Wyniki wyszukiwania dla:

technologia

Liczba wyników: 370

Odwiedziliśmy kawiarnię obsługiwaną przez roboty

Odwiedziliśmy kawiarnię obsługiwaną przez roboty

Technologia
Rozochocony zapowiedziami o robotach obsługujących klientów wszedłem do jednej z kawiarni w Budapeszcie. Miało być wielkie "bum", ale z tego balonika szybko uszło powietrze. 
Dzień bezpiecznego internetu - redakcja WP Tech radzi, jak chronić swoje dane

Dzień bezpiecznego internetu - redakcja WP Tech radzi, jak chronić swoje dane

Technologia
Nie ma tygodnia, w którym nie słyszelibyśmy o kolejnych próbach wyłudzeń w sieci. Fałszywe maile, podrobione strony, załączniki z wirusem, oszukane promocje. Redakcja Technologiczna WP.pl przygotowała dla Was kilka krótkich i praktycznych porad, które pomogą ochronić swoje konta przed oszustami.
Kłopoty z F-35. Nowy myśliwiec nie taki wspaniały

Kłopoty z F-35. Nowy myśliwiec nie taki wspaniały

Technologia
Wnioski z ostatniego raportu Pentagonu nie są pomyślne. Okazuje się, że F-35B, jeden z trzech typów słynnych myśliwców będzie mógł latać jedynie przez 2100 godzin, a nie 8000 jak sądzono dotychczas. Powodem tego mają być problemy konstrukcyjne maszyny. Ale to nie wszystko. Raport wymienia też kłopoty z cyberbezpieczeństwem, które ciągną się już od kilku lat i nie zostały rozwiązane. Dodatkowo, systemy informatyczne, mające wspomagać naprawy samolotu nie działają jak powinny. Ma to wpływ na czas, w jakim samolot może być gotowy do służby. Konstruktor myśliwców, firma Lockheed Martin odpowiedziała, że większość problemów opisanych w raporcie jest znana, a rozwiązania są w drodze. Firma zapewniła też, że samolot będzie mógł latać przez 8000 godzin. 
Pomysł na biznes: Smart stetoskop

Pomysł na biznes: Smart stetoskop

Pomysł na biznes
Pierwszy na świecie inteligentny stetoskop - to pomysł na biznes Wojciecha Radomskiego, prezesa i współtwórcy StethoMe. Poznański startup stworzył elektroniczny domowy stetoskop do osłuchiwania dzieci i dorosłych, który współpracuje ze smartfonem. Polacy zapowiadają tym rewolucję na rynku telemedycyny. W projekt inwestują międzynarodowe fundusze, w tym VC Manta Ray, należący do Sebastiana Kulczyka. Firma planuje ekspansje w krajach Unii Europejskiej, a w przyszłości w Stanach Zjednoczonych. Wbudowany w stetoskopie inteligentny system analizy pracy płuc lub serca ocenia, czy powinniśmy udać się do specjalisty. Taka informacja wyświetli się na naszym smartfonie. Ma to w przyszłości skrócić kolejki do lekarzy. - Naszym marzeniem jest, aby StethoMe znalazło się w każdym domu, tak jak dzisiaj w każdym domu znajdziemy termometr - podkreśla Wojciech Radomski. Produkt nie jest jeszcze dostępny na rynku. Firma rozpoczęła etap testów. Sprzedaż ruszy w 2020 roku. Smart stetoskop będzie dystrybuowany za pośrednictwem placówek medycznych i ubezpieczycieli w ramach wykupionych pakietów. Obecnie biznes tworzy 5 wspólników, którzy zatrudniają 20 osób. Startup powstał w 2015 roku. W pierwszej rundzie finansowania spółka otrzymała 1,5 mln zł na rozwój projektu. - Do tej pory łącznie udało nam się pozyskać ponad 3,5 mln euro. Większą część stanowiły dotacje z Unii Europejskiej - wylicza Radomski. Reszta środków pochodziła od kilku inwestorów - m.in. SpeedUp Group, TDJ Pitango, Programa. Polski smart stetoskop, oprócz naszego rynku, ma być sprzedawany m.in. w Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, a także w krajach skandynawskich. Zobacz nowy odcinek programu "Pomysł na biznes".
Groźna sytuacja w powietrzu. Internauci zakwestionowali autentyczność nagrania

Groźna sytuacja w powietrzu. Internauci zakwestionowali autentyczność nagrania

Technologia
W rosyjskich mediach społecznościowych pojawił się film przedstawiający groźną sytuację. Widać na nim amerykański samolot F-15, do którego po chwili podlatuje rosyjski Su-27P i wymusza zmianę kursu. Filmik miał zostać opublikowany przez emerytowanego rosyjskiego pilota. Nie wiadomo kiedy i gdzie wydarzył się ten incydent. Wg rosyjskiego portalu prawda.ru, wydarzył się w 2017 roku nad Morzem Bałtyckim w czasie, gdy amerykański samolot podleciał do rosyjskiej rządowej maszyny. Filmik z tamtego wydarzenia, który opublikowało wówczas rosyjskie min. obrony wyglądaj jednak nieco inaczej. Na parę ciekawych szczegółów zwrócili tez uwagę internauci. Pojawiają się stwierdzenia, że malowanie samolotu rosyjskiego, a także wymiary maszyn, nie odpowiadają rzeczywistym. Dlatego część internautów podejrzewa, że incydent nigdy się nie wydarzył, a filmik jest spreparowany za pomocą komputera. Przemawiać może za tym fakt, że nie jest oficjalna publikacją Amerykanów czy Rosjan. 
Nowa broń Chińczyków. Działo o ogromnym zasięgu

