Wyniki wyszukiwania dla:

trybunał konstytucyjny

Liczba wyników: 306

Rzecznik MSP komentuje sądową batelię o odmowę usługi fundacji LGBT.

Rzecznik MSP komentuje sądową batelię o odmowę usługi fundacji LGBT. "Nic się nie stało"

Polska
- Nic takiego się nie stało. Było pewne starcie, próba, czy wszystko można narzucić drugiej osobie, ale jest wolność jednej jednostki i wolność drugiej jednostki - tak w programie "Money. To się liczy" Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców komentował wyrok Trybunału Konstytucyjnego w głośnej sprawie drukarza, który odmówił usługi dla fundacji LGBT. Zdaniem rzecznika, nie chodzi tu o orientację seksualną, ale o treści. Jak mówił, drukarz nie mógłby odmówić drukowania "obojętnych treści", ale w tej sprawie "treści były niezgodne z jego sumieniem".
Trybunał orzekł ws. KRS. Opozycja jest wściekła

Trybunał orzekł ws. KRS. Opozycja jest wściekła

Wiadomości
Przepisy, na podstawie których Sejm dokonuje wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa, są zgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Jednocześnie uznał, że niekonstytucyjny jest przepis umożliwiający odwołanie się do NSA od uchwał KRS zawierających wnioski o powołanie sędziów SN. – To prawne kłamstwo – grzmią w Sejmie politycy opozycji. Więcej w materiale wideo. 
Emerytury kobiet.

Emerytury kobiet. "Ktoś musiałby skierować do TK wniosek o zbadanie konstytucyjności artykułu 146 KPA"

Finanse
Blisko 140 tys. kobiet, które urodziły się w 1953 r. i przeszły na wcześniejszą emeryturę może teoretycznie może ubiegać się o wyższe świadczenia, tak zdecydował Trybunał Konstytucyjny. Sprawa nie jest jednak taka prosta. - Nie jest winą ZUS, że duża grupa kobiet z rocznika 1953 nie będzie mogła mieć uchylonej decyzji o przyznaniu emerytury pomniejszonej o wcześniej wypłacone świadczenia - tłumaczył Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, w programie "Money. To się liczy". Dlaczego? Kluczowy jest tu okres 5 lat od decyzji ZUS. - Tak naprawdę ktoś musiałby skierować do TK wniosek o zbadanie konstytucyjności artykułu 146 Kodeksu postępowania administracyjnego - mówił.
Neumann grozi Dudzie.

Neumann grozi Dudzie. "Najpierw impeachment, potem Trybunał Stanu"

Polska
- Andrzej Duda jest absolutnym zakładnikiem Jarosława Kaczyńskiego. To syndrom sztokholmski - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann w programie "Tłit". - Jeżeli będzie tak, że wygrywamy jesienią wybory, chcemy naprawiać państwo, przywrócić w Polsce praworządność i demokrację, a Andrzej Duda będzie hamulcowym, jednym z możliwych ruchów jest wprowadzenie impeachmentu. Jeżeli będzie człowiekiem, który łamie konstytucję, nie nawróci się, nie będzie chciał brać udziału w naprawianiu państwa - najpierw impeachment, potem Trybunał Stanu - dodał.
Andrzej Duda dla WP: Trybunał się rozpycha, to dzwonek alarmowy

Andrzej Duda dla WP: Trybunał się rozpycha, to dzwonek alarmowy

Polska
- Prezydent ma 21 dni na podpisanie ustawy. Każdy to odbiera jak chce. Konstytucja daje w tym prezydentowi pełną wolność i ja z tej wolności korzystam - powiedział w rozmowie z Łukaszem Mężykiem Andrzej Dudao podpisaniu ustawy nowelizującej o Sądzie Najwyższym.  - Trybunał poszedł za daleko. I powiem więcej, jest to poważne zmartwienie państw członkowskich UE, bo trybunał się rozpycha i zagarnia pod siebie coraz większe kompetencje - dodał ostro prezydent. - Dla mnie to dzwonek alarmowy - powiedział Duda dla WP. Cały wywiad z Andrzejem Dudą już o godzinie 10 na stronie głównej Wirtualnej Polski.
Afera KNF. Balcerowicz: To drastyczny, ale nie pierwszy przypadek

