Wyniki wyszukiwania dla:

trzęsienie ziemi

Liczba wyników: 601

Rekord pod Kołem Podbiegunowym. Konsekwencje są ogromne

Rekord pod Kołem Podbiegunowym. Konsekwencje są ogromne

Ciekawostki
Rekordowe temperatury odnotowano w północno-zachodniej Rosji. O tej porze roku średnia temperatura w tym rejonie wynosi około 12°C. To kolejne miejsce na Ziemi, gdzie w tym roku jest naprawdę gorąco. Najwyższe temperatury w historii odnotowano wcześniej m.in. na Alasce. W marcu i kwietniu, nawet 12 st. więcej niż średnia. Wysokim temperaturom towarzyszy inny, dużo bardziej złowrogi rekord, jaki ostatnio został pobity. W obserwatorium na Hawajach odnotowano, że poziom dwutlenku węgla podskoczył do poziomu 415 ppm. To najwięcej od 800 000 lat, a może nawet od 3 mln lat, jak podkreślają naukowcy prowadzący pomiary. Od 1910 r. z powodu spalania paliw kopalnych i wycinki lasów poziom dwutlenku węgla wzrósł o 1/3. Wraz ze wzrostem poziomu CO2 w atmosferze, średnia temperatura na Ziemi będzie rosła w dalszym ciągu, anomalii pogodowych będzie coraz więcej, a świat, jaki znamy dziś, przestanie istnieć. Jedynym sposobem by powstrzymać globalne ocieplenie jest zdecydowane ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
Dziwne szkło w piaskach Sahary. Wreszcie znamy jego pochodzenie

Dziwne szkło w piaskach Sahary. Wreszcie znamy jego pochodzenie

Ciekawostki
Naukowcom udało się rozwiązać zagadkę pochodzenia żółtych, szklanych kamieni, jakie można znaleźć na libijskiej pustyni. Okazuje się, że mają one 30 milionów lat i jest pozostałością po uderzeniu w Ziemię meteorytu. Australijski geolog, Aaron Cavosie, zbadał drobinki cyrkonu znajdujące się w szkle pustynnym. Odnalazł w nich śladowe ilości reidytu, bardzo rzadkiego minerału, który tworzy się z cyrkonu pod wpływem wysokiego ciśnienia, jakie tworzy się przy uderzeniu meteorytu w powierzchnię Ziemi. Reidyt znajduje się tylko w uderzeniowych kraterach. Badania pomogły nie tylko wyjaśnić pochodzenie szkła pustynnego. Dzięki nim będzie można też ocenić jak często następowały tego typu zderzenia.
Księżyc się kurczy. Naukowcy: to powinien być dla nas priorytet

Księżyc się kurczy. Naukowcy: to powinien być dla nas priorytet

Ciekawostki
W ciągu ostatnich kilkuset mln lat średnica naszego satelity zmniejszyła się o ponad 50 metrów. Naukowcy związani z NASA ogłosili wyniki swoich najnowszych badań w art. w piśmie "Nature Geoscience". Wszystko zaczęło się od badania aktywności sejsmicznej Księżyca. Od dawna myślano, że nasz satelita jest całkowicie martwy. Biologicznie jak i geologicznie. Dane z misji Apollo, sejsmografów i sondy Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) wskazały jednak, że na Księżycu dochodzi do trzęsień ziemi. Mają miejsce w pobliżu, ciągnących się czasem na wiele kilometrów, uskoków. Stwierdzono wtedy, że wspomniane uskoki powstają w wyniku kurczenia się Księżyca. Kurczenie się następuje na skutek wychładzania się wnętrza satelity. Cały proces naukowcy porównali do wysychającego rodzynka. Zdaniem naukowców, dalsze badania nad tym, co dzieje się na Księżycu, powinno być priorytetem dla ludzi. Chodzi o bezpieczeństwo przyszłych misji księżycowych i dalszej eksploracji naszego satelity.
Ciepłe wiatry na Antarktydzie

Ciepłe wiatry na Antarktydzie

Nauka
Zmiany klimatu na Ziemi postępują coraz bardziej. Ocieplanie coraz bardziej zagraża Antarktydzie. W 1995 roku, najbardziej wysunięty na północ lodowiec Antarktydy - ''Larsen A'', zaczął się rozpadać w wyniku stopniowego topnienia. W 2002 roku zaobserwowano topnienie ''Larsena B”. Obecnie naukowcy odkryli, że zniszczenia nie uniknie także ''Larson C''. Specjaliści z Uniwersytetu w Maryland przeprowadzili badanie i objęli analizą 35 ostatnich lat.
Dziura w ziemi. Eksperci: powstała w ekspresowym tempie

