Wyniki wyszukiwania dla:

temperatura

Liczba wyników: 562

Wystarczy 20 minut. Liczby nie kłamią

Wystarczy 20 minut. Liczby nie kłamią

Ciekawostki
O ile i jak szybko wzrasta temperatura w pozostawionym na słońcu samochodzie? Każdy może to teraz obliczyć dzięki internetowemu kalkulatorowi, opracowanemu przez lekarza i fizyka. Wystarczy wpisać temperaturę powietrza i określić stopień zachmurzenia nieba. Kalkulator wygeneruje interaktywny wykres i podpowie, po jakim czasie temperatura zagraża życiu. Niebieska linia pokazuje temperaturę powietrza w samochodzie, czerwona zaś temperaturę ciała 2-letniego dziecka. Kalkulator stworzyli Łukasz Białek, lekarz i Dominik Czernia z Instytutu Fizyki Jądrowej, w ramach projektu Omni Calculator.

"Biały człowiek w dziurze". Zeszli pod ziemię już ponad 100 lat temu

Ciekawostki
W Australii jest miasto, którego 1,7 tys. mieszkańców żyje pod ziemią. Historia Coober Pedy sięga 1915 r. To wtedy na nieprzyjazne, pustynne tereny Australii Południowej przyjechali poszukiwacze złota. Metalu nie znaleźli, ale kopalnie odsłoniły coś innego - opal. Górnicy chcąc wydobywać drogocenny kamień musieli wymyślić sposób, by ukryć się przed żarem pustyni. Zaczęli budować tunele, które z czasem zaczęły sięgać coraz dalej i służyć także innym mieszkańcom. W końcu tunele rozrosły się w miasto. Powstały domy, bary, a nawet kościoły. Nic dziwnego, skoro nawet w cieniu temperatura sięga tam 45 st. C. W 1999 r. liczba korytarzy przekroczyła 250 tys. W języku Aborygenów Coober Pedy oznacza "biały człowiek w dziurze". Mieszkańcy miasteczka żyją tak i pracują już od ponad 100 lat.
Woda na Księżycu. Może być łatwiejsza do wydobycia

Woda na Księżycu. Może być łatwiejsza do wydobycia

Nauka
Na księżycowym biegunie południowym znajdują się wiecznie skryte w cieniu kratery, a w nich zamarznięta woda. Temperatura, jaka tam panuje to -233°C. Dlatego woda jest tam uwięziona na zawsze, sądzili do tej pory naukowcy. Najnowsze badania wskazują jednak, że woda na Księżycu może być łatwiej dostępna. Wszystko dzięki naturalnym procesom, takim jak wiatr słoneczny i uderzenia meteoroidów.
To już ponad setka. Zdjęcia satelitarne mówią same za siebie

To już ponad setka. Zdjęcia satelitarne mówią same za siebie

Ciekawostki
Niezwykle wysokie temperatury na Alasce, Syberii i Grenlandii spowodowały pożary lasów. Fotografie satelitarne pożarów skatalogował i umieścił w internecie ekspert od obrazowania Pierre Markuse. Według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej, liczba pożarów za kręgiem polarnym sięgnęła 100. - Choć pożary lasów są normalne w lecie na północy, te są szczególnie długie, intensywne i wysunięte na północ - napisała organizacja w swoim oświadczeniu. W lipcu temperatura na Alasce sięgnęła ponad 30 stopni. Prócz dymu i zanieczyszczeń, pożary lasów przyczyniają się do zwiększenia ilości dwutlenku węgla w atmosferze oraz do topnienia wiecznej zmarzliny w miejscach, gdzie płonie ogień.
Fala upałów w Arktyce. Po 63 latach rekord temperatury pobity

Fala upałów w Arktyce. Po 63 latach rekord temperatury pobity

Nauka
Naukowcy zarejestrowali kolejny rekord temperatury bezpośrednio związany z globalnym ociepleniem. 21 stopni Celsjusza – tyle pokazały termometry w osadzie Alert w Kanadzie. To najdalej wysunięty na północ zamieszkany punkt na świecie. Żyje tam 5 osób. Do tej pory najwyższą temperaturę odnotowano tu w 1956 r. Było to 20 stopni Celsjusza. Przy średniej temperaturze w tym regionie (ok. 3 stopnie), kanadyjscy eksperci mówią o "fali upałów".
Budzi się do życia po 40 tys. lat

