Wyniki wyszukiwania dla:

stratowulkan

Liczba wyników: 4

Wulkan budzi się

Wulkan budzi się

Nauka
Rosyjski wulkan dawno uznany za wygasły, zaczął budzić się do życia pierwszy raz w historii ludzkości. Jego eksplozja może mieć katastrofalne skutki, podobne do wybuchu Wezuwiusza, który zniszczył Pompeje.
Etna powoli

Etna powoli "zsuwa się" do morza

Ciekawostki
Wulkan Etna powoli, ale systematycznie zsuwa się do Morza Śródziemnego. Naukowcy doszli do takich wniosków po dokładnym zbadaniu stratowulkanu dzięki umieszczonym na nim nadajnikom GPS. Każdego roku Etna zbliża się o 14 mm do leżącego u jej podnóża miasteczka Giarre. Według prognoz za 100 lat będzie o 1,4 m bliżej. To pierwszy raz w historii, kiedy zaobserwowano coś takiego. Wizja pochłonięcia miasta przez wulkan jest odległa, jednak taka aktywność ma swoje konsekwencje. Ruch Etny może wywoływać groźne osuwiska. Naukowcy podkreślają, że należy sprawę monitorować.
Spektakularna erupcja Etny nadal trwa

Spektakularna erupcja Etny nadal trwa

Świat
Najwyższy stratowulkan Europy wyrzuca z siebie strumienie lawy. Zdaniem naukowców to najgwałtowniejsze zjawisko o charakterze eksplozywnym od 20 lat.
Zagadka wulkanu Misti

Zagadka wulkanu Misti

Nauka
Peruwiańscy naukowcy uważnie obserwują wulkan Misti na południu kraju, który w razie erupcji może zniszczyć blisko milionową Arequipę. Drugie co do wielkości miasto Peru oddalone jest od wulkanu o zaledwie 20 km. Grupa ekspertów z Instytutu Geofizycznego monitoruje jego aktywności. Misti to stratowulkan, więc jego stożek zbudowany jest z warstw skał powstałych z magmy i innych produktów wydostających się w trakcie kolejnych wybuchów.