Dziura w ziemi. Eksperci: powstała w ekspresowym tempie

Ciekawostki
Na wzgórzu Bronkham, w hrabstwie Dorset w Wielkiej Brytanii, zaobserwowano otwór w ziemi. Było to w lutym i wtedy dziura miała zaledwie wielkość talerza. Dziś ma 30 metrów szerokości. Według przewidywań ekspertów, będzie głęboka nawet na 15 m. Dziura ta, zdaniem ekspertów, powiększyła się w rekordowym tempie. Początki jej powstawania sięgają epoki lodowcowej. Powstała zupełnie naturalnie, kiedy woda wypłukała skały. Leje krasowe tak mają, że tworzą się w miejscach, gdzie dominują wapienie lub inne skały ulegające rozpuszczeniu. Otwór został odgrodzony i przebadany przez geologów. Eksperci twierdzą, że dziura nie powinna się już powiększyć.
Dronem nad Czarnobylem. Badacze nie mają dobrych wiadomości

Dronem nad Czarnobylem. Badacze nie mają dobrych wiadomości

Świat
Brytyjscy naukowcy postanowili zbadać dokładnie poziom promieniowania w najbardziej radioaktywnym miejscu na Ziemi, Czerwonym Lesie, oddalonym o 500 metrów od nieczynnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Dzięki opracowanej przez naukowców technologii mapowania radiacji można badać miejsca niebezpieczne bez ryzyka.
Prognozy są fatalne. Sytuacja pogarsza się z roku na rok

Prognozy są fatalne. Sytuacja pogarsza się z roku na rok

Nauka
Po przebadaniu koralowców w Oceanie Spokojnym udało się odpowiedzieć na pytanie, jak często El Niño występowało w przeszłości. Wyniki wskazują, że od niedawna dzieje się coś bardzo niepokojącego El Niño występuje częściej, niż w poprzednich wiekach i od 30 lat jest dużo silniejsze. Już teraz możemy zauważyć coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe na Ziemi. Takie jak silne opady, burze, susze, powodzie i inne klęski żywiołowe.
Ponura pozostałość po Zimnej Wojnie. Odkryta w najgłębszym miejscu na Ziemi

Ponura pozostałość po Zimnej Wojnie. Odkryta w najgłębszym miejscu na Ziemi

Ciekawostki
W głębinach Pacyfiku naukowcy odkryli ponure pozostałości po wyścigu zbrojeń w okresie Zimnej Wojny. W najciemniejszym i najgłębszym zakątku Rowu Mariańskiego wykryli obecność niestabilnych izotopów węgla. Izotopy te znajdowały się w ciałach zwierząt podobnych do krewetek, które żyją na głębokości 11 tys. m. Eksperci "wyśledzili" pochodzenie izotopów i odkryli, że pochodzą one z głowic jądrowych zdetonowanych nad oceanem po 1945 r. Stwierdzono też, że "radioaktywne krewetki" żyją o ponad 10 lat dłużej, niż powinny. Po 1945 r. przeprowadzono około 2000 próbnych wybuchów jądrowych. Większości dokonały USA i ZSRR. Prawie 400 z tych prób wykonano w atmosferze, co spowodowało, że w l. 50 i 60 XX w. ilość 14C, czyli promieniotwórczego izotopu węgla, w atmosferze podwoiła się. Wyniki badań prowadzonych przez Chińską Akademię Nauk opublikowano w "Geophysical Research Letters".
Seria pod znakiem derbów Ziemi Lubuskiej. Zapowiedź 4. kolejki PGE Ekstraligi

Seria pod znakiem derbów Ziemi Lubuskiej. Zapowiedź 4. kolejki PGE Ekstraligi

Żużel
Przed nami 4. kolejka PGE Ekstraligi. Na początek w piątek (3 maja) MRGARDEN GKM Grudziądz podejmie Betard Spartę Wrocław, a Speed Car Motor Lublin powalczy z Fogo Unią Leszno. W niedzielę (5 maja) czekają nas starcia Get Well Toruń z forBET Włókniarzem Częstochowa i truly.work Stali Gorzów z Stelmet Falubazem Zielona Góra.
Niesamowita obserwacja. Badacze nie widzieli czegoś takiego nigdy wcześniej

