Wyniki wyszukiwania dla:

tlen

Liczba wyników: 23

Tusk człowiekiem roku

Tusk człowiekiem roku "GW". Reakcja Tarczyńskiego

Polska
- Przecież mówił, że polskość to nienormalność. Więc nie wiem w końcu, czy jest normalny czy nie? Czy polskość to normalność, czy nie? Nie "Wyborcza" będzie mówić, kto jest normalny, a kto nie. Pompują go politycznie, dają tlen, bo widzą, że ledwo zipie. Niech "Wyborcza" siedzi cicho - mówił poseł PiS Dominik Tarczyński w programie "Tłit", komentując uzasadnienie wyróżnienia dla Donalda Tuska. Odniósł się również do materiału "Wiadomości" ze zdjęciami Hitlera. Stwierdził, że głosy oburzenia są "absolutną hipokryzją".

"Autostrada" sprzed pół miliarda lat. Rewolucyjne odkrycie

Ciekawostki
Sądzono, że pół miliarda lat temu, oceaniczne dna były martwą strefą - miejscem gdzie życie nie miało szans. Teraz okazuje się, że świat nauki będzie musiał na nowo przyjrzeć się temu zagadnieniu, bowiem Brian Pratt, geolog i paleontolog z Uniwersytetu Saskatchewan, odkrył prehistoryczne, morskie "autostrady". Naukowiec od 35 lat badał skały osadowe w Górach Mackenzie w Kanadzie. Pewnego dnia użył skanera i dostrzegł całą masę dobrze widocznych tuneli o różnych średnicach, które gęsto się krzyżują. Oznacza to, że oceaniczne dna w tamtym czasie nie tylko nie były pozbawione życia, a wręcz nim tętniły. Na to wskazywałby też czas pochodzenia osadu, czyli kambr i słynna w owym czasie "kambryjska eksplozja" życia. Oczywiście już wcześniej znajdywano skały, na których odkrywano "tunele", ale sądzono, że tak dobrze się zachowały, bo spadły na morskie dno, gdzie jest mało czynników przyspieszających rozkład (tlen i zwierzęta). Jeśli Pratt ma rację, założenia na temat starożytnych oceanów i kontynentów czeka weryfikacja.
Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Dzień i noc Ziemia traci powietrze. Eksperci rozpoczęli badania

Ciekawostki
Naukowcy od pewnego czasu wiedzą, że tlen ucieka z ziemskiej atmosfery. Chodzi o setki ton gazu każdego dnia. Wiadomo dlaczego tak dzieje się w nocy, nie jest jednak jasne jak ten proces przebiega podczas dnia. Wiadomo jedynie, że dzieje się to podczas zorzy polarnej. Naukowcy nazwali ten proces gazową fontanną. Sekcja NASA, zajmująca się obserwacją naszej planety, rozpoczęła misję VISIONS-2, która ma zbadać zjawisko. Na miejsce badań naukowcy wybrali Ny-Ålesund na Spitsbergenie, najdalej wysunięte na północ, całoroczne osiedle. Dodatkowo miejscowość znajduje się tuż pod dziurą w magnetycznej bańce, jaka otacza Ziemię. Podczas zorzy polarnej wystrzelono stamtąd dwie rakiety meteorologiczne wyposażone w kamery i czujniki. Po wystrzeleniu rakiety zbierały dane przez 10 minut, po czym spadły. Wszystko poszło zgodnie z planem. Udało się zaobserwować gazową fontannę. Dane będą dalej analizowane. Na szczęście nie musimy się obawiać, że z Ziemi ucieknie nam cały tlen. To, co "wycieka" stanowi niewielki ułamek tlenu w naszej atmosferze.
Wykonali 613-metrowy odwiert. Zobaczyli w nim coś, czego nie powinno tam być