Budzi się do życia po 40 tys. lat

Ciekawostki
Co ma setki lat, przez cały czas tkwiło głęboko w wiecznej zmarzlinie, a teraz wraca do życia? Mech. Naukowcy badający kanadyjską północ znaleźli w wiecznej zmarzlinie kępkę mchu. Postanowili zabrać ją do laboratorium, gdzie po zapewnieniu roślinie dobrych warunków, zaczęła ona odrastać. Nikt nie spodziewał się, że zamarznięty co najmniej od 1850 r. mech, będzie zdolny wrócić do życia. Gdy temperatura spada poniżej zera, woda zawarta w komórkach żywych organizmów zamarza, a kryształki lodu niszczą struktury komórek. Aby to przetrwać, mech wysycha, a gdy warunki się polepszają, komórki dzielą się ponownie. To nie jedyny organizm, jaki znaleziono w wiecznej zmarzlinie, a któremu udało się "ożyć". Szukając na północy pradawnych bakterii, naukowcy natrafili na nicienia. Ku ich zaskoczeniu, półmilimetrowy robak po odmrożeniu zaczął się poruszać. Czyni go to najstarszym zwierzęciem świata. Ma on bowiem około 41 tys. lat i ostatnio pełzał w glebie w czasach neandertalczyków.
Kryje się pod powierzchnią i jest ogromne. Naukowcy szukali go od 30 lat

Kryje się pod powierzchnią i jest ogromne. Naukowcy szukali go od 30 lat

Ciekawostki
Brytyjscy naukowcy wreszcie potwierdzili, co kryje krater wulkanu wyspie Saunders. Badania trwają już od 30 lat, ale dopiero teraz udowodniono, że wewnątrz tzw. Góry Michała jest jezioro lawowe. Dokonanie odkrycia wcześniej było niemożliwe, bo zajrzeć do wnętrza krateru udało się dopiero dzięki zaawansowanym technicznie zdjęciom satelitarnym. To niezwykłe okrycie. Z ok. 1,5 tys. aktywnych wulkanów na Ziemi, tylko 8 posiada trwałe jeziora lawy. Zbiornik zajmuje powierzchnię równą nawet dwóm boiskom piłkarskim. Jego temperatura to ponad 1000 st. C. Wyspa Saunders znajduje się w regionie zwanym subantarktyką i jest brytyjskim terytorium zamorskim. Wyniki badań opublikowano w Journal of Volcanology and Geothermal Research.

"Krzyk" upału. Tłit Francuza to hit

Wiadomości
Przez Europę przetacza się fala upałów i choć trudno w to uwierzyć, w Polsce wcale nie jest najgoręcej. Najgorsza sytuacja panuje we Francji, Hiszpanii i na południu Wielkiej Brytanii. Temperatura sięga tam niemal 40 st. C i skwar, według prognoz, utrzyma się tam aż do soboty. Francuski meteorolog Ruben Hallali znalazł idealną metaforę tej wybitnie uporczywej i niebezpiecznej pogody. Wygenerowaną automatycznie mapkę przewidywanych temperatur, którą opublikował francuski serwis Météociel porównał do obrazu "Krzyk" autorstwa Edvarda Muncha. W czwartek nad Polskę nadpłynęło już chłodniejsze powietrze, ale wiele wskazuje na to, że w niedzielę i poniedziałek należy spodziewać się skoku temperatur.
Kryształy nie z tej ziemi. Odkrycie na Tytanie

