Wyniki wyszukiwania dla:

technologia 4.0

Liczba wyników: 82

Rozpoznają cię po biciu serca. Pentagon opracował nowy system kontroli

Rozpoznają cię po biciu serca. Pentagon opracował nowy system kontroli

Technologia
Serce każdego z nas bije nieco inaczej. Jego ton i tempo to cecha charakterystyczna jak linie papilarne. Właściwość ta zaintrygowała amerykańskie służby specjalne. Na ich zlecenie Pentagon zbudował specjalne urządzenie, pozwalające z dużej odległości identyfikować osoby na podstawie dźwięku bicia serca. Wynalazek nazywa się Jetson, a użyta technologia to wibrometria laserowa. Wykorzystuje ona promień lasera do badania drgań powierzchni ciała spowodowanych biciem serca. Jetson działa z odległości 200 metrów i ma 95 proc. dokładność, która ponoć może być jeszcze wyższa. Są pewne ograniczenia. Laser będzie skuteczny na osobie noszącej lekki strój, ale nie zimowy płaszcz czy grubą kurtkę. Jetson ma jedną podstawową przewagę nad używanym do tej pory do identyfikacji rozpoznawaniem twarzy. Działa w całkowitej ciemności i nie da się go oszukać okularami, brodą czy szalem. Może być też wycelowany w identyfikowaną postać z góry, na przykład z drona. Czas nagrywania próbki bicia serca konieczny do rozpoznania to 30 sekund. Technologia ta może znaleźć nie tylko militarne zastosowanie. Pozwoliłaby na przykład na bezprzewodowe monitorowanie serc pacjentów w szpitalach lub zdalne kontrole lekarskie bez konieczności wychodzenia z domu.
Drony wyślą saperów na emeryturę. W Polsce powstaje nowa technologia.

Drony wyślą saperów na emeryturę. W Polsce powstaje nowa technologia.

Technologia
Polscy saperzy co roku interweniują kilka tysięcy razy. Zdecydowana większość niewybuchów i pocisków pochodzi z czasów II wojny światowej i dekady po niej. W dużej mierze znajdywane są przez przypadkowe osoby, co zwiększa ryzyko wybuchu. Już niedługo powojenne niewypały odnajdą drony. Dzięki wykorzystaniu cewki magnetycznej umieszczonej na dronie można wyszukać tzw. anomalie magnetyczne pod ziemią. Drony mają znaleźć ładunki kilka metrów w głąb ziemi.
Wielka płyta nie taka zła.

Wielka płyta nie taka zła. "Było wiele mitów"

Polska
- Technologia na pół wieku to mit - przekonywał w programie "Money. To się liczy" Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju. - Można spokojnie planować życie w wielkiej płycie, także na kolejne pokolenia - mówił.
Norma przekroczona nawet 300 razy. Naukowcy opublikowali przerażający raport

Norma przekroczona nawet 300 razy. Naukowcy opublikowali przerażający raport

Wiadomości
Przekroczenie dopuszczalnej normy nawet 300 razy – tak wygląda poziom zanieczyszczenia niektórych rzek. Naukowy z Yorku po raz pierwszy zbadali 72 rzeki z całego świata pod kątem zawartości 14 popularnych antybiotyków. Wśród badanych znalazły się m.in. Tamiza, Dunaj, Sekwana, Tyber, Menam i Tygrys. Okazało się, że antybiotyki wykryto w wodach 65 proc. zbadanych miejsc. Najwięcej szkodliwych dla środowiska substancji znajduje się w Azji i Afryce (do 35 proc. zanieczyszczonych rzek). W Europie wskaźnik zanieczyszczenia antybiotykami wyniósł 8 proc. Najgorzej wypadł Dunaj na odcinku austriackim. Z kolei najczystsze rzeki na świecie ma Australia i Oceania. Jakie antybiotyki znalazły się w wodach? W blisko połowie badanych miejsc odkryto trimetoprym, który hamuje rozwój bakterii przy zakażeniu dróg moczowych. Normę o 300 razy przekroczyła jedna z rzek w Bangladeszu. Wykryto metronidazol, który ma szerokie zastosowanie bakteriobójcze. Eksperci alarmują, że jeżeli nie zostanie poprawiona technologia oczyszczania ścieków i wód z antybiotyków to wkrótce na świecie mogą  pojawić się groźne dla człowieka antybiotykoodporne bakterie.
Milienialsi i pokolenie Z.

