Wyniki wyszukiwania dla:

sonda

Liczba wyników: 170

"Życie" na Jowiszu. Uchwycił je przypadkiem amator

Ciekawostki
Przejaw "życia" na Jowiszu uchwycił przypadkiem pewien astrofotograf z Teksasu w USA. Podczas obserwacji gazowego olbrzyma dostrzegł rozbłysk w gęstej górnej atmosferze planety. Mężczyzna upewnił się, że mu się nie wydawało i natychmiast opublikował zdjęcie na Twitterze. Astronom Jonti Horner z University of Southern Queensland w Australii przyznał, że nigdy wcześniej nie widział czegoś podobnego. Bardzo rzadko udaje się bowiem zarejestrować moment zderzenia. Mimo że, według badań, kolizje bolidów z Jowiszem zdarzają się dużo częściej niż z Ziemią, to najczęściej pozostają niezauważone. Także dlatego, że dochodzi do nich po drugiej stronie planety, co wyklucza ich obserwację. Dzięki materiałowi Teksańczyka, naukowcy będą mogli porównać to, co się stało na Jowiszu, do tego, co wydarzyło się w 2013 roku w Czelabińsku. Liczą też na to, że ewentualne skutki odnotuje sonda Juno.
Sensacja po 4 miesiącach. Na Księżycu może jednak istnieć życie

Sensacja po 4 miesiącach. Na Księżycu może jednak istnieć życie

Ciekawostki
Kiedy na powierzchni Księżyca rozbiła się izraelska sonda Bereszit, wszyscy myśleli, że to koniec marzeń Izraelczyków o dokonaniu wielkich rzeczy na satelicie Ziemi. Teraz, 4 miesiące później, dowiadujemy się, że być może katastrofa spowodowała, że pojawiło się tam życie. Według Nova Spivack, prezesa organizacji zajmującej się rozpowszechnianiem wiedzy o gatunkach występujących na Ziemi w Układzie Słonecznym, w sondzie znajdowały się niesporczaki, które mogły przeżyć katastrofę. Stworzenia te umieszczone były w tzw. "Księżycowej Bibliotece", którą stworzyła właśnie firma Spivacka. Niesporczaki to bezkręgowce, które są właściwie niezniszczalne. Są w stanie przetrwać nawet kilka minut temperatury od -272 st. C do 150 st. Wytrzymują ciśnienie bliskie zeru w przestrzeni kosmicznej. Jednak nawet niesporczaki potrzebują do przeżycia wody i pożywienia. Według NASA, jeśli sonda rozbiła się w miejscu, gdzie warunki są korzystne, stworzenia mogą tam przetrwać wiele lat.
Opublikowali obszerny raport. Ostateczna wersja czym jest ten obiekt

Opublikowali obszerny raport. Ostateczna wersja czym jest ten obiekt

Ciekawostki
Przybyła do nas z przestrzeni międzygwiezdnej i wzbudziła sensację. Nikt nie był pewien czy to asteroida, kometa, czy może sonda wysłana przez obcą cywilizację. Teraz wiadomo już na pewno, że Oumuamua nie była statkiem obcych. Międzynarodowy zespół naukowców opublikował zbiorcze opracowanie wszystkich informacji, jakie posiadamy na temat "kosmicznego cygara". Choć jedynym podobieństwem Oumuamua do obiektów z Układu Słonecznego był czerwonawy kolor i duża zawartość pierwiastków metalicznych, wszystko wskazuje na to, że to twór naturalny, a nie UFO. Zdaniem naukowców, początkowo Oumuamua była planetpozymalem, niewielkim ciałem niebieskim, które jest zalążkiem przyszłej planety. Został on wyrzucony w przestrzeń przez siłę grawitacji, co zdarza się dość często. Autorzy badania uważają, że wokół nas może przelatywać wiele takich obiektów. Pozostają jednak niewykryte. Być może uda się je dostrzec dzięki nowo powstającym teleskopom.
Życzenia na dzień ojca. Zapytaliśmy warszawiaków o ich ojców

Życzenia na dzień ojca. Zapytaliśmy warszawiaków o ich ojców

Styl życia
Dla jednych to zimna krew i życiowa zaradność, dla innych - gotowanie albo gospodarność. Mieszkańcy Warszawy opowiadają nam o tym, czego nauczyli ich ojcowie. Odwdzięczają się za to osobistymi życzeniami.
Ostatnie zdjęcia Cassini. Eksperci wypatrzyli coś niezwykłego

