Wyniki wyszukiwania dla:

tasmania

Liczba wyników: 3

Czym są pyrosomidy?

Czym są pyrosomidy?

Ciekawostki
Kilka lat temu u wybrzeży Tasmanii zespół nurków sfilmował nietypowo wyglądające stworzenie. Na początku członkowie ekspedycji nie mieli pojęcia, co naprawdę udało im się nagrać i z czym mieli do czynienia. Dopiero później okazało się, że była to pyrosomida. 
Mapa jakiej nie było. 25 dni badawczej podróży

Mapa jakiej nie było. 25 dni badawczej podróży

Ciekawostki
Naukowcy z australijskiej agencji badań naukowych i przemysłowych (CSIRO) pokazali szczegółową mapę dna morskiego, która ukazuje nie widziany nigdy wcześniej podwodny świat. Widać na niej łańcuchy podwodnych gór i wulkanów, które znajdują się ok. 400 km na wschód od Tasmanii. Najwyższy szczyt ma wysokość 3000 m, ale i tak znajduje się prawie 2000 m pod powierzchnią wody. Badacze, podczas mapowania wielostrumieniowego dna, odkryli także wielką różnorodność biologiczną. Mowa m.in. o występującym tam fitoplanktonie, jednokomórkowych roślinach i ssakach, które się nimi żywią. Niektórzy biolodzy byli wręcz zdumieni liczbą morskich ssaków i ptaków, które występują na terenie objętym badaniami. Obserwacje zostaną teraz wykorzystane m.in. do ochrony zaobserwowanych gatunków.
Najdziwniejsza ryba na świecie

Najdziwniejsza ryba na świecie

Ciekawostki
Niezwykłą "rybę z rękami" udało się odnaleźć naukowcom u wybrzeży Tasmanii. Zwierzę należy do gatunku z rodzaju żabnicokształtnych i jest zagrożona wyginięciem. Rybie "ręce" to w rzeczywistości płetwy piersiowe, przystosowane do życia tuż przy dnie. Czerwona ryba zamieszkuje dno morskie, a swoich "rąk" używa do pełzania po nim. Dotychczas znana była tylko jedna, licząca od 20 do 40 osobników kolonia tego gatunku. Naukowcy z Tasmanii odkryli kolejną. Wszystko dzięki nurkowi, który powiadomił ich, że widział zagrożoną rybę. Nowa kolonia oznacza, że populacja tego gatunku ryby może być nawet dwukrotnie większa niż sądzono. Ryba składa jaja na wodorostach, często ulegają one zniszczeniu przez łodzie i pływaków. Zagrożone są tez kłusownictwem. Często łapano je, aby żyły w akwariach. Nowa kolonia, może pomóc naukowcom stworzyć program ochrony i reintrodukcji gatunku.