Wykonali 613-metrowy odwiert. Zobaczyli w nim coś, czego nie powinno tam być

Ciekawostki
Badacze z hiszpańskiego Narodowego Centrum Biotechnologii odkryli pod ziemią organizmy, których w ogóle nie powinno tam być. W 613-metrowym odwiercie, w miejscu Iberyjskiego Pasa Pirytowego bogatego  w złoża siarki, trafili na cyjanobakterie. Do tej pory uważano, że organizmy te są co najmniej częściowo zależne od światła. Tymczasem cyjanobakterie występowały na kilku głębokościach, co wskazuje, że mogą one żyć w różnych środowiskach. Odkrycie fascynuje mikrobiologów także w kontekście życia pozaziemskiego. To wszystko dlatego, że badany teren geologicznie przypomina Marsa. Cyjanobakterie zapoczątkowały życie na Ziemi, zmieniając 2,5 mld lat temu skład atmosfery. Dzięki swojej zdolności fotosyntezy, wytwarzały one tlen, korzystając z energii słonecznej. Najnowsze odkrycie sugeruje, że cyjanobakterie generują energię także w inny sposób, niż ze światła.
Kometa skąpana w tlenie

Kometa skąpana w tlenie

Nauka
Odkrycie cząsteczkowego tlenu wokół komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko było naukową sensacją. Nigdy jeszcze nie znaleziono tego gazu wokół komety. Teraz wiadomo, że jest tam od czasów jej powstania. Po odkryciu tlenu w trakcie misji Rosetta, naukowcy zastanawiali się, czy pochodzi on z wnętrza komety, czy tworzy się na jej powierzchni. Badania udowodniły, że to tlen "pierwotny", obecny tam od dawna. Kometa uformowała się 4,6 mld lat temu, razem z Układem Słonecznym. Wtedy kryształki tlenu znalazły się w jądrze komety. W 2014 roku na orbicie komety zaczęła krążyć sonda Rosetta. Częścią misji było też umiejscowienie lądownika na komecie. 
Sara Mannei reklamuje płytę:

Sara Mannei reklamuje płytę: "Chciałam wiedzieć o czym śpiewam". Kupicie?

Gwiazdy
W połowie czerwca Sara Mannei zadebiutowała w roli piosenkarki, wypuszczając singiel "Łapię tlen". Ku zaskoczeniu wszystkich okazało się, że z talentem żony byłego piłkarza nie jest najgorzej. Mannei zapowiedziała, że w sierpniu ukaże się cały album, "LoVe on your own". Zapewnia, że w prace nad projektem włożyła całe serce oraz zdobyte doświadczenie. Celebrytka podkreśla, że chciała, aby krążek zawierał kompozycje pod którymi podpisze się w stu procentach. Mannei zapewnia, że słuchacze nie wyczują na nim żadnego fałszu i przekłamania. Sara podkreśla, że jej "dość późny" debiutancki singiel opowiada o trudnościach, jakie napotykamy w momentach zwątpienia w miłość. Dodała, że inspirowała się jedynie własnymi przeżyciami.
Sara Mannei próbuje promować płytę pod studiem TVN-u

Sara Mannei próbuje promować płytę pod studiem TVN-u

Gwiazdy
Sara Mannei w końcu zrealizowała zapowiedź wydania singla. Przypomnijmy, że jej przygoda ze śpiewem rozpoczęła się od krótkich filmików na Instagramie, na których zachwycała fanów coverami znanych przebojów. Kilka dni temu ukazał się debiutancki kawałek Sary, "Łapię tlen": STAŁO SIĘ! Sara Mannei zaprezentowała debiutancki singiel "Łapię tlen". Muzyczny debiut to idealna okazja, by zostać zaproszoną do programu śniadaniowego. WAG w towarzystwie Artura Boruca opowiadała o muzycznych inspiracjach, miłości do męża oraz zapowiedziała pracę nad albumem. Pod studiem na Hożej Artura Burca i jego żonę wypatrywał tłum fanów. Ku rozczarowaniu WAG, większe zainteresowanie wywołała obecność byłego bramkarza polskiej reprezentacji.

"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się

Ciekawostki
"Strefa śmierci" na Morzu Arabskim powiększa się - alarmują naukowcy. Już teraz jest wielkości Austrii. "Strefa śmierci" to miejsce, w którym z powodu braku tlenu w wodzie, nie jest w stanie przeżyć żadne morskie stworzenie. Ryby się tam po prostu duszą. Zdaniem naukowców powiększanie się tego obszaru jest spowodowane zmianami klimatu. Kolejną przyczyną są spuszczane do morza ścieki z okolicznych państw, często pełne nawozów sztucznych. Martwa strefa została zbadana dzięki pływającym robotom, które przez 8 miesięcy badały dno morskie. To pierwsze badanie od 50 lat, dotychczas nie było to możliwe m.in. ze względu na piratów grasujących w regionie.
Genetyczna modyfikacja ludzi

