Wyniki wyszukiwania dla:

technologia

Liczba wyników: 341

Tańczący robot. Maszyna robi furorę w internecie

Tańczący robot. Maszyna robi furorę w internecie

Technologia
Zespół Boston Dynamics opublikował w sieci nowe nagranie ze swoim robotem "Spot". Maszyny amerykańskiego koncernu słyną ze swojej zwinności. Swobodnie skaczą, biegają, otwierają drzwi, a także... tańczą.
Kupili potężną wojskową amfibię. Zobacz, co nią wyprawiają

Kupili potężną wojskową amfibię. Zobacz, co nią wyprawiają

Technologia
Firma General Purpose Vehicles z Michigan opracowała serię transporterów opancerzonych. Od 2000 r. wyprodukowano ok. 11 takich takich pojazdów ze szczególnym przeznaczeniem dla wojska. "GPV Colonel" został zaprojektowany, by móc pokonywać betonowe ściany i transportować żołnierzy na trudne misje.
Naukowcy ostrzegają przed nowym programem badawczym Pentagonu

Naukowcy ostrzegają przed nowym programem badawczym Pentagonu

Technologia
Owady przenoszące zmodyfikowane genetycznie wirusy, które mają chronić plony przed suszą czy wrogim atakiem. To jeden z przedmiotów badań agencji DARPA, będącej częścią Departamentu Obrony USA. Program "Insect Allies" pozwoliłby na zmodyfikowanie genów już rosnących roślin i uodpornienie ich na suszę w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Choć brzmi to niewinnie, piątka naukowców w prestiżowym magazynie "Science" ostrzega, że taki program można łatwo zamienić w broń biologiczną. Program wykorzystuje zjawisko poziomego transferu genów.   Przenoszony przez owady wirus infekowałby roślinę, a następnie zmieniałby jej DNA, nadając jej nowe cechy. Naukowcy niepokoją się tym, że to owady mają przenosić wirusy. Rośliny można by po prostu nimi opryskać.
Tak będzie wyglądał czołg przyszłości. Będzie budził postrach na polu bitwy

Tak będzie wyglądał czołg przyszłości. Będzie budził postrach na polu bitwy

Technologia
Międzynarodowy koncern zbrojeniowy BAE Systems zaproponował serię ulepszeń do brytyjskiego czołgu Challenger 2. Nowe systemy zamienią konstrukcję z początku lat 90. XX w. w prawdziwy czołg przyszłości. "Aktywny system ochrony" automatycznie wykrywa pociski przeciwczołgowe i unieszkodliwia je odpalając ładunki obronne. Dzięki laserom potrafi skierować swoje działa w stronę, z której przylatują. Jest też wyposażony w wysokiej jakości kamery na podczerwień, które pozwalają załodze poruszać się w ciemności. 
Najnowsze technologie mogą uratować życie kierowcy i pasażerów

Najnowsze technologie mogą uratować życie kierowcy i pasażerów

Technologia
Opracowano elastyczne czujniki, które potrafią wykryć nacisk dłoni na kierownicę lub drążek do sterowania samolotem. Gdy ręce kierowcy lub pilota nie mają kontaktu z układem sterującym, system zawiadomi odpowiednie służby, wysyłając lokalizację potencjalnego wypadku.
Pomysł na biznes: Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych

Pomysł na biznes: Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych

Pomysł na biznes
TIM S.A. jest największym dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce. Firma była założona w roku 1987 i po dziś dzień... Jaka jest tajemnica udanego biznesu? Są to technologia, innowacyjność oraz mobilność.Jak TIM S.A. udało się osiągnąć tak wielki sukces? Zapraszamy do obejrzenia programu "Pomysł na biznes"
Udany test nowego silnika NASA

Udany test nowego silnika NASA

Technologia
Inżynierowie z NASA i Aerojet Rocketdyne dokonali przełomu w technologii silników jonowych   Urządzenie wykorzystuje pola elektryczne i magnetyczne do jonizacji gazów. Teraz Elektryczny Napęd Słoneczny pozytywnie przeszedł testy, polegające na zintegrowaniu go z innymi systemami. Został nazwany Advanced Electronic Propulsion System. Testy potwierdziły, że AEPS jest zdolny wytworzyć wydajną energię przy niskiej emisji ciepła. Technologia ta jest o wiele czystsza, bezpieczniejsza i wydajniejsza niż tradycyjne rakiety chemiczne. NASA podpisała z firmą Aerojet Rocketdyne 3-letni kontrakt wart 67 milionów dolarów. Silnik ten mógłby zabrać człowieka na Marsa.
Niezwykły koncept statku powietrznego

Niezwykły koncept statku powietrznego

Technologia
Wypełniony helem autonomiczny statek powietrzny to nowy projekt brytyjskiej firmy Avalon Airships. Jest wielkości autobusu i może lądować tylko na wodzie. Napędza go ładowany solarnie silnik elektryczny. Hipotetyczny zasięg to aż 480 km. Wg projektantów mógłby znaleźć zastosowanie w służbach ratunkowych. Częścią jego wyposażenia jest niewielki dron, za pomocą którego można by dostarczyć np. leki czy defibrylator. Dzięki elektrycznemu napędowi byłby bardzo cichy, policja mogłaby używać go do obserwowania osób na ziemi. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek wejdzie do produkcji. 
Amnesty International apeluje do ONZ. To już nie tylko fantastyka naukowa, a realne zagrożenie

