Wyniki wyszukiwania dla:

turcja

Liczba wyników: 159

Myjnia dla... psa

Myjnia dla... psa

Ciekawostki
Myjnia samochodowa może mieć wiele zastosowań. Może myć, ale może też sprawiać przyjemność. Jaką? Na nagraniu demonstruje to jeden z psów w Turcji.
Wakacje za granicą. Złe wieści dla polujących na last minute

Wakacje za granicą. Złe wieści dla polujących na last minute

- Mamy zupełnie inny rok, zeszły rok rozpieścił nas cenowo. Lasty za 1000 lub 800 zł były praktycznie codziennie. W tym roku takich ofert raczej nie będzie. W zeszłym roku tego produktu było na półce za dużo, biura wyprzedawały oferty. W tym roku dużo osób wykupiło wycieczki w ofercie first minut i tych ofert jest mniej. Więc jeśli szukamy lasta, to teraz - mówiła w programie "Money. To się liczy" Klaudyna Fudala, rzecznik prasowa wakacje.pl.
Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

Ma 3200 lat. Naukowcy jeszcze nigdy nie spotkali się z czymś takim

Ciekawostki
Płaskorzeźby na kamieniu odkrytym w Turcji na wykopalisku w Yazılıkaya to... prakalendarz z epoki brązu. To sensacyjny wniosek, bo oznacza, że już 3200 lat temu Hetyci (lud, który ok. XVII w. p.n.e. stworzył potężne państwo na terenie obecnej Turcji), korzystali z zaawansowanego kalendarza. Płaskorzeźby przedstawiają trzy procesje bogów zmierzających w kierunku dwóch bóstw głównych. Pod nimi widać znaczenia, których najprawdopodobniej używano do śledzenia księżycowych dni i miesięcy. Według ekspertów, kalendarz prowadzony był podług cyklu Metona. To 19-letni okres, po którym fazy Księżyca przypadają na te same dni roku słonecznego lub sezonowego. Odpowiada ok. 235 miesiącom księżycowym. Do dzisiaj naukowcy sądzili, że kalendarze wykorzystujące cykl Metona, zaczęto stosować ok. 700 lat później. Oznacza to, że Hetyci mieli wyjątkowo rozwiniętą wiedzę astronomiczną.
Zobaczył dwulatkę w oknie. Nie zastanawiał się nawet przez moment

Zobaczył dwulatkę w oknie. Nie zastanawiał się nawet przez moment

Wiadomości
17-letni Algierczyk, Feuzi Zabaat uratował małą Syryjkę, która wypadła z okna. Do zdarzenia doszło w Turcji, w dzielnicy Fatih w Stambule. Nastolatek pracował w pobliskim warsztacie. W pewnym momencie dostrzegł, że w oknie stoi dziecko. Algierczyk podszedł więc pod okno i czuwał na wypadek, gdyby dwulatka miała wypaść. Tak też się stało, więc chłopak tylko wyciągnął ręce i złapał dziecko. Dwulatce o imieniu Doha nic się nie stało, a 17-latek został okrzyknięty bohaterem. Według lokalnych mediów, dziewczynka podeszła do otwartego okna, kiedy jej matka gotowała w kuchni. Rodzina Dohy nagrodziła chłopaka nagrodą o równowartości 130 zł.
Wakacje 2019. Oto najpopularniejsze kierunki tego lata

Wakacje 2019. Oto najpopularniejsze kierunki tego lata

Polska
- Grecja, Hiszpania, Turcja, Bułgaria, Egpit to najchętniej wybierane zagraniczne miejsca, do których jeździmy na wakacje. Spośród nich przodują Turcja i Grecja - tłumaczyła w programie "Money. To się liczy" Anna Podpora, kierownik działu produktu w serwisie wakacje.pl. - Turcja, podobnie jak Egipt, odrodziła się po kilku latach jako kierunek wakacyjny - dodała.
Nie miały trójkąta, stanęły na drodze. To był bardzo zły pomysł

