Wyniki wyszukiwania dla:

solidarność

Liczba wyników: 119

Festiwal w Opolu bez największych gwiazd. Kto zrezygnował?

Festiwal w Opolu bez największych gwiazd. Kto zrezygnował?

Gwiazdy
Polscy artyści masowo wycofują się ze swojego udziału w 54. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, chcąc okazać solidarność z tymi, którzy zostali z niego wykluczeni. Pierwsza na ten temat wypowiedziała się Kayah. Piosenkarka została skreślona z listy ze względu na poglądy polityczne. Do tej pory z występu zrezygnowali: Maryla Rodowicz, Katarzyna Nosowska, zespół AudioFeels, Michał Szpak, Grzegorz Hyży, Kasia Cerekwicka, Kasia Popowska, Andrzej Piaseczny i zespół Kombi. Z udziału został także wykluczony Arkadiusz Jakubik, którego teledysk nie spodobał się organizatorom koncertu. Sam Dr Misio, bo pod takim pseudonimem artystycznym miał wystąpić Jakubik, zapewnił jednak, że niezależnie od tej decyzji zrezygnowałby ze swojego udziału. O co chodzi w całej sprawie i kogo w ogóle zobaczymy w tym roku w Opolu? Podsumował Karol Szczęśniak z Open.FM.
Timmermans o Polsce

Timmermans o Polsce "To niesprawiedliwe, by tylko Szwecja i Niemcy rozwiązywały problem uchodźców"

Wiadomości
Dalsze losy dialogu Komisji Europejskiej z Polską zależą od rządu w Warszawie - powiedział wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Holender pojawił się w Polsce z okazji ceremonii zorganizowanej przez Gazetę Wyborczą, która uhonorowała go tytułem Człowieka Roku. Mamy do czynienia z kryzysem, także dlatego, że tak wiele osób już do Europy dotarło. I jest niesprawiedliwe, żeby pozostawić tych wszystkich ludzi w dwóch krajach członkowskich. I jest również niesprawiedliwe, żeby tylko Szwecja czy Niemcy, rozwiązywały ten problem. Powinniśmy okazać solidarność w całej Unii. Nikt nie oczekuje od polskiego rządu niemożliwego, oczekuje się od Polski jedynie wkładu do rozwiązywania problemu. Komisja Europejska zagroziła we wtorek rozpoczęciem procedury o naruszenie prawa UE, jeśli Polska, Węgry i Austria do czerwca nie przystąpią do relokacji uchodźców - te trzy kraje nie relokowały dotychczas ani jednej osoby. Komisja Europejska wezwała trzy państwa członkowskie do niezwłocznego rozpoczęcia relokacji.
 Ładocha o wygraniu Agenta:

Ładocha o wygraniu Agenta: "Odgrywałam rolę. Miałyśmy solidarność jajników w finale"

Gwiazdy
Druga edycja Agenta - Gwiazdy wzbudzała równie dużo emocji co pierwsza odsłona reaktywowanego po latach programu. W finale znaleźli się blogerka kulinarna Daria Ładocha, prezenterka telewizyjna Odeta Moro i prezenter pogody Jarosław Kret. To Ładocha wygrała program. Trzeba dodać, że panie umówiły się wcześniej, że "finał powinien należeć do kobiet". Odeta zaś… okazała się być Agentem. Ładocha przyznała, że jej sposobem na wygranie Agenta było odegranie konkretnej roli, którą wymyśliła sobie już w Polsce. Łatwiej się rozgrywa jako zołza niż jako osoba miła. Jestem zupełnie inna jak gasną światła, to była rola stworzona na potrzeby programu. Wymyśliłam sobie rolę już w Polsce. Wzięłam duży bagaż, manipulowałam strojem. Nie jestem zołzą w życiu. Rola od początku do końca. Miałyśmy solidarność jajników w finale. Konwencja mówiła, że mamy ze sobą rywalizować. Jarosław Kret przyznał, że on (niestety!) nie odgrywał żadnej roli. Był dokładnie taki, jakim mieliśmy go okazję widzieć.Nie wymyśliłem sobie tej postaci. Taki jestem niestety. Jestem samotnikiem, musiałem samotnie rozgrywać. Samotny Agent, to musi w ogóle samotnie rozgrywać. Odeta próbowała tłumaczyć, że to tak naprawdę tylko gra i zabawa.Każdy, kto chciał liznąć finału, musiał jakoś swoją taktykę wdrażać codziennie. Ja byłam ta dobra. To wielka przygoda i zabawa. Jak myślicie, kto z uczestników zyska najwięcej na udziale w Agencie?
Ksiądz Sowa o pedofili w kościele:

