Wyniki wyszukiwania dla:

susza

Liczba wyników: 28

Susza w Polsce. Wjazd samochodem do lasu zabroniony

Susza w Polsce. Wjazd samochodem do lasu zabroniony

Polska
- W tym roku mamy ponad 2 tys. więcej pożarów niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Ta liczba sięgnęła już 8 tys. - mówi w programie "Money. To Się Liczy" Anna Malinowska, rzecznik Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Jak dodała, w sumie spłonęło około 900 hektarów. - To na szczęście nie jest dużo, szczególnie jeśli popatrzymy na to, co dzieje się obecnie na Syberii - stwierdziła Malinowska. Na ochronę przeciwpożarową Lasy Państwowe wydają nawet 100 mln zł rocznie. Rzeczniczka Lasów Państwowych ostrzega, że wjeżdżanie pojazdem do lasu jest bezwzględnie zakazane i grozi mandatem 500 zł.
Woda odsłoniła świątynię. Ludzie ustawiają się w kolejkach

Woda odsłoniła świątynię. Ludzie ustawiają się w kolejkach

Ciekawostki
Upały w środkowej Tajlandii doprowadziły do odsłonięcia ruin niezwykłego miejsca. Mowa o pozostałościach buddyjskiej świątyni Wat Nong Bua Yai. Budynek wraz z otaczającą ją wioską znalazł się pod wodą 20 lat temu przez budowę tamy. Teraz ekstremalnie niski poziom wody w zbiorniku doprowadził do odsłonięcia ruin. Oprócz świątyni, woda odsłoniła bezgłowy, 4-metrowy posąg Buddy. Setki osób oddają mu hołd. Wat Nong Bua Yai była bardzo ważnym miejscem dla Tajów. Kompleks pełnił różne funkcje - był centrum społeczności, miejscem rytuałów, uroczystości i rekreacji. Ostatnio susza odsłoniła wszystkie kompleks w 2015 r. Eksperci alarmują, że Tajlandia stoi teraz w obliczu najgorszej suszy od dekady.
Susza w Polsce. Wysycha Warta

Susza w Polsce. Wysycha Warta

Wiadomości
Wysokie temperatury powodują bardzo niski poziom rzeki - jako przykład można podać Wartę na terenie miasta Kostrzyna nad Odrą w województwie lubuskim. "Poziom rzeki wynosi aktualnie 128 centymetrów głębokości. Gdzie ostrzegawczy stan rzeki wynosi 360 centymetrów głębokości" - napisał czytelnik Wirtualnej Polski pan Przemysław.
Susza w całej Polsce. Ocieplenie klimatu ma wpływ na zdrowie ludzi. Borelioza atakuje!

Susza w całej Polsce. Ocieplenie klimatu ma wpływ na zdrowie ludzi. Borelioza atakuje!

Zdrowie
Według najnowszego raportu Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego obejmującego okres od 21 maja do 20 lipca, susza rolnicza występuje we wszystkich województwach poza Małopolską. Eksperci oceniają, że takie problemy mogą się powtarzać co roku, za co odpowiada globalny wzrost średniej temperatury na świecie. Zmiany klimatyczne wypływają także na kondycję lasów i zdrowie ludzi, w tym na znacznie zwiększone ryzyko zachorowań na boreliozę – ocenia Anna Sierpińska z portalu Nauka o klimacie.
Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Ministerstwo rolnictwa uruchamia nowy program. Pieniądze na oczka wodne

Polska
- Problemy z suszą w Polsce mamy m.in. dlatego, że zaniedbania melioracyjne sięgają dziesiątków lat powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – Osuszało się każdy teren, bez refleksji czy trzeba to robić, czy nie trzeba. Dlatego teraz naprawiamy ten błąd i ruszamy z programem dofinansowania oczek wodnych, stawów. Dajemy środki, które umożliwią rolnikom, spółka wodnym, samorządom uzyskać dofinansowanie na gospodarkę wodną. Ale często jest w gminach podejście: to nie mój problem. Spotkałem wójta, który ma na swoim terenie 5 jezior, ale skarży się na suszę. Nie kiwnął palcem, by nawodnić teren, zdobyć na to pieniądze. Musi być dobra wola, a nie poleganie ciągle na mitycznym państwie.
Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Susza w Polsce. Ardanowski: decydujące najbliższe dwa tygodnie

