Wyniki wyszukiwania dla:

układu

Liczba wyników: 231

Gwiezdny pył na Ziemi. Zaskakujące odkrycie to dopiero początek

Gwiezdny pył na Ziemi. Zaskakujące odkrycie to dopiero początek

Ciekawostki
Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował próbki śniegu z Antarktydy i odkrył w nim ślady materiału spoza Układu Słonecznego. Badanie wykazało obecność izotopu żelazo-60. Według ekspertów, ten rzadki pierwiastek przybył na Antarktydę w postaci pyłu gwiezdnego w ciągu ostatnich 20 lat. Naukowcy odkryli go, gdy badali, czy na Ziemi wciąż osadza się pył pochodzący z kosmicznych eksplozji. Żelazo-60 powstaje bowiem w niektórych procesach jądrowych i w supernowych. Jest lekko radioaktywny. Astronomowie wykrywali go już w przestrzeni międzygwiezdnej, ale też na Ziemi (na dnie morza) i na Księżycu. Oznacza to, że w ciągu ostatnich kilku milionów lat Ziemia była zasypywana materiałem z supernowych. Najnowsze odkrycie potwierdza że proces ten w pewnym stopniu trwa do dziś. Wykrycie żelaza-60 może być początkiem badań nad strukturą, a nawet pochodzeniu, międzygwiezdnych chmur pyłu, które przecinają Drogę Mleczną.
Za dużo siana. Ciężarówka zapłonęła jak pochodnia

Za dużo siana. Ciężarówka zapłonęła jak pochodnia

Ciekawostki
Dość brutalną lekcję dostali irlandzcy rolnicy, który załadowali na ciężarówkę zbyt dużo siana. Wyschnięty na wiór ładunek zaczął palić się w miejscu, gdzie znajdował się komin układu wydechowego. Gdy ciężarówka znalazła się już na trasie M1, płonęło już całe siano. Pożar doprowadził do poważnych zakłóceń w ruchu między Dublinem a Belfastem.
Przyczyny wrzodów układu pokarmowego

Przyczyny wrzodów układu pokarmowego

Zdrowie
Przyczyny wrzodów układu pokarmowego.Wrzody układu pokarmowego to ubytki pojawiające się w śluzówce żołądka lub dwunastnicy. Wywołuje je kilka czynników. Sprawdź jakie.
Oficjalny zwiastun 2 - Ad Astra

Oficjalny zwiastun 2 - Ad Astra

Film
Astronauta Roy McBride, którego gra Brad Pitt, decyduje się na na wyprawę poza granice Układu Słonecznego. Wszystko po to, by odnaleźć swego zaginionego ojca. Odkryje mnóstwo sekretów.
Prawdziwe źródło katastrofy w Czarnobylu.

Prawdziwe źródło katastrofy w Czarnobylu.

Ciekawostki
- Reaktor w Czarnobylu był budowany z m.in. z myślą o zastosowaniach wojskowych. Jego konstrukcja łamała przepisy i była utajniona – mówi inżynier jądrowy prof. dr inż. Andrzej Strupczewski w rozmowie z portalem "Nauka w Polsce". Zdaniem polskiego eksperta, była to jedna z przyczyn katastrofy. Reaktor w Czarnobylu, prócz energii elektrycznej dla mieszkańców Ukrainy, mógł produkować również pluton. Ten radioaktywny pierwiastek używany jest przy produkcji broni jądrowej. W związku z zastosowaniami wojskowymi reaktora, jego konstrukcja była nietypowa i ściśle tajna. W przeciwieństwie do zachodnich reaktorów, ten w Czarnobylu był niestabilny. W przypadku awarii układu chłodzenia moc reaktora zamiast spadać, samoczynnie rosła. Błędnie zaprojektowane zostały również pręty bezpieczeństwa, wykonane częściowo z grafitu. W krytycznym momencie, zamiast zmniejszyć moc reaktora i temperaturę, grafit jeszcze bardziej ją zwiększył. Prof. Strupczewski nie neguje winy operatorów elektrowni, podkreśla jednak, że te same błędy popełnione w reaktorze zbudowanym zgodnie z przepisami doprowadziłyby jedynie do wyłączenia go. Ekspert podkreśla, że wszystkie współczesne konstrukcje reaktorów są jawne, mogą więc zostać ocenione i poddane krytyce na długo przed budową. - Tej kontroli w przypadku Czarnobyla nie było – mówi Strupczewski.
Opublikowali obszerny raport. Ostateczna wersja czym jest ten obiekt

