Wyniki wyszukiwania dla:

samoloty

Liczba wyników: 91

A jednak są niebezpieczne. Naukowcy ostrzegają przed palącym problemem

A jednak są niebezpieczne. Naukowcy ostrzegają przed palącym problemem

Ciekawostki
Wygląda na to, że jednak należy martwić się smugami pozostawianymi na niebie przez samoloty. Nie chodzi jednak o słynne chemitrails, które są niczym innym jak teorią spiskową. Mowa o smugach kondensacyjnych, które przyczyniają się do ogrzewania planety w procesie zwanym wymuszaniem radiacyjnym. Polega on na zmianie bilansu promieniowania w atmosferze. Dzieje się tak na skutek zaburzeń w systemie klimatycznym. W tym przypadku - przelotu samolotu. I chociaż fakt, że smugi są nawet bardziej szkodliwe dla planety niż CO2 wytwarzane przez samoloty, odkryto już w 2011 roku, to najnowsze analizy ruchu lotniczego wskazują, że problem wkrótce stanie się palący. Według szacunków do 2050 r. ruch lotniczy wzrośnie nawet trzykrotnie. Sprawa robi się poważna także dlatego, że obecnie nie robi się nic, by akurat nad tym aspektem lotnictwa zapanować.
Rosjanie dali popis siły ognia na targach militarnych

Rosjanie dali popis siły ognia na targach militarnych

Technologia
Czołgi, działa samobieżne, wyrzutnie rakiet i samoloty to część wyposażenia, jakie rosyjska armia zaprezentowała na corocznych targach Army Forum pod Moskwą. Ćwiczebne pokazy oglądały delegacje ze 120 krajów. Army Forum odbywa się każdego roku. W 2019 r. ma to miejsce w dniach 25-30 czerwca. Można obejrzeć tam najnowsze militarne wynalazki z Rosji, Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Indii, Kazachstanu, Chin Pakistanu, Tajlandii, Turcji i Republiki Południowej Afryki. Targi odwiedza ponad milion osób.
Katastrofa myśliwca. Śmiertelny wypadek w Chinach

Katastrofa myśliwca. Śmiertelny wypadek w Chinach

Świat
Moment katastrofy chińskiego myśliwca JH-7 zarejestrowały kamery monitoringu. Samolot z dużą prędkością wbił się w ziemię. Do wypadku doszło w Chinach.  JH-7 miał się rozbić w trakcie lotu szkoleniowego. Maszyna spadła na pole obok szkoły.  
Boeingi 737 MAX w LOT nie polecą. Prezes wyjaśnia

Boeingi 737 MAX w LOT nie polecą. Prezes wyjaśnia

Polska
- MAX-y pozostaną uziemione, czekamy na decyzje regulatorów europejskich. Oni przeprowadzają bardzo skuteczne analizy. Wiem, że Boeing opracował zmiany w oprogramowaniu samolotów, które mają pozwolić na powrót do bezpiecznego latania. Zależy nam, żeby samoloty wróciły do latania dopiero, jak nie będzie cienia wątpliwości, że mogą bezpiecznie latać - mówił money.pl podczas EKG w Katowicach prezes PLL LOT 
Niesamowity wyczyn Łukasza Czepieli! Wylądował samolotem na molo w Sopocie!

Niesamowity wyczyn Łukasza Czepieli! Wylądował samolotem na molo w Sopocie!

Inne
Łukasz Czepiela, który jest jednym z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych dokonał niesamowitej rzeczy. Po wielu miesiącach przygotowań Polak wylądował samolotem na słynnym, zabytkowym molo w Sopocie. Niesamowite wydarzenie było symbolicznym otwarciem sezonu letniego a za razem pokazem niesamowitych umiejętności Czepiela. Samolot, który został użyty przez Łukasza to Carbon Cub EX2- zaliczany do kategorii STOL (z ang. Short Take Off & Landing). Samoloty tej kategorii pozwalają na lądowanie i start na bardzo krótkim dystansie, również w trudnych warunkach. - Od kilku miesięcy przygotowywałem się do tego projektu. Trenowałem na różnych lotniskach i cieszę się, że projekt tak fajnie się udał - powiedział Łukasz Czepiela.
Potężny pożar w Bydgoszczy. Straż ściągnęła wsparcie

Potężny pożar w Bydgoszczy. Straż ściągnęła wsparcie

Polska
Pożar lasu w okolicach Doliny Śmierci w Fordonie, dzielnicy Bydgoszczy.  Strażacy wezwali na miejsce wozy gaśnicze z innych jednostek. Do akcji włączone też samoloty.
Kim podziwia samoloty