Ostatnie zdjęcia Cassini. Eksperci wypatrzyli coś niezwykłego

Ciekawostki
Pod koniec swojej misji sonda Cassini przeleciała 22 razy pomiędzy Saturnem, a pierścieniami planety. Dzięki temu dostarczyła naukowcom na Ziemi wiele cennych danych i informacji o odległej planecie. Okazało się na przykład, że Saturn posiada liczne, małe satelity, które wpływają na wygląd pierścieni. Teraz jednak po raz pierwszy możemy zobaczyć na fotografiach, jak pierścienie się deformują. Na jednym ze zdjęć z sondy widać faliste kształty, jakie uformowało na pierścieniu przyciąganie niewielkiego księżyca Daphnis. Niewielki księżyc krąży po pustym korytarzu pomiędzy pierścieniami, zwanym przestrzenią Keelera. Na innej fotografii można dostrzec smugi na skrajnym zewnętrznym pierścieniu F, które powstały z powodu zderzeń pierścienia z obiektami krążącymi wokół Saturna. Smugi mają ten sam kierunek i długość. Dzięki danym z sondy, naukowcy będą mogli stworzyć dokładny model tego, jak formowały się pierścienie. Pomoże on zrozumieć również ewolucję naszego Układu Słonecznego i mechanizm powstawania planet.
Dziwny symbol na Marsie. Internet zalały teorie spiskowe

Dziwny symbol na Marsie. Internet zalały teorie spiskowe

Ciekawostki
Na południowej półkuli Marsa, w okolicy Hellas Plantitia, sonda NASA sfotografowała niezwykły symbol. To ogromna formacja skalna, która swoim kształtem przypomina... logo Gwiezdnej Floty ze Star Treka. W sieci od razu pojawiły się teorie spiskowe, że Gwiezdna Flota istnieje naprawdę i ma bazę na Czerwonej Planecie. Naukowcy studzą emocje. Znak nie jest niczym spektakularnym. W rzeczywistości to tzw. odlew wydmowy, których na Marsie jest wiele. Mówi się na nie różnie – wydmy barchanowe lub też wydmy-duchy. Są one pozostałością piasku, który wraz z zastygłą lawą tworzą półksiężyce.
Naukowcy odkryli tajemnicę płynnej wody na planecie karłowatej

Naukowcy odkryli tajemnicę płynnej wody na planecie karłowatej

Nauka
Eksperci twierdzą, że na Plutonie pod ogromną warstwą lodu może znajdować się woda w stanie ciekłym. Według najnowszych badań woda jest chroniona przez zamarznięciem przez gazową warstwę izolacyjną. Wszystko zaczęło się w 2015 r. kiedy sonda NASA New Horizons przeleciała obok Plutona, dostarczając informacji o wodzie.  
To było właśnie tutaj. NASA wykonała unikatowe zdjęcia

To było właśnie tutaj. NASA wykonała unikatowe zdjęcia

Ciekawostki
NASA opublikowała unikatowe zdjęcia z miejsca katastrofy izraelskiego lądownika Beresheet. Fotografie, na których po raz pierwszy możemy zobaczyć, gdzie miał miejsce incydent, wykonała sonda NASA LRO. Zdjęcia wykonano 22 kwietnia, ok. 90 km nad powierzchnią Księżyca. Widać na nich ciemną smugę o szerokości 10 m. Wg ekspertów, mógł po zderzeniu mógł powstać krater. Do katastrofy Beresheet doszło 11 kwietnia. Maszyna rozbiła się w trakcie próby lądowania na jednym z tzw. księżycowych mórz. Lądownik miał przez 3 dni zbierać dane i przeprowadzić pomiary na powierzchni Srebrnego Globu. Koszt misji wynosił 95 mln. dol. Gdyby się udała, byłaby pierwszym prywatnie finansowanym lądowaniem na Księżycu i pierwszym w historii Izraela.
Nowe informacje na temat Ultima Thule. Jedyny taki obiekt znany ludzkości