Opublikowali obszerny raport. Ostateczna wersja czym jest ten obiekt

Ciekawostki
Przybyła do nas z przestrzeni międzygwiezdnej i wzbudziła sensację. Nikt nie był pewien czy to asteroida, kometa, czy może sonda wysłana przez obcą cywilizację. Teraz wiadomo już na pewno, że Oumuamua nie była statkiem obcych. Międzynarodowy zespół naukowców opublikował zbiorcze opracowanie wszystkich informacji, jakie posiadamy na temat "kosmicznego cygara". Choć jedynym podobieństwem Oumuamua do obiektów z Układu Słonecznego był czerwonawy kolor i duża zawartość pierwiastków metalicznych, wszystko wskazuje na to, że to twór naturalny, a nie UFO. Zdaniem naukowców, początkowo Oumuamua była planetpozymalem, niewielkim ciałem niebieskim, które jest zalążkiem przyszłej planety. Został on wyrzucony w przestrzeń przez siłę grawitacji, co zdarza się dość często. Autorzy badania uważają, że wokół nas może przelatywać wiele takich obiektów. Pozostają jednak niewykryte. Być może uda się je dostrzec dzięki nowo powstającym teleskopom.
Po 9 latach zdiagnozowali endometriozę

Po 9 latach zdiagnozowali endometriozę

Zdrowie
Sarah Rose McCann przez 9 lat odbijała się od drzwi gabinetów lekarskich. Wszędzie słyszała, że ból podczas stosunku, nawracające infekcje układu moczowego, tępy ból brzucha to normalne objawy. Dolegliwości pojawiły się, gdy miała 18 lat. Każda wizyta u lekarza rozpoczynała się pytaniem, czy uprawia seks. Jeden z lekarzy zasugerował nawet, że powinna przestać, skoro powoduje to u niej dyskomfort. Zobacz film.
Życie na Marsie. Mogło istnieć nawet 4,2 mld lat temu

Życie na Marsie. Mogło istnieć nawet 4,2 mld lat temu

Nauka
Najnowsze badania międzynarodowej grupy naukowców wskazują, że na Czerwonej Planecie życie mogło istnieć nawet 4,48 mld lat temu, zaraz po tym, jak zakończyło się Wielkie Bombardowanie. Był to początkowy okres w historii Układu Słonecznego, gdy w młode planety często uderzały wielkie meteoryty, co skutecznie powstrzymywało rozwój jakiekolwiek życia. Naukowcom udało się dowieść, że Wielkie Bombardowanie skończyło się o wiele wcześniej niż sądzono dotychczas. Badacze zbadali skład i budowę meteorytów, o których wiadomo, że zawierają fragmenty najstarszych znanych nam skał pochodzących z południowych wyżyn Marsa.
Ostatnie zdjęcia Cassini. Eksperci wypatrzyli coś niezwykłego

Ostatnie zdjęcia Cassini. Eksperci wypatrzyli coś niezwykłego

Ciekawostki
Pod koniec swojej misji sonda Cassini przeleciała 22 razy pomiędzy Saturnem, a pierścieniami planety. Dzięki temu dostarczyła naukowcom na Ziemi wiele cennych danych i informacji o odległej planecie. Okazało się na przykład, że Saturn posiada liczne, małe satelity, które wpływają na wygląd pierścieni. Teraz jednak po raz pierwszy możemy zobaczyć na fotografiach, jak pierścienie się deformują. Na jednym ze zdjęć z sondy widać faliste kształty, jakie uformowało na pierścieniu przyciąganie niewielkiego księżyca Daphnis. Niewielki księżyc krąży po pustym korytarzu pomiędzy pierścieniami, zwanym przestrzenią Keelera. Na innej fotografii można dostrzec smugi na skrajnym zewnętrznym pierścieniu F, które powstały z powodu zderzeń pierścienia z obiektami krążącymi wokół Saturna. Smugi mają ten sam kierunek i długość. Dzięki danym z sondy, naukowcy będą mogli stworzyć dokładny model tego, jak formowały się pierścienie. Pomoże on zrozumieć również ewolucję naszego Układu Słonecznego i mechanizm powstawania planet.
Kawa. Możesz pić, ile zechcesz