Kim podziwia samoloty

Świat
Przywódca Korei Północnej przeprowadził inspekcję podczas ćwiczeń lotniczych. Uradowany obserwował należące do Korei Płn. samoloty 1017 Pułku Lotnictwa. Północnokoreański przywódca stwierdził, że może wrócić do rozmów z USA tylko, jeśli wykażą się dobrą postawą. Na ostatnim spotkaniu Kima z prezydentem Donaldem Trumpem doszło do załamania rozmów. 
Latające spodki Hitlera

Latające spodki Hitlera

Technologia
Podczas II wojny światowej naziści pracowali nad super-bronią. Miała siać postrach wśród wrogów. Budowano coraz dziwniejsze samoloty – niektóre w kształcie dysków lub skrzydeł.
Przeanalizowali szpiegowskie zdjęcia z czasów zimnej wojny. Oto co znaleźli

Przeanalizowali szpiegowskie zdjęcia z czasów zimnej wojny. Oto co znaleźli

Ciekawostki
Para ekspertów z USA i Wielkiej Brytanii przeanalizowała odtajnione w latach 90. fotografie lotnicze. Dzięki szczegółowym badaniom na zdjęciach odkryto niezwykłe historycznie miejsca na Bliskim Wschodzie. Fotografie powstały na przełomie lat 50. i 60., w szczytowym okresie zimnej wojny. Wojska USA wysłały wówczas samoloty rozpoznawcze Lockheed U2, które miały dostarczyć zdjęcia szpiegowskie. Chodziło o fotografie kluczowych celów wojskowych w Europie, na Bliskim Wschodzie i w części Azji. Naukowcy analizując stare fotografie, odkryli archeologiczne punkty, których historia sięga tysięcy lat. Na zdjęciach w Jordanii zauważono prehistoryczne pułapki myśliwskie - pustynne latawce sprzed 5-8 tys. lat. Z kolei nad północnym Irakiem samoloty szpiegowskie uwieczniły system nawadniający kanałów asyryjskich. Przetrwały one od 2500 r p.n.e. do 609 r p.n.e. Asyria była jednym z państw starożytnej Mezopotamii. Część z analizowanych terenów współcześnie nie istnieje - wszystko przez działania wojenne w Iraku i Syrii. Fotografie stały się dziś cennym źródłem wiedzy dla archeologów. 
Chciał sfilmować dom Harry'ego i Meghan. Mógł doprowadzić do katastrofy

Chciał sfilmować dom Harry'ego i Meghan. Mógł doprowadzić do katastrofy

Ciekawostki
Pilot drona wykazał się wielką nieodpowiedzialnością. Chciał uchwycić z góry nowy dom księcia Harry'ego i jego żony Meghan, leżący nieopodal zamku Windsor Frogmore Cottage. Obie posiadłości i otaczające je parki są objęte zakazem lotów, nie tylko po to, żeby chronić prywatność rodziny królewskiej. Posiadłośc Harry'ego i Meghan znajduje się nieopodal lotniska Heathrow. Nad nią samoloty schodzą do lądowania. Nielegalny lot dronem odbył się w niedzielę, 7.04 chwilę po godz.17. Dron wzniósł się na wysokość prawie 300 m. W tym czasie na lotnisku Heathrow samoloty lądowały co 2 minuty. Niekiedy nad posiadłością lecą naprawdę nisko. Dron zagrażał więc bezpieczeństwu ruchu lotniczego. - W międzyczasie, między lotami, usłyszeliśmy charakterystyczny szum nad głową. Byłem w ciężkim szoku - powiedział jeden ze świadków zdarzenia.
Niesamowite zdjęcia NASA. Fala uderzeniowa naddźwiękowych samolotów

Niesamowite zdjęcia NASA. Fala uderzeniowa naddźwiękowych samolotów

Technologia
Po 10 latach opracowywania specjalnej technologii fotografii, naukowcom z NASA udało się uchwycić fale uderzeniową, która powstaje przy przekroczeniu bariery dźwięku przez samolot. Po raz  pierwszy widać na fotografii, jak fale z obu samolotów wpływają na siebie. To również pierwsze tego typu fotografie wykonane z pokładu samolotu. Dotychczas robiono je z Ziemi. Cała operacja wymagała niezwykłej koordynacji. Maszyny na zdjęciach to dwa T-38 - samoloty szkoleniowe. Fotografie, nie dość, że piękne, to w dodatku mają ogromną wartość naukową. 
Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Odnaleźli USS Hornet. Zatonął 77 lat temu

