Wyniki wyszukiwania dla:

samolot

Liczba wyników: 363

Dreamliner pobił rekord prędkości. Był szybszy niż dźwięk

Dreamliner pobił rekord prędkości. Był szybszy niż dźwięk

Ciekawostki
Lecący 18 lutego z Los Angeles do Londynu samolot linii Virgin Atlantic wylądował na miejscu o 48 min. wcześniej. Wszystko przez potężne prądy strumieniowe, które przyspieszyły Dreamlinera do prędkości 1289 km/h. To szybciej niż prędkość dźwięku, która wynosi 1234 km/h. Prędkość przelotowa tego modelu samolotu to zwykle 900 km/h. Leciał więc szybciej o prawie 400 km/h. Prądy strumieniowe powoduje różnica temperatur między dużymi masami powietrza. Ich wpływ na prędkość samolotów jest uwzględniony w rozkładach lotów, niekiedy jednak prądy osiągają rekordowe prędkości. W dniu lotu Dreamlinera, nad Nowym Jorkiem, prąd strumieniowy osiągnął prędkość 372 km/h.
Samolot jak szmaciana zabawka. Mrożące krew w żyłach nagranie

Samolot jak szmaciana zabawka. Mrożące krew w żyłach nagranie

Ciekawostki
Dramatyczny przelot samolotu linii British Airways nagrał pracownik portu w Gibraltarze. Airbus A320 lecący z Londynu do Gibraltaru zmagał się z bardzo silnym wiatrem. Podmuchy były tak mocne, że samolot przechylał się z boku na bok. Ostatecznie maszynę skierowano na lotnisko w Maladze. Tam samolot bezpiecznie wylądował. Według rzecznika linii, pilot panował nad sytuacją i nie było zagrożenia bezpieczeństwa.
Powietrzny pirat. Awionetka nad S3

Powietrzny pirat. Awionetka nad S3

Motoryzacja
Nietypowy widok zaobserwowali 17 lutego na trasie S3 kierowcy. Nad jezdnią, czasem zaledwie kilka metrów nad ziemią, przelatywał samolot. Na jednym z nagrań widać, że pilot podnosi maszynę, gdy leci nad wiaduktem. Potem znów obniża lot. Jak podaje "Gazeta Lubuska", awionetka była widziana m.in. na odcinku Gorzów-Skwierzyna. Powietrznego pirata nie złapano. Lubuska policja prosi świadków zdarzenia o kontakt i informacje.
Siostry Godlewskie wyprowadzane z samolotu

Siostry Godlewskie wyprowadzane z samolotu

Gwiazdy
Na filmie widać, jak siostry Godlewskie są wyprowadzane z samolotu. Według relacji świadków, po starcie znów zaczęły się awanturować i pilot zdecydował, że zawraca samolot. 
Na własne oczy ujrzeli nowego Airbusa Beluga XL. Zobacz nagranie

Na własne oczy ujrzeli nowego Airbusa Beluga XL. Zobacz nagranie

Technologia
Fanów lotnictwa w Wielkiej Brytanii spotkała nie lada gratka. Mogli na własne oczy zobaczyć Airbusa Beluga XL. Ten niezwykły samolot to najnowszy model samolotu transportowego, który może unieść w powietrze aż 53 tony. Beluga XL będzie służyła głównie do transportu dużych części zamiennych dla innych samolotów. Swoją nazwę maszyna zawdzięcza arktycznemu wielorybowi, którego przypomina wyglądem. 
Na przedmieściach Kijowa stoi hangar. Kryje radzieckie arcydzieło