Kawa. Możesz pić, ile zechcesz

Zdrowie
Nowe ustalenia naukowców z pewnością ucieszą miłośników kawy. Możesz wypić jej nawet 25 filiżanek w ciągu dnia, a twoje serce i tak na tym nie ucierpi. Dotychczas uważano, że nadmiar kawy uszkadza tętnice i powoduje różne schorzenia układu krążenia.
Nowość: zoom peryskopowy w Huawei P30 Pro. Zobacz, jak działa

Nowość: zoom peryskopowy w Huawei P30 Pro. Zobacz, jak działa

Technologia
Smartfony Huawei z serii P30 wyposażono w nietypowy i przełomowy aparat. Zoom realizowany jest tutaj optycznie, za pomocą peryskopowego układu soczewek. Dzięki temu, podczas powiększania zdjęć nie ma obaw o utratę jakości. Do tego dochodzi jeszcze zoom cyfrowy, co razem przekłada się na możliwość nawet 50-krotnego przybliżenia. Zobaczcie sami, jakie daje to możliwości.
Pokazała zdjęcia, co się dzieje, gdy połkniesz baterię

Pokazała zdjęcia, co się dzieje, gdy połkniesz baterię

Ciekawostki
Australijka Sarah Hunstead, która prowadzi firmę CPR Kids szkolącą z udzielania pomocy dzieciom opublikowała w sieci zdjęcia, które według niej, każdy powinien zobaczyć. W filecie z kurczaka schowała baterię. Na zdjęciach widać, co dzieje się z mięsem po 30 min i po 4 godz. To, co widzimy, to oparzenia. Dokładnie to samo, co z kurzym mięsem, stałoby się z nami. Połknięcie baterii może powodować poparzenia przełyku lub obrażenia układu trawiennego. Jeśli dziecko lub dorosły połknął bakterię, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Nie wolno podawać jedzenia i picia. Pod żadnym pozorem nie należy wywoływać wymiotów. Mogą tylko pogorszyć sytuację.
Nowe informacje na temat Ultima Thule. Jedyny taki obiekt znany ludzkości

Nowe informacje na temat Ultima Thule. Jedyny taki obiekt znany ludzkości

Ciekawostki
200 ekspertów przez 4 miesiące analizowało dane na temat obiektu (486958) 2014 MU69 - Ultima Thule. Wreszcie, na łamach "Science", opublikowali, czego się dowiedzieli. Okazuje się, że obiekt jest w dużej części nietknięty od czasu powstania Układu Słonecznego. Naukowcy podkreślają, że pierwszy raz udało się dotrzeć do tak starożytnego i odległego obiektu. Ultima Thule została odkryta 5 lat temu. 1 stycznia sonda New Horizon zebrała dane do jej analizy. Niezwykła planetoida składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. Większą nazwano Ultima, a mniejszą Thule – nazwa to synonim krańca świata. Bryły są dość płaskie – swoim kształtem jedna przypomina nadgryzionego orzecha, a druga naleśnika. Nietypowy kształt może być efektem połączenia się brył w trakcie wybuchu supernowej, która stworzyła Układ Słoneczny ok. 4,5 mld lat temu. Swoje niewielkie rozmiary (średnice 19 i 14 km) planetoida zawdzięcza kilku niegroźnym kolizjom. Ultima Thule Mu69 nigdy nie zbliżyła się wystarczająco blisko Słońca, by być czymś innym niż zmrożoną bryłą. Obraca się co 16 godzin, poruszając po stabilnej orbicie. 
Żywność z puszki. Obejrzyj, zanim po nią sięgniesz

