Wyniki wyszukiwania dla:

trumna

Liczba wyników: 16

"Radioaktywna trumna". ONZ: istnieje ryzyko wycieku

Ciekawostki
Atol Enewetak, będący częścią wysp Marshalla, był miejscem 43 testów broni nuklearnej. Radioaktywna gleba i popiół z tych i wielu innych eksplozji na sąsiednim Atolu Bikini, zebrano w kraterze i w latach 70. XX w. przykryto betonową kopułą o grubości 45 cm –  "radioaktywną trumną". Teraz sekretarz generalny ONZ  Antonio Guterres obawia się, że trumna może przepuszczać do Pacyfiku radioaktywne odpady. Jej spód nie został nigdy wylany betonem, a kopuła miała być tymczasowym rozwiązaniem. Po prawie 4 dekadach istnienia beton zaczyna pękać, co może mieć fatalne skutki, zwłaszcza jeśli przez atol przejdzie cyklon tropikalny. A tych z powodu globalnego ocieplenia będzie coraz więcej. Sekretarz Guterres podkreśla również, że mieszkańcy Wysp Marshalla do dziś ponoszą konsekwencje przeprowadzanych tam przez USA i Francję testów broni nuklearnej i do dziś się z nimi nie uporano. 
Trumna z ciałem premiera Olszewskiego złożona w KPRM

Trumna z ciałem premiera Olszewskiego złożona w KPRM

Polityka
W piątkowy poranek trumna z ciałem premiera Jana Olszewskiego została przeniesiona do gmachu Kancelarii Premiera. W uroczystości wzięli udział m.in. członkowie Rady Ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński. Przyjaciel Jana Olszewskiego - Antoni Macierewicz - był jedną z osobą wnoszących trumnę do KPRM.
Znaleziono trumnę słynnego podróżnika

Znaleziono trumnę słynnego podróżnika

Nauka
Archeolodzy znaleźli szczątki kapitana Matthew Flindersa, brytyjskiego podróżnika, jednego z najbardziej zadłużonych odkrywców przełomu XVIII i XIX wieku. Na pokładzie okrętu The Investigator jako pierwszy opłynął, a potem nazwał Australię. Wielu uważało, że miejsce pochówku Flindersa w 1814 roku zostało na zawsze utracone po usunięciu jego nagrobka. Szczątki kapitana znaleziono przypadkiem podczas budowy dworca w Londynie. Na tym terenie w XIX wieku znajdował się cmentarz, gdzie pochowano podróżnika. Trumnę odkryto wraz z 40 tysiącami innych szczątków ludzkich.
Trumna z ciałem prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Trumna z ciałem prezydenta Adamowicza w Bazylice Mariackiej

Polska
Prezydenta Pawła Adamowicza żegnają gdańszczanie i przyjezdni. Karawan zatrzymał się przed Bazyliką Mariacką. Później trumna została wprowadzona głównym wejściem do świątyni. Niósł ją Rafał Trzaskowski, Jacek Karnowski, Rafał Dudkiewicz, Zygmunt Frankiewicz, Krzysztof Żuk i Jacek Jaśkowiak. 
Kobieta z żelaznej trumny. Niesamowita historia przypadkowego odkrycia sprzed 7 lat

Kobieta z żelaznej trumny. Niesamowita historia przypadkowego odkrycia sprzed 7 lat

Ciekawostki
W 2011 roku ekipa budowlana pracująca w dzielnicy Queens w Nowym Jorku, przypadkiem odkryła szczątki kobiety. Była ubrana w białą koszulę nocną, na nogach miała podkolanówki. Ciało było tak dobrze zachowane, że sądzono, że to ofiara niedawnego zabójstwa. Jednak trumna, w której znajdowały się szczątki, opowiedziała zupełnie inną historię. Sprawę przez ponad 5 lat badał Scott Warnasch, archeolog sądowy, który pracował po ataku na WTC w 2001 roku. Stwierdził, że kobieta została pochowana ponad 150 lat temu. Dzięki spisowi ludności i wyjątkowej, XIX-wiecznej, żelaznej trumnie, ustalił nawet tożsamość kobiety - to 26-letnia Afroamerykanka, Martha Peterson. Dzięki tomografii komputerowej, ustaleniu wieku i cech jej przodków, specjaliści stworzyli jej portret. Jednak dopiero teraz wiemy, dlaczego ciało kobiety nie zostało pochowane w drewnianej trumnie, tylko żelaznej. Jak tłumaczy Warnasch, w tamtych czasach na taki pochówek stać było tylko bogaczy. Martha została pochowana w ten sposób, bo najprawdopodobniej chorowała na ospę. W żelaznych trumnach chowane były bowiem osoby, które zmarły na chorobę zakaźną.
Tajemnica Ewangeliarza św. Kutberta