Genetyczna modyfikacja ludzi

Zdrowie
Badacze z firmy biotechnologicznej CRISPR dostali pozwolenie, by przeprowadzić kontrowersyjną terapię. Chcą w wpłynąć na ludzkie DNA, by zatrzymać mutację genetyczną i zapobiec rozwojowi beta talasemii. To genetyczna choroba krwi, powodująca niedokrwistość. Jej przyczyną jest zaburzenie produkcji hemoglobiny. Hemoglobina przenosi tlen do komórek. Naukowcy planują „wyłączyć” gen, który tłumi produkcję hemoglobiny.
Tak będzie wyglądała nowa

Tak będzie wyglądała nowa "Bestia" prezydenta USA

Motoryzacja
Nowe wcielenie prezydenckiej limuzyny, zbudowanej specjalnie dla prezydenta Trumpa, zastąpi model z czasów Obamy. Wart 1,5 mln dolarów Cadillac miał być gotowy w zeszłym roku, ale dopiero teraz przekazano go na ostateczne testy. Drzwi będą odporne na wybuch bomby. Znajdzie się także zaopatrzenie w tlen na wypadek ataku chemicznego. Przednia szyba może wytrzymać pociski przeciwpancerne lub magnum 0,44.
Jak dotlenić mózg?

Jak dotlenić mózg?

Zdrowie
Glukoza i tlen to dwa podstawowe składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Gdy któregoś z nich zabraknie, komórki mózgowe zaczynają obumierać. Żelazo z kolei jest niezbędne do wiązania i transportowania tlenu po naszym organizmie. Deficyt tego pierwiastka naraża komórki naszego organizmu na niedotlenienie. Co zrobić by mózg był wystarczająco dotleniony? Zobacz film.
Gmoch porównuje Bońka i Lewandowskiego.

Gmoch porównuje Bońka i Lewandowskiego. "Zbyszek nie miał powtarzalności"

Piłka nożna
Lewandowski czy Boniek? Trudno porównać. Zbyszek sam wypracowywał sobie pozycję, Robert jest zależny od partnerów. Ale Boniek nie miał powtarzalności, po rajdzie musiał złapać tlen, kosztowało go to sporo energii - mówi były selekcjoner reprezentacji Polski, Jacek Gmoch.
Niesamowity Janikowski zmiażdżył weterana KSW.

Niesamowity Janikowski zmiażdżył weterana KSW. "Rywal przekonał się, co znaczy brutalna siła"

Inne
- Doświadczenie nie walczy. Walczy charakter, olimpijska dusza. Mój rywal Antoni Chmielewski leży na łóżku z lekarzami, łapie tlen. Przekonał się co to znaczy brutalna, spartańska, zapaśnicza siła - powiedział Damian Janikowski po drugim zwycięstwie w formule MMA. Medalista olimpijski miał w walce z bardzo doświadczonym Chmielewskim dobre i słabsze momenty. W drugiej rundzie były zapaśnik zmiażdżył jednak rywala i dopisał do rekordu bardzo cenne zwycięstwo.
Jak prawidłowo parzyć herbatę

Jak prawidłowo parzyć herbatę

Kuchnia
Czarna herbata powinna być parzona od 3 do 5 minut i w tym czasie można delikatnie ją mieszać tak, żeby woda dokładnie opłukała wszystkie listki. Im krócej herbata jest parzona, tym jest łagodniejsza w smaku, a jednocześnie  zawiera więcej właściwości pobudzających. Eksperci radzą, by używać wody zagotowanej tylko raz, gdyż wtedy zawiera ona tlen potrzebny do uzyskania najlepszego naparu.
Pudzianowski: Kowalczyk będzie zasysał tlen wszystkimi otworami