Milienialsi i pokolenie Z. "Ludzie, którzy w sposób niewiarygodny konsumują usługi telekomunikacyjne"

Finanse
 - Dziś wśród milenialsów 90 proc. osób ma smartfona. Połowa z tych osób twierdzi, że to najważniejszy sprzęt, jaki mają w domu - mówił podczas Impact'19 Mariusz Gaca, wiceprezes zarządu Orange ds. rynku konsumenckiego. Jak dodał: - Telewizję ogląda się średnio przez ok. 4 godzin dziennie. Z kolei milenialsi i pokolenie Z używają swojego smartfona przez 6 godzin dziennie, a internetu dużo więcej. Jak porównamy te osoby z pokoleniem X to są to statystyki dwu lub trzykrotnie wyższe. Milenialsi urodzili się, gdy technologia była dostępna, telefony rozwijały się razem z nimi i oni chcą konsumować nowe rzeczy w taki sposób, w jaki się przyzwyczaili. 
Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Finanse
Impact'19: Rozmowa z Pawłem Surówką, prezesem grupy PZU. "Wierzymy, że przyszłość postawi klienta w samym centrum debaty nt. zdrowia" Zapraszamy do obejrzenia
Podwójne wyróżnienie dla eobuwie.

Podwójne wyróżnienie dla eobuwie. "To zaszczyt dla nas"

Polska
– Dziś, aby odnieść sukces na rynku, niezbędne jest docieranie do  wszystkich klientów. Przenikanie światów online i offline jest szalenie  istotne – mówi Marcin Grzymkowski, założyciel eobuwie.pl.  Firmy, która została wyróżniona w dwóch kategoriach Nagrody money.pl:  "Firma Roku" oraz "Technologia, która zmieniła zasady gry".  
Branża IT potrzebuje też humanistów. Raport o kobietach w firmach technologicznych

Branża IT potrzebuje też humanistów. Raport o kobietach w firmach technologicznych

Finanse
- Nie musimy umieć programować, by pracować w firmach IT - przekonuje Anita Kijanka z Come Creations Group, współautorka raportu "Strong Women in IT". - W startupach jest bardzo dużo kobiet, które miały swój pomysł na biznes, a technologia po prostu umożliwia im dotarcie do szerszego grona ludzi. Świat potrzebuje też miękkich umiejętności, ludzi, którzy potrafią rozmawiać i zarządzać. To humanistyczne spojrzenie jest bardzo ważne w technologiach - zapewnia.
Nagroda money.pl. Posiedzenie Kapituły

Nagroda money.pl. Posiedzenie Kapituły

Polska
Nagroda Money.pl. Tak wybierano zwycięzców  Już 22 maja, podczas Gali finałowej Nagrody Money.pl, która odbędzie się w ramach Kongresu Impact'19, poznamy zwycięzców w trzech kategoriach. W Krakowie ogłoszony zostanie "Człowiek Roku", "Firma Roku" oraz "Technologia, która zmieniła zasady". Podczas specjalnego spotkania Kapituły Nagrody Money.pl w Hotelu Europejskim, jej członkowie oddali glosy na swoich faworytów.  
Polski

Polski "silnik na wodę"

Ciekawostki
 Elektromobilność jest coraz powszechniejsza, jednak wciąż na  rynku istnieją pewne bariery, takie jak zbyt małe zasięgi pojazdów  elektrycznych, czy żywotność baterii. Twórcy innowacyjnego modułu  napędowego wykorzystującego silnik elektryczny i pompę  wysokociśnieniową. Urządzenie w uproszczeniu nazywane „silnikiem na  wodę” generuje obecnie moc 860 W. Stojący za projektem Polacy mają  jednak nadzieję, że technologia trafi wkrótce do samochodów osobowych. 
Wiceprezes KGHM o inwestycji w Chile.