Ksiądz Sowa o pedofili w kościele: "Fałszywa solidarność duchownych"

Wiadomości
Kościół przez wiele lat próbował ukrywać przypadki molestowania seksualnego dzieci przez duchownych. Dopiero od stosunkowo niedługiego czasu mówi się głośno o pedofili wśród księży, co jest niewątpliwą zasługą papieża Franciszka. Poprzednim papieżom, w tym Janowi Pawłowi II, zarzuca się pomoc w tuszowaniu przestępstw seksualnych i robienie wszystkiego, by informacje o nich nie wypłynęły poza mury Watykanu. Dopiero niedawno zmieniono drogę postępowania w momencie wykrycia pedofilii. Teraz duchowny jest od razu zawieszany w obowiązkach służbowych, w momencie skazania zostaje wydalony ze stanu duchownego. Ksiądz Kazimierz Sowa w Dzień Dobry TVN przyznał, że kościół przez lata ukrywał kłamstwa, przestępstwa duchownych, co niestety teraz mocno odbija się na całej instytucji. Mamy do czynienia z czymś w rodzaju takiej fałszywej solidarności zamkniętej grupy społecznej, jaką są duchowni. Każdy przypadek to jest o jeden za dużo. Ukrywanie kłamstwa, przestępstwa, nigdy nie służy niczemu dobremu. Jest takie przekonanie, że wystarczy wysłać jakąś informację do Watykanu i ona na pewno wyląduje na biurku papieża. To urzędnicza machina, być może celowo spycha się problem. To zjawisko negatywne i szkodliwe, bardzo nie służące kościołowi. Dzisiaj jest automatyczne zawieszenie księdza, nawet jeśli jest to tylko posądzenie. W przypadku skazania, jest to wydalenie ze stanu duchownego, to są zalecenia papieża Franciszka. Kościół nie pozbywa się kogoś, to jest kara.
W Monachium odbył się wiec poparcia dla uchodźców

W Monachium odbył się wiec poparcia dla uchodźców

Wiadomości
W Monachium kilka tysięcy osób zebrało się na placu Maksymiliana Józefa, by uczcić ofiary poniedziałkowego zamachu terrorystycznego w Berlinie. W ten sposób Niemcy chcieli również pokazać swoją solidarność z uchodźcami, którzy w wyniku zamachu spotykają się z falą rasistowskich i ksenofobicznych komentarzy. Demonstrujący apelowali, aby uchodźcy nie byli traktowani jak kozły ofiarne. Mieli ze sobą też transparenty z napisami: "Monachium jest kolorowe", "Witamy uchodźców" i "Edukacja zamiast strachu".
Miller: tym, którzy myślą, że będą rządzić do końca świata mogę podać swój przykład

Miller: tym, którzy myślą, że będą rządzić do końca świata mogę podać swój przykład