Polska
- Suszę w Polsce mamy od wielu lat, w tym roku nie dała się jeszcze we znaki, poprzedni był dużo gorszy - powiedział w programie „Money. To się liczy” Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. – One przyniosły ogromne straty, które odczuwamy w cenach zeszłorocznych warzyw np. pietruszki. Susza była dramatycznym wyzwaniem pod koniec kwietnia, wtedy bardzo się martwiłem. Na szczęście opady majowe poprawiły sytuację, ale problem jest: obrywają zboża jare, truskawki. Jeśli to się utrzyma, a decydujące będą najbliższe dwa tygodnie, to ministerstwo zaoferuje pomoc rolnikom taką jak w ubiegłym roku.
Susza odkryła świątynię

Susza odkryła świątynię

Nauka
Po dwóch latach można znowu zobaczyć ruiny kościoła z XVI wieku w Oaxaca w Meksyku. Został zbudowany przez hiszpańskich kolonizatorów. Świątynia została w 1961 r. zalana wodą podczas budowy zapory. Do tej pory można było zobaczyć ją tylko 4 razy.
Rolnictwo. Ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczeń od suszy

Rolnictwo. Ubezpieczyciele odmawiają ubezpieczeń od suszy

Polska
- Firmy ubezpieczeniowe odmawiają ubezpieczenia upraw od suszy. Wykupienie polisy było możliwe jesienią zeszłego roku, ale jeśli sadzę roślin wiosną tego roku, to chcę je ubezpieczyć właśnie wtedy, a nie pół roku wcześniej - mówił w programie "Money. To się liczy" Michał Kołodziejczak, prezes Agro Unii. Według niego nie ma w Polsce rozwiązań systemowych dla rolników.
Susza zbiera żniwo. Lasy płoną jak nigdy

Susza zbiera żniwo. Lasy płoną jak nigdy

Polska
- Połowa Polski jest zagrożona pożarami w najwyższym stopniu, pozostała część w średnim. To jest tendencja ostatnich dni, choć mieliśmy też dni, że cały kraj był zagrożony bardzo mocno - mówił w programie "Money. To się liczy" Jan Kaczmarowski z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych. - 23 kwietnia był dniem katastrofalnym dla lasów, jeśli chodzi o zagrożenie pożarowe. Muszę przyznać, że taka sytuacja zdarza się raz na kilkadziesiąt lat. Tego dnia powstały 363 pożary w lasach wszystkich form własności. W statystykach, do których na szybko zajrzałem, nie znalazłem drugiego takiego dnia w historii - przyznał.
Cywilizacja doliny Indusu. Upadła z powodu zmian klimatycznych

Cywilizacja doliny Indusu. Upadła z powodu zmian klimatycznych

Nauka
Naukowcy długo spierali się co było przyczyną upadku antycznej cywilizacji z doliny Indusu. Najnowsze badania wskazują, że odpowiadają za to zmiany klimatyczne, jakie miały miejsce 4000 lat temu. Naukowcy zbadali osady na dnie ujścia Indusu. Odkryli, że w XXII w. p.n.e. klimat w dolinie ochłodził się i nastąpiła susza. Żyjący w tam ludzie musieli opuścić swoje ogromne miasta i przenieść się na podnóża Himalajów. Braki wody były jednak co raz większe, co ostatecznie doprowadziło do upadku całej cywilizacji. 
Miecz w wodzie. Niezwykłe odrycie 8-latki