Ciekawostki
Naukowcy odszukali wrak lotniskowca USS Hornet. Szczątki okrętu z czasów II wojny światowej znajdują się na głębokości ponad 5 km na Pacyfiku, koło Wysp Salomona. Oszukała go załoga statku badawczego R/V Petrel, którego właścicielem jest fundacja Paula Alena. Do odnalezienia lotniskowca użyto danych z 9 innych okrętów z tamtego czasu, z których widziano USS Hornet. Powstała w ten sposób siatka mająca ułatwić poszukiwania. Ekipa miała jednak też sporo szczęścia. Autonomiczna łódź podwodna znalazła okręt przy pierwszym zanurzeniu. USS Hornet zatonął w czasie bitwy morskiej między USA a Japonią o wyspy Santa Cruz w 1942 roku. Okręt został zaatakowany przez bombowce nurkujące i samoloty torpedowe. Życie straciło 140 z 2200 członków załogi. Wcześniej USS Hornet odegrał kluczową rolę w trakcie bitwy o Midway.
Były prezes LOT o przyszłości lotnictwa: elektryczny samolot, lądowanie na budynkach

Były prezes LOT o przyszłości lotnictwa: elektryczny samolot, lądowanie na budynkach

Polska
- Elektryczny samolot, czyli zmiana systemu napędu, to nie tylko oszczędności na paliwie, ale inna możliwość startu i lądowania, prędkości i wysokości przelotu byłyby inne. Będzie można latać szybciej, będzie można lądować na dachach budynków - mówił w programie "Money. To się liczy" Sebastian Mikosz, prezes Kenya Airways. Zdaniem byłego prezesa LOT w ciągu następnych 10-15 lat czeka nas rewolucja w podróżowaniu na dużych dystansach.
Tego nigdy nie rób w samolocie

Tego nigdy nie rób w samolocie

Ciekawostki
Była stewardessa Shawn Kathleen już 11 lat temu założyła na instagramie konto o nazwie "passenger shaming". Pokazuje na nim, co pasażerowie robią podczas lotu samolotem. Okazuje się, że ludzie traktują samoloty "jak swoje pokoje dzienne" i mają koszmarne nawyki.
Dwa samoloty vs. zła pogoda

Dwa samoloty vs. zła pogoda

Ciekawostki
Chwile grozy przeżyli pasażerowie dwóch linii lotniczych na lotnisku w Manchesterze. Samoloty pasażerskie z Austrii i Portugalii musiały dwukrotnie podchodzić tam do lądowania. Wszystkiemu winne były złe warunki atmosferyczne - silny wiatr i mroźny deszcz. Wiatr tak kołysał maszyny, że te nie mogły bezpiecznie osiąść na pasie startowym.
Na lotnisku w Bolonii samoloty prowadzi lamborghini huracan

Na lotnisku w Bolonii samoloty prowadzi lamborghini huracan

Sportowe
Na lotniskach pracuje wiele pojazdów, a wśród nich są samochody, z charakterystycznym napisem "follow me", które prowadzą samoloty po płycie podczas kołowania. Najczęściej są to zwykłe, tanie auta, ale Włosi nie byliby sobą, gdyby nie zrobili tego ze stylem.
Przedsiębiorcy w niepewności ws. 30-krotności limitu stawek ZUS.

Przedsiębiorcy w niepewności ws. 30-krotności limitu stawek ZUS. "Władza pokazuje pychę"

Finanse
Jak Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, ocenia pomysł zniesienia 30-krotności limitu stawek ZUS? - To świadczy o kompletnej pysze ze strony obecnych władz. A pycha kroczy przed upadkiem, ostrzegam - stwierdził w programie "Money. To się liczy". - Nie można nas tak traktować, że 1,5 miesiąca zostało do końca roku, a my nie wiemy, jaki będziemy mieli budżet płac - dodał.- Rząd robi teraz jakieś wielkie badania, chce ściągać ludzi do kraju. Niech im zrobi tę 30-krotność, to LOT będzie musiał dodatkowe samoloty podstawiać - ironizował Kaźmierczak.
Przełom ws. podkomisji smoleńskiej. Tomasz Siemoniak: wydatki mogą być szokujące

Przełom ws. podkomisji smoleńskiej. Tomasz Siemoniak: wydatki mogą być szokujące

Polska
Money.pl wygrał z podkomisją smoleńską w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Walka o dostęp do informacji o jej wydatkach trwała 2 lata. - To ciemna karta PiS. Liczę, że zobaczymy, ile Macierewicz wydał na Moreno Ocampo, tajemniczego argentyńskiego prokuratora, który miał odzyskiwać wrak, a okazało się, ze jest związany z praniem brudnych pieniędzy Kadafiego. Funduje się samoloty, obiady, wydatki mogą być więc szokująco wysokie. Z jakichś powodów je ukrywali - komentował Tomasz Siemoniak w programie "Tłit". 
Zbombardować Auschwitz. Dlaczego alianci nie zdecydowali się na ten krok?