Nie miały trójkąta, stanęły na drodze. To był bardzo zły pomysł

Motoryzacja
Dwóm kobietom na środku drogi w Turcji zepsuł się samochód. Postanowiły stanąć za pojazdem, by nikt w niego nie wjechał. Nie miały w samochodzie odblaskowego trójkąta. Kierujący innym pojazdem wjechał prosto w nie. Obie kobiety przeżyły. W ciężkim stanie zabrano je do szpitala. Kierowcę, który w nie wjechał, aresztowano. Całą sytuację nagrał monitoring.
Wypadek w stoczni. Nagranie z żurawia

Wypadek w stoczni. Nagranie z żurawia

Wiadomości
Przerażającą scenę nagrała kamera monitoringu w stoczni w Turcji nad Morzem Marmara. Widać moment, kiedy pływający dok przełamuje się na dwie części. W doku znajdowały się dwa statki. Zawalił się też żuraw. Dwóch jego operatorów zostało rannych, ale przeżyli.
Zapinaj pasy. Oto nagranie, które cię przekona

Zapinaj pasy. Oto nagranie, które cię przekona

Motoryzacja
Mrożący krew w żyłach widok zarejestrowała kamera monitoringu w mieście Eskişehir w Turcji. Widać na nim, jak jeden z kierowców traci panowanie nad kierownicą i z impetem wjeżdża w tych, którzy stoją przed nim na światłach. Kierowca auta, które zostało uderzone jako pierwsze, wyleciał przez okno. W wypadku zostało rannych 15 osób, zniszczonych jest 5 samochodów. To i tak cud, że nikt nie zginął. W sprawie dokładnych przyczyn wypadku toczy się śledztwo.
Malcolm Rifkind u Michała Kobosko w

Malcolm Rifkind u Michała Kobosko w "Racji Stanu". Zobacz cały odcinek!

Polityka
- Polska została jednym z najsilniejszych członków Sojuszu. Realizujecie cele Sojuszu, wydając ponad 2 proc. PKB na cele związane z obronnością. Każdy dziś wie, że Polska ma solidne możliwości wojskowe. Poza Stanami Zjednoczonymi w NATO liczą się przede wszystkim Wielka Brytania, Francja i Polska. Także Turcja, ale w innej roli. Oczywiście wszyscy sojusznicy w NATO są poważnymi partnerami, ale dokładają się w różnym stopniu - powiedział w "Racji Stanu" Malcolm Rifkind, były szef brytyjskiego MON i MSZ.
Zaskakujący transfer Pazdana.

Zaskakujący transfer Pazdana. "Finansowo na pewno nie straci. Sportowo raczej też nie"

Piłka nożna
- W Turcji muszą mieć konkretny plan na Pazdana. Sam zawodnik nie zgodziłby się na wyjazd do klubu jeśli nie miałby pewności, że klub będzie mu regularnie płacił - mówi Paweł Kapusta, komentując zaskakujący transfer Pazdana do tureckiego klubu o wątpliwej reputacji. - Były próby wytransferowania Pazdana do Włoch czy Niemiec, jednak w tym przypadku problemem był wiek i wzrost zawodnika. 
Powrót wioski. Woda odsłoniła historyczne zabudowania

Powrót wioski. Woda odsłoniła historyczne zabudowania

Nauka
Wioskę z czasów starożytnych odsłoniła woda w pobliżu miasta Diyarbakır (płd.-wsch. Turcja). Widoczny jest historyczny meczet madrasa, cmentarz, sanktuarium i ruiny 78 domów. Wioska pojawiła się na nowo, bo pobliska tama - Dicle - po ulewach w zeszłym tygodniu przerwała zapory i spadł w niej poziom wody. Tama powstała 20 lat temu, by zapewnić wodę miastu Diyarbakır. Ciała z wiejskiego cmentarza zostały przeniesione przed budową.
Weekend niepodległościowy za granicą. Polacy wertują oferty biur podróży