Polityka
- Wszystkim, którzy myślą, że będą rządzić do końca świata, mogę podać swój przykład. W 2001 roku wygraliśmy z wielką przewagą, potem utraciliśmy władzę. Jeśli komuś się mój przykład nie podoba, to niech sobie przypomni wielkie zwycięstwo w 1997 roku Akcji Wyborczej Solidarność. Po czterech latach rządów AWS nie weszła nawet do Sejmu. Demokracja polega na tym, że się wygrywa, ale też przegrywa. Trzeba pamiętać co się stanie, jak się przegra - mówił w #dzieńdobryPolsko Leszek Miller. Były premier odniósł się w ten sposób do trwającego od tygodnia kryzysu sejmowego.
 Smaszcz-Kurzajewska o protestach kobiet:

Smaszcz-Kurzajewska o protestach kobiet: "Pokazały, że należy się nas bać"

Gwiazdy
Październikowy Czarny protest i inne manifestacje organizowane przez kobiety doprowadziły do odrzucenia skrajnie restrykcyjnej ustawy. Zakazywała ona aborcji nawet gdy ciąża zagraża życiu matki, jest wynikiem gwałtu, lub gdy wiadomo, że dziecko umrze tuż po narodzinach. Wyjście na ulice polskich miast blisko 100 tysięcy Polek było pierwszym tak dużym wyrazem solidarności kobiet w naszym kraju. Paulina Smaszcz-Kurzjewska zwraca uwagę na to, że kobiety w Polsce mają prawo również mieć oczekiwania w stosunku do rządzących. Podobnie jak mężczyźni dokładają się do budżetu i nie mogą zgodzić się na to, by ich głos był marginalizowany.Nie czuję się feministką, są mądrzejsze kobiety by być feministkami. Jestem mamą, żoną, przyjacielem, ale przede wszystkim jestem kobietą. Feministki jedne robią bardzo dużo dobrego dla Polski, są też takie, które psują reputację. Oby obecnie kształtowała się solidarność kobiet w Polsce. Nie przeżyłyśmy w Polsce rewolucji feministycznej, powoli dorastałyśmy do tego, żeby mieć głos, to pierwszy krok, żebyśmy mogły pokazać, co możemy. Te protesty pokazały, że należy się nas bać, że jesteśmy mądre, wyedukowane, mamy oczekiwania i wiele dajemy. My zarabiamy również. Państwo bogaci się dlatego, że my też zarabiamy, też jesteśmy wyborcami. Siła jest w kobietach.
Rząd da podwyżki nauczycielom. Ile zarobią w 2017 roku?

Rząd da podwyżki nauczycielom. Ile zarobią w 2017 roku?

Polska
Od 35 do 63 zł podwyżki otrzymają od stycznia przyszłego roku nauczyciele, co będziepierwszą zmianą na plus od pięciu lat. W tej sprawie do minister edukacji Anny Zalewskiej interweniował sam Jarosław Kaczyński. ZNP uważa, że "to nie podwyżka,tylko waloryzacja", a NSZZ Solidarność zapowiada walkę o "prawdziwe podwyżki".
Pitbull (2005)

Pitbull (2005)

Film
"PitBull" jest filmem policyjno-sensacyjnym. Główni bohaterowie to oficerzy z Wydziału Zabójstw. Akcja rozgrywa się we współczesnej Warszawie. W tej pracy nie ma samotników. Łączy ich zawodowa solidarność – oczyszczają z "parchów" świat.                                 
Za zakaz handlu w niedzielę zapłacą pracujący w handlu

Za zakaz handlu w niedzielę zapłacą pracujący w handlu

Finanse
Związek zawodowy "Solidarność" przygotował projekt ustawy, która radykalnie ograniczy pracę sklepów w niedziele. Przede wszystkim uderzy to w duże sieci handlowe, w których dominuje zatrudnienie na umowy o pracę. W jakim stopniu stracą pracownicy, o to można się spierać, jednak poniosą skutki takich zmian. Wbrew pozorom, także w małych sklepach.
Duda podaje rękę Lechowi Wałęsie

Duda podaje rękę Lechowi Wałęsie

Wiadomości
W Bazylice świętej Brygidy w Gdańsku odbyła się msza święta wieńcząca obchody 36. rocznicy podpisania Porozumień Gdańskich. Wzięli w niej udział prezydent, premier, a także były prezydent i były przewodniczący "Solidarności" Lech Wałęsa, który podpisywał porozumienie w 1980 roku. Lech Wałęsa i Andrzej Duda w trakcie mszy przekazali sobie znak pokoju i podali dłonie.
Miller o apelu papieża:

Miller o apelu papieża: "Bojownicy ISIS mają innego Boga i on skłania do nawracania siłą!"