Miecz w wodzie. Niezwykłe odrycie 8-latki

Ciekawostki
8-letnia Saga Vanecek znalazła w jeziorze miecz z ok. V w. Odkryła go przypadkiem bawiąc się w wodzie. Wszystko wydarzyło się jeszcze w wakacje, w Szwecji nad jeziorem Vidöstern. Susza tego lata spowodowała, że poziom wody był niski. Ojciec Sagi zaczepił więc na jeziorze bojkę, która wskazywała łodziom gdzie jest już dla nich za płytko. Saga miała przynieść bojkę, ale zamiast tego wyciągała z wody kamienie i patyki i sprawdzała jak daleko potrafi nimi rzucić. W pewnym momencie pociągnęła za coś, co jak się okazało, miało uchwyt i szpiczasty koniec. Rodzice Sagi pokazali znalezisko lokalnemu wielbicielowi historii. Ten stwierdził, że warto powiadomić władze o znalezisku. Wkrótce okazało się, że miecz ma ok. 1500 lat. Przez parę tygodni odkrycie pozostawało tajemnicą, by nad jezioro Vidöstern nie zjechali się poszukiwacze skarbów. Eksperci nie znaleźli w wodzie już nic równie cennego. Teraz, kiedy wszystko wyszło na jaw, pojawiły się żarty, że Saga powinna zostać władczynią Szwecji (na wzór legendy o Królu Arturze). Miecz będzie można zobaczyć najwcześniej za rok. Obecnie trwa skomplikowany proces jego konserwacji.
Susza dobija rolnictwo.

Susza dobija rolnictwo. "To przez bylejakość"

Polska
- Susza ma tu duży wpływ, ale również wieloletnie zaniedbania, ponieważ bardzo często na wiosnę albo jesień było za dużo wody, teraz mamy za mało wody. Wszystko przez brak retencji, zniszczenie całej melioracji. Właściwie od lat 90 nikt o nią nie dbał, bo myślano ze jakoś to będzie. Przez tą bylejakość, która była latami w rolnictwie, mamy ogromny problem z suszą i deszczami nawalnymi - mówił w programie "Money. To się liczy" dr Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi.
Żywność pod koniec roku potanieje. Głównie owoce i jajka

Żywność pod koniec roku potanieje. Głównie owoce i jajka

Finanse
Choć susza w Polsce daje się we znaki rolnikom, to nie mogą oni liczyć na znaczący wzrost cen żywności. Poza zbożem, którego cenę pod koniec roku lekko wywinduje brak zapasów na rynku światowym, większość produktów stanieje. Jakub Olipra z Credit Agricole podkreśla, że spadek cen jesienią odczujemy głównie przy zakupie jajek i owoców.
Zdjęcia z pożaru w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu

Zdjęcia z pożaru w zamkniętej strefie wokół elektrowni w Czarnobylu

Wiadomości
We wtorek rano w zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni w Czarnobylu wybuchł pożar. Ostatni komunikat ukraińskiej straży pożarnej podaje, że zastępy nie walczą już z otwartym ogniem, sytuacja jest już pod pełną kontrolą i trwa dogaszanie pojedynczych ognisk o łącznej powierzchni 5 ha. Pożar zaczął się od płonących traw. Później przeniósł się na las. Ogień objął w sumie 10 hektarów. Przyczyną jest susza.

"Znikające jeziora". Pojezierze gnieźnieńskie wysycha

Finanse
Jeziora Pojezierza Gnieźnieńskiego mogą wkrótce zniknąć z mapy polski. Wody systematycznie ubywa, brzeg miejscami wydłużył się o kilka kilometrów. Klika mniejszych jezior i kilkaset niewielkich stawów już wyschło, turystyczne miejscowości położone nad wodą świecą pustkami. Ekolodzy, mieszkańcy, naukowcy i samorządowcy winą za wysychanie jezior obarczają działającą nieopodal kopalnie odkrywkową. Władze kopalni twierdzą jednak, że to wszystko przez suszę.
Ruiny XVI-wiecznej świątyni wyłoniły się z wysychającego jeziora w Meksyku

Ruiny XVI-wiecznej świątyni wyłoniły się z wysychającego jeziora w Meksyku

Podróże
Oaxaca, Meksyk. Susza w meksykańskim stanie Oaxaca odsłoniła ruiny XVI-wiecznej świątyni. Kościół znajduje się na dnie sztucznego zbiornika przy zaporze wodnej i raz na jakiś czas, gdy poziom wody opada, ukazuje się oczom lokalnych mieszkańców. Świątynia została wybudowana w 1564 roku przez przybyłych z Hiszpanii dominikanów.
Pozostałości opuszczonego miasteczka wynurzyły się spod wody