Wiceprezes KGHM o inwestycji w Chile. "Pytanie czy możemy to odrobić?"

Polska
"Będziemy inwestować w Polsce,  jesteśmy zadowoleni z nowelizacji "podatku miedziowego. Dzięki niej przyśpieszymy nasze inwestycje w kraju. - powiedział w programia "Biznes Mówi" Paweł Gruza, wiceprezes KGHM. W programie również o trendach w tzw. "gospodarce 4.0", za którymi podąża polski gigant. Chodzi o aplikacje zarządzające kopalnią w Chile oraz autonomiczne ciężarówki.  Zapraszamy na rozmowę z wiceprezesem KGHM, Pawłem Gruzą. 
Prezes KGHM.

Prezes KGHM. "Autonomiczne ciężarówki będą wozić nasz urobek"

Polska
- Przez specjalną aplikację mogę zobaczyć i nadzorować ciąg produkcyjny naszej kopalni na drugim końcu świata, w Chile - mówił w programie "Biznes Mówi" Paweł Gruza, wiceprezes KGHM. Pracujemy również nad automatyzacją wielkich ciężarówek, które już niedługo w sposób autonomiczny, będą wozić nasz urobek.
Peugeot 508: technologia Night Vision

Peugeot 508: technologia Night Vision

Motoryzacja
Peugeot 508 opcjonalnie może być wyposażony w technologię Night Vision, która zwiększa bezpieczeństwo w nocy. Wykorzystywana jest kamera na podczerwień, a także oprogramowanie do rozpoznawania pieszych, rowerzystów i zwierząt. Obraz z kamery wyświetlany jest na ekranie nad kierownicą. Piesi, rowerzyści i zwięrzęta są oznaczani z użyciem żółtych prostokątów.
Wejchert o gospodarce 4.0.

Wejchert o gospodarce 4.0. "Musi być fair dla klienta"

Polska
- Firmy bardzo dobrze znają nasze przyzwyczajenia i potrzeby i w ten sposób ułatwiają życie swoich użytkowników - mówił Łukasz Wejchert, założyciel Dirlango. Dodał, że niezwykle ważne jest to, aby wszystkie dane o użytkownikach, były gromadzone sposób transparentny. 
LG G8 ThinQ - jak działa sterowanie bezdotykowe

LG G8 ThinQ - jak działa sterowanie bezdotykowe

Technologia
Podczas MWC 2019 LG pokazało G8 - smartfona, którym można sterować bezdotykowo. Oto, jak działa ta technologia. Podczas MWC 2019 LG pokazało G8 - smartfona, którym można sterować bezdotykowo. Oto, jak działa ta technologia.

"Mamy potencjał, by tworzyć innowacje". Prezydent Duda w Davos

Polska
- Polska ma potencjał, by tworzyć innowacje, a także otwartość i gotowość, żeby z nich korzystać. Mamy do czynienia z bardzo pozytywnym sprzężeniem pomiędzy twórcami nowych technologicznych rozwiązań a konsumentami. To unikatowe warunki dla innowacji, której mogą nam pozazdrościć inne kraje - mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z przedstawicielami biznesu w Davos. Jak podkreślał, polskie władze mają świadomość wyzwań oraz wymagań związanych z tzw. czwartą rewolucją gospodarczą - Wiemy, że nie ma alternatywy dla przemysłu 4.0. Kto nie przystosuje się do zmian, zostanie zmarginalizowany i po prostu wypadnie z rynku - mówił prezydent. Według niego w XXI w. miarą skuteczności polityków jest poziom innowacyjność gospodarek, które reprezentują.
Co to jest 5G i jak ułatwi życie?