Weekend niepodległościowy za granicą. Polacy wertują oferty biur podróży

Finanse
Polacy po informacji o dłuższym weekendzie dzięki wolnemu 12 listopada, który zaproponował PiS, zainteresowali się wyjazdami zagranicznymi. Wyszukiwania wskazują, że popularnością cieszą się Malta, Turcja, Hiszpania czy Egipt, mówi Klaudyna Fudala z wakacje.pl.
Szczęście w nieszczęściu. Mrożącą krew w żyłach scenę zarejestrował monitoring

Szczęście w nieszczęściu. Mrożącą krew w żyłach scenę zarejestrował monitoring

Ciekawostki
Dwie kobiety, lekarka i pielęgniarka, dosłownie straciły grunt pod nogami, kiedy wracały z pracy do domu. W pewnym momencie zawalił się pod nimi chodnik. Kobiety spadły 3 metry w dół. Na szczęście nic poważnego im się nie stało. Po opatrzeniu urazów, obie zostały wypisane ze szpitala. Chodnik zawalił się, bo pod nim znajdowała się piwnica, w które najprawdopodobniej brakowało belki podtrzymującej strop. Do zdarzenia doszło w Turcji, w miejscowości Diyarbakır.

"Polexit nam nie grozi". Marcinkiewicz jednak zaniepokojony

Finanse
- Myślę, że żaden rząd nie podejmie takiej decyzji – uspokaja były premier Kazimierz Marcinkiewicz zapytany o ryzyko polexitu. Jest jednak zaniepokojony polityką PiS wobec Unii Europejskiej. - Oni cały czas wycofują się z Unii, pogarszają naszą pozycję - uważa Marcinkiewicz. - To wycofywanie się jest groźne, zwłaszcza jeśli spojrzymy, co w ostatnich latach spowodowało nasz wzrost dobrobytu. To środki z UE, a drugie to polska przedsiębiorczość - mówi Marcinkiewicz. Jak dodaje, Jarosław Kaczyński chce stworzyć z Polski kraj trochę taki jak Turcja.  
Z tamy spuszczono wodę. Rybacy dokonali niezwykłego odkrycia

Z tamy spuszczono wodę. Rybacy dokonali niezwykłego odkrycia

Ciekawostki
Po tym jak na Zaporze Atatürka spuszczono wodę, odsłoniły się rysunki sprzed nawet 2,6 mln lat. Zostały one wyryte na skale w jednej z tamtejszych jaskiń. Odkrycia dokonali rybacy, którzy pływali po jeziorze Atatürk w rejonie miasta Kahta. Rysunki przedstawiają m.in. sceny z polowań. Ciągną się na 8 m. Naukowcy są zdziwieni, w jak dobrym stanie rysunki się zachowały. Najprawdopodobniej nie będą więc dodatkowo zabezpieczane przez kolejnym wzrostem poziomu wody.
Przechodzenie na pasach. Lepsze niż film sensacyjny

Przechodzenie na pasach. Lepsze niż film sensacyjny

Motoryzacja
Pewien mężczyzna w mieście Adıyaman w Turcji postanowił przejść przez pasy. Cierpliwie czekał aż kierowcy się zatrzymają i wyszedł na jezdnię. Reszta wydarzeń potoczyła się bardzo szybko. Pieszy musiał uciekać z drogi, bo kierowca busa jechał tak szybko, że wiedząc, że nie zdąży się zatrzymać, zmienił pas i postanowił zaryzykować wyprzedzanie na przejściu. Doszło też do stłuczki, kiedy van też jechał zbyt szybko i najwyraźniej prowadzący auto nie zauważył, że przed pasami zatrzymały się wcześniej trzy inne samochody. Nie wiadomo czy i kiedy pieszemu udało się pokonać przejście, ale na pewno uważnie się rozglądał.
Zatopiona bazylika w Turcji