Zbombardować Auschwitz. Dlaczego alianci nie zdecydowali się na ten krok?

Ciekawostki
W Auschwitz i innych obozach śmierci, naziści mordowali setki tysięcy osób. W 1944 r. alianci dobrze wiedzieli o zbrodniach popełnianych tam na masową skalę. Organizacje żydowskie wzywały do natychmiastowego zbombardowania Auschwitz, jednak jak dobrze wiemy, nic takiego się nie stało. Dlaczego? Winston Churchill popierał zrzucenie bomb na obóz, ale ministerstwo lotnictwa Wielkiej Brytanii było sceptyczne. Brytyjczycy stwierdzili, że ciężko będzie uszkodzić komory gazowe nie  krzywdząc przy tym samych więźniów. Propozycję przekazano Amerykanom. Ci odmówili jednak przeprowadzenia akcji. Tłumaczyli, że ich bombowce biorą już udział w innych, "ważniejszych misjach". Wiadomo jednak, że bombardowanie byłoby możliwe. Nad obozem codziennie przelatywały samoloty obierające inne cele. Zrzucenie bomb na obóz wprawdzie zabiłoby część więźniów, ale inni mogliby dzięki temu uciec. Inną wymówką Wielkiej Brytanii i Amerykanów było twierdzenie, że przecież Hitler może zabić Żydów w inny sposób. Tak jak w akcji "Dożynki". W 1943 r. naziści w dwa dni bronią maszynową  zabili ok. 40 tys. osób na Lubelszczyźnie. Była to kara za bunt więźniów z obozu zagłady w Sobiborze.
Alianckie bombardowania docierały w kosmos. Fala uderzeniowa sięgała 1000 km wysokości

Alianckie bombardowania docierały w kosmos. Fala uderzeniowa sięgała 1000 km wysokości

Ciekawostki
Fala uderzeniowa podczas alianckich bombardowań była tak silna, że dochodziła aż na skraj atmosfery. Do takich wniosków doszli naukowcy z uniwersytetu w Reading. Badacze spodziewali się, że fala mogła obejmować spory obszar, ale było dla nich dużym zaskoczeniem, że aż taki. Pod koniec II wojny światowej na niemieckie miasta zrzucano potężne ładunki. Słynny Grand Slam ważył 10 tys. kg i miał siłę 6,5 ton trotylu. Do 2017 roku była to najpotężniejsza bomba konwencjonalna na świecie. W ogóle każdy aliancki nalot uwalniał tyle energii co 300 uderzeń pioruna na raz. Niekiedy fala uderzeniowa niszczyła samoloty. Piloci skarżyli się na usterki, mimo że teoretycznie lecieli na bezpieczniej wysokości. Mając te relacje na uwadze naukowcy sięgnęli po dane zebrane w latach 40 XX w. dotyczące górnych warstw atmosfery. Okazało się, że w jonosferze, która jest bardzo silnie naładowana, do pewnej wysokości dostrzeżono zmniejszoną elektronów. Przyczyną była fala uderzeniowa. Uwolniona podczas wybuchu energia pędziła przez atmosferę i dzięki silnie naładowanej jonosferze docierała na wysokość nawet 1000 km nad ziemią (pozostawiając za sobą jonosferę ze zmniejszoną liczbą elektronów).
Stewardessa zwolniona z LOT:

Stewardessa zwolniona z LOT: "Samoloty na lotach krajowych są brudne"

Polska
- Te samoloty na trasach krajowych są brudne i mamy od tego mnóstwo raportów, raportujemy te zabrudzenia, Dział Produktu dostaje nie tylko od stewardess zdjęcia. W naszych obowiązkach jest układanie pasów i porządkowanie z drobnych nieczystości, cokolwiek to oznacza. Siatka jest mocno napięta. Jeżeli tych operacji w ciągu doby na danym samolocie jest za dużo i na pierwszej swojej operacji on złapie kilka minut opóźnienia, to na koniec dnia lub nocy będziemy mieli nawet wielogodzinne opóźnienie - mówiła w programie "Money. To się liczy" Monika Żelazik, szefowa największego związku zawodowego w PLL LOT, zwolniona z pracy w czerwcu. 
poprzednie1 2 3 4 5 następne