Żywność z puszki. Obejrzyj, zanim po nią sięgniesz

Styl życia
Produkty pakowane w puszki są popularną kategorią w sklepach. Ich zaletą jest długi okres przydatności. Czy jest to jednak zdrowy wybór? W puszkach obecny może być bisfenol A – chemiczny związek używany do produkcji tworzyw sztucznych. Bisfenol A może powodować otyłość, choroby układu krążenia i zaburzenia metabolizmu. Niebezpieczne w konserwach mogą być też konserwanty (np. azotan potasu) oraz duże ilości soli i cukru. Należy uważać, czy wieczko konserwy nie jest wypukłe – jeśli tak, to możemy zatruć się jadem kiełbasianym. Niska cena konserw często przekłada się na słabą jakość produktu – ryb czy zmielonego mięsa. Jeżeli zależy nam na szybko przygotowanym posiłku, zamiast konserw wybierzmy mrożonki. Jeśli nie mamy innej możliwości, jedna konserwa zjedzona raz  na jakiś czas nie zaszkodzi nam. Ważne, by nie sięgać po tego typu żywność regularnie.
Zbombardowali planetoidę. II etap misji

Zbombardowali planetoidę. II etap misji

Technologia
Japończycy znów zbombardowali planetoidę Ryugu. To kolejny etap misji Hayabusa-2. Sonda zrzuciła ładunek wybuchowy będąc 500 m nad planetoidą. 2 kg ładunek wielkości piłki baseballowej naruszył jej strukturę tworząc głęboki krater. Wszystko po to, by zebrać podziemne próbki gruntu. Ma to pomóc naukowcom w wyjaśnieniu pochodzenia Układu Słonecznego. Wiadomo, że po wystrzeleniu, sonda musiała szybko ewakuować się, by uniknąć uszkodzenia odłamkami. Wcześniej Hayabusa-2 wystrzeliła inny pocisk w lutym. Wtedy udało się wylądować na planetoidzie, pobrać próbki skał z jej powierzchni i dokonać pomiarów. Misja japońskiej sondy trwa od grudnia 2014 r. Wszystkie zebrane próbki będą przechowywane na jej pokładzie do momentu lądowania w 2020 r.
Szalej jadowity - zabójcza roślina w twoim ogródku

Szalej jadowity - zabójcza roślina w twoim ogródku

Ciekawostki
Spotkamy ją nad brzegami rzek, na torfowiskach, rowach, szuwarach, a nawet w ogrodowym oczku wodnym. Cykuta, czyli szalej jadowity, to jedna z najbardziej trujących roślin. Występuje w Polsce. Warto wiedzieć jak wygląda i jak odróżnić ją od innych, podobnych roślin. Łatwo ją bowiem pomylić z dziko rosnącą marchwią, selerem, pasternakiem i pietruszką. Szalej kwitnie od czerwca do sierpnia. Ma małe, białe kwiaty, które tworzą baldachowaty kwiatostan. Tymczasem zjedzenie nawet niedużego kawałka kłącza, lub innej części rośliny (2-3 g) może skończyć się tragicznie. Szalej jadowity zawiera cykutotoksynę. Trucizna oddziałuje na niezależną od naszej woli część mózgu odpowiedzialną za o oddychanie, czy układ krążenia. Pierwsze objawy zatrucia występują dość szybko. Kilkanaście minut po zjedzeniu pojawia się ślinotok, mdłości, wymioty i drgawki. Towarzyszy im pieczenie w ustach. Zatrucie kończy się porażeniem układu oddechowego, z powodu którego następuje uduszenie i śmierć. Toksyna może przenikać nawet przez nieuszkodzoną skórę, roślinę należy więc wyrwać w rękawiczkach.
Planeta X czy może coś innego?

Planeta X czy może coś innego?