Zatopiona bazylika w Turcji

Nauka
Oddalone o około 2 godziny drogi od Stambułu jezioro Iznik kryje w sobie tajemnicę. 3 metry pod jego powierzchnią leży zatopiona bazylika, wybudowana około 390 r. Pozostawała nieodkryta do 2014 r. Archeolodzy przeprowadzili podwodne wykopaliska. Odnaleziono kilka grobów i rzymskie monety.   Okazuje się, że to może nie być ostatnie odkrycie w jeziorze. Pod kościołem może kryć się pogańska świątynia. Badacze twierdzą, że bazylika została wybudowana w miejscu świątyni Apolla. Wskazują na to odnalezione przedmioty. Niektóre z nich są znacznie starsze niż bazylika. Zatopione ruiny tureckie władze chcą zmienić w podwodne muzeum. W planach jest pomost umożliwiający oglądanie ich z góry, klub nurkowy, a także szklana, podwodna kaplica.
Wakacje last minute. W tym roku oferta jest wyjątkowo atrakcyjna

Wakacje last minute. W tym roku oferta jest wyjątkowo atrakcyjna

Polska
- W zeszłym roku ta oferta była już mocno przebrana. W tym roku oferta jest szeroka, jest jeszcze sporo miejsc. Te przeceny są mniejsze niż w zeszłym roku, ale na krótko przed wyjazdem, są znaczące - ok. 50 proc. Takie wakacje z wylotem za 2-3 dni są najtańsze - mówiła w programie "Money. To się liczy" Klaudyna Fudala z wakacje.pl.
Udany sezon w branży turystycznej. Jedna trzecia Polaków wybrała ten sam kraj

Udany sezon w branży turystycznej. Jedna trzecia Polaków wybrała ten sam kraj

Polska
- Niemal co trzecia rezerwacja to była Grecja. Turcja, Bułgaria, Egipt, Hiszpania - to jest ta pierwsza piątka rezerwacji. One wszystkie rosły rok do roku. Były też wzrosty spektakularne - Turcja ok. 190 proc. wzrostu, Tunezja, która odniosła najbardziej spektakularny sukces, mówimy o ok. 600 proc. wzrostu - mówiła w programie "Money. To się liczy" Klaudyna Fudala, rzeczniczka prasowa wakacje.pl.
Tak się kończy napad w Turcji, kiedy właściciel jest wewnątrz

Tak się kończy napad w Turcji, kiedy właściciel jest wewnątrz

Ciekawostki
Pewni złodzieje w Turcji przekonali się, czym grozi napadanie na cudzą własność. Kamera monitoringu nagrała całą sytuację. Na wideo widzimy jak trzech mężczyzn, dość nieudolnie, próbuje włamać się do sklepu przy stacji benzynowej. W pewnym momencie gaśnie światło, a z ciemności wyłania się właściciel przybytku z okazale wyglądającą bronią. Złodzieje natychmiast biorą nogi za pas. Wskakują do samochodu, a za nimi wybiega właściciel. Z nagrania wynika, że mężczyzna strzelił co najmniej raz w kierunku auta. Trzeba mu przyznać, że dość skutecznie odstraszył przestępców.
Destabilizacja w Turcji to możliwość nowego kryzysu migracyjnego

Destabilizacja w Turcji to możliwość nowego kryzysu migracyjnego

Polska
- Turcy muszą szukać gdzieś pomocy, nie wiadomo gdzie tą pomoc finansową odnajdą. Musimy też pamiętać o roli Turcji w zahamowaniu napływu imigracji do Europy i to, jak to zmieniło scenę polityczną. Jednak sygnowany w marcu 2016 r. akt, w którym w zamian za pomoc finansową i ruch bezwizowy, Turcy zobowiązali się przyjmować imigrantów. Przy destabilizacji sytuacji wewnętrznej, możemy spodziewać się, że te ruchy migracyjne będą silniejsze - mówił w programie "Money. To się liczy" Bartosz Sawicki, ekonomista TMS Brokers.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 8następne