Pozostałości opuszczonego miasteczka wynurzyły się spod wody

Podróże
Zabudowania miasteczka Potosi w wenezuelskim stanie Tachira wynurzyły się z wód rzeki Uribante. Powodem jest długotrwała susza. Większość budynków została niemal doszczętnie zmyta, zachował się jednak szkielet kościoła pod wezwaniem świętego Izydora Oracza. Jego iglica ma wysokość 26 metrów.ZOBACZ TEŻ: Fascynujące obiekty ukryte w Masywie Ślęży
Ekstremalne warunki pogodowe i zagraniczna konkurencja szkodzą polskim producentom zbóż

Ekstremalne warunki pogodowe i zagraniczna konkurencja szkodzą polskim producentom zbóż

Finanse
Z powodu ekstremalnych warunków pogodowych, jakie w ubiegłym roku panowały w Polsce, plony zbóż były niskie. Najgorzej było w przypadku zbóż jarych, a w szczególności kukurydzy. Sytuacja w nadchodzącym roku również może być trudna. Powodem jest jesienna susza, która utrudniła siewy zbóż ozimych. Polskim rolnikom zagraża przy tym podaż z rynków wschodnich. Takie kraje jak Rosja czy Ukraina mają znacznie niższe koszty produkcji i mogą sprzedawać zboża po cenach będących poniżej progu opłacalności dla polskich wytwórców.
Susza i niski poziom wód gruntowych w spowodowały trudną sytuację producentów kukurydzy

Susza i niski poziom wód gruntowych w spowodowały trudną sytuację producentów kukurydzy

Polska
Z powodu suszy i niskiego poziomu wód gruntowych bieżący rok dla producentów kukurydzy był szczególnie trudny. Mogą ucierpieć także hodowcy bydła mlecznego i mięsnego, dla których roślina ta jest podstawą produkcji pasz. Jest jednak szansa, że w przyszłym roku uda się odbudować zapasy nasion i kiszonek na pasze, o ile pogoda będzie bardziej sprzyjała, a powierzchnia upraw kukurydzy utrzyma się powyżej 1 miliona ha.
Paradoks globalnego ocieplenia: powodzie są symptomem suszy

Paradoks globalnego ocieplenia: powodzie są symptomem suszy

Wiadomości
W ciągu kilku ostatnich lat w zatrważającym stopniu zmniejszyła się objętość lodowców w Andach. Naukowcy z Boliwii, podobnie jak ich koledzy w Peru, przestrzegają przed katastrofalnymi skutkami tego zjawiska. Wszyscy są zgodni, że powodem tych zmian jest globalne ocieplenie wywołane przez człowieka. - To, co się dzieje, nie może być zjawiskiem naturalnym. Zmiany klimatyczne wyraźnie są związane z erą industrialna i działalnością człowieka - ostrzega Fernando Velarde z obserwatorium fizyki atmosfery. Dyrektor boliwijskiego Instytutu Górskiego, Dirk Hofman, mówi wprost, że niedługo sami doprowadzimy do żywiołowej klęski. Najpierw będą nam grozić powodzie, a potem susza. - Sytuacja wydaje się paradoksalna, ale ludzie żyjący w okolicach lodowców już odczuwają skutki ocieplenia - zaznacza Hofman.
1,5 tys. mieszkańców Koniecpola nie ma wody

1,5 tys. mieszkańców Koniecpola nie ma wody

Polska
Półtora tysiąca mieszkańców gminy Koniecpol nie ma dostępu do wody. Studnie wyschły, a jeśli nawet woda w nich jest to tak skażona i zanieczyszczona, że nie nadaje się do użytku. Jedynym rozwiązaniem jest budowa wodociągu, na co Koniecpola nie stać.
poprzednie1 2 następne