Co to jest 5G i jak ułatwi życie?

Technologia
5G - czyli technologia mobilna piątej generacji. Ten standard sieci komórkowej jest bezpośrednim następcą sieci 4G.5G pozwoli na przesył danych na poziomie od 10 Gb/s do 100 Gb/s. Technologia ma być odporna na przeciążenia sieci. Ma działać tak samo dobrze nawet, jeśli w tym samym czasie będzie z niej korzystało wielu użytkowników.
Nowatorska technologia na rynku finansowym.

Nowatorska technologia na rynku finansowym. "Koszty wymiany walut będą niższe"

Polska
- Szerokie zastosowanie blockchainowych rozwiązań powinno doprowadzić do niższych kosztów i tam, gdzie jest to istotne, do większego poziomu bezpieczeństwa. Niższe koszty płatności, wymiany walut to będzie to, co blockchain będzie ze sobą przynosił - ocenił w programie "Money. To się liczy" Wojciech Kostrzewa, wiceprezes Polskiej Rady Biznesu. W odniesieniu do bezpieczeństwa zwrócił uwagę, że nowa technologia przyczyni się do przechowywania najbardziej wrażliwych dokumentów w sposób, który będzie najlepiej zabezpieczał przed zhakowaniem.
Pomysł na biznes: Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych

Pomysł na biznes: Dystrybutor materiałów elektrotechnicznych

Finanse
TIM S.A. jest największym dystrybutorem materiałów elektrotechnicznych w Polsce. Firma była założona w roku 1987 i po dziś dzień... Jaka jest tajemnica udanego biznesu? Są to technologia, innowacyjność oraz mobilność.Jak TIM S.A. udało się osiągnąć tak wielki sukces? Zapraszamy do obejrzenia programu "Pomysł na biznes"
Udany test nowego silnika NASA

Udany test nowego silnika NASA

Technologia
Inżynierowie z NASA i Aerojet Rocketdyne dokonali przełomu w technologii silników jonowych   Urządzenie wykorzystuje pola elektryczne i magnetyczne do jonizacji gazów. Teraz Elektryczny Napęd Słoneczny pozytywnie przeszedł testy, polegające na zintegrowaniu go z innymi systemami. Został nazwany Advanced Electronic Propulsion System. Testy potwierdziły, że AEPS jest zdolny wytworzyć wydajną energię przy niskiej emisji ciepła. Technologia ta jest o wiele czystsza, bezpieczniejsza i wydajniejsza niż tradycyjne rakiety chemiczne. NASA podpisała z firmą Aerojet Rocketdyne 3-letni kontrakt wart 67 milionów dolarów. Silnik ten mógłby zabrać człowieka na Marsa.
Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Tajemnica wody na Księżycu wreszcie rozwiązana

Nauka
Po raz pierwszy na powierzchni Księżyca odkryto zamarzniętą wodę. Znajduje się w ciemnych rejonach… polarnych naszego satelity. Jednak stanowi tylko 3,5 proc. pokrytych cieniem rejonów Księżyca. Odkrycie na Księżycu dobrze wróży przyszłym koloniom, które nie będą musiały dostarczać wody z Ziemi. Naukowcy mają nadzieję, że wykorzystywana zaawansowana technologia satelitarna umożliwi także odkrycie zamarzniętej wody na powierzchni Merkurego lub Ceres. Merkury, Ceres i Księżyc łączy niewielkie nachylenie osi, które powoduje depresje topograficzne w ich rejonach polarnych. Często są one pełne kraterów uderzeniowych, których część znajduje się zawsze w cieniu, co czyni ich kandydatami w poszukiwaniu wody w kosmosie. Występowanie wody na Księżycu pierwszy raz potwierdzono w 2009 roku, kiedy to indyjska sonda Chandrayaan-1 znalazła ślady cząsteczek wody w ryzalicie, czyli zewnętrznej warstwie Księżyca.
poprzednie1 2 3 4 następne