Gwiazdy
Mimo, że wizyta Franciszka w Polsce już dobiegła końca, wciąż toczy się dyskusja wokół apelu, z jakim zwrócił się do młodzieży. Jednymi z pierwszych słów papieża, jeszcze pierwszego dnia pielgrzymki, był apel o solidarność z uchodźcami z państw, w których trwają konflikty zbrojne. Prosił młodych ludzi o otwartość i pozbycie się obojętności względem innych ludzi. Leszek Miller wskazuje jednak na pewne problemy w realizacji tego postulatu.Jest pewien problem, bo nie wszyscy uchodźcy chcą być przyjęci w taki sposób, o którym myślał papież. Jeżeli chodzi o zagrożenia islamistyczne, to papież mówi: jesteśmy dziećmi jednego Boga. Ale bojownicy ISIS mówią, że mają innego Boga i on skłania do nawracania siłą.
Gowin o apelu papieża:

Gowin o apelu papieża: "Czym innym jest troska o uchodźców, a czym innym otwieranie granic Polski!"

Wiadomości
Od środy gościmy w Polsce papieża Franciszka. Jego wizyta, związana ze Światowymi Dniami Młodzieży, potrwa do 31 lipca. Jednymi z pierwszych słów papieża, jeszcze pierwszego dnia pielgrzymki, był apel o solidarność z uchodźcami z państw, w których trwają konflikty zbrojne. O ten apel dziennikarze zapytali Jarosława Gowina. "Słowa papieża znajdują zrozumienie w naszym rządzie, również u mnie. Czym innym jednak jest troska o uchodźców, a czym innym otwieranie granic Polski tym, którzy chcą nasza kulturę zniszczyć i nas zabijać". 
#dziejesienazywo Ewart: Brytyjczykom po prostu puściły nerwy, jesteśmy świadkami polityki plemiennej

#dziejesienazywo Ewart: Brytyjczykom po prostu puściły nerwy, jesteśmy świadkami polityki plemiennej

Polityka
Wielka Brytania przez lata pielęgnowała swój wizerunek międzynarodowy. To był kraj o ogromnej kulturze politycznej, który podpisywał się pod wzniosłymi wartościami: humanitaryzm, solidarność. Imponowała mi ich kultura debaty parlamentarnej, umiejętność zachowania zimnej krwi oraz racjonalność przedstawiania argumentu. Ale teraz Brytyjczykom po prostu puściły nerwy, jesteśmy świadkami polityki plemiennej w najgorszym wydaniu. Spotkałam się z radykalną opinią, że Nigel Farage, który uczynił z Brexitu swój życiowy projekt, to jest przykład, który pozwala zrozumieć jak Adolf Hitler doszedł do władzy. Tylko należy mieć nadzieję, że historia nie zawsze się powtarza - powiedziała w #dziejesienazywo dziennikarka BBC i TVN24 Ewa Ewart.
#dziejesienazywo: Kamiński: 31 sierpnia mógłby być świętem narodowym, to przełomowy dzień

#dziejesienazywo: Kamiński: 31 sierpnia mógłby być świętem narodowym, to przełomowy dzień

Polska
Moim zdaniem zdecydowanie lepszą datą jest 31 sierpnia. Bo to jest punkt przełomowy w polskiej i europejskiej historii. Oczywiście nie lekceważąc 4 czerwca, bo to był jedyny moment w 1989 roku, kiedy ludzie mieli szansę się wypowiedzieć i zrobili to jednoznacznie - powiedział w #dziejesienazywo szef IPN Łukasz Kamiński, odnosząc się do pomysłów wprowadzenia święta państwowego i dnia wolnego od pracy.
Rząd chce walczyć z sieciami handlowymi zakazem handlu w niedzielę