Niesamowita obserwacja. Badacze nie widzieli czegoś takiego nigdy wcześniej

Nauka
Znajduje się prawie 8 tys. lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Łabędzia. Niezwykła czarna dziura przyciągnęła uwagę astronomów z powodu swojej chwiejnej struktury.
Dziobak wśród krabów

Dziobak wśród krabów

Ciekawostki
To nie postać z kreskówki. To stworzenie istniało naprawdę. Paleontolodzy z Uniwersytetu Yale odkryli skamieniałości nowego gatunku kraba - Callichimaera perplexa. To absolutnie wyjątkowy krab żył na Ziemi 95 mln lat temu.
Renifery są już tak głodne, że jedzą wodorosty

Renifery są już tak głodne, że jedzą wodorosty

Ciekawostki
Dwa lata temu cały świat obiegło nagranie, na którym widać było wygłodzonego niedźwiedzia polarnego. Teraz okazuje się, że nie tylko niedźwiedzie cierpią z powodu globalnego ocieplenia. Naukowcy z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii przeprowadzili badania, z których wynika, że nawet roślinożernym reniferom svalbardzkim trudno jest znaleźć pokarm. Zaczęły nawet jeść wodorosty. Skutkiem globalnego ocieplenia w tym regionie jest bowiem wzrost opadów deszczu i mniejsza ilość śniegu. To powoduje, że roślinność na ziemi ukryta jest pod warstwą lodu i renifery nie są w stanie się do niej dokopać. Głód powoduje, że od lat populacja reniferów na Svalbardzie maleje. Nawet ważą już aż o 20 kg mniej, niż powinny. Renifery dostosowują się do zmian klimatycznych ale z wielkim trudem, bo te następują zbyt szybko. Według naukowców, Arktyka ociepla się aż trzy razy szybciej niż cała reszta świata.
Odkryli 200 tys. wirusów w oceanicznych głębinach

Odkryli 200 tys. wirusów w oceanicznych głębinach

Ciekawostki
Morskie wirusy żyją na każdej szerokości geograficznej, nawet w głębinach sięgających 4000 m. Choć dla człowieka są w większości nieszkodliwe, to zarażają różne morskie stworzenia, od skorupiaków po wieloryby. Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio sporządzili mapę ich występowania. Przebadali próbki wody z prawie 80 miejsc na Ziemi. Z zaskoczeniem odkryli, że choć jest ich nawet 200 tys. rodzajów można podzielić je na zaledwie 5 grup w zależności od głębokości, na jakiej żyją. Kolejną niespodzianką było to, jak powszechne są w Oceanie Arktycznym. Naukowcy spodziewali się, że najwięcej znajdą ich w ciepłych, równikowych wodach. Rola morskich wirusów w ekosystemie nie jest dobrze poznana. Mogą mieć wpływ na mikroskopijne organizmy, na przykład plankton, które są pierwszym ogniwem łańcucha pokarmowego.
Uderzenie w Ziemię. NASA postanowiła zorganizować ćwiczenia

Uderzenie w Ziemię. NASA postanowiła zorganizować ćwiczenia

Ciekawostki
Amerykańska agencja kosmiczna postanowiła przygotować się do scenariusza rodem z filmu "Armageddon" i zwołać międzynarodową konferencję naukową, na której eksperci przećwiczą sytuację uderzenia asteroidy i komety w Ziemię. Pierwszy, fikcyjny scenariusz zakłada wykrycie mierzącej 300 m asteroidy w roku 2019 i jej uderzenie 8 lat później. Drugi scenariusz zakłada zderzenie Ziemi z kometą, które nastąpi w 28 lutego 2021 r. Naukowcy z ESA i NASA mają też w planach treningową misję kosmiczną. W 2021 chcą wystrzelić sondę DART, której zadaniem będzie uderzyć w jedną z krążących wokół Ziemi asteroid i zmienić jej tor. Wielu ekspertów sądzi też, że najlepszym sposobem obrony, byłoby zbudowanie nowego teleskopu, który pomógłby szukać asteroidów o wielkości podobnej, jak ta, która spadła w Czelabińsku w 2013 r. Nie została ona wykryta przed upadkiem, podobnie jak ta, która wpadła w ziemską atmosferę 19 grudnia ubiegłego roku i uderzyła w Morze Beringa powodując eksplozję o sile dziesięciu bomb atomowych.
Naukowcy odtworzyli badane  od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Naukowcy odtworzyli badane od lat zjawisko z wnętrza Ziemi

