Wyniki wyszukiwania dla:

użytkowanie wieczyste

Liczba wyników: 17

Będą zmiany w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego

Będą zmiany w opłacie za przekształcenie użytkowania wieczystego

Polska
- W połowie roku będą zmiany dotyczące opłaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność - zapowiedział w programie "Money. To się liczy" wiceminister wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. - Tam, gdzie samorządy nie dały bonifikaty, my zrobimy na pewno bonifikatę ustawową dla osób, które są w trudnej sytuacji materialnej, trudnej sytuacji życiowej - zapowiedział.
Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Polska
Nadal są samorządy, które dają jedynie niewielką bonifikatę lub nie dają jej wcale. Związek Miast Polskich mówi, że jeśli rząd będzie chciał zmusić samorządy do wyższych bonifikat, to pójdą do sądu, a ostatecznie do Trybunału Konstytucyjnego. - Dzisiaj nie ma żadnych podstaw, żeby uznać obecne przepisy za niekonstytucyjne - zapewniał w programie "Money. To się liczy" wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Nieruchomości
Jeśli garaż jest częścią nieruchomości mieszkaniowej i jest związany z funkcją mieszkaniową (chodzi o to, by funkcja mieszkaniowa była dominująca np. tak jest w przypadku garaży podziemnych), to on przekształci się z użytkowania wieczystego na własność tak samo, jak mieszkanie. Jeśli zaś garaż nie jest związany mieszkaniem, to jest traktowany jako lokal usługowy i będzie podlegał przekształceniu przy systemowej likwidacji użytkowania wieczystego - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Zastrzegł, że termin wprowadzenia systemowego rozwiązania zależy m.in. o tempa negocjacji z Unią Europejską, bo w grę wchodzą przepisy o pomocy publicznej. - Ten relikt PRL wiecznie straszy. Nie wiem, czy Pałac Kultury i Nauki nie będzie szybciej zburzony niż zlikwidowane zostanie ostatnie użytkowanie wieczyste w Polsce - podsumował.
 Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone, ale bez bonifikat

Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone, ale bez bonifikat

Nieruchomości
Lokale mieszkalne przedsiębiorców, którzy w nich prowadzą działalność gospodarczą, też zostają automatycznie przekształcone z użytkowania wieczystego we własność. Różnica jest tylko taka, że w tym zakresie obowiązują unijne przepisy związane z pomocą publiczną i nie ma możliwości udzielania dodatkowej bonifikaty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Według niego większość przedsiębiorców i tak skorzysta z przekształcenia, bo zmieszczą się w tzw. pomocy de minimis (dla małych i średnich firm), a dla większych przedsiębiorców ustawa przewiduje także specjalny, inny tryb odpłatności za przekształcenie.
Chaos z bonifikatą za użytkowanie wieczyste. Wiceminister ostro komentuje sytuację w Warszawie

Chaos z bonifikatą za użytkowanie wieczyste. Wiceminister ostro komentuje sytuację w Warszawie

Finanse
- Reprymenda Grzegorza Schetyny zadziałała - tak Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, komentuje wycofanie się prezydenta Rafała Trzaskowskiego z niższej bonifikaty. Jak uważa, w Platformie wziął górę strach, że warszawiacy zareagują na, jak to nazwał, "ordynarne oszustwo wyborcze" w przyszłym roku przy urnach. Jednak jak zauważa wiceminister, w przypadku Warszawy "nawet powrót do 98-proc. bonifikaty, który jest planowany, nie oznacza, że ci, którzy sobie kalkulowali tę opłatę przekształceniową w październiku, będą mieli tę samą opłatę przekształceniową po 1 stycznia 2019 r.".
Koniec użytkowania. Sprzedajesz mieszkanie po 1 stycznia? Warto wiedzieć

Koniec użytkowania. Sprzedajesz mieszkanie po 1 stycznia? Warto wiedzieć

Polska
–  Ustawa mówi o tym, że urzędy mają 12 miesięcy na wydanie takiego zaświadczenia, a na wniosek obywatela są to 4 miesiące – mówi mówi Emilia Górska-Krysztofowicz, adwokat z Kancelarii KOLS. Jednak zaświadczenie o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność wydane przez urząd jest konieczne do sprzedaży mieszkania. Co więc z tymi, którzy mieszkanie chcą sprzedać już w styczniu lub lutym?
Koniec użytkowania wieczystego. Jak skorzystać?

