Wyniki wyszukiwania dla:

sojuz

Liczba wyników: 13

10 sekund od startu. Wideo jest hitem sieci

10 sekund od startu. Wideo jest hitem sieci

Ciekawostki
Rosjanie wystrzelili z kosmodromu Plesieck rakietę Sojuz 2.1B z satelitą nawigacyjnym "Glonass-M". Nie byłoby w tym nic wartego uwagi, gdyby nie fakt, że po ok. 10 sek. od startu w satelitę uderzył piorun. Wideo z tego momentu opublikował Roscosmos. Incydent w żaden sposób nie uszkodził rakiety. Rosyjski MON podał, że systemy pokładowe statku kosmicznego działają normalnie. Satelita kontynuował swoją 3,5-godzinną podróż na niską orbitę Ziemi. "W Rosji ani błyskawice, ani zła pogoda nie są żadną przeszkodą" - skomentowali incydent eksperci Roscosmosu. 
Start rakiety kosmicznej. Tak wygląda z kosmosu

Start rakiety kosmicznej. Tak wygląda z kosmosu

Ciekawostki
Astronauta Europejskiej Agencji Kosmicznej, Alexander Gerst, nagrał z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej niezwykłe wideo. Widać na nim start rakiety rakieta Sojuz MS-11, która wystartowała z kosmodromu Bajkonur w grudnia i wyniosła na orbitę trójkę astronautów, którzy po 6-godzinnym locie znaleźli się na stacji kosmicznej. Statki kosmiczne, które dolatują na ISS, wystrzeliwane są w kosmos, gdy stacja znajduje się nad kosmodromem. Dzięki temu takie niezwykłe wideo mogło powstać.
Wyciek powietrza na stacji kosmicznej

Wyciek powietrza na stacji kosmicznej

Technologia
Ten niewielki otwór stał się początkiem wzajemnych oskarżeń. Znajduje się w statku Sojuz, dokującym przy ISS. Był on powodem spadku ciśnienia na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mógłby pozbawić ją powietrza w 18 dni. Choć awaria została szybko usunięta, przyczyna powstania otworu budzi spore wątpliwości. Szef Roskosmosu Dmitrij Rogozin stwierdził, że może to być działanie celowe. Jednym słowem: sabotaż. Wg Rogozina ktoś "drżącą ręką" wywiercił w Sojuzie dziurę wiertarką, jeszcze na Ziemi lub w kosmosie. Z początku pojawiały się głosy, że otwór powstał na skutek uderzenia mikrometeorytu. Opublikowane, a potem usunięte, przez NASA zdjęcie wydaje się jednak przeczyć tej tezie i potwierdzać słowa Rogozina. Wg agencji RIA NOVOSTI dziura powstała na Ziemi, w Rosji, w sposób niezamierzony, a pracownik, który za nią odpowiada został zidentyfikowany. Dziura została przez niego zaklejona. Pracownik nie zgłosił nikomu błędu, a klej puścił w kosmosie. Dokładne przyczyny powstania otworu zbada komisja. 
To był jej pierwszy lot w kosmos. Powrót zapamiętała na całe życie [S.O.S. z kosmosu]

To był jej pierwszy lot w kosmos. Powrót zapamiętała na całe życie [S.O.S. z kosmosu]

Technologia
Yi So-yeon, astronautka z Korei Południowej, spędziła na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zaledwie 9 dni. Statek Sojuz TMA wystartował 8 kwietnia 2008 roku, a wylądował na terenie Kazahstanu 19 kwietnia. W drodze powrotnej towarzyszyli jej Jurij Malenczenka i Peggy Whiston. W pewnym momencie So-yeon zobaczyła za oknem coś podejrzanego.- Sojuz składa się z trzech części, ale tylko środkowa wraca na Ziemię. Pozostałe dwie powinny spłonąć w atmosferze. Dowódca powiedział, że rozdzielenie się udało, ale zobaczyłam za oknem coś świecącego - opowiada Koreanka. Na tym jednak obawy o bezpieczeństwo się nie skończyły. Astronautka zauważyła, że spod panelu z tablicą przyrządów coś wycieka. Później okazało się, że był to tylko ciekły tlen, którego opary wyglądają jak dym.
Omal nie utonął w kosmosie [S.O.S. z kosmosu]

Omal nie utonął w kosmosie [S.O.S. z kosmosu]