Nauka
Na skraju Układu Słonecznego, za orbitą Neptuna dzieje się coś dziwnego. Kilku obiektów, które się tam znajdują ma orbity zupełnie inne, niż reszta i nikt nie wie dlaczego tak jest. Popularna hipoteza mówi, że to z powodu tzw. Planety X. Nieodkryta jeszcze dziesiąta planeta mogłaby zaburzać ich orbity. Jest też alternatywne wyjaśnienie. Zamiast jednego, dużego obiektu, jak Planeta X, zaburzenia orbit może powodować kilka mniejszych ciał znajdujących się w Pasie Kuipera lub obiektów transneptunowych. Takie rozwiązanie proponuje dwóch fizyków. 
Raport WWF. Zawartość plastiku w oceanach podwoi się do 2030 roku

Raport WWF. Zawartość plastiku w oceanach podwoi się do 2030 roku

Nauka
Organizacja WWF, zajmująca ochroną środowiska, alarmuje, że w ciągu 30 lat, w oceanach znajdzie się nawet 300 mln ton plastiku. Jest go coraz więcej. Co minutę, ponad 9 mln ton tworzyw sztucznych przedostaje się do oceanu. Stanowi to równowartość 1,4 mln półlitrowych plastikowych butelek. Według analiz WWF, ponad 270 gatunków cierpi z powodu zanieczyszczeń spowodowanych plastikiem. Zwierzęta najczęściej go połykają, co powoduje zablokowanie ich układu pokarmowego i umierają z głodu. Dotyczy to zarówno wielkich wielorybów, jak i ptaków morskich. Co roku z tego powodu umiera co najmniej 1000 żółwi morskich. Bez wątpienia tworzywa sztuczne dławią naszą planetę. Zdaniem ekspertów z WWF, to problem globalny i rozwiązanie musi być globalne.
Niezwykłe odkrycie na Bennu

Niezwykłe odkrycie na Bennu

Nauka
Sonda OSIRIS-Rex zaobserwowała pióropusze cząstek wybuchające z powierzchni asteroidy Bennu. To zaskakujące odkrycie. Badacze z NASA podejrzewali, że kosmiczny obiekt zawiera niezmieniony materiał z czasów narodzin Układu Słonecznego. Teraz okazało się, że może być nawet trzy razy starszy niż sądzono, czyli nawet miliard lat. Niektórzy uważają, że taka asteroida mogła dostarczyć bogaty w węgiel materiał na Ziemię. Naukowcy badają takie ciała jak Bennu, by poznać pochodzenie Układu Słonecznego. Sonda ma za zadanie pobrać próbkę z powierzchni asteroidy, która ma trafić na Ziemię w 2023 roku.
Białe truskawki. Właściwości oryginalnej odmiany

Białe truskawki. Właściwości oryginalnej odmiany

Zdrowie
Swoim smakiem i nazwą nawiązują do ananasa, mimo że nie mają z nim nic wspólnego. Pineberries, czyli białe truskawki to odmiana pochodząca z Ameryki Płd. Dojrzałe owoce tej odmiany są białe i wyglądają jak… niedojrzałe czerwone. Dodatkowo są mniejsze, delikatniejsze i słodsze w smaku od czerwonej odmiany. Podobnie tak czerwone truskawki, białe są źródłem wielu witamin, m.in. A, B1, B2, B6, C, E. Witamy te poprawiają wygląd skóry, działają też antynowotworowo. Truskawki te zawierają cenne wartości odżywcze - błonnik, kwas foliowy, wapń, potas, magnez, sód. Wspomagają prace układu sercowo-naczyniowego, mięśnie, kości i mózg - pomagając w koncentracji. Truskawki białe są moczopędne i działają oczyszczająco, pomagając przy odchudzaniu. Najlepiej smakują zjadane na surowo. Ze względu na wysoką cenę, często są tylko dodatkiem do deserów i ciast.
Świecie zapachowe. Uważaj co zapalasz w domu

Świecie zapachowe. Uważaj co zapalasz w domu

Zdrowie
W trakcie palenia popularnych świec zapachowych z wosku parafinowego wdychamy maleńkie cząsteczki z powietrza, które dostają się później do krwioobiegu. Zawierają one niebezpieczne substancje takie jak benzen czy toulen. Mogą powodować raka, astmę czy choroby układu krążenia. Naukowcy udowodnili, że cząsteczki te przedostają się nawet do mózgu. Unikajmy więc zapalania świec z wosku parafinowego w zamkniętych pomieszczeniach.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 11następne