Nauka
Ziemskie pole magnetyczne chroni przed promieniowaniem słonecznym. Pole pochodzi z jądra Ziemi. Ilekroć w rdzeniu następuje ruch, pole przesuwa się. Nagłe ruchy naukowcy określają jako szarpnięcia geomagnetyczne.
Chcą całkowicie zmienić teren wokół  XVII-wiecznego zabytkowego pałacu

Chcą całkowicie zmienić teren wokół XVII-wiecznego zabytkowego pałacu

Polska
Jak poinformowali przedstawiciele Zamku w Sarnach – zabytkowy pałac i część wsi mogą zostać wywłaszczone. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zaproponowało w okolicy budowę zapór przeciwpowodziowych. Chodzi o stworzenie na Ziemi Kłodzkiej wielkich zbiorników, które w razie powodzi zamienią się w sztuczne jeziora.
Trzęsienie Marsa. NASA ujawniła niezwykłe nagranie

Trzęsienie Marsa. NASA ujawniła niezwykłe nagranie

Wiadomości
Sonda NASA InSight wykryła i zmierzyła na Marsie coś, co według naukowców jest trzęsieniem ziemi. O tym, że wstrząs sejsmologiczny został odnotowany na innej planecie niż Ziemia, poinformowano we wtorek. Drżenie zostało zarejestrowane 6 kwietnia. Naukowcy będą jeszcze upewniać się, czy ich podejrzenia są słuszne, ale na razie wszystko wskazuje na to, że drżenie pochodziło z wnętrza Marsa. Za tym, że na Marsie udało się wykryć trzęsienie, przemawia fakt, że takie drżenia odnotowano w latach 1969-1977 na Księżycu. Udało się to dzięki sejsmometrom zainstalowanym na ziemskim satelicie przez misję Apollo. Podobne drżenia mają miejsce na Ziemi, w Południowej Kalifornii, prawie codziennie i nie są niczym niezwykłym. Na Marsie to jednak coś zupełnie innego. Powierzchnia czerwonej planety jest bowiem, w porównaniu z naszą, bardzo cicha.
Droga do Ziemi Obiecanej. Badacz twierdzi, że rozwiązał biblijną zagadkę

Droga do Ziemi Obiecanej. Badacz twierdzi, że rozwiązał biblijną zagadkę

Nauka
Filmowiec i badacz biblijny Ryan Mauro odbył trzy podróże do Arabii Saudyjskiej. W rozmowie z brytyjskim "Daily Star" twierdzi, że to tam przebiega droga Mojżesza. Chodzi o trasę opisaną w Księdze Wyjścia podczas uwolnienia Izraelitów z Egiptu. Mojżesz przeprowadzał Izraelitów do Ziemi Obiecanej przez wody rozstąpionego Morza Czerwonego.
Zaskakujące odkrycie w układzie Kepler-47

Zaskakujące odkrycie w układzie Kepler-47

Nauka
Naukowcy nie kryli podniecenia, gdy znaleźli dowody na istnienie nowej planety w podwójnym układzie gwiazd Kepler-47. Ma prawdopodobnie rozmiar Saturna. Jest około 7 razy większa od Ziemi. Jest największa w całym układzie. To zaskakujące. Badacze nie spodziewali się odkryć tak duże ciało.
Wulkany zagłady. Spowodowały masowe wymieranie

Wulkany zagłady. Spowodowały masowe wymieranie

Nauka
250 mln lat temu, w okresie permu, na Ziemi wymarło nawet 95 proc. żywych organizmów. Naukowcy długo spierali się co było przyczyną wielkiego wymierania. Ostatnie badania wskazują, że winne są wulkany. Naukowcy przebadali 10 różnych miejsc na całej planecie i w warstwie skał z okresu permu i znaleźli rtęć.
Egzoplaneta wielkości Ziemi

Egzoplaneta wielkości Ziemi

Nauka
Rok po starcie teleskop NASA (TESS), który jest "łowcą planet", namierzył pierwszą egzoplanetę wielkości Ziemi. Znajduje się 53 lata świetlne od nas i okrąża swoją gwiazdę w zaledwie 8 dni. Nadano jej nazwę HD 21749c. Oprócz wielkości, podobieństw z Ziemią nie jest zbyt wiele. Z pewnością nie panują tam łagodne warunki. Z uwagi na to, że okrąża gwiazdę w ciągu 8 dni jej powierzchnia jest najprawdopodobniej całkowicie spalona.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 29następne