Wyniki wyszukiwania dla:

samolot

Liczba wyników: 359

Szwedka sprzeciwiła się liniom lotniczym i uratowała życie imigranta

Szwedka sprzeciwiła się liniom lotniczym i uratowała życie imigranta

Świat
Elin Ersson, studentka lecąca do Turcji zapobiegła deportacji 52-letniego mężczyzny, który miał zostać wysłany do Afganistanu. Elin wszystko relacjonowała na bieżąco poprzez transmisję na facebooku, która dotarła do pół miliona odbiorców. Ostatecznie Afgańczyk opuścił samolot w towarzystwie ochroniarzy i Elin. Mieszkaniec Małopolski pozazdrościł ludziom w internecie, chwalącymi się swoimi genialnymi startupami i postanowił wziąć sprawy we własne ręce. Wpadł na pomysł interesu stulecia, więc kupił 600 litrów wódki, zapakował do busa i pojechał do Norwegii.
Katastrofa samolotu w RPA. Nagranie pasażera maszyny

Katastrofa samolotu w RPA. Nagranie pasażera maszyny

Wiadomości
Pasażer zabytkowego samolotu Convair 340, nagrał ostatnie chwile przed katastrofą. Na nagraniu widać, jak pali się lewy silnik. Słychać, jak autor nagrania mówi po afrykanersku: to się źle skończy. Po chwili samolot uderza o ziemię. Przypomina to wybuch. W ciemności ludzie zaczynają się nawoływać, zanim będą uciekać z maszyny. Do katastrofy doszło w RPA w pobliżu Pretorii, krótko po starcie. Maszyna spadła w pobliżu małego lotniska w Wonderboom. Na pokładzie było 19 osób. Dwie osoby zginęły, a piloci zostali poważnie ranni. Samolot wybudowany w 1954 roku miał wykonać ostatni lot przed trafieniem do muzeum w Holandii.
Pilot palił w samolocie

Pilot palił w samolocie

Świat
Ten lot z Hongkongu do Dalian pasażerowie chińskich linii "Air China" zapamiętają na długo. Samolot zaczął spadać bo… pilot pomylił przycisk w kokpicie Mężczyzna chciał włączyć klimatyzację, by wywiać dym z e-papierosa, którego palił. Maszyna szybko zaczęła tracić wysokość, spadło ciśnienie, a pasażerom wypadły maski tlenowe. Boeing 737 zszedł 10 tys. m do 3 tys. m w niecałe 10 minut. Sytuację opanowano i samolot po chwili wzbił się, kontynuując lot do Dalian Na pokładzie znajdowało się 153 pasażerów i 9 członków załogi, nikomu nic się nie stało.

"Samolot lądował na jednym silniku, włączył się czujnik dymu". Stewardessa o kulisach feralnego lotu

Polska
- Jako człowiek, który miał w tym samolocie swoją załogę, jestem zaniepokojona. Taka sytuacja nie powinna była się zdarzyć. Samolot ma dwa silniki, jeśli lecimy na jednym silniku, to jesteśmy w niebezpieczeństwie. Nie oszukujmy się, samolot leciał nad terytorium amerykańskim, gdzie co 20 minut jest lotnisko i wszędzie można lądować. Dla mnie wystarczającym niepokojem było to, że nie wymieniono załogi pokładowej, ani lotniczej. Załoga pracowała 18 godzin, co jest zgodnie z przepisami niedopuszczalne. Załoga przygotowywała samolot do lądowania awaryjnego, mało tego, na pokładzie włączył się czujnik dymu, to jest bardzo niebezpieczna sytuacja. Dziwi mnie jedna rzecz. Samolot lądował na jednym silniku, a potem z prasy dowiedzieliśmy się, że oba silniki zostały wymienione w tym samolocie. Nikt nie wymienia dobrego silnika - mówiła w programie "Money. To się liczy" Monika Żelazik, szefowa największego związku zawodowego w PLL LOT, zwolniona z pracy w czerwcu. 
Koszmar na pokładzie. Samolot pikował w dół przez 10 sekund