Na przedmieściach Kijowa stoi hangar. Kryje radzieckie arcydzieło

Technologia
Na przedmieściach Kijowa stoi ponury, przemysłowy budynek. Można przejechać obok niego nawet sto razy i nie zorientować się, jaka tajemnica tkwi w środku. Otóż hangar kryje niedokończony rozdział w książce o największych osiągnięciach radzieckiego lotnictwa. Jedyną wskazówką z zewnątrz, że w środku utkwiło coś potężnego, jest rozmiar budowli. Od 25 lat w hangarze znajduje się bowiem drugi, nigdy nie dokończony egzemplarz samolotu An-225. Powstawał w późnych latach 80. ubiegłego wieku w ramach Radzieckiego Programu Kosmicznego. Miał przenosić wahadłowiec Buran oraz części rakiety Energia. Jednak program kosmiczny w 1991 r. zamknięto. Pełna nazwa samolotu brzmi An-225 Mrija. To ostatnie słowo znaczy "marzenie". Sześciosilnikowe "Marzenie" pochodzi z biura konstrukcyjnego Antonowa. Jest największym i najcięższym samolotem w historii lotnictwa. Rozpiętość An-225 to ponad 88 m. To prawie tyle, co długość boiska do piłki nożnej. Do dzioba do ogona ma 84 m. Można w nim upchać 250 tys. kg ładunku. Jego wysokość sięga ponad 18 m. Wielu liczy na to, że maszyna wkrótce oderwie się od ziemi. Starania trwają już od 13 lat. Wszystko jednak wskazuje, że tym razem się uda. umowę na dokończenie budowy z Antonov Corporation podpisał w sierpniu 2016 r. chiński koncern lotniczy Airspace Industry Corporation of China.
Kłopoty z F-35. Nowy myśliwiec nie taki wspaniały

Kłopoty z F-35. Nowy myśliwiec nie taki wspaniały

Technologia
Wnioski z ostatniego raportu Pentagonu nie są pomyślne. Okazuje się, że F-35B, jeden z trzech typów słynnych myśliwców będzie mógł latać jedynie przez 2100 godzin, a nie 8000 jak sądzono dotychczas. Powodem tego mają być problemy konstrukcyjne maszyny. Ale to nie wszystko. Raport wymienia też kłopoty z cyberbezpieczeństwem, które ciągną się już od kilku lat i nie zostały rozwiązane. Dodatkowo, systemy informatyczne, mające wspomagać naprawy samolotu nie działają jak powinny. Ma to wpływ na czas, w jakim samolot może być gotowy do służby. Konstruktor myśliwców, firma Lockheed Martin odpowiedziała, że większość problemów opisanych w raporcie jest znana, a rozwiązania są w drodze. Firma zapewniła też, że samolot będzie mógł latać przez 8000 godzin. 
Groźna sytuacja w powietrzu. Internauci zakwestionowali autentyczność nagrania

Groźna sytuacja w powietrzu. Internauci zakwestionowali autentyczność nagrania

Technologia
W rosyjskich mediach społecznościowych pojawił się film przedstawiający groźną sytuację. Widać na nim amerykański samolot F-15, do którego po chwili podlatuje rosyjski Su-27P i wymusza zmianę kursu. Filmik miał zostać opublikowany przez emerytowanego rosyjskiego pilota. Nie wiadomo kiedy i gdzie wydarzył się ten incydent. Wg rosyjskiego portalu prawda.ru, wydarzył się w 2017 roku nad Morzem Bałtyckim w czasie, gdy amerykański samolot podleciał do rosyjskiej rządowej maszyny. Filmik z tamtego wydarzenia, który opublikowało wówczas rosyjskie min. obrony wyglądaj jednak nieco inaczej. Na parę ciekawych szczegółów zwrócili tez uwagę internauci. Pojawiają się stwierdzenia, że malowanie samolotu rosyjskiego, a także wymiary maszyn, nie odpowiadają rzeczywistym. Dlatego część internautów podejrzewa, że incydent nigdy się nie wydarzył, a filmik jest spreparowany za pomocą komputera. Przemawiać może za tym fakt, że nie jest oficjalna publikacją Amerykanów czy Rosjan. 
Su-27 przechwytuje szwedzkiego Gulfstreama

Su-27 przechwytuje szwedzkiego Gulfstreama

Wiadomości
Rosyjski myśliwiec Su-27 został wysłany do akcji, gdy Rosjanie dostrