonała 48:42 Betard Spartę Wrocław i awansowała do finału rozgrywek najlepszej żużlowej ligi świata. Materiał PGE Ekstraligi.
Jarosław Gowin o Andrzeju Dudzie. Ofiara

Jarosław Gowin o Andrzeju Dudzie. Ofiara "złej woli"

Polityka
Czy prezydent Andrzej Duda powinien być ostrożniejszy w wypowiedziach? - zapytał Jarosława Gowina w programie WP "Tłit" Marek Kacprzak. Nawiązał przy tym do słów głowy państwa o "wyimaginowanej wspólnocie", które większość odebrała jako określenie Unii Europejskiej. Gowin zapewnił, że Duda jest zwolennikiem integracji europejskiej. Jak zaznaczył, "przy założeniu złej woli, z każdej wypowiedzi polityka można wyciągnąć wnioski, które są sprzeczne z jego intencjami". Dodał, że jego spotkało dokładnie to samo.
 Minister inwestycji: i Polska i Niemcy poszkodowane przez Komisję Europejską

Minister inwestycji: i Polska i Niemcy poszkodowane przez Komisję Europejską

Polska
- Polska i Niemcy są wśród ośmiu krajów UE, które zostały najbardziej poszkodowane przez propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą kształtu nowej perspektywy budżetowej. To nas łączy - mówił w programie "Money. To się liczy" minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dopytywany, czy Polska ma dobrą pozycję negocjacyjną w rozmowach o unijnym budżecie w sytuacji gdy prezydent Andrzej Duda mówi o "wyimaginowanej wspólnocie", minister zwrócił uwagę, że udało nam się utrzymać wagę polityki spójności. - Udało nam się wypracować w ramach UE to, że polityka spójności została w budżecie europejskim jako to najważniejsza, obok wspólnej polityki rolnej, a wcale to nie było takie oczywiste. Musimy rozmawiać - powiedział.
Pluton jednak planetą?

Pluton jednak planetą?

Nauka
Badacze z University of Central Florida w Orlando twierdzą, że powód, przez który Pluton stracił status planety jest nieważny. Obecnie Pluton uznawany jest za planetę karłowatą. W 2006 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna określiła definicję planety. Od tej pory planetą jest to ciało niebieskie, które w otoczeniu swojej orbity jest w stanie "wyczyścić" tor, aby nie było wokół kosmicznego gruzu o podobnej masie. Ponieważ orbita Plutona przechodzi przez kosmiczne śmieci w pasie Kuipera Pluton od tej pory nie zaliczał się do definicji planety. Teraz badacze przeanalizowali literaturę naukową z ostatnich 200 lat i znaleźli tylko jedną publikację z 1802 roku, która w klasyfikowaniu planet wykorzystywała podobny wymóg.