Koszmar na pokładzie. Samolot pikował w dół przez 10 sekund

Świat
Samolot linii Qantas lecący z Los Angeles do Melbourne przez 10 sekund pikował z powodu turbulencji. Przerażeni pasażerowie oderwali się od foteli. Porównują doświadczenie do jazdy kolejką górską w wesołym miasteczku. Co wywołało tak silne zawirowania powietrza? Był to inny samolot. Gdy skrzydła przecinają powietrze tworzy się za nimi wir. Im samolot większy tym wir silniejszy. 
To może być koniec z oknami w samolotach. Już trwają testy

To może być koniec z oknami w samolotach. Już trwają testy

Technologia
Emirates Airline wdrażają innowacyjne rozwiązanie, by móc zrezygnować z okien w samolotach. Chodzi o wyłożenie wnętrza ekranami. Zamiast podziwiać widok przez okno, moglibyśmy widzieć inny, dowolny obraz. Emirates już testuje to rozwiązanie w jednym z przedziałów swojego samolotu Boeing 777-300ER. Po co takie rozwiązanie? Samolot będzie lżejszy, a dzięki temu szybszy i zużyje mniej paliwa. - Samoloty bez okien to przyszłość, którą Emirates wdroży – podkreśla w rozmowie z BBC Tim Clark, szef linii.
Najlepsi i najgorsi przewoźnicy na świecie

Najlepsi i najgorsi przewoźnicy na świecie

Podróże
Firma AirHelp przygotowała ranking najbardziej przyjaznych pasażerom linii lotniczych. W tym roku oceniano jakość obsługi, punktualność i obsługę wniosków o odszkodowania.
Mieszkańcy są wściekli. Nadal nie wiedzą, czy będą wysiedleni przez budowę lotniska

Mieszkańcy są wściekli. Nadal nie wiedzą, czy będą wysiedleni przez budowę lotniska

Wiadomości
W gminie Baranów rozpoczęły się konsultacje w sprawie Centralnego Portu Lotniczego. Mieszkańcy mieli poznać konkrety na temat swojej przyszłości.  Na spotkanie z urzędnikami przyszli z nadzieją, że dowiedzą się, czy na ich działkach powstanie w przyszłości największe lotnisko w Europie. – Oni nic nie wiedzą – komentowali po wyjściu z rozmów mieszkańcy gmin Barów i Wiskitki.  Pierwszy samolot z CPK ma odlecieć w 2027 roku. 
Awaryjne lądowanie.

Awaryjne lądowanie. "Korytarz życia" dla samolotu

Motoryzacja
"Korytarz życia" to znany kierowcom, przynajmniej większości, termin. Odpowiednie zjechanie z drogi umożliwia szybki przejazd jej środkiem np. karetce. W stanie Kalifornia takie zachowanie umożliwiło bezpieczne, awaryjne lądowanie pilotowi Cessny 172 (lekkiemu, jednosilnikowemu samolotowi). Maszyna dopiero co wyleciała z lotniska, gdy silnik przestał pracować. Jedyną słuszną decyzją było lądowanie na ruchliwej drodze w pobliżu miasta Huntington Beach. Każdy z uczestników tej nietypowej sytuacji zachował się odpowiednio, więc nikt wszyscy wyszli z niej bez szwanku.
Kwiatkowski zażyczył sobie samolot z katapultą.

Kwiatkowski zażyczył sobie samolot z katapultą. "Strasznie się boję latać!"