Pudzianowski: Kowalczyk będzie zasysał tlen wszystkimi otworami

Inne
- W walkach Tyberiusza Kowalczyka nie było co oglądać. Jak się je zbierze w całość, to trwają 3 minuty. Jakiś chaos, szarpanie - mówi nam Mariusz Pudzianowski pojedynkach swojego najbliższego rywala. - Ja przez minutę też mogę być Muhammadem Alim. A co dalej? Walka trwa 15 minut, a po 5 czar pryska. Wywodzę się z ciężarów i wiem, czym to pachnie. Kowalczyk też trenował ciężary i mnie nie oszuka. Może was oszukać, ale nie mnie. Będzie łapał powietrze wszystkimi dostępnymi otworami - dodaje "Pudzian". Pojedynek byłych strongmanów odbędzie się 27 maja na PGE Narodowym podczas na gali KSW 39. Pudzianowski ma na koncie 10 zwycięstw i 5 porażek, Kowalczyk wszystkie 3 starcia wygrał przed czasem.
Owoce i warzywa o dużej zawartości wody

Owoce i warzywa o dużej zawartości wody

Styl życia
Woda jest niezwykle ważna dla naszego organizmu. Nie tylko reguluje temperaturę ciała i usuwa toksyny, ale też przenosi składniki odżywcze i tlen do komórek. Jej niedobór może się dla nas źle skończyć. Warto zatem dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najwięcej wody mają owoce i warzywa. Które z nich warto jeść?
To był jej pierwszy lot w kosmos. Powrót zapamiętała na całe życie [S.O.S. z kosmosu]

To był jej pierwszy lot w kosmos. Powrót zapamiętała na całe życie [S.O.S. z kosmosu]

Technologia
Yi So-yeon, astronautka z Korei Południowej, spędziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaledwie 9 dni. Statek Sojuz TMA wystartował 8 kwietnia 2008 roku, a wylądował na terenie Kazahstanu 19 kwietnia. W drodze powrotnej towarzyszyli jej Jurij Malenczenka i Peggy Whiston. W pewnym momencie So-yeon zobaczyła za oknem coś podejrzanego.- Sojuz składa się z trzech części, ale tylko środkowa wraca na Ziemię. Pozostałe dwie powinny spłonąć w atmosferze. Dowódca powiedział, że rozdzielenie się udało, ale zobaczyłam za oknem coś świecącego - opowiada Koreanka. Na tym jednak obawy o bezpieczeństwo się nie skończyły. Astronautka zauważyła, że spod panelu z tablicą przyrządów coś wycieka. Później okazało się, że był to tylko ciekły tlen, którego opary wyglądają jak dym.
Od tej misji wszystko się zaczęło. Tragiczna historia Apollo 1

Od tej misji wszystko się zaczęło. Tragiczna historia Apollo 1

Technologia
Apollo 1 miała być pierwszą załogową misją programu o tej samej nazwie. Eksperci pod presją czasu dopracowywali ostatnie elementy konstrukcji modułu dowodzenia. Na przykład wymyślono, że czysty tlen pod ciśnieniem będzie pomagał astronautom zamknąć właz od środka. Nikt jednak nie pomyślał o konsekwencjach takiego wyboru.Podczas jednego z testów przedstartowych (27 stycznia 1967 roku) kontrola lotów wykryła usterkę w obwodzie elektrycznym kapsuły. Pojawiła się iskra. W tych warunkach wszystko zaczęło się palić. Załoga nie była w stanie samodzielnie otworzyć włazu. W ten sposób Virgil "Gus" Grissom, Edward H. White i Roger B. Chaffee ponieśli tragiczną śmierć. Niezwłocznie została powołana komisja do ustalenia przyczyn tragedii, to jednak nigdy, jednoznacznie nie ustalono źródła ognia. O czym jeszcze nie pomyślano przy tym locie?
Czym jest płomień? [Nauka. To lubię]

Czym jest płomień? [Nauka. To lubię]

Nauka
Wbrew temu co jest napisane w wielu podręcznikach, ogień nie jest plazmą. Czym zatem jest? To widoczny efekt reakcji utleniania. Po to by ta reakcja zaszła potrzebny jest tlen, paliwo i zapłon. Zapłon powoduje, że z cząsteczek paliwa np. parafiny uwalniana jest energia. To ona wzbudza atomy gazu, by świeciły.  
Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Nauka
Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem
Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Leczenie choroby niedokrwiennej serca

Zdrowie
Niedostateczne zaopatrzenie komórek serca w substancje odżywcze i tlen przyczynia się do powstania choroby niedokrwiennej serca. Dr Tomasz Pasierski opowiada o środkach farmakologicznych oraz innych metodach wspomagających leczenie tej choroby.
poprzednie1 2 następne