Wyniki wyszukiwania dla:

samolot

Liczba wyników: 361

Kaczyński: to jest pomnik pamięci, godności, wierności

Kaczyński: to jest pomnik pamięci, godności, wierności

Wiadomości
- To jest pomnik pamięci, godności, wierności. Jest tam 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji. 96 Polek i Polaków, osób, które wybrały się do Katynia, by podtrzymać pamięć. To już jest wystarczający powód, by ten pomnik tu stanął - mówił Jarosław Kaczyński na placu Piłsudskiego. - Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to przywrócenie godności państwa - dodał prezes PiS. Kaczyński przemowę wygłosił po odsłonięciu monumentu ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i kamienia węgielnego w miejscu upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego. 10 kwietnia 2018 roku minęło osiem lat od momentu, kiedy w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wszyscy zginęli.
Moment odsłonięcia pomnika ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Moment odsłonięcia pomnika ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Wiadomości
Na placu Piłsudskiego w Warszawie rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej odsłoniły pomnik ku ich pamięci. Wśród osób, które pociągnęły za szarfę, była m.in. Marta Kaczyńska z córkami. Odsłonięcia dopełnili harcerze. Chwilę później zabrzmiał sygnał Wojska Polskiego. 10 kwietnia 2018 roku minęło osiem lat od momentu, kiedy w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wszyscy zginęli.
Niesforna pasażerka hitem sieci

Niesforna pasażerka hitem sieci

Świat
Podczas 4-godzinnego lotu z Hongkongu do Kuala Lumpur, kobieta lecąca w klasie ekonomicznej bardzo chciała się przespać. W tym celu udała się do pierwszej klasy. Nic nie robiła sobie z licznych upomnień personelu i wygodne położyła się na rzędzie siedzeń. Po chwili zdenerwowani pasażerowie próbowali wyrzucić kobietę z miejsca.
Supersoniczny samolot NASA

Supersoniczny samolot NASA

Technologia
Amerykanie pracują nad wdrożeniem naddźwiękowych lotów pasażerskich. W 2016 r. NASA podpisała kontrakt na projekt, a teraz na budowę supersonicznego samolotu. Eksperymentalny model nosi nazwę Low-Boom Flight Demonstrator (LBFD). Umowę podpisano z koncernem Lockheed Martin, wartość kontraktu to prawie ćwierć miliarda dolarów. Samolot powstanie do 2021 roku w Palmdale w Kalifornii.
Lot treningowy Rosjan. Pierwszy taki od zimnej wojny

Lot treningowy Rosjan. Pierwszy taki od zimnej wojny

Wiadomości
Rosyjski samolot do zwalczania okrętów podwodnych, odbył lot treningowy nad biegunem północnym w kierunku Ameryki. Dwa MIG-i wystartowały z bazy na Kamczatce i przeleciały ponad 4000 km non-stop, tankując w powietrzu. Ostatnio taki lot miał miejsce w okresie zimnowojennym, kiedy napięcie między NATO a Rosją sięgało zenitu. Dzisiejsze stosunki coraz bardziej przypominają tamte czasy. Rosjanie nie ujawnili kiedy lot miał miejsce. Można jednak podejrzewać, że było to w czasie amerykańsko-brytyjskich ćwiczeń, które odbyły się w połowie marca. W arktycznych ICEX wzięły udział 3 łodzie podwodne. Wojska ćwiczyły nawigację, ataki i wynurzanie spod lodu. 
Zderzenie samolotów na lotnisku w Izraelu

Zderzenie samolotów na lotnisku w Izraelu

Świat
Dwa kołujące samoloty z pasażerami na pokładzie miały kolizję na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie. Do incydentu doszło w środę. Boeing 737 należący do niemieckich linii lotniczych Germania Airlines oraz Boeing 767 izraelskiego przewoźnika El Al zderzyły się tylnymi częściami kadłubów. Lotniskowe służby natychmiast ewakuowały pasażerów. Nikomu nic się nie stało. Obie maszyny będą musiały przejść kosztowne remonty. Przyczyny wypadku wyjaśni specjalnie powołana komisja.
Otworzyli drzwi samolotu spinaczem

Otworzyli drzwi samolotu spinaczem

Wiadomości
W Kiszyniowie właściciel firmy sprowadzającej militaria chciał kupić rzadki egzemplarz pływającego samolotu Antonow. Maszyna okazała się niesprawna, więc wraz z ekipą postanowił wrócić do domu. Na lotnisku samolot musieli otworzyć za pomocą...spinacza.
An-124 Rusłan wylądował w Polsce

An-124 Rusłan wylądował w Polsce

Technologia
Nasz czytelnik Ari przysłał wideo z Gdańska, dokumentujące moment startu samolotu. Rusłan to największy seryjnie produkowany samolot świata. Więcej przeczytacie na WP Tech
Wielki powrót ponaddźwiękowych lotów

Wielki powrót ponaddźwiękowych lotów

Technologia
Komercyjne loty szybsze od dźwięku zniknęły z rynku w 2003 r. z ostatnim rejsem Concorde'a. Z Nowego Jorku do Londynu można było dolecieć w 3,5 godz. Firma Boom Supersonic chce, żeby znowu tak było. Pasażerski Boom ma pomieścić 55 osób. Ma być 10% szybszy, 30 razy cichszy i 75% tańszy od Concorde'a. Ile będzie kosztował bilet? Tego jeszcze nie wiadomo, wg deklaracji firmy nie będzie droższy od biletu w klasie biznes. 
Trzy tony złota wypadły z samolotu w Rosji. Amatorskie nagrania świadków

Trzy tony złota wypadły z samolotu w Rosji. Amatorskie nagrania świadków

Świat
W syberyjskim Jakucku doszło do niecodziennego zdarzenia. Samolot AN-12 podczas wznoszenia zgubił bardzo drogi ładunek. Wszystko z powodu awarii klapy zabezpieczającej luk bagażowy. Samolot przewoził 10 ton kosztowności, w tym sztaby złota, srebra i diamenty o wartości ponad 350 mln dolarów.
F-18 nad głowami spotterów. To dopiero jest uderzenie

F-18 nad głowami spotterów. To dopiero jest uderzenie

Technologia
Porucznik Brandon Hempler, z zespołu akrobacyjnego Marynarki Stanów Zjednoczonych Blue Angels, dał spotterom próbkę tego, co się dzieje, kiedy podziwiają pokazy lotnicze z naprawdę bliskiej odległości. Całe zdarzenie nagrał na ziemi jeden ze świadków. Na nagraniu widać start F-18 z lotniska marynarki - El Centro w Kalifornii. W pewnym momencie, tuż nad głowami gapiów, podrywa maszynę. Sekundę później widzimy, jaką moc mają silniki. Żadnemu ze spotterów nic się nie stało, ale odczuli, co oznacza taka bliskość myśliwca F/A-18 Hornet.
Amerykanie opóźnili ewakuację samolotu. Wszystko przez bagaże od projektantów

Amerykanie opóźnili ewakuację samolotu. Wszystko przez bagaże od projektantów

Świat
Amerykańska Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) opublikowała raport dot. pożaru samolotu American Airlines w Chicago. Według rządowej agencji ewakuacja samolotu przedłużyła się, ponieważ pasażerowie odmawiali pozostawienia bagażu podręcznego. Wszystko przez to, że walizki pochodziły... od znanych projektantów. NTSB podała, że ludzie ryzykowali życie, "bardziej martwiąc się o bagaż od Gucciego". Agencja zasugerowała, że wyższe kary od Federalnej Administracji Lotnictwa powinny zniechęcić pasażerów do walczenia w tłumie o bagaż i niestosowania się do poleceń załogi w sytuacji zagrażającej życiu. W ciągu ostatnich 5 lat, Federalna Administracja Lotnictwa wystąpiła o ukaranie 150 pasażerów za nieprzestrzeganie poleceń załogi samolotu. Do wypadku omawianego doszło w październiku 2016 r. na chicagowskim lotnisku O’Hare. W momencie startu jeden silników Boeinga 767 stanął w płomieniach. Ewakuowano 161 pasażerów i 9 członków załogi. 20 osób zostało rannych.
Najdziewniejsze zachowania pasażerów samolotów

Najdziewniejsze zachowania pasażerów samolotów

Podróże
20-minutowe suszenie bielizny nad klimatyzatorem, gimnastyka w trakcie lotu, zwierzęta powciskane między fotele czy nogi powyciągane w różnych pozycjach - to część najdziwniejszych zachować pasażerów, które zarejestrowano i opublikowano w sieci. Oto, co niektórzy wyprawiają w samolocie.
Katastrofa samolotu pod Moskwą. Na pokładzie było 71 osób

Katastrofa samolotu pod Moskwą. Na pokładzie było 71 osób

Świat
Samolot Antonov-148 należący do Saratowskich Linii Lotniczych rozbił się w okolicach wsi Argunowo położonej ok. 80 km od Moskwy. Maszyna leciała z Moskwy do Orska. Na pokładzie było 71 osób - 65 pasażerów i 6 członków załogi. Rosyjskie służby poinformowały, że nikt nie przeżył katastrofy.
Przez Brexit będą problemy z lotami Ryanair?

Przez Brexit będą problemy z lotami Ryanair?

Świat
Największy tania linia lotnicza w Europie - Ryanair - wprowadza „klauzulę Brexitową”. W lecie 2019 roku może to oznaczać duże problemy dla pasażerów. Przewoźnik chce się zabezpieczyć na wypadek niekorzystnych zmian w ruchu lotniczym, które mogą pojawić się po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jeżeli nowe ustalenia dotyczące przestrzeni powietrznej okażą się niekorzystne dla Ryanaira, spółka może w pierwszych miesiącach po Brexicie wycofać się z problematycznych połączeń. Oznacza to, że pasażerowie, którzy zaplanowali podróż na Wyspy i mają już bilet, nie mogą być pewni,  czy ich lot się odbędzie i czy uda się odzyskać pieniądze. Spółka zapewnia, że dołoży wszelkich starań, by odpowiednio przygotować się na Brexit i nie zostawić swoich klientów na lodzie.
Lotniska i samoloty. Poznaj prawdziwe siedliska bakterii

Lotniska i samoloty. Poznaj prawdziwe siedliska bakterii

Zdrowie
Naukowcy przeprowadzili testy wymazów kilkunastu powierzchni na trzech głównych lotniskach w Stanach Zjednoczonych. Co pokazały nowe badania? Wielki brud na lotniskach. Tamtejsze ekrany dotykowe mają ponad 1000 razy więcej bakterii niż… toalety. Skalę brudu pokazuje wskaźnik CFU, czyli ilość jednostek bakterii tworzących kolonię w badanej próbce, najczęściej w 1 mililitrze. I tak deska sedesowa w toalecie - uważana za główne siedlisko bakterii, zawiera średnio 172 CFU, a samoobsługowy ekran na lotnisku ponad 250 tys. CFU. Tysiące drobnoustrojów znajdziemy także w poczekalniach na lotniskach, a także w toalecie w samolocie.
Mrożące krew w żyłach lądowanie

Mrożące krew w żyłach lądowanie

Świat
Jeden ze spotterów na lotnisku w niemieckim Düsseldorfie nagrał mrożący krew w żyłach film. Samolot Eurowings z Sylt wylądował w ekstremalnych warunkach. Wiatr wiał z prędkością 110 km/h. Z powodu hulającej nad Europą wichury życie straciło kilkadziesiąt osób. Orkan Fryderyka sparaliżował również lotniska, drogi oraz pozbawił dostępu do prądu tysiące ludzi. W czwartek po południu żywioł dotarł nad Polskę.

"Luksusy? Wolne żarty." Łukasz Mężyk o wizycie Beaty Kempy w obozie dla uchodźców

Wiadomości
Nowa minister do spraw pomocy humanitarnej i uchodźców Beata Kempa odwiedziła obóz dla uchodźców w Jordanii. Wytknięto jej, że rządowy samolot i amerykański hotel, w którym zatrzymała się delegacja, to zbędne luksusy, a cała podróż kosztami przewyższyła pomoc udzielaną uchodźcom przez Polskę. Sprawę komentuje Łukasz Mężyk, który towarzyszył minister podczas delegacji. 
To dosłownie były chwile grozy. Tych lądowań nie da się zapomnieć

To dosłownie były chwile grozy. Tych lądowań nie da się zapomnieć

Wiadomości
W środę doszło do awaryjnego lądowania na Lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W maszynie Bombardier Dash Q400 nie zadziałał element blokujący przy podwoziu co spowodowało, że samolot uderzył dziobem w pas startowy. Nikomu nic się nie stało. Ta sytuacja przypomina lądowanie kapitana Tadeusza Wrony z listopada 2011 roku. Wtedy żadna część podwozia się nie wysunęła. Boeing 767 odbywał lot z Newark do Warszawy. Żadna z 231 osób znajdujących się na pokładzie nie ucierpiała. Lądowanie zostało zarejestrowane przez ekipy telewizyjne i świadków, którzy przyjechali w okolice lotniska. Później relację wyemitowało również wiele zagranicznych stacji. Manewr Wrony porównywano bowiem do wyczyny amerykańskiego pilota - Chesleya Sullenbergera. "Sully" w 2009 roku lądował awaryjnie na rzece Hudson. Powodem był fakt, że 6 minut po starcie samolot zderzył się z kluczem dzikich gęsi i utracił moc w obu silnikach. Na pokładzie Airbusa A320-214 znajdowało się 155 osób. Wszyscy przeżyli, niektórzy zostali niegroźnie ranni.
Awaryjne lądowanie na Okęciu. Relacja reporterek WP

Awaryjne lądowanie na Okęciu. Relacja reporterek WP

Polska
Na pokładzie Bombardiera Q-400 PLL LOT, który leciał z Krakowa do Warszawy, doszło do awarii przedniej goleni samolotu. Lotnisko zamknięto na kilka godzin. Na miejscu są reporterki Wirtualnej Polski.
Awaryjne lądowanie na Lotnisku Chopina

Awaryjne lądowanie na Lotnisku Chopina

Polska
W lecącym z Krakowa do Warszawy samolocie PLL LOT Bombardier Q-400 nie wysunęło się podwozie. Maszyna lądowała awaryjnie na warszawskim Lotnisku Chopina. Na pokładzie było 59 pasażerów i 4 członków załogi. Nie ma ofiar śmiertelnych. Trwają oględziny miejsca wypadku. Port lotniczy został zamknięty na 4 godziny.