Amnesty International apeluje do ONZ. To już nie tylko fantastyka naukowa, a realne zagrożenie

Technologia
"Zakażmy broni autonomicznej zanim będzie za późno" tak do ONZ apelują działacze Amnesty International. Nie są w tym apelu osamotnieni. Elon Musk, eksperci od sztucznej inteligencji i 116 specjalistów ma podobne zdanie. Czym jest broń autonomiczna? To np. dron, który, wyposażony w algorytm sztucznej inteligencji sam wybierze cel i dokona na nim egzekucji. Podobnie można zaprogramować choćby karabin maszynowy. Roboty nie muszą być wyposażone w śmiercionośne narzędzia, wystarczy gaz pieprzowy, taser czy gumowe kule. W połączeniu z technologią rozpoznawania twarzy i profilowaniem stają się naprawdę groźnym narzędziem. Robot, w przeciwieństwie do człowieka,  nie zawaha się zanim naciśnie spust i wystrzeli pocisk. Nad tego typu technologiami pracuje już kilka krajów, w tym USA, Wielka Brytania, Izrael, Chiny czy Rosja. Nieduży koszt czujników i rozwój sztucznej inteligencji sprawiają, że koszty takiej broni wcale nie są astronomiczne. Eksperci podkreślają, jak ciężko byłoby obronić się przeciwko zmasowanemu atakowi robotów. Innym problemem jest odpowiedzialność. Kto zostałby ukarany jeśli autonomiczna broń zacznie mordować cywilów? Dlatego właśnie organizacje pozarządowe i niektóre państwa chcą by broń nigdy nie stała się w pełni autonomiczna, a kluczowe decyzje, takie jak wybór celu i zabicie lub unieszkodliwienie go.
WP Express: rewolucyjny sposób na sklep internetowy

WP Express: rewolucyjny sposób na sklep internetowy

Technologia
Oto firma, która stawia na technologię i mobilność. Prezes zarządu TIM SA Krzysztof Folta opowiedział o początkach swojej firmy, jej rozwoju, a także problemach, z którymi pracownicy musieli się zmagać.
Vision EQ Silver Arrow - prezentacja

Vision EQ Silver Arrow - prezentacja

Motoryzacja
To zapowiedź nowej submarki samochodów elektrycznych koncernu Daimler. EQ to pojazdy łączące niesamowitą stylistykę z luksusem, nowoczesną technologią, ale i wspomnieniem historii. Poznajcie prototyp Vision EQ Silver Arrow.
Sowiecka broń rodem z science-fiction

Sowiecka broń rodem z science-fiction

Technologia
Zimnowojenna rywalizacja zbrojeniowa między ZSSR a USA zrodziła jeden z najbardziej szalonych pomysłów na broń. "Kret bojowy" był jednym z tajnych projektów Związku Radzieckiego. Wielki podziemny pojazd, na przodzie którego znajdował się świder, miał podkopywać się pod teren przeciwnika. Wg projektu, kret bojowy był zasilany atomowo, a powłoka zewnętrzna była zrobiona z tytanu. Miał mieć 4 metry średnicy, 35 m długości, poruszać się z prędkością 7 km na godzinę i zabierać na pokład 20 osób. Plan ataku był następujący: z terenu ZSSR do USA kret bojowy miał zostać przetransportowany łodzią podwodną. Z wód przybrzeżnych miał przewiercić się w głąb lądu i zdetonować głowice atomowe. Podobno Rosjanom udało się zbudować prototyp kreta bojowego. Testowano go w różnych regionach geologicznych. Choć maszyna z łatwością wgryzała się w twardą skałę gór Ural, z niewiadomych przyczyn nagle eksplodowała. Załoga obsługująca kreta zginęła, a szalony projekt trafił do lamusa. 
Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Wiadomości
Po raz pierwszy na powierzchni Księżyca odkryto zamarzniętą wodę. Znajduje się w ciemnych rejonach… polarnych naszego satelity. Jednak stanowi tylko 3,5 proc. pokrytych cieniem rejonów Księżyca. Odkrycie na Księżycu dobrze wróży przyszłym koloniom, które nie będą musiały dostarczać wody z Ziemi. Naukowcy mają nadzieję, że wykorzystywana zaawansowana technologia satelitarna umożliwi także odkrycie zamarzniętej wody na powierzchni Merkurego lub Ceres. Merkury, Ceres i Księżyc łączy niewielkie nachylenie osi, które powoduje depresje topograficzne w ich rejonach polarnych. Często są one pełne kraterów uderzeniowych, których część znajduje się zawsze w cieniu, co czyni ich kandydatami w poszukiwaniu wody w kosmosie. Występowanie wody na Księżycu pierwszy raz potwierdzono w 2009 roku, kiedy to indyjska sonda Chandrayaan-1 znalazła ślady cząsteczek wody w ryzalicie, czyli zewnętrznej warstwie Księżyca.
poprzednie1 2 3 4 5 ... 19następne