Wyniki wyszukiwania dla:

tama

Liczba wyników: 7

Rosjanie odkryli skarb na dnie jeziora. Trwa wyścig z czasem

Rosjanie odkryli skarb na dnie jeziora. Trwa wyścig z czasem

Ciekawostki
To prawdziwy wyścig z czasem. Aby odkryć ślady pradawnej cywilizacji Hunów, która 2 tys. lat temu zamieszkiwała tereny południowej Syberii, archeolodzy muszą się bardzo spieszyć. Wykopaliska znajdują się bowiem na dnie sztucznego zbiornika wodnego. Każdego lata poziom wody obniża się, odsłaniając dno. Wtedy można zacząć poszukiwania. A jest czego szukać. Na dnie wyschniętego zbiornika i niewielkiej wyspie odkryto już 140 nietkniętych przez rabusiów grobów. Odnaleziono tu m.in. grób "śpiącej królewny" – młodej kobiety ubranej w jedwabne szaty i klejnoty. Zdaniem naukowców, kobieta była kaletniczką. Obok szczątków znaleziono jej narzędzia pracy – igły i nici. Szczątki pochowano w kamiennym sarkofagu, dzięki czemu zachowały się w świetnym stanie. Ich wiek to 2000 lat. Nieopodal znaleziono grób tkaczki, a w nim wrzeciono, liczne szklane paciorki i ozdobne klamry wykonane z kości. Zdobione klamry to tu częste znalezisko. Dla Hunów, którzy byli nomadami, pasek był najważniejszym elementem stroju. Skąd tak bogate wyposażenie grobów rzemieślniczek? Doktor Kulinowskaja, która pracuje przy wykopaliskach podkreśla, że Hunowie bardzo cenili kobiety. Rzemieślniczki były ważne i doceniane za swoje talenty.
Hipnotyzujące jezioro. Na odwrót było już za późno

Hipnotyzujące jezioro. Na odwrót było już za późno

Ciekawostki
Pogoń za dobrym ujęciem może skończyć się utratą sprzętu. Juan Carlos Ramirez chciał sfilmować otwór odpływowy jeziora Berryessa - sztucznego zbiornika w Kalifornii. Gdy poziom wody jest wysoki, jej nadmiar wpada do otworu obok tamy i wypływa na dole. Niestety, otwór tak zahipnotyzował operatora, że kamera wpadła do środka.
Moment przerwania tamy w Brazylii. Przerażające nagranie

Moment przerwania tamy w Brazylii. Przerażające nagranie

Wiadomości
W sieci pojawiło się nagranie, na którym widać moment przerwania tamy w kopalni rudy żelaza w Brazylii. Do katastrofy doszło 25 grudnia w pobliżu miejscowości Brumadinho. Potężna lawa szlamu i błota zmiotła wszystko, co znalazło się na jej drodze. Obecnie wiadomo o ponad 100 ofiarach śmiertelnych przerwania tamy. Ponad 200 wciąż uznaje się za zaginione. Istnieje duże niebezpieczeństwo, że ta katastrofa nie jest ostatnią. Minister rozwoju regionalnego Brazylii poinformował, że w całym kraju jest 4000 tam, które grożą przerwaniem.
Powrót wioski. Woda odsłoniła historyczne zabudowania

Powrót wioski. Woda odsłoniła historyczne zabudowania

Nauka
Wioskę z czasów starożytnych odsłoniła woda w pobliżu miasta Diyarbakır (płd.-wsch. Turcja). Widoczny jest historyczny meczet madrasa, cmentarz, sanktuarium i ruiny 78 domów. Wioska pojawiła się na nowo, bo pobliska tama - Dicle - po ulewach w zeszłym tygodniu przerwała zapory i spadł w niej poziom wody. Tama powstała 20 lat temu, by zapewnić wodę miastu Diyarbakır. Ciała z wiejskiego cmentarza zostały przeniesione przed budową.
Niezwykły obiekt na jeziorze Berryessa [Pixel]

Niezwykły obiekt na jeziorze Berryessa [Pixel]

Nauka
Na naszym globie znajduje się ogromna liczba niezwykłych obiektów. Wir wodny w pobliżu zapory Monticello wydaje się być jednym z przyrodniczych ewenementów, ale w rzeczywistości jest czymś zupełnie innym. Przekonajcie się sami!
#dziejesiewsporcie: ten film chwyta za serce. Gracze Barcy pocieszali płaczących rywali

#dziejesiewsporcie: ten film chwyta za serce. Gracze Barcy pocieszali płaczących rywali

Piłka nożna
Zagraniczne media rozpływają sie w zachwytach nad postawą młodych piłkarzy Barcelony podczas turnieju World Challenge Cup w Tokio. Zawodnicy szkoleni w słynnej La Masii po zwycięstwie z jednym z lokalnych zespołów pokazali, co znaczy "fair play" oraz szacunek do przeciwnika. Po ostatnim gwizdku arbitra dwunastoletni sportowcy z Katalonii, widząc łzy w oczach rywali, nie manifestowali radości, tylko zaczęli ich pocieszać. Soo Yeon Lee z Korei Południowej jest jedną z najseksowniejszych tenisistek stołowych na świecie. Sportsmenka z Azji, kórej pasją jest modeling, cieszy się dużą popularnością w mediach społecznościowych, gdzie chętnie zamieszcza swoje odważne zdjęcia. Ostatnio 34-letnia Koreanka wrzuciła do sieci fotografię z plaży w Malibu, na której pozuje w samym bikini. Na koniec zobaczycie trzy bramki Tama Hanlona z zespołu Pollok FC. - Jest autorem najpiękniejszego hat-tricka w historii futbolu - piszą media o wyczynie zawodnika z jednej z niższych lig w Szkocji. Jego gole były rzeczywiście przedniej marki.
Spuścili wodę z jeziora. Ukazała się wieś sprzed 100 lat

Spuścili wodę z jeziora. Ukazała się wieś sprzed 100 lat

Polska
Wieś Schlesierthal, czyli Śląska Dolina pod powierzchnią wody zniknęła ponad 100 lat temu. Osada była mała, żyło w niej około osiemdziesięciu mieszkańców, ale według historyków kwitło w niej życie górnicze. Na tych terenach wydobywano wtedy nawet srebro. Idylla skończyła się na początku XX wieku, gdy na terenie nękanym przez powodzie postanowiono wybudować olbrzymią zaporę wodną. Mieszkańcy musieli wtedy opuścić wieś. Teraz, na czas remontu, woda ze sztucznie utworzonego Jeziora Bystrzyckiego została spuszczona. Odsłoniła tym samym pozostałości zabudowań. Uwidoczniły się przede wszystkim ruiny jednej z gospód, w której prawdopodobnie żywili się ci, którzy budowali tamę.