Nowe informacje na temat Ultima Thule. Jedyny taki obiekt znany ludzkości

Ciekawostki
200 ekspertów przez 4 miesiące analizowało dane na temat obiektu (486958) 2014 MU69 - Ultima Thule. Wreszcie, na łamach "Science", opublikowali, czego się dowiedzieli. Okazuje się, że obiekt jest w dużej części nietknięty od czasu powstania Układu Słonecznego. Naukowcy podkreślają, że pierwszy raz udało się dotrzeć do tak starożytnego i odległego obiektu. Ultima Thule została odkryta 5 lat temu. 1 stycznia sonda New Horizon zebrała dane do jej analizy. Niezwykła planetoida składa się z dwóch połączonych ze sobą brył. Większą nazwano Ultima, a mniejszą Thule – nazwa to synonim krańca świata. Bryły są dość płaskie – swoim kształtem jedna przypomina nadgryzionego orzecha, a druga naleśnika. Nietypowy kształt może być efektem połączenia się brył w trakcie wybuchu supernowej, która stworzyła Układ Słoneczny ok. 4,5 mld lat temu. Swoje niewielkie rozmiary (średnice 19 i 14 km) planetoida zawdzięcza kilku niegroźnym kolizjom. Ultima Thule Mu69 nigdy nie zbliżyła się wystarczająco blisko Słońca, by być czymś innym niż zmrożoną bryłą. Obraca się co 16 godzin, poruszając po stabilnej orbicie. 
Trzęsienie Marsa. NASA ujawniła niezwykłe nagranie

Trzęsienie Marsa. NASA ujawniła niezwykłe nagranie

Wiadomości
Sonda NASA InSight wykryła i zmierzyła na Marsie coś, co według naukowców jest trzęsieniem ziemi. O tym, że wstrząs sejsmologiczny został odnotowany na innej planecie niż Ziemia, poinformowano we wtorek. Drżenie zostało zarejestrowane 6 kwietnia. Naukowcy będą jeszcze upewniać się, czy ich podejrzenia są słuszne, ale na razie wszystko wskazuje na to, że drżenie pochodziło z wnętrza Marsa. Za tym, że na Marsie udało się wykryć trzęsienie, przemawia fakt, że takie drżenia odnotowano w latach 1969-1977 na Księżycu. Udało się to dzięki sejsmometrom zainstalowanym na ziemskim satelicie przez misję Apollo. Podobne drżenia mają miejsce na Ziemi, w Południowej Kalifornii, prawie codziennie i nie są niczym niezwykłym. Na Marsie to jednak coś zupełnie innego. Powierzchnia czerwonej planety jest bowiem, w porównaniu z naszą, bardzo cicha.
Zbombardowali planetoidę. II etap misji

Zbombardowali planetoidę. II etap misji

Technologia
Japończycy znów zbombardowali planetoidę Ryugu. To kolejny etap misji Hayabusa-2. Sonda zrzuciła ładunek wybuchowy będąc 500 m nad planetoidą. 2 kg ładunek wielkości piłki baseballowej naruszył jej strukturę tworząc głęboki krater. Wszystko po to, by zebrać podziemne próbki gruntu. Ma to pomóc naukowcom w wyjaśnieniu pochodzenia Układu Słonecznego. Wiadomo, że po wystrzeleniu, sonda musiała szybko ewakuować się, by uniknąć uszkodzenia odłamkami. Wcześniej Hayabusa-2 wystrzeliła inny pocisk w lutym. Wtedy udało się wylądować na planetoidzie, pobrać próbki skał z jej powierzchni i dokonać pomiarów. Misja japońskiej sondy trwa od grudnia 2014 r. Wszystkie zebrane próbki będą przechowywane na jej pokładzie do momentu lądowania w 2020 r.
Sensacja na Marsie. Eksperci: to nie może być przypadek

Sensacja na Marsie. Eksperci: to nie może być przypadek

Ciekawostki
Obserwacje dwóch niezależnych od siebie obiektów potwierdziły: w atmosferze Marsa wykryto metan. Obecność gazu jest zazwyczaj oznaką życia. Naukowcy jednak zastrzegają, że mógł się on tam pojawić w inny sposób. Te jednak dość sensacyjne wieści opublikowano w "Nature Geoscience". Dane pochodzą z sondy Europejskiej Agencji Kosmicznej - Mars Express i łazika NASA - Curiosity. Najpierw sygnał wykrycia metanu w rejonie krateru Gale wysłał łazik. Następnego dnia sonda. Zdaniem ekspertów, wtedy już nie można było mówić o przypadku. Według naukowców, metan znajdował się pod marsjańską ziemią i został uwolniony dopiero niedawno. Eksperci twierdzą, że gaz wydostał się spod powierzchni najprawdopodobniej na skutek procesów tektonicznych.
Niezwykłe odkrycie na Bennu