Rząd chce walczyć z sieciami handlowymi zakazem handlu w niedzielę

Finanse
- Myślę, że prawdopodobieństwo wprowadzania takiego rozwiązania jest spore - mówi w rozmowie z money.pl wicepremier oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. Przyznaj, że na rządzie o pomyśle jeszcze nie dyskutowano, ale może on pomóc walczyć z "monopolem sieci handlowych". Podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o ograniczaniu handlu w niedzielę zbiera "Solidarność".
Czy Polacy wiedzą co wydarzyło się 4 czerwca 1989 r.?

Czy Polacy wiedzą co wydarzyło się 4 czerwca 1989 r.?

Polska
Czy Polacy wiedzą, co wydarzyło się 4 czerwca 1989 r.? Przeprowadziliśmy sondę na ulicach Warszawy, a o komentarz poprosiliśmy prof. Antoniego Dudka, historyka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
#dziejesienazywo: Kempa o wypowiedzi Clintona: porównanie nas z Putinem, jest absolutnie nieuprawnione

#dziejesienazywo: Kempa o wypowiedzi Clintona: porównanie nas z Putinem, jest absolutnie nieuprawnione

Polska
- Chcę powiedzieć jedną rzecz panu Clintonowi - oczywiście bardzo cenimy sobie wpływ Stanów Zjednoczonych i wszelką pomoc. Ale musi wiedzieć, że gdyby nie Solidarność i zryw milionów Polaków to nie byłoby tego sukcesu, który był w środkowej Europie. Jest to bardzo krzywdzące. Zapraszamy Billa Clintona do Polski - oznajmiła szefowa Kancelarii Premiera Beata Szydło w #dziejesienazywo. Skomentowała w ten sposób słowa byłego prezydenta USA, który stwierdził, że Polska chce "przywództwa w stylu putinowskim".
#dziejesienazywo: 70 tys. zwolnionych przez zakaz handlu w niedzielę?

#dziejesienazywo: 70 tys. zwolnionych przez zakaz handlu w niedzielę?

Polska
NSZZ "Solidarność" pracuje nad obywatelską ustawą o zakazie handlu w niedzielę. - Wcześniej dla 52. niedziel liczyliśmy, że to może być w ciągu roku jakieś 35 tys. zwolnionych osób. Gdybyśmy popatrzyli teraz, w dłuższej perspektywie, uwzględniając łańcuch dostaw to zwolnionych osób może być znacznie więcej - powiedział w #dziejesienazywo Andrzej Faliński, dyrektor Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. - My na pewno nie będziemy zwalniać - odpowiedział Ryszard Jaśkowski z Krajowego Związku "Społem".
Ograniczenie handlu w niedzielę.

Ograniczenie handlu w niedzielę. "Solidarność" przygotowała projekt

Polska
Ograniczenie handlu w niedzielę - z takim projektem obywatelskim wyszedł Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność". Zakaz handlu nie obejmowałby m. in. aptek, stacji benzynowych, kiosków, sklepów z pamiątkami i dewocjonaliami, jak i zakładów opieki zdrowotnej. Eksperci uznali projekt za ekonomicznie absurdalny, gdyż w jego wyniku pracę może stracić nawet trzydzieści pięć tysięcy osób.
#dziejesienazywo: PiS za zakazem handlu w niedzielę

#dziejesienazywo: PiS za zakazem handlu w niedzielę

Wywiady
- Nie mamy stanowiska rządu jeszcze, ale nasze środowisko już wspierało tego typu projekty - mówił w programie #dziejesienazywo Henryk Kowalczyk. Od przyszłego tygodnia Solidarność zamierza zbierać podpisy pod obywatelską ustawą w tej sprawie.