Tajemnica Ewangeliarza św. Kutberta

Nauka
Kutbert z Lindisfarne to święty Kościoła katolickiego, który żył w latach 634-687. Za życia był mnichem pustelnikiem, znanym ze swoich uzdrawiających mocy. Prawie dekadę po jego śmierci w 687 roku, otwarto trumnę. Okazało się, że ciało duchownego nie uległo rozkładowi. Wierni widzieli w tym znak jego świętości. Kiedy w 1104 roku ponownie otwarto trumnę, przy ciele znaleziono tajemniczą małą czerwoną książeczkę w skórzanej oprawie. W ciągu następnych setek lat przechodziła z rąk do rąk, by w 2012 roku znaleźć się ostatecznie w zbiorach Biblioteki Brytyjskiej.
Kreteński grobowiec sprzed 3,5 tys. lat. Jest starszy nawet od

Kreteński grobowiec sprzed 3,5 tys. lat. Jest starszy nawet od "czarnego sarkofagu"

Wiadomości
Zapieczętowana glina jama w ziemi, a w niej ceramiczna trumna i gliniane naczynia do wina. Takiego znaleziska dokonał jeden z mieszkańców Krety w pobliżu miasta na południu wyspy - Jetrapetry. Grobowiec jest śladem kultury minojskiej - kultury, która związana jest z mitem o królu Minosie i synem jego żony, który był pół człowiekiem, pół bykiem. W trumnie znajdował się szkielet należący do osoby dorosłej. Grób pochodzi z okresu między 1400 a 1200 r. p.n.e. Odnalezienie nietkniętego sarkofagu sprzed 3,5 tys. lat to niezwykłe wydarzenie. Ostatnio podobnego odkrycia dokonano w Aleksandrii. Czarny sarkofag ma jednak "zaledwie" 2000 lat. Kultura minojska była jedną z najstarszych cywilizacji epoki brązu w rejonie Morza Śródziemnego. Obszar jej wpływów sięgał od Sycylii do egejskich wybrzeży Turcji. Okres panowania kultury minojskiej na Krecie to lata 3000 – 1400 p.n.e.
Niespodziewane odkrycie w sarkofagu

Niespodziewane odkrycie w sarkofagu

Nauka
Egipski sarkofag przeleżał 160 lat w uniwersyteckim schowku. Nikt nie podejrzewał, że w środku jest mumia. Trumna liczy sobie 2500 lat i powstała w ostatnim okresie istnienia starożytnego Egiptu. Hieroglify na sarkofagu wskazują, że należał on do kapłanki o imieniu Mer-Neith-it-es. Czy to właśnie jej mumia? W środku mogą znajdować się nawet dwie mumie. Dawni handlarze często wkładali drugą do środka na życzenie. Nie wiadomo więc czyje to szczątki. Aby rozwiązać tę zagadkę naukowcy zeskanowali zawartość laserem. 
Była przez 7 lat przetrzymywana w trumnie. Historia Colleen Stan

Była przez 7 lat przetrzymywana w trumnie. Historia Colleen Stan

Zdrowie
Była przez 7 lat przetrzymywana w trumnie. Historia Colleen Stan.Zobacz przerażającą historie, która spotkała 20-latkę. Obejrzyj wiedo!                                                                         
Bóg, futbol, Borussia. Polak, który zatrzymał papieża

