Wyniki wyszukiwania dla:

starożytność

Liczba wyników: 6

Tajemnica Wielkiej piramidy. Badacze twierdzą, że wreszcie ją poznali

Tajemnica Wielkiej piramidy. Badacze twierdzą, że wreszcie ją poznali

Ciekawostki
Badacze od lat zastanawiali się, jak starożytni Egipcjanie tworzyli budowle takie, jak Wielka Piramida. W szczególności chodzi o to, jak transportowali kamień, z którego powstała piramida w Gizie. Do tej pory wiedzieli tylko, że budulec pochodzi m.in. z Luksoru, który leży ponad 500 km na południe od Gizy. Badacze nie mogli się zgodzić co do środka transportu. Teraz wygląda na to, że zagadka została rozwiązana. Podróżnik i wielbiciel historii, Richard Bangs, twierdzi, że dostawy były możliwe dzięki rzece Nil. To dzięki wodzie było możliwe transportowanie nawet najcięższych surowców z jednego końca państwa na drugi. Inni badacze jako dowód przedstawiają dziennik ze starożytnego portu Wadi-el-Garf, w którym mowa jest o kanałach wykopanych w pobliżu Nilu, którymi transportowane były kamienie.
Herodot miał rację. Jest dokładnie taki sam, jak go opisał

Herodot miał rację. Jest dokładnie taki sam, jak go opisał

Ciekawostki
Odnaleziony w wodach Nilu wrak starożytnego statku zakończył trwający od wieków spór naukowy. "Statek 17", jak roboczo nazwano wrak, spoczywa nieopodal starożytnego miasta Heraklejon. Statek miał około 27 metrów długości. Zachowało się ponad 70 proc. kadłuba. Konstrukcja statku jest dokładnie taka, jak opisał ją Herodot w 450 r. p.n.e. Według niego, starożytni Egipcjanie budowali statki towarowe, zwane baris. W jednym ze swoich dzieł grecki historyk opisał konstrukcję statku i jego układ sterowania. Deski, z których budowano baris, były układane naprzemiennie, jak cegły, a ster przechodził przez otwór w kilu. Aż do teraz nie było jednak archeologicznego dowodu potwierdzającego słowa Herodota. Według odkrywców wraku, odzwierciedla on opis Herodota tak dokładnie, że mógł być wybudowany w tej samej stoczni, którą wieki temu zwiedzał grecki historyk.
Tajemnica wzniesienia piramid. Naukowcy zdobyli dowód

Tajemnica wzniesienia piramid. Naukowcy zdobyli dowód

Ciekawostki
Na północ od Luksoru archeolodzy odkryli ślady konstrukcji, dzięki której możliwe było wznoszenie piramid. To pochyła rampa z dwoma zestawami schodów i licznymi słupkami po każdej ze stron. Dzięki konstrukcji, kamienne bloki mogły być transportowane na saniach pod górę. Oczywiście wciąganiem bloków na szczyt zajmowali się niewolnicy. Archeolodzy pierwszy raz trafili na pozostałości wspomnianej konstrukcji. W oświadczeniu Ministerstwa Starożytności czytamy, że jest to wyraźny dowód "unikatowego systemu". Warto dodać, że przeciętny kamienny blok ważył 2,5 tony. Wysokość Piramidy Cheopsa to 139 metrów.
Właściwości podbiału pospolitego

Właściwości podbiału pospolitego

Styl życia
Właściwości podbiału pospolitego. Podbiał pospolity to zioło znane od wieków. Stosowano go już w starożytności. Ziele jest źródłem wielu  składników odżywczych.Zobacz wideo.
Naukowcy rozwiązali zagadkę starożytnej statui

Naukowcy rozwiązali zagadkę starożytnej statui

Świat
Przed dziesięcioma laty archeolodzy odkryli na terenie Sudanu głowę starożytnej rzeźby. Pracę nad ustaleniem, kogo przedstawiał pomnik odnaleziony w świątyni, trwały przez całą dekadę. Naukowcom wreszcie udało się ustalić, kim była osoba uwieczniona na statui. To Aspelta – władca królestwa Kusz od 593 do 568 roku p.n.e. Przodkowie króla rządzili terytorium Kuszu - obecnego południa Egiptu i północy Sudanu od 744 do 656 roku  p.n.e. Razem z pomnikiem Aspelty odnaleziono fragmenty innych monumentów. Naukowcy ustalili, że przedstawiały jego dwóch poprzedników. Jak archeolodzy dotarli do prawdy? Pomogło im w tym odnalezienie kilku innych fragmentów pomników. Udało im się odczytać napisy niegdyś zdobiące monument. Archeolodzy podjęli się także rekonstrukcji całości statui. Najprawdopodobniej jest ona o połowę mniejsza niż była w przeszłości. 
Antyczne wynalazki [Enigma]

Antyczne wynalazki [Enigma]

Sensacje
Mało kto wie, że wiele przedmiotów użytku codziennego oraz wynalazków ma swój pierwowzór w starożytności. Niektóre ówczesne pomysły zdecydowanie wyprzedzały swoją epokę. (ak)