Nauka
W 2013 roku Sojuz TMA-09M transportował załogę na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Po przybyciu na miejsce astronauci zabrali się do pracy. W pewnym momencie pojawił się problem. W jednym z kasków, przebywających w przestrzeni kosmicznej astronautów, pojawiła się woda. Było to bardzo niebezpieczne. Łatwo jest się bowiem wtedy zachłysnąć. Co więcej, wody przybywało.- Ruszyłem do śluzy, a woda wciąż ciurkała. Całkowicie pokryła mi oczy i nos. Prawie niczego nie widziałem i nie słyszałem. Miałem kłopoty z komunikacją, więc poruszałem się na pamięć, aż znalazłem właz i wszedłem do środka - mówi Luca Parmitano.
 Start Sojuza z kosmodromu Wostocznyj widziany z kamer pokładowych

Start Sojuza z kosmodromu Wostocznyj widziany z kamer pokładowych

Nauka
Federalna Agencja Kosmiczna Roskosmos opublikowała nagrania z kamer umieszczonych na rakiecie Sojuz 2.1a, która pod koniec kwietnia została wystrzelona z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj. Start został opóźniony o 24 godziny, ale ostatecznie wystrzelenie zakończyło się sukcesem. Sojuz wyniósł na orbitę trzy satelity naukowe. ZOBACZ TEŻ: Tajemnica radzieckiej misji Woschod 2
Pierwsza amerykańsko-radziecka misja załogowa w kosmosie

Pierwsza amerykańsko-radziecka misja załogowa w kosmosie

Nauka
Misja Sojuz-Apollo to pierwszy załogowy lot kosmiczny realizowany wspólnie przez ZSRR i Stany Zjednoczone. Przeprowadzony w lipcu 1975 roku, obejmowały połączenie się na orbicie dwóch pojazdów. Misja stanowiła także ostatni start kapsuły Apollo. ZOBACZ TEŻ: Niebezpieczny eksperyment na ziemskiej orbicie
Niebezpieczny eksperyment na ziemskiej orbicie

Niebezpieczny eksperyment na ziemskiej orbicie

Nauka
To był bardzo niebezpieczny manewr - Sojuz 1 miał się połączyć na orbicie z Sojuzem 2, a dwóch radzieckich kosmonautów przejść w przestrzeni kosmicznej z jednego statku do drugiego. Jednak zanim do tego doszło wystąpiły poważne problemy techniczne. Astronauta Władimir Komarow zginął w 1967 roku podczas próby powrotu na Ziemię.
Do dwóch razy sztuka. Udany start rakiety z nowego rosyjskiego kosmodromu

Do dwóch razy sztuka. Udany start rakiety z nowego rosyjskiego kosmodromu

Świat
Rakieta Sojuz 2.1a pomyślnie wystartowała z nowego kosmodromu Wostocznyj, wynosząc na orbitę okołoziemską trzy satelity naukowe. Pierwsza próba startu w środę (27.04) była nieudana.
Udany start rosyjskiej rakiety z satelitą rozpoznawczym

Udany start rosyjskiej rakiety z satelitą rozpoznawczym

Świat
Plesieck, Rosja. Rakieta Sojuz 2 pomyślnie wyniosła rosyjskiego satelitę zwiadowczego Bars-M w przestrzeń kosmiczną. Start odbył się z kosmodromu Plesieck w północno-zachodniej części kraju. Nagranie zostało opublikowane przez Ministerstwo Obrony Rosji.
Polo to nudny sport? Niekoniecznie

Polo to nudny sport? Niekoniecznie

Sport
Polo to nudny sport? Nie, jeśli zamienisz konia na... helikopter. Dla Rosjan pojęcie sporty ekstremalne nie ma granic. Jeden z podmoskiewskich klubów polo we współpracy z przedsiębiorstwem Air Sojuz wymyślili nową dyscyplinę, helikopter polo. Sport polega na tym, że załoga maszyny złożona z pilota, nawigatora i zawodnika trzymającego 5-metrowy kij ma w jak najkrótszym czasie przeprowadzić wielką piłkę po określonej trasie. To się nazywa rywalizacja na wysokim poziomie.
Katastrofa statku kosmicznego Sojuz 1 [Enigma]

Katastrofa statku kosmicznego Sojuz 1 [Enigma]

Sensacje
Władimir Michajłowicz Komarow stał się jedną z pierwszych śmiertelnych ofiar w amerykańsko-rosyjskim wyścigu o dominację w kosmosie. Dlaczego zginął? (WP)
Tragiczna misja Sojuz 11 [Enigma]

Tragiczna misja Sojuz 11 [Enigma]

Sensacje
Misja Sojuz 11 przebiegała według myśli radzieckich naukowców do samego lądowania. Po odłączeniu się od pierwszej w historii stacji orbitalnej Salut 1, statek kosmiczny Sojuz 7K-OK bezpiecznie wylądował na Ziemi. Był tylko jeden problem. Od momentu wejścia w atmosferę, całkowicie utracono kontakt z załogą. (WP)