Kryształy nie z tej ziemi. Odkrycie na Tytanie

Ciekawostki
Na powierzchni jednego z księżyców Saturna – Tytana, znajdują się jeziora wypełnione ciekłym metanem. Naukowcy w laboratorium na Ziemi postanowili odtworzyć warunki jakie tam panują, by przyjrzeć się bliżej jeziorom. Dzięki temu odkryli już trzeci z kolei minerał, jaki może tam występować, a którego na Ziemi nie spotkamy w naturze. Minerał składa się z acetylenu i butanu, dwóch organicznych związków chemicznych, które na naszej planecie występują w stanie gazowym. Używamy ich na przykład do spawania, czy w kempingowej kuchence gazowej. Na Tytanie, gdzie temperatura wynosi około -180°C, acetylen i butan razem tworzą unikatowe kokryształy. Naukowcy są zdania, że na Tytanie występują one na brzegu jezior, na skutek parowania ich zawartości.
Zmiany klimatu a wysoka temperatura. Naukowcy alarmują

Zmiany klimatu a wysoka temperatura. Naukowcy alarmują

Nauka
Fale upałów mogą stać się coraz bardziej powszechne, a w wielu częściach świata może dojść do rekordowych temperatur. Do takich wniosków doszli australijscy meteorologowie, którzy opublikowali wyniki swoich najnowszych badań. Obecne globalne ocieplenie spowoduje każdego roku rekordowy wzrost temperatury.
Wielkie poruszenie. Niemcy wypatrzyli na niebie dwie nowe planety

Wielkie poruszenie. Niemcy wypatrzyli na niebie dwie nowe planety

Ciekawostki
Niemieccy astronomowie odkryli dwie nowe egzoplanety, krążące wokół gwiazdy Teegardena. To czerwony karzeł, który leży 12,5 lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Barana. Obie planety leżą w ekosferze swojej gwiazdy, czyli w strefie nadającej się do zamieszkania i mają masę zbliżoną do naszej planety. Naukowcy są zdania, że jedna z nowo odkrytych planet może przypominać Ziemię bardziej, niż jakakolwiek znana dotychczas egzoplaneta. Chodzi o tę krążącą bliżej gwiazdy Teegardena. Istnieje 60% szans, że temperatura na jej powierzchni wynosi od 0° do 50°C. Najpewniej jest to 28°C. Planeta krążąca dalej od gwiazdy ma niższą temperaturę i może przypominać naszego Marsa. Zdaniem naukowców, jeśli planety posiadają atmosferę, mogłoby się na nich rozwinąć życie. Niestety, gwiazdy typu czerwony karzeł zwykle są bardzo aktywne. Ich rozbłyski obserwuje się częściej niż Słońca. Może to prowadzić do erozji atmosfery planet krążących wokół takiej gwiazdy.
Tory wyskoczyły z miejsca. Nagranie z Bydgoszczy

Tory wyskoczyły z miejsca. Nagranie z Bydgoszczy

Wiadomości
We wtorek w Bydgoszczy doszło do spektakularnej awarii torowiska. Po tym, jak przejechał tramwaj, tory wyskoczyły ze swojego miejsca. Moment "wystrzału" przypadkowo nagrał jeden z kierowców. Swoje wideo opublikował w sieci. Przyczyną awarii była wysoka temperatura. Przy nawierzchni przekraczała nawet 50 stopni Celsjusza. Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy wstrzymał ruch. Prace przy naprawie torowiska trwały kilka godzin.
Chłodnik chlebowy. Najlepsza zupa na upały

Chłodnik chlebowy. Najlepsza zupa na upały

Kuchnia
W upalne dni nie mamy ochoty na ciężkie i gorące dania, dlatego najlepiej sprawdzają się orzeźwiające chłodniki. Chłodnik chlebowy z dodatkiem świeżych warzyw doskonale ochłodzi i doda energii nawet, jeśli temperatura na zewnątrz niebezpiecznie skacze w górę.
Co pić w upały? Nie tylko woda. Ważny jest jeszcze jeden składnik

Co pić w upały? Nie tylko woda. Ważny jest jeszcze jeden składnik

Technologia
Już jest ciepło, a w najbliższych dniach temperatura jeszcze wzrośnie. Prognozuje się, że to właśnie czerwiec będzie najgorętszym miesiącem lata. My musimy pamiętać o nawodnieniu organizmu. Szklanka wody nie wystarczy.
Naukowcy: ona nie powinna istnieć. Oto

Naukowcy: ona nie powinna istnieć. Oto "zakazana planeta"

Ciekawostki
Jest 20 razy cięższa od Ziemi i 20 proc. mniejsza od Neptuna. Temperatura na jej powierzchni wynosi 1000°C. Naukowcy z Uniwersytetu w Warwick, za pomocą teleskopu NGTS w Chile odkryli "zakazaną planetę" o nazwie NGTS-4b. Dlaczego zakazana? Bo znaleziono ją w strefie bardzo bliskiej macierzystej gwiazdy zwanej "pustynią Neptunową". To obszar blisko gwiazdy, gdzie planeta o takich rozmiarach i gazowej atmosferze nie powinna w ogóle istnieć. Silne promieniowanie pochodzące z gwiazdy powinno już dawno odrzeć planetę z atmosfery do gołej skały. Tymczasem atmosfera NGTS-4b ma się dobrze i promieniowanie nie robi na razie na niej wrażenia. Jak to się stało? Odkrywcy planety uważają, że zmieniła ona swoje położenie i trafiła na Neptunową pustynię niedawno, około milion lat temu. Mogła być też dużo większa niż dziś, a jej atmosfery cały czas ubywa. 
Nie ma bardziej precyzyjnych badań. Idziemy w fatalnym kierunku

Nie ma bardziej precyzyjnych badań. Idziemy w fatalnym kierunku

Ciekawostki
Tu nie ma mowy o pomyłce o więcej niż 0,05 °C. Tak dokładne są dane składające się na indeks GISTEMP. Mierzy on anomalie temperatury na powierzchni ziemi. Pokazuje, o ile cieplej lub zimniej było w danym miejscu. Indeks tworzą dane zabierane od 1880 r. Dane współczesne pochodzą z 6300 punktów pomiarowych. Naukowcy sprawdzili, jak dokładne są ich wyliczenia indeksu GISTEMP. W przypadku danych z początku pomiarów, czyli z XIX w., dokładność wynosi 0,27°C. Wyliczenia współczesne są dokładne co do 0,05 °C. Precyzję indeksu GISTEMP potwierdzono też porównując jego dane do tych uzyskanych dzięki satelitom. Niestety, wraz z potwierdzeniem dokładności pomiarów potwierdzają się też ponure obserwacje dot. klimatu Ziemi. Teraz możemy być pewni, że temperatura na Ziemi od 1880 r. podniosła się o 1.1°C. Pewne jest też, że rekordowy pod względem gorąca był rok 2016, a lata 2014 - 2018 na pewno zajmują pierwsze pięć miejsc na liście najgorętszych w historii. 
Oswald Pereira: Jadąc na K2 chciałem być jak najmniejszym obciążeniem dla himalaistów [cała rozmowa]

Oswald Pereira: Jadąc na K2 chciałem być jak najmniejszym obciążeniem dla himalaistów [cała rozmowa]

Polska
- Jadąc w roli reportera na zimową wyprawę narodową na K2 chciałem być w pełni przygotowany i samowystarczalny. Żeby nie doszło do sytuacji, w której proszę kogoś o pożyczenie kurtki, bo wziąłem za lekkie ubrania i jest mi za zimno. Chciałem być jak najmniejszym obciążeniem dla himalaistów. Wykonałem badania wydolnościowe, spałem w namiocie hipoksyjnym, jeździłem też do specjalnej komory. Wiedziałem, że wydolnościowo daję z siebie sto procent, choć nie wiedziałem, jak będę reagował na zimno. Na zimno można jednak się przygotować. W czasie mojego pobytu najniższa temperatura w bazie wynosiła -30 stopni Celsjusza. Jest to dość nieprzyjemne do pracy, noce nie były komfortowe, ale nie było też tak, że czułem się jakbym był w ekstremalnej sytuacji. Taka zaczyna się powyżej bazy, a będąc w bazie dotknąłem tylko pewnego pierwiastka himalaizmu - mówi Oswald Rodrigo Pereira, który ponad rok temu jako reporter TVP Sport uczestniczył w zimowej wyprawie narodowej na K2, a w maju tego roku objął funkcję PR Managera programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. 
Oswald Pereira: W bazie pod K2 dotknąłem tylko pierwiastka himalaizmu [cz. 3/3]

Oswald Pereira: W bazie pod K2 dotknąłem tylko pierwiastka himalaizmu [cz. 3/3]