Afera KNF. Balcerowicz: To drastyczny, ale nie pierwszy przypadek

Finanse
- Afera KNF nie burzy pozycji Polski na rynkach finansowych, ale pokazuje jak ważne jest obsadzanie ważnych funkcji w państwie ludźmi nie związanymi z żadnymi partiami. To jest drastyczny przypadek, ale nie pierwszy – powiedział w programie „Money. To się liczy” prof. Leszek Balcerowicz.
Limit składek ZUS. Zniesienie uderzyłoby rykosztem też w osoby zarabiające mało

Limit składek ZUS. Zniesienie uderzyłoby rykosztem też w osoby zarabiające mało

Polska
Na zniesieniu limitu dotyczącego składek ZUS straciłyby osoby, których wynagrodzenia są najwyższe i której jednocześnie są zatrudnione na umowie o pracę - wskazał w programie "Money. To się liczy" dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. W praktyce dotyczyłoby osób, które zarabiają powyżej 11 tys. zł brutto: po zniesieniu limitu płaciłyby wyższą składkę, czyli pensja netto byłaby niższa. - Branża nie ma znaczenia, to są pracownicy przemysłu, administracji państwowej, sektora finansów, kadra wysoko wykształcona, specjaliści - dodał. Jak mówił, również pracodawcy będą poszkodowani, bo połowa składki emerytalnej i spora część składki rentowej są opłacane ze środków pracodawcy. Dodał, że pracodawca będzie szukał możliwości rekompensowania sobie wyższych kosztów pracy. - Albo będzie szukał klauzuli, które mu umożliwi obejście prawa, czego nie polecam, albo będzie szukał oszczędności np. przez renegocjację kontraktów - zaznaczył. Jednocześnie, jak zaznaczył, wyższe koszty pracy odbiją się też na sytuacji osób, które zarabiają mało, bo pracodawca będzie wybierał: zatrzymać wysoko wykwalifikowanego specjalistę, czy dać podwyżkę komuś o niższych kwalifikacjach.
Nadal niepewny los limitu składek ZUS.

Nadal niepewny los limitu składek ZUS. "Zniesienie to byłaby fatalna wiadomość"

Polska
- To byłaby fatalna wiadomość, jeśli zniesienie limitu dotyczącego składek ZUS zostałoby wprowadzone i to od 2019 roku - mówiła w programie "Money. To się liczy" Ewa Wernerowicz, prezes Vivus Finance. Trybunał Konstytucyjny odroczył do połowy listopada rozprawę w sprawie ustawy znoszącej limit wysokości dochodów (ustalony na 30-krotność przeciętnego wynagrodzenia), powyżej którego nie są odprowadzane składki ZUS. - Najbardziej ucierpiałaby część IT naszej grupy. Już teraz średnie zarobki w IT w Polsce to 12,6 tys. zł. Będziemy mieli zatem problem, żeby specjalistów IT utrzymać i utrzymać ich na umowie o pracę. Obawiam się, że zostaniemy postawieni przed faktem dokonanym: albo odchodzę, albo pracodawca dopłaca - dodała. Zaznaczyła też, że budżet na podwyżki w jej firmie wynosi kilka procent i w zależności od decyzji TK trzeba będzie podjąć decyzję, gdzie skierować te pieniądze.
Kontrowersyjna ustawa w TK. „System emerytalny nie ma wypłacać wysokich świadczeń”

Kontrowersyjna ustawa w TK. „System emerytalny nie ma wypłacać wysokich świadczeń”