Niezwykłe odkrycie na Bennu

Nauka
Sonda OSIRIS-Rex zaobserwowała pióropusze cząstek wybuchające z powierzchni asteroidy Bennu. To zaskakujące odkrycie. Badacze z NASA podejrzewali, że kosmiczny obiekt zawiera niezmieniony materiał z czasów narodzin Układu Słonecznego. Teraz okazało się, że może być nawet trzy razy starszy niż sądzono, czyli nawet miliard lat. Niektórzy uważają, że taka asteroida mogła dostarczyć bogaty w węgiel materiał na Ziemię. Naukowcy badają takie ciała jak Bennu, by poznać pochodzenie Układu Słonecznego. Sonda ma za zadanie pobrać próbkę z powierzchni asteroidy, która ma trafić na Ziemię w 2023 roku.
Usunięcie pomnika prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Mieszkańcy podzieleni

Usunięcie pomnika prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Mieszkańcy podzieleni

Polska
Gdańszczanie nie są jednomyślni w sprawie demontażu pomnika księdza Henryka Jankowskiego. W rozmowie z WP jedni mówią: "to bezczelność", inni oceniają, że powinno do tego dojść wcześniej. Mieszkanka Gdańska przyznała, że duchowny przychodził wiele lat temu na boisko i chciał nawiązać kontakt z młodymi chłopcami, również z jej wnukiem.
Kosmiczny manewr Hayabusa 2

Kosmiczny manewr Hayabusa 2

Nauka
Japońska Agencja Kosmiczna JAXA opublikowała wideo, na którym widać operację pobrania próbek z planetoidy Ryugu. 21 lutego sonda zbombardowała powierzchnię kosmicznej skały, która może zagrażać Ziemi   Nagranie przestawia całe to wydarzenie. Gdy sonda dotknęła powierzchni planetoidy wystrzeliła pocisk i zebrała wzburzony materiał do badań. Sonda Hayabusa 2 leciała do celu aż 3,5 roku. Badacze uważają, że Ryugu jest pozostałością zaraz po narodzinach Układu Słonecznego, a jej geologia może dostarczyć wielu wskazówek, które mogą połączyćjej historię z naszą planetą 
Odkrycie z krańców Układu Słonecznego. Może obalić dochczasowe myślenie

Odkrycie z krańców Układu Słonecznego. Może obalić dochczasowe myślenie

Ciekawostki
W Pasie Kuipera jest dużo mniej małych obiektów, niż moglibyśmy się spodziewać. Sugerują to badania powierzchni Plutona i Charona. Zdjęcia wykonała sonda New Horizons. Wyjaśnienie tych "braków" może obalić dotychczasowe modele tworzenia się i ewolucji Układu Słonecznego. Pas Kuipera jest podobny do pasa planetoid. Zawiera wiele tzw. małych obiektów, ale jest też od zwykłych pasów o wiele większy, szerszy i masywniejszy. Można by więc się spodziewać, że jego elementy często uderzały w Plutona i jego księżyc. Jednak liczba znajdujących się tam kraterów o tym nie świadczy. Według dr Kelsi Singer z SouthWest Research Institute w USA, bez względu na to jakie będzie wyjaśnienie tego fenomenu, wpłynie ono na sposób, w jaki sposób wyobrażamy sobie historię naszej części kosmosu.
Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego

Sonda Hayabusa-2 wystrzeliła pocisk w kierunku obiektu kosmicznego

Technologia
Kiedy my spaliśmy, Japończycy odwalili kawał solidnej roboty. Ich sonda kosmiczna Hayabusa-2 zbombardowała powierzchnię planetoidy Ryugu. A następnie przeprowadziła solidne badania.
Sonda przesłała nowe zdjęcia Ultima Thule. Naukowcy się mylili