Polska
- Przed wyjazdem na zimową wyprawę narodową na K2 wykonałem badania wydolnościowe, spałem w namiocie hipoksyjnym, jeździłem też do specjalnej komory. Wiedziałem, że wydolnościowo daję z siebie sto procent, choć nie wiedziałem, jak będę reagował na zimno. Na zimno można jednak się przygotować. W czasie mojego pobytu najniższa temperatura w bazie wynosiła -30 stopni Celsjusza. Jest to dość nieprzyjemne do pracy, noce nie były komfortowe, ale nie było też tak, że czułem się jakbym był w ekstremalnej sytuacji. Taka zaczyna się powyżej bazy, a będąc w bazie dotknąłem tylko pewnego pierwiastka himalaizmu - mówi Oswald Rodrigo Pereira, który ponad rok temu jako reporter TVP Sport uczestniczył w zimowej wyprawie narodowej na K2, a w maju tego roku objął funkcję PR Managera programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera. 
Myśleli, że jest totalnie zamarznięty. Wygląda, że byli w wielkim błędzie

Myśleli, że jest totalnie zamarznięty. Wygląda, że byli w wielkim błędzie

Ciekawostki
Pod skorupą zamarzniętego azotu na Plutonie, mogą znajdować pełne ciekłej wody oceany, dowodzą astronomowie. Poprzednio uważano, że temperatura konieczna do utrzymania wody w stanie ciekłym jest zbyt wysoka by skorupa z zamarzniętego azotu mogła się utrzymać. Japończycy sądzą jednak, że między wodą, a azotowym lodem znajduje się warstwa gazu uwięzionego w kryształach lodu, która działa jak izolator. Taka forma nosi nazwę klatratu. Na Ziemi można znaleźć w tej formie na przykład metan na dnie oceanów. Taki stan rzeczy wyjaśniałby również anomalię grawitacyjną zarejestrowaną przez sondę New Horizon nad Równiną Sputnika – jasnym, pokrytym lodem obszarem Plutona o powierzchni 1000 na 800 km. 
Rekord pod Kołem Podbiegunowym. Konsekwencje są ogromne

Rekord pod Kołem Podbiegunowym. Konsekwencje są ogromne

Ciekawostki
Rekordowe temperatury odnotowano w północno-zachodniej Rosji. O tej porze roku średnia temperatura w tym rejonie wynosi około 12°C. To kolejne miejsce na Ziemi, gdzie w tym roku jest naprawdę gorąco. Najwyższe temperatury w historii odnotowano wcześniej m.in. na Alasce. W marcu i kwietniu, nawet 12 st. więcej niż średnia. Wysokim temperaturom towarzyszy inny, dużo bardziej złowrogi rekord, jaki ostatnio został pobity. W obserwatorium na Hawajach odnotowano, że poziom dwutlenku węgla podskoczył do poziomu 415 ppm. To najwięcej od 800 000 lat, a może nawet od 3 mln lat, jak podkreślają naukowcy prowadzący pomiary. Od 1910 r. z powodu spalania paliw kopalnych i wycinki lasów poziom dwutlenku węgla wzrósł o 1/3. Wraz ze wzrostem poziomu CO2 w atmosferze, średnia temperatura na Ziemi będzie rosła w dalszym ciągu, anomalii pogodowych  będzie coraz więcej, a świat, jaki znamy dziś, przestanie istnieć. Jedynym sposobem by powstrzymać globalne ocieplenie jest zdecydowane ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. 
Potężny Super-Jowisz. Po raz pierwszy przyjrzeli się mu z bliska

Potężny Super-Jowisz. Po raz pierwszy przyjrzeli się mu z bliska

Nauka
Po raz pierwszy naukowcom udało się przyjrzeć jej z bliska. Oficjalna nazwa planety to HR8799e. To młoda planeta. Ma jedynie 30 milionów lat. Jest cieższa od wszystkich planet w Układzie Słonecznym. Atmosfera super Jowisza składa się z dużej ilości tlenku węgla i metanu. Są tam również chmury z żelaza i krzemu. Temperatura na planecie wynosi 1000 st. C. Szaleją tam silne wiatry i burze. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 27następne