Gwiazdy
Dawid Kwiatkowski walczy o karierę nie tylko w Polsce. Wokalista marzy o podbiciu również zagranicznych rynków. Jest jednak jeden mały problem - Dawid panicznie się boi latać. W rozmowie z www.przeAmbitni.pl pochwalił się, że zażyczył sobie ostatnio samolot z katapultą. Wiedzieliście, że ma takie fobie?
Tak pęka szyba na wysokości 10 tys. metrów

Tak pęka szyba na wysokości 10 tys. metrów

Wiadomości
To, jak pęka szyba w samolocie, nagrał pilot, który parę chwil później niemal został wyssany przez powstałą dziurę w kokpicie. Do wypadku doszło w połowie maja. W samolocie linii Syczuan Airlines doszło do "awarii mechanicznej" na wysokości prawie 10 tys. metrów. Skutkiem było pęknięcie i wypadnięcie szyby w kokpicie. Drugi pilot zawdzięcza życie zapiętym pasom. Do szpitala trafił z niegroźnymi obrażeniami. Żaden z pasażerów nie został ranny.
Przeleciał niebezpiecznie blisko

Przeleciał niebezpiecznie blisko

Świat
Nagranie pilota samolotu mrozi krew w żyłach. Widać na nim, jak rosyjski pilot przelatuje niebezpiecznie blisko innego samolotu. Wszystko udało się nagrać i wrzucić do sieci.
Co się stanie, gdy otworzysz drzwi podczas lotu

Co się stanie, gdy otworzysz drzwi podczas lotu

Ciekawostki
Co się stanie jeśli otworzysz drzwi samolotu podczas lotu? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jeśli w ogóle będziesz w stanie to zrobić, to znaczy, że masz dużo większe problemy, niż aresztowanie po lądowaniu. Ze względu na różnicę ciśnienia jakie panuje w kabinie i na zewnątrz samolotu, nie jest możliwe otworzenie drzwi maszyny podczas lotu. Jeśli jakimś cudem miałoby się to udać, to znaczy, że wewnątrz ciśnienie było zbyt niskie. To oznaka poważnych kłopotów technicznych. W momencie rozszczelnienia kabiny, uciekłoby powietrze. Ludzie zaczęliby się dusić.
Grande Torino. Katastrofa, która wstrząsnęła europejską piłką

Grande Torino. Katastrofa, która wstrząsnęła europejską piłką

Piłka nożna
4 maja 1949 roku na wzgórzu Superga rozbił się samolot z Grande Torino, jedną z najlepszych drużyn w dziejach włoskiego futbolu. Zespół z Turynu w lartach czterdziestych pięć razy był mistrzem kraju, a jego zawodnicy stanowili fundament reprezentacji Włoch. W katastrofie zginęło 31 osób: piłkarze, trenerzy, dziennikarze oraz członkowie załogi. Wielka ekipa przestała istnieć.
Stewardesa naprawia okno podczas lotu

Stewardesa naprawia okno podczas lotu

Ciekawostki
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, na którym widać jak stewardesa próbuje naprawić okno. Do incydentu doszło podczas lotu samolotu linii Air India. Wewnętrzny panel okienny wypadł z powodu silnych turbulencji. W ich wyniku trzy osoby zostały ranne. Na pokładzie nie doszło do dekompresji, ale wypadły maski tlenowe. Na nagraniu widać zaniepokojonych pasażerów. Na pokładzie Boeinga 787 z Amritsar do Delhi leciało 240 pasażerów. Do wypadku doszło na wys. 4,5 tys. metrów zaledwie dzień po tragedii, do której doszło w samolocie z Nowego Jorku do Dallas. Wtedy, z powodu wybuchu w silniku maszyny, w okno uderzyły metalowe odłamki. Okno zostało tak mocno uszkodzone, że przez otwór prawie została wyssana jedna z pasażerek. Kobieta zmarła.
Samolot Stratolaunch odbędzie dziewiczy rejs już tego lata