Sonda przesłała nowe zdjęcia Ultima Thule. Naukowcy się mylili

Ciekawostki
W Nowy Rok sonda New Horizons dotarła do Ultima Thule, położonej w Pasie Kuipera planetoidy. To najdalszy obiekt w Układzie Słonecznym, do którego doleciał statek kosmiczny. Sonda przysłała na Ziemię zdjęcia planetoidy, które zaskoczyły naukowców. Podejrzewali oni, że Ultima Thule ma kształt "bałwanka". Okazuje się jednak, że jest bardziej płaska, przypomina dwa splecione dyski. To naprawdę niespotykany kształt w Układzie Słonecznym. Żaden znany obiekt tak nie wygląda. Jak formowała się planetoida o niezwykłym kształcie? To dla astronomów kolejna zagadka do rozwiązania. Nie wszystkie dane z przelotu sondy dotarły już na Ziemię. Jest więc szansa, że następna porcja zdjęć pomoże zbadać dokładniej tę planetoidę. Położony za orbitą Neptuna Pas Kuipera, gdzie znajduje się Ultima Thule, zawiera wiele małych obiektów, które są pozostałościami po formowaniu się Układu Słonecznego.
Co wypatrzył satelita NASA. Ciekawe zdjęcie z Księżyca

Co wypatrzył satelita NASA. Ciekawe zdjęcie z Księżyca

Ciekawostki
Po latach patrzenia się tylko na jasną stronę Księżyca, nie możemy oderwać wzroku od ciemnej. Astronomom-amatorom udało się ostatnio zrobić niezwykłe zdjęcie ciemnej strony Księżyca z Ziemią w tle. Teraz świat rozpisuje się o nowym zdjęciu wykonanym przez satelitę NASA LRO, który krąży wokół Księżyca. Zdjęcie zostało wykonane z wys. 330 km nad pow. Księżyca. To właściwie szczegółowa mapa ciemnej strony naszego satelity. Można na niej dostrzec chińską sondę Chang'e 4, która 3 stycznia wylądowała na ciemnej stronie. Chang'e 4 ma na nim zaledwie 2 piksele wielkości. Sonda znajduje się w kraterze Von Kármána, który ma średnicę ok. 186 km. Co ciekawe krater ten sam znajduje się w środku innego - Aitken, który znajduje się na skraju basenu Biegun Południowy. Basen Biegun Południowy to największy znany krater księżycowy i jeden z największych w Układzie Słonecznym.
Niezwykłe zdjęcie zaćmienia i erupcji na jednym z księżyców Jowisza

Niezwykłe zdjęcie zaćmienia i erupcji na jednym z księżyców Jowisza

Nauka
Sonda Juno sfotografowała Io - trzeci co do wielkości księżyc Jowisza. Kamery na Juno zarejestrowały oświetlony w połowie księżyc Io, przysłonięty cieniem Jowisza. Io jest ciałem o najjaśniejszej aktywności wulkanicznej w Układzie Słonecznym. Badaczom udało się zobaczyć aktywną erupcję na powierzchni Io Widać smugę pyłu wyrzucanego w przestrzeń kosmiczną przez wulkan. Okazało się, że Io uwalnia duże ilości plazmy w kosmos – z prędkością nawet jednej tony na sekundę.
Bennu na celowniku NASA

Bennu na celowniku NASA

Nauka
Statek kosmiczny Ozyrys-Rex wszedł na orbitę wokół asteroidy Bennu. Badacze przypuszczają, że obiekt ten jest bogaty w węgiel i może zawierać związki organiczne. Asteroida Bennu powstała około 4,5 miliarda lat temu i znajduje się około 110 mln km od Ziemi. Jest to najmniejsze ciało niebieskie, jakie krąży po orbicie. Ma zaledwie 500 metrów szerokości. Sonda Oryzys-Rex znalazła już ślady wody na powierzchni asteroidy. Jednak Benuu jest zbyt mała, by istniała na niej płynna woda. Eksperci sądzą, że ciekła woda była obecna na większym ciele, z którego oderwała się asteroida Spektrometry umieszczone na Oryzys-Rex zarejestrowały na jej powierzchni cząsteczki zawierające atomy tlenu i wodoru – tzw. "grupy hydroksylowe".
poprzednie1 2 3 4 5 ... 9następne