Nowa broń Chińczyków. Działo o ogromnym zasięgu

Technologia
Chiny zbudowały naddźwiękowe działo typu railgun. To broń, z której pociski są wystrzeliwane za pomocą sił elektromagnetycznych. Działo będzie zamontowane na chińskim niszczycielu typu 055, największym statku tej klasy w chińskiej marynarce. Prędkość pocisków wynosi 2,5 km na sekundę, a zasięg jest naprawdę imponujący - aż 200 km. Prace nad działem trwały 20 lat, a projekt był skrzętnie ukrywany przed światem. Gotowość bojową osiągnie w 2025 r. Oznacza to, że Chińczycy wyprzedzą USA na tym polu. Stany zjednoczone do niedawna pracowały nad podobną bronią projekt był jednak problematyczny i nie stanowił dobrej alternatywy dla istniejących dziś rozwiązań artyleryjskich. Chińskie działo byłoby więc pierwsze na świecie. 
Kim stawia na węgiel. Truje nie tylko swoich obywateli

Kim stawia na węgiel. Truje nie tylko swoich obywateli

Technologia
Przywódca Korei Północnej, Kim Jong Un, planuje zwiększyć zużycie węgla, by nakręcić gospodarkę. Międzynarodowe sankcje ograniczają Korei Północnej możliwość eksportu, Kim stawia więc na krajowy rynek zbytu. Problem w tym, że jakość powietrza w Korei Północnej już teraz jest fatalna. Wg Światowej Organizacji Zdrowia, śmiertelność z powodu zanieczyszczenia powietrza wynosi 238,4 os. na 100 tys. To 10 razy więcej niż w sąsiedniej Korei Południowej. Komunistyczne państwo wyprzedza też Indie i Chiny. Nie ma też wystarczających środków na zapobieganie zanieczyszczeniu.
Dziwny obiekt krąży po naszej orbicie

Dziwny obiekt krąży po naszej orbicie

Technologia
Jego oficjalna nazwa to A10bMLz. Jest duży i bardzo lekki. Naukowcy szacują, że waży mniej niż 1 kg. Ze względu na dużą powierzchnię i małą masę, astronomowie nazywają taki typ obiektu pustym workiem na śmieci. Orbita A10bMLz ma kształt elipsy. W tej chwili obiekt znajduje się w odległości około 600 km od Ziemi. Orbita nie jest jednak stabilna. Trajektorię zmienia promieniowanie słoneczne, czasami nawet codziennie. Dlatego nie sposób przewidzieć, gdzie znajdzie się A10bMLz za jakiś czas, ani ustalić skąd przyleciał. Najprawdopodobniej tajemniczy obiekt jest pozostałością po rakiecie, czyli tzw. kosmicznym śmieciem. Może być to na przykład metaliczna folia. Nie wiadomo jednak z jakiej rakiety pochodzi. Obiekt został wykryty przez ATLAS, system wczesnego ostrzegania przed zbliżającymi się do ziemi asteroidami. 
Chiński bat na dłużników

Chiński bat na dłużników

Technologia
Władze chiński prowincji Hebei  opracowały aplikację informująca o przebywających nieopodal dłużnikach. Ci obywatele Chin, którzy ukrywają swoje dochody, powinni mieć się na baczności. Aplikacja ma bowiem zachęcać pozostałych do złożenia donosu na tych dłużników, którzy wydają pieniądze. Jeśli więc dłużnik, którzy rzekomo nie jest w stanie spłacić należności zostanie zauważony podczas robienia niepotrzebnych zakupów, może mieć poważne kłopoty. Aplikacja to wtyczka do popularnego komunikatora WeChat. WeChat może służyć nie tylko do wysyłania wiadomości, ale też do płatności internetowych i zakupów. W chińskiej kulturze tradycją jest oszczędzanie, a długi stanowią tabu. 
Sztuczna inteligencja pomaga składać archeologiczne znaleziska

Sztuczna inteligencja pomaga składać archeologiczne znaleziska

Wiadomości
Bezcenne przedmioty, które możemy podziwiać w muzeach, archeolodzy często znajdują w kawałkach. Poukładanie ich jest nie lada wyzwaniem i może trwać nawet kilka lat, dlatego grupa izraelskich badaczy opracowała specjalny algorytm, który pomoże poskładać do kupy archeologiczne znaleziska. To trochę jak układanie puzzli. Sztuczna inteligencja potrafi przewidzieć, jak powinien wyglądać sąsiedni fragment. Na tej podstawie dopasowuje do siebie elementy układanki, w tym przypadku bizantyjskie freski i fragmenty wazy. Algorytm jest bardzo skuteczny. Myli się rzadko. Jedynie wtedy, gdy brakuje dużych fragmentów obrazu. 
Papież dokonał rewolucji. Możesz mieć w swoim telefonie