Bóg, futbol, Borussia. Polak, który zatrzymał papieża

Piłka nożna
 - Moje serce jest biało-czerwone, ale dusza żółto-czarna - mówi Andrzej Badziąg. Żółto-czarne ma też ubranie, mieszkanie, żółto-czarna jest też jego religia. To Polak, który od 33 lat mieszka w Niemczech. Teraz w Dortmundzie. Spośród blisko 700-tysięcznej polonii przebywającej w Zagłębiu Ruhry wyróżnia się na pewno. Ciekawe, czy jest większym katolikiem czy kibicem piłkarskim. Kocha Boga i Borussię Dortmund. Uwielbia ludzi, którym stara się charytatywnie pomagać. W Niemczech zrobiło się o nim głośno, gdy w Watykanie zatrzymał papamobile i papieżowi Franciszkowi rzucił piłkę Borussii Dortmund.  - Zrobiłem z niego naszego kibica - chwali się. Aż w klubie mu za to podziękowano. Pochodzi z Czerska w województwie pomorskim. Pokazał nam zdjęcie rodzinnego grobu, w którym spocznie. Trumna będzie oczywiście okryta flagą Borussii Dortmund....Oto jego historia. 
Willa Bergera - nawiedzone miejsce w Sopocie

Willa Bergera - nawiedzone miejsce w Sopocie

Podróże
Willa Bergera w Sopocie uważana jest za nawiedzoną. Łukasz Radwan z "Dzień Dobry TVN" postanowił się o tym przekonać. - Jeżeli są tu jakiekolwiek duchy, to tylko dobre - powiedziała Laura Haras-Cejrowska, mieszkanka willi. Jakie tajemnice kryje ten dom? - W oranżerii stała szklana trumna, w której leżał żywy człowiek. Taka historia krążyła tutaj - zdradził Adam Haras, mieszkaniec willi. Czyja siedziba znajdowała się w apartamencie kupionym przez wokalistę Adama Darskiego?
Prokop: wyskubałem sobie brwi, zmuszono mnie

Prokop: wyskubałem sobie brwi, zmuszono mnie

Gwiazdy
Podobno najwięcej operacji plastycznych wykonuje się w Korei Południowej, m.in. po to, aby dostać wymarzoną pracę. Kultowi młodości poddał się Marcin Prokop, który pojechał do Korei, aby nakręcić dokument Obsesja doskonałości. O tym, jakim zabiegom się poddał i czego doświadczył opowiedział rozemocjonowanemu rozmową o Korei Jarosławowi Kuźniarowi.

"Marzeniem chorej na raka dziewczynki było, żebym ubrała ją do trumny"

Gwiazdy
Ewa Minge doszła ostatnio do wniosku, że osiągnęła już tak wiele, że teraz może poświęcić więcej czasu na pomoc innym. Założyła fundację, Black Butterflies. Będzie ona pomagać osobom zmagającym się z nowotworami. Okazuje się jednak, że to nie jedyna tego typu aktywność projektantki. Już od dłuższego czasu angażuje się w działalność fundacji Spełniamy marzenia, która pomaga dzieciom chorym na nowotwór w realizacji ich często ostatnich marzeń.
Prokop: leżałem w trumnie dwie godziny

Prokop: leżałem w trumnie dwie godziny

Gwiazdy
Marcin Prokop, podobnie jak wcześniej Agnieszka Szulim, postanowił wyjść z swojej dotychczasowej dziennikarskiej roli, przynajmniej na jakiś czas. Pojechał do Korei, by nakręcić dwa dokumenty: Obsesja doskonałości i Klonowanie ? sposób na nieśmiertelność. W trakcie realizacji drugiego filmu trafił do firmy Szczęśliwe umieranie, która oferuje klientom? inscenizację ich własnego pogrzebu. Prokop skorzystał z okazji i poddał się symulacji śmierci.
Ciało córki Whitney Houston już w domu pogrzebowym

Ciało córki Whitney Houston już w domu pogrzebowym

Gwiazdy
W sobotę odbędzie się pogrzeb 22-letniej córki Whitney Houston. Ciało Bobbi Kristiny Brown wczoraj zostało już wydane rodzinie przez koronera. Trumna trafiła do domu pogrzebowego. Transport śledziły helikoptery. Pogrzeb odbędzie się w kościele metodystów w Alpharetcie w stanie Georgia. Bobbi Kristina zostanie pochowana obok matki na cmentarzu Fairview w New Jersey.
Tajemnica grobu KV-63

Tajemnica grobu KV-63

Nauka
KV-63 jest najpóźniej odkrytym grobowcem znajdującym się w egipskiej Dolinie Królów. Odnaleziono go w 2005 roku. Naukowcy dokładnie przeanalizowali wszystkie pobliskie zabytki. Do zbadania została ostatnia, nieotwarta wcześniej trumna. Co w niej znaleźli?