Finanse
Czy zniesienie limitu 30-krotności składek ZUS jest zgodne z konstytucją? Tym tematem we wtorek 30 października zajął się Trybunał Konstytucyjny. Autorem wniosku o zbadanie nowelizacji ustawy jest prezydent Andrzej Duda. W programie „Money. To się liczy” projekt zmian oceniał dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego. Jego zdaniem TK nie powinien się zgodzić na wprowadzenie nowego prawa. – Chodzi mi jednak nie o zasadność samej ustawy, ale o tryb jej wprowadzania. Zabrakło czasu dla obywateli na wypowiedź w tej sprawie – stwierdził Kolek. –  W systemie emerytalnym nie chodzi o to, by wypłacać wysokie świadczenia. Chodzi o solidarność pokoleń – dodał. Zasugerował także inne, „mniej radykalne” możliwości zmian prawa w tym zakresie.
Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności”

Trybunał Stanu dla Dudy? „To nieuniknione. Pytanie, czy Kaczyński uniknie odpowiedzialności”

Wiadomości
-Strzelałeś do komunistów w Afganistanie? – zapytał Adam Hofman. – Strzelałem – odparł Radosław Sikorski, który był gościem programu „Gabinet Cieni”. Tym mocnym akcentem rozpoczął się program, w którym były szef MSZ nie ukrywał, co myśli o obecnej władzy.- Wynik jest ciekawy w kontekście wyborów parlamentarnych. PiS z Kukizem dostali 38 proc. głosów, a Koalicja Obywatelska plus PSL plus SLD – 48 proc. To wystarcza nie tylko na sformowanie rządu, to wystarcza na Trybunał Stanu. Stąd nerwowość rzekomo zwycięskiego PiS – oceniał Sikorski. Hofman przypomniał, że za rządów PO było głosowanie nad Trybunałem Stanu dla Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego i Platformie nie udało się wówczas przepchnąć tego wniosku przez Sejm. Sikorski ocenił, że wówczas panowała „inna filozofia”. – Donald Tusk pozostawił człowieka opozycji, Mariusza Kamińskiego, jako szefa służb specjalnych, pokazując, że chce kontrolować też swoich. Dziś zaś jest potrzeba pokazania, że łamanie konstytucji nie może być bezkarne. - To co, Trybunał Stanu dla Dudy? – pytał Hofman.- Prezydent Duda stanął parę razy przed wyborem: czy być lojalnym wobec własnej przysięgi prezydenckiej, czy wobec prezesa. Podjął złe decyzje. Już wiemy, że niektóre były niezgodne z Konstytucją – odparł Sikorski. - To jest nieuniknione. Pytanie, czy prezes Kaczyński uniknie odpowiedzialności za sprawstwo kierownicze – dodał. – Jest zwykłym posłem – ripostował Hofman.  
Mateusz Morawiecki: inicjatywa ministra Ziobry już wcześniej była planowana

Mateusz Morawiecki: inicjatywa ministra Ziobry już wcześniej była planowana

Polska
- Wniosek ministra Ziobry to nic nowego. Zajmuję się prawem europejskim od 20 lat, brałem udział w procesach i poznałem jak działa Trybunał od kuchni. Inicjatywa ministra Ziobry już wcześniej była planowana. Podobne sprawy omawiał trybunał niemiecki kilka lat temu. Wtedy niemiecki TK się wypowiadał i nie było problemu. W pewnych wątpliwych sytuacjach potrzeba niekiedy wyjaśnień - powiedział Mateusz Morawiecki Łukaszowi Mężykowi.
Andrzej Halicki o Jarosławie Kaczyńskim: ponosi odpowiedzialność największą - polityczną

Andrzej Halicki o Jarosławie Kaczyńskim: ponosi odpowiedzialność największą - polityczną

Polityka
Nie będzie się śmiał zawsze i ma myślę świadomość, że przekroczona została granica akceptacji, także ze względu na to, że niszczony jest ustrój prawny, praworządność i porządek konstytucyjny. I za to Jarosław Kaczyński, choć formalnie nie ponosi odpowiedzialności, ponosi odpowiedzialność największą - polityczną  - stwierdził w programie "Tłit" w Wirtualnej Polsce Andrzej Halicki, poseł PO. Tak odniósł się do słów prezesa PO, że "zawsze cieszy się, kiedy jest nazywany dyktatorem".
Jarosław Gowin bez ogródek o działaniach Zbigniewa Ziobry.