Papież dokonał rewolucji. Możesz mieć w swoim telefonie

Technologia
Teraz każdy będzie mógł odbyć codzienną modlitwę z papieżem Franciszkiem przy użyciu swojego smartfona. Stolica Apostolska uruchamia pierwszą w historii aplikację, która pozwoli wiernym "towarzyszyć papieżowi w misji miłosierdzia". Nowa aplikacja "Click to Pray" poinformuje 1,3 mld wyznawców kościoła o intencji modlitwy. Umożliwi połączenie się z tysiącami ludzi w dowolnym miejscu i czasie. Aplikacja pozwala także na ustawianie powiadomień, dzięki czemu wierni już nigdy nie zapomną o modlitwie. Papież osobiście zachęcił wiernych do pobrania aplikacji. Jest dostępna w 6 językach. Polskiej wersji póki co na razie nie ma.
Sztuczna inteligencja wymyka nam się spod kontroli. Ekspertka z MIT ostrzega

Sztuczna inteligencja wymyka nam się spod kontroli. Ekspertka z MIT ostrzega

Z tymi co się znają
Do czego służy sztuczna inteligencja, póki nam służy? Czy groźniejsze będą super bogate technoelity czy roboty? W jakim kierunku rozwinie się seksrobotyka? - Niektórzy bardzo chcą mieć technoboga, ale będą się modlić do małej ceramicznej figurki, która potrafi podskakiwać, ale nie potrafi pełzać - mówi dr Aleksandra Przegalińska z MIT.
Tańsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Dzięki nowej technologii

Tańsze mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus. Dzięki nowej technologii

Finanse
Mieszkanie plus to program dzięki któremu tanie mieszkania powstają w siedemnastu miastach Polski. To lokale do wynajęcia, ale z możliwością nabycia do nich prawa własności.Do tej pory PFR Nieruchomości zbudowało i oddało polskim rodzinom 500 takich mieszkań. Kolejne tysiąc jest w budowie, a 9 tysięcy w przygotowaniu.
Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Jak będą wyglądały miasta przyszłości?

Technologia
Sieć 5G i internet rzeczy za kilka lat zmienią oblicze wielu miast - zwłaszcza tych w krajach rozwiniętych. Las Vegas planuje wydać 500 mln dol. do 2025 roku, by stać się inteligentnym miastem. W Polsce miastem, które niebawem ma być smart jest Kazimierz Dolny. Powstaną tam inteligentne oświetlenie, parkingi, monitoring miejski i otwarte wi-fi w całym mieście. Ale to tylko namiastka przyszłości.
Pentagon pracuje nad nową technologią

Pentagon pracuje nad nową technologią

Technologia
Jak skutecznie wykryć łódź podwodną? Być może da się to zrobić dzięki genetycznie zmodyfikowanym bakteriom. Nad taką technologią pracuje amerykańskie wojsko. Żyjące powszechnie w oceanach bakterie miałyby zostać zmienione tak, by reagować na związek chemiczny charakterystyczny dla okrętu podwodnego. Mógłby to być na przykład składnik paliwa, metale, a nawet ludzkie DNA. Po zetknięciu się z taką, nieobecną normalnie w oceanie substancją, bakterie mógłby generować łatwy do wykrycia ładunek elektryczny.
Co to jest 5G i jak ułatwi życie?

Co to jest 5G i jak ułatwi życie?

Technologia
5G - czyli technologia mobilna piątej generacji. Ten standard sieci komórkowej jest bezpośrednim następcą sieci 4G.5G pozwoli na przesył danych na poziomie od 10 Gb/s do 100 Gb/s. Technologia ma być odporna na przeciążenia sieci. Ma działać tak samo dobrze nawet, jeśli w tym samym czasie będzie z niej korzystało wielu użytkowników.
Historyczny lot maszyny o napędzie jonowym

Historyczny lot maszyny o napędzie jonowym

Technologia
Jest podobny do szybowca, ale nie ma śmigieł, nie ma turbin i żadnych innych ruchomych części. Eksperci z Massachusetts Institute of Technology (MIT) stworzyli pierwszą maszynę z napędem jonowym. Rewolucyjny system napędu inspirowany Star Trekiem przetestowano na prototypie.
Nowy naddźwiękowy samolot X-59

Nowy naddźwiękowy samolot X-59

Technologia
Concorde latał bardzo szybko. Miał tez wielka wadę - przekraczając prędkość dźwięku, robił bardzo dużo hałasu. Konstruktorzy z Lockheed Martin i NASA opracowali nowy model ponaddźwiękowego samolotu, który może spowodować, że superszybkie loty znów będą dostępne dla pasażerów na całym świecie. 
poprzednie1 2 3 4 5 ... 21następne