Koniec użytkowania wieczystego. Jak skorzystać?

Polska
– 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi ma przejść do historii. Stanie się to automatyczni – mówi Emilia Górska-Krysztofowicz, adwokat z Kancelarii KOLS. Likwidacja użytkowania wieczystego, która wiąże się z zaprzestaniem wnoszenia opłaty rocznej, nie oznacza, że grunt przejdzie na własność dotychczasowego użytkownika bezpłatnie. – Obecne roczne opłaty za użytkowanie wieczyste zostaną zastąpione roczną opłatą przekształceniową, która będzie pobierana przez 20 lat od dnia przekształcenia. Oczywiście będzie można skorzystać z bonifikaty i zapłacić od razu całość – dodaje Emilia Górska-Krysztofowicz, adwokat z Kancelarii KOLS.
Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+

Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+

Wywiady
Użytkowanie wieczyste to koniec reliktu PRL - mówi w studio money.pl w Krynicy wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Teraz priorytetem będzie więc dla rządu program Mieszkanie+. - Ruszamy z kolejnymi inwestycjami. Chcemy żeby był stabilny i nie był robiony pod wybory samorządowe - dodaje członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.
Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL.

Od 1 stycznia znika relikt z czasów PRL. "Gigantyczna operacja" będzie kosztowała 130 mln rocznie

Polska
Od nowego roku zlikwidowane zostanie prawo użytkowania wieczystego. Zmiany póki co będą dotyczyły gruntów mieszkaniowych, ale wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń zapowiedział, że jego resort zajmie się dalszymi nowelizacjami.- Zobowiązuję się, że wspólnie z Ministerstwem Sprawiedliwości takie zmiany zaproponuję, bo potrzeba rozwiązań dla wszystkich terenów użytkowania wieczystego, także tych, gdzie znajdują się dziś przedsiębiorcy - mówił w programie "Money. to się liczy" Artur Soboń.Dotychczasowi użytkownicy wieczyści będą mogli przejąć nieruchomości na własność po zapłaceniu opłaty przekształceniowej w 20 rocznych ratach lub jednorazowo, nawet z 60 procentową bonifikatą. To nie oznacza jednak końca problemów użytkowników wieczystych. Część przekształceń może się skończyć w sądzie.- Ja się najbardziej boję tego, że może być taka sytuacja, że będą nieruchomości, w których jeden człowiek będzie miał mieszkanie z inną podstawą do tej opłaty rocznej, a drugi inną w tej samej nieruchomości - mówił minister Soboń.
Zniesienie wieczystego użytkowania może zapchać sądy

Zniesienie wieczystego użytkowania może zapchać sądy

Polska
- Użytkownik wieczysty, który staje się właścicielem otrzymuje zaświadczenie. Zakładamy półtora miliona, do dwóch milionów nowych właścicieli. Taką liczbę zaświadczeń trzeba będzie wystawić. Potrzebna jest armia urzędników - mówił w programie "Money. To się liczy" radca prawny, mec. Leszek Chmielewski.
Użytkownicy wieczyści mogą słono zapłacić za prawo własności

Użytkownicy wieczyści mogą słono zapłacić za prawo własności

Polska
- Ta opłata będzie od nowa ustalana przez samorządy i poddawana waloryzacji co trzy lata. Może się okazać, że dotychczasowy użytkownik wieczysty wnosi niewysoką opłatę za użytkowanie gruntu, który teraz po wielu latach jest atrakcyjny dla deweloperów i samorząd obliczy opłatę przekształceniową w wysokości dużo wyższej niż dotychczasowa - mówił w programie "Money. To się liczy" radca prawny, mec. Leszek Chmielewski.
Rośnie liczba luksusowych aut. Polacy coraz częściej wolą je leasingować niż mieć na własność

Rośnie liczba luksusowych aut. Polacy coraz częściej wolą je leasingować niż mieć na własność

Osobowe
Na polskich drogach przybywa luksusowych samochodów. Do 2022 roku ich liczba może rosnąć nawet o 10 proc. rocznie – wynika ze statystyk Deutsche Banku. W 2017 roku w Polsce zarejestrowano 176 tys. aut premium. Tych luksusowych, których ceny przekraczają 215 tys. zł, już znacznie mniej – nieco ponad 140. Będzie ich jednak coraz więcej, bo przybywa zamożnych Polaków, a ci ponad połowę wszystkich wydatków na dobra luksusowe przeznaczają właśnie na samochody. Dla klientów ważniejsze od posiadania, staje się użytkowanie. Dlatego coraz częściej Polacy decydują się na leasing.
Wyjątkowa okazja dla właścicieli mieszkań: zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy

Wyjątkowa okazja dla właścicieli mieszkań: zaoszczędzisz nawet kilka tysięcy

Nieruchomości
Nawet kilka tysięcy złotych rocznie można zaoszczędzić na opłatach związanych z mieszkaniem. Dotyczy to tylko kilku miast, ale bonifikata jest bardzo duża, może wynosić nawet 95 proc. przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność.
Kupujesz mieszkanie z obciążoną hipoteką? Koniecznie zwróć na to uwagę

Kupujesz mieszkanie z obciążoną hipoteką? Koniecznie zwróć na to uwagę

Nieruchomości
Istnieje obiegowa opinia, że mieszkania z kredytem lepiej nie ruszać. W #dzieńdobryWP 10:00 mecenas Piotr Kaszewiak zapewnia, że wcale nie trzeba rezygnować z takiej oferty. Jednak zarówno sprzedający jak i kupujący muszą sobie zdawać sprawę z kilku rzeczy. - Trzeba do tego podejść z głową. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na księgę wieczystą. Wchodzimy na stronę ministerstwa sprawiedliwości, gdzie księgi wieczyste są dostępne dla każdego. Wystarczy podać numer. Nie ponosimy żadnych kosztów i możemy sobie spokojnie studiować całą historię nieruchomości - radzi Kaszewiak. Ważne jest też to, jaka suma została do spłaty i upewnić się, że bank zgodzi się, by kredyt został spłacony wcześniej. - To nie zawsze jest takie oczywiste. Dotyczy to zwłaszcza kredytów we franku szwajcarskim - ostrzega mecenas. Sprzedający musi się też przygotować na to, że może (i powinien) zostać poproszony o pokazanie umowy kredytowej.
#dziejesiewmoto: wodowanie zupełnie nowego pickupa

#dziejesiewmoto: wodowanie zupełnie nowego pickupa

Motoryzacja
Wodowanie łodzi czy jachtu to trudna i niebezpieczna czynność. Przekonał się o tym pewien właściciel zupełnie nowego Chevroleta Silverado, który w czasie rozładowywania łodzi stracił przyczepność i jego auto razem z lawetą zanurzyło się w jeziorze. Akcja ratunkowa przyniosła oczekiwany skutek i udało się wydobyć wóz z wody, ale nie wiadomo czy da się go jeszcze przywrócić do stanu umożliwiającego użytkowanie. Oprócz tego niebezpieczne wyprzedzanie Lamborghini i wyścigi z czasów, kiedy nie było jeszcze torów wyścigowych.
Fundusze wieczyste jako żywe pomniki

Fundusze wieczyste jako żywe pomniki

Finanse
W Polsce rośnie liczba funduszy wieczystych zarządzanych przez stowarzyszenia i fundacje. Wedle różnych szacunków jest ich nawet 200. Są one jedną ze współczesnych form filantropii indywidualnej ? zapewniają długofalowe wsparcie celów społecznych ważnych dla fundatora, najczęściej są to programy stypendialne. Powołanie funduszu w ramach już istniejących organizacji pozarządowych pomaga darczyńcom ograniczyć koszty. Założenie ich niesie też wymierne korzyści, czyli możliwość odliczenia PIT i CIT.

"Angliki" legalne od 15 sierpnia

Motoryzacja
15 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie dopuszczające do rejestracji samochody z kierownicą fabrycznie zamontowaną po prawej stronie. Wcześniej jednak na stacji diagnostycznej trzeba będzie uzyskać poświadczenie, że prędkościomierz, światła i lusterka zostały dostosowane do polskich warunków. Eksperci ostrzegają, że więcej problemów będzie sprawiało użytkowanie takich aut.