Jarosław Gowin bez ogródek o działaniach Zbigniewa Ziobry. "Zrobiłbym to inaczej"

Polityka
- Gdybym to ja był ministrem sprawiedliwości, tak jak to było za rządów Donalda Tuska, to reformowałbym sądownictwo w inny sposób - zapewnił w programie WP "Tłit" Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego. Jak tłumaczył, on woli ewolucyjne wprowadzanie zmian, rozłożone na lata. Czy nie jest mu smutno, kiedy widzi to, co dzieje się w sądownictwie? Polityk odpowiadając na pytanie Marka Kacprzaka, ocenił już nie osoby odpowiedzialne za reformę, czyli między innymi ministra Zbigniewa Ziobrę, ale sędziów Sądu Najwyższego, którzy zmianom się sprzeciwiają. - Obowiązują ich przepisy, dopóki Trybunał Konstytucyjny ich nie zakwestionuje. Dlatego uważam, że każdy sędzia SN, nawet jeśli się nie zgadza z przepisami ustawy wewnętrznie – jako człowiek, prawnik - powinien się do niej dostosować.
Michał Dworczyk tłumaczy wpis Pawłowicz o KRS

Michał Dworczyk tłumaczy wpis Pawłowicz o KRS

Polska
"Dziś ostatnie w KRS głosowania nad kandydatami na sędziów do SN. Wkrótce uzupełnimy jeszcze kilka wakatów. Na początku września Prezydent spośród kandydatów KRS wskaże nowych sędziów SN. Pozdrawiam TSUE, unijny trybunał..." - napisała na Twitterze posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Pośpiech, by zdążyć przed wyrokiem? - Nie wiem, skąd taka interpretacja. Pani profesor cieszy się ze sprawnej procedury wyboru sędziów SN - ripostował w programie "Tłit" Michał Dworczyk. Szef KPRM odniósł się również do słów wicepremiera Jarosława Gowina, który zasugerował, że rząd może zignorować orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości. - Teoretyzowanie i uprawianie "gdybologii" nie ma najmniejszego sensu. Gowin odpowiedział na pytanie dziennikarza, potem zostało to skomentowane. Odnosił się do tego premier i inni politycy. Dziś trzeci czy czwarty dzień o tym rozmawiamy. Polska przestrzega prawa. A nawet gdyby, to większość krajów ma niewykonywane wyroki, nie ma co robić dramatu - komentował.
Mocne słowa Ryszarda Kalisza o Zbigniewie Ziobro.

Mocne słowa Ryszarda Kalisza o Zbigniewie Ziobro. "Robi wodę z mózgu polskim obywatelom"

Polska
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że irlandzki sąd mógł odmówić ekstradycji Polaka podejrzanego o udział w mafii narkotykowej do naszego kraju. Zbigniew Ziobro stwierdził, że "sentencja wyroku TSUE jest bliska stanowisku polskiego rządu", podkreślił też, że Trybunał nie stwierdził naruszenia praworządności w Polsce. - TSUE rozpatruje wniosek w pewnych granicach. Wniosek pani sędziego Donnelly z Irlandii dotyczył tylko tego, czy przy rozpatrywaniu ENAi wydania podejrzanego Polsce, sąd ma prawobadać, czy będzie miał w Polsce sprawiedliwy proces. Sąd odpowiedział pozytywnie. TSUE nie zajmował się, wbrew temu co mówi Ziobro, stanem ogólnym praworządności w Polsce, dlatego nie mógł na ten temat nic powiedzieć. A oni mówią, że jak nic nie powiedział, to jest to sukces Polski. Woda z mózgu - komentował w programie "Tłit" Ryszard Kalisz. Jego zdaniem, wyrok TSUE pokazuje, że Polska powoli opuszcza UE.
Wassermann o sytuacji z 2015 roku:

Wassermann o sytuacji z 2015 roku: "Wtedy im to nie przeszkadzało"

Polska
"Gdzie były protesty gdy w 2015 roku było 17 sędziów Trybunału Konstytucyjnego ? Wtedy im to nie przeszkadzało, wtedy nikt nie wychodził na ulicę" - mówi Małgorzata Wassermann i w ten sposób odnosi się do konfliktu wokół SN. 
Czy sędzia Gersdorf jest prezesem sądu czy emerytką? Żakowski: „Sprawa jest prosta”

Czy sędzia Gersdorf jest prezesem sądu czy emerytką? Żakowski: „Sprawa jest prosta”

Wiadomości
- Wątpliwości wokół tego czy Małgorzata Gersdorf nadal jest sędzią powinien rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny. Tak powinno być w normalnej sytuacji – mówił w programie publicystycznym "Moja Strona. Bitwa Redaktorów" Paweł Lisicki. Jacek Żakowski zauważył, że PiS nie mógł zmienić zwykłą ustawą długości kadencji I prezes Sądu Najwyższego, bo jest ona zapisana w konstytucji. Według niego wszystko jest jasne – Gersdorf do 2020 roku jest prezesem SN.

"Czaputowicz nie pomoże, jeśli PiS się nie cofnie". Lubnauer daje przykład rodziny Przyłębskich

Polska
- Czaputowicz nie ma żadnych szans z tymi, którzy chcą zawalczyć o praworządność w Polsce. PiS w żadnej kwestii się nie cofnął. Ruchy są pozorne -przekonuje Katarzyna Lubnauer w programie "Tłit". - Ja przypomnę, jak działa Trybunał Konstytucyjny. To jest ciekawy przykład nepotyzmu jeśli chodzi o państwa Przylębskich. Ona prezes Trybunału, syn praca w spółce skarbu państwa, mąż ambasador Polski w Berlinie. - Nasz system sądowniczy zamienia się w farsę. Czaputowicz nie pomoże, jeśli PiS się nie cofnie - zakończyła Lubnauer.
Paweł Mucha: nie jest prawdą, że Andrzej Duda złamał konstytucję

Paweł Mucha: nie jest prawdą, że Andrzej Duda złamał konstytucję

Wiadomości
- Nie ma słowa prawdy w tym, że prezydent Andrzej Duda odbierając przysięgę od prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego złamał konstytucję – mówił w "Kto Nami Rządzi?" prezydencki minister Paweł Mucha.
Dyplomaci chcą zaskarżenia Polski do Strasburga.

Dyplomaci chcą zaskarżenia Polski do Strasburga. "To nasz trybunał"

Polityka
- Tego typu apele ocierają się o zdradę interesu narodowego - mówił Paweł Lisicki w programie "Bitwa redaktorów". - Jak pan jest ruski, to europejskie trybunały mogą być dla pana obce - ripostował Jacek Żakowski.
Andruszkiewicz zapowiada: doprowadzę Tuska przed Trybunał Stanu

Andruszkiewicz zapowiada: doprowadzę Tuska przed Trybunał Stanu

Polska
- Uważam, że powinien stanąć przed Trybunałem Stanu – tłumaczy gość „Tłita” WP poseł Andruszkiewicz. – Będę robił wszystko, żeby do tego doprowadzić - mówi. Poseł zapowiada osiągniecie swojego celu "skromnymi siłami, które będzie powiększał" .
poprzednie1 2 3 4 5 ... 15następne