Samolot Stratolaunch odbędzie dziewiczy rejs już tego lata

Technologia
Już latem swój pierwszy lot wykona największy samolot świata - poinformowała spółka Stratolaunch. Maszyna wciąż jest w trakcie testów, ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, wkrótce samolot będzie pomagał wynosić na orbitę satelity, a z czasem nawet transportować astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Stratolaunch jest rekordzistą. Rozpiętość jego skrzydeł wynosi 117 m. Jest więc dłuższy niż stadion piłkarski. Maszyna na dwa kadłuby. Długość każdego z nich to 72 m. Po ziemi samolot porusza się na aż 28 kołach. Napęd to 6 silników odrzutowych, które normalnie zasilałyby aż 747 Boeingów 747 (tzw. Jumbo Jetów). Stratolaunch waży 227 ton. Maksymalna masa z ładunkiemwynosi aż 590 ton. Największy na świecie samolot to wizja współzałożyciela Microsoftu - Paula Allena.
Ale jaja! Ukradł ponad tysiąc jaj i pójdzie do więzienia

Ale jaja! Ukradł ponad tysiąc jaj i pójdzie do więzienia

Polska
Pewien mieszkaniec Zduńskiej Woli postanowił dokonać napadu na cukiernie, gdzie jego łupem padło ponad tysiąc jaj. Dlaczego to zrobił pozostaje zagadką. Amerykański dziennikarz, były pracownik linii lotniczych zwraca uwagę na pewien szczegół, który może uratować nam życie. Zapraszamy na „Obiegówkę” z Kubą Jankowskim. 
Supersilnik dla samolotów hipersonicznych

Supersilnik dla samolotów hipersonicznych

Technologia
Firma Reaction Engines Limited (REL) pozyskała ponad 37 mln dol. od kilku inwestorów na budowę silnika SABRE. Wśród inwestorów są tacy giganci jak Boeing czy Rolls Royce REL pracuje nad silnikiem i ultralekkim wymiennikiem ciepła, który uchroni elementy silnika przed przegrzaniem przy tak dużych prędkościach. Silnik SABRE będzie działał zarówno w atmosferze, jak i w próżni, napędzany będzie ciekłym wodorem. Zasili samoloty hipersoniczne, nad którymi obecnie pracuje Reaction Engines Limited.
Andrzej Duda: wierzę, że pomnik będzie nas jednoczył

Andrzej Duda: wierzę, że pomnik będzie nas jednoczył

Wiadomości
- Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej jest nasz wspólny. Wierzę, że będzie nas jednoczył niezależnie od poglądów, barw politycznych, bo on jest wszystkich i dla wszystkich - mówił na placu Piłsudskiego Andrzej Duda. Prezydent wygłosił przemówienie po odsłonięciu monumentu ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i kamienia węgielnego w miejscu upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego. 10 kwietnia 2018 roku minęło osiem lat od momentu, kiedy w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wszyscy zginęli.
Kaczyński: to jest pomnik pamięci, godności, wierności

Kaczyński: to jest pomnik pamięci, godności, wierności

Wiadomości
- To jest pomnik pamięci, godności, wierności. Jest tam 96 nazwisk. Bez żadnych tytułów, bez funkcji. 96 Polek i Polaków, osób, które wybrały się do Katynia, by podtrzymać pamięć. To już jest wystarczający powód, by ten pomnik tu stanął - mówił Jarosław Kaczyński na placu Piłsudskiego. - Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej to przywrócenie godności państwa - dodał prezes PiS. Kaczyński przemowę wygłosił po odsłonięciu monumentu ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej i kamienia węgielnego w miejscu upamiętnienia Lecha Kaczyńskiego. 10 kwietnia 2018 roku minęło osiem lat od momentu, kiedy w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wszyscy zginęli.
Moment odsłonięcia pomnika ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Moment odsłonięcia pomnika ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

Wiadomości
Na placu Piłsudskiego w Warszawie rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej odsłoniły pomnik ku ich pamięci. Wśród osób, które pociągnęły za szarfę, była m.in. Marta Kaczyńska z córkami. Odsłonięcia dopełnili harcerze. Chwilę później zabrzmiał sygnał Wojska Polskiego. 10 kwietnia 2018 roku minęło osiem lat od momentu, kiedy w pobliżu lotniska w Smoleńsku rozbił się samolot z 96 osobami na pokładzie, w tym prezydentem Lechem Kaczyńskim. Wszyscy zginęli.