Wyniki wyszukiwania dla:

użytkowanie wieczysta

Liczba wyników: 10

Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Polska
Nadal są samorządy, które dają jedynie niewielką bonifikatę lub nie dają jej wcale. Związek Miast Polskich mówi, że jeśli rząd będzie chciał zmusić samorządy do wyższych bonifikat, to pójdą do sądu, a ostatecznie do Trybunału Konstytucyjnego. - Dzisiaj nie ma żadnych podstaw, żeby uznać obecne przepisy za niekonstytucyjne - zapewniał w programie "Money. To się liczy" wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń.
Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Koniec reliktu PRL. Jest haczyk w przypadku garażu

Nieruchomości
Jeśli garaż jest częścią nieruchomości mieszkaniowej i jest związany z funkcją mieszkaniową (chodzi o to, by funkcja mieszkaniowa była dominująca np. tak jest w przypadku garaży podziemnych), to on przekształci się z użytkowania wieczystego na własność tak samo, jak mieszkanie. Jeśli zaś garaż nie jest związany mieszkaniem, to jest traktowany jako lokal usługowy i będzie podlegał przekształceniu przy systemowej likwidacji użytkowania wieczystego - wyjaśniał w programie "Money. To się liczy" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Zastrzegł, że termin wprowadzenia systemowego rozwiązania zależy m.in. o tempa negocjacji z Unią Europejską, bo w grę wchodzą przepisy o pomocy publicznej. - Ten relikt PRL wiecznie straszy. Nie wiem, czy Pałac Kultury i Nauki nie będzie szybciej zburzony niż zlikwidowane zostanie ostatnie użytkowanie wieczyste w Polsce - podsumował.
 Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone, ale bez bonifikat

Użytkowanie wieczyste. Lokale przedsiębiorców też zostaną uwłaszczone, ale bez bonifikat

Nieruchomości
Lokale mieszkalne przedsiębiorców, którzy w nich prowadzą działalność gospodarczą, też zostają automatycznie przekształcone z użytkowania wieczystego we własność. Różnica jest tylko taka, że w tym zakresie obowiązują unijne przepisy związane z pomocą publiczną i nie ma możliwości udzielania dodatkowej bonifikaty - powiedział w programie "Money. To się liczy" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. Według niego większość przedsiębiorców i tak skorzysta z przekształcenia, bo zmieszczą się w tzw. pomocy de minimis (dla małych i średnich firm), a dla większych przedsiębiorców ustawa przewiduje także specjalny, inny tryb odpłatności za przekształcenie.
Chaos z bonifikatą za użytkowanie wieczyste. Wiceminister ostro komentuje sytuację w Warszawie

Chaos z bonifikatą za użytkowanie wieczyste. Wiceminister ostro komentuje sytuację w Warszawie

Finanse
- Reprymenda Grzegorza Schetyny zadziałała - tak Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju, komentuje wycofanie się prezydenta Rafała Trzaskowskiego z niższej bonifikaty. Jak uważa, w Platformie wziął górę strach, że warszawiacy zareagują na, jak to nazwał, "ordynarne oszustwo wyborcze" w przyszłym roku przy urnach. Jednak jak zauważa wiceminister, w przypadku Warszawy "nawet powrót do 98-proc. bonifikaty, który jest planowany, nie oznacza, że ci, którzy sobie kalkulowali tę opłatę przekształceniową w październiku, będą mieli tę samą opłatę przekształceniową po 1 stycznia 2019 r.".
Koniec użytkowania wieczystego. Jak skorzystać?

Koniec użytkowania wieczystego. Jak skorzystać?

Polska
– 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi ma przejść do historii. Stanie się to automatyczni – mówi Emilia Górska-Krysztofowicz, adwokat z Kancelarii KOLS. Likwidacja użytkowania wieczystego, która wiąże się z zaprzestaniem wnoszenia opłaty rocznej, nie oznacza, że grunt przejdzie na własność dotychczasowego użytkownika bezpłatnie. – Obecne roczne opłaty za użytkowanie wieczyste zostaną zastąpione roczną opłatą przekształceniową, która będzie pobierana przez 20 lat od dnia przekształcenia. Oczywiście będzie można skorzystać z bonifikaty i zapłacić od razu całość – dodaje Emilia Górska-Krysztofowicz, adwokat z Kancelarii KOLS.
Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+

Kończy się użytkowanie wieczyste. Teraz czas na Mieszkanie+

Wywiady
Użytkowanie wieczyste to koniec reliktu PRL - mówi w studio money.pl w Krynicy wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń. Teraz priorytetem będzie więc dla rządu program Mieszkanie+. - Ruszamy z kolejnymi inwestycjami. Chcemy żeby był stabilny i nie był robiony pod wybory samorządowe - dodaje członek zarządu BGK Nieruchomości Grzegorz Muszyński.
Użytkownicy wieczyści mogą słono zapłacić za prawo własności

Użytkownicy wieczyści mogą słono zapłacić za prawo własności

Polska
- Ta opłata będzie od nowa ustalana przez samorządy i poddawana waloryzacji co trzy lata. Może się okazać, że dotychczasowy użytkownik wieczysty wnosi niewysoką opłatę za użytkowanie gruntu, który teraz po wielu latach jest atrakcyjny dla deweloperów i samorząd obliczy opłatę przekształceniową w wysokości dużo wyższej niż dotychczasowa - mówił w programie "Money. To się liczy" radca prawny, mec. Leszek Chmielewski.
Rośnie liczba luksusowych aut. Polacy coraz częściej wolą je leasingować niż mieć na własność

Rośnie liczba luksusowych aut. Polacy coraz częściej wolą je leasingować niż mieć na własność

Osobowe
Na polskich drogach przybywa luksusowych samochodów. Do 2022 roku ich liczba może rosnąć nawet o 10 proc. rocznie – wynika ze statystyk Deutsche Banku. W 2017 roku w Polsce zarejestrowano 176 tys. aut premium. Tych luksusowych, których ceny przekraczają 215 tys. zł, już znacznie mniej – nieco ponad 140. Będzie ich jednak coraz więcej, bo przybywa zamożnych Polaków, a ci ponad połowę wszystkich wydatków na dobra luksusowe przeznaczają właśnie na samochody. Dla klientów ważniejsze od posiadania, staje się użytkowanie. Dlatego coraz częściej Polacy decydują się na leasing.
#dziejesiewmoto: wodowanie zupełnie nowego pickupa

#dziejesiewmoto: wodowanie zupełnie nowego pickupa

Motoryzacja
Wodowanie łodzi czy jachtu to trudna i niebezpieczna czynność. Przekonał się o tym pewien właściciel zupełnie nowego Chevroleta Silverado, który w czasie rozładowywania łodzi stracił przyczepność i jego auto razem z lawetą zanurzyło się w jeziorze. Akcja ratunkowa przyniosła oczekiwany skutek i udało się wydobyć wóz z wody, ale nie wiadomo czy da się go jeszcze przywrócić do stanu umożliwiającego użytkowanie. Oprócz tego niebezpieczne wyprzedzanie Lamborghini i wyścigi z czasów, kiedy nie było jeszcze torów wyścigowych.

"Angliki" legalne od 15 sierpnia

Motoryzacja
15 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie dopuszczające do rejestracji samochody z kierownicą fabrycznie zamontowaną po prawej stronie. Wcześniej jednak na stacji diagnostycznej trzeba będzie uzyskać poświadczenie, że prędkościomierz, światła i lusterka zostały dostosowane do polskich warunków. Eksperci ostrzegają, że więcej problemów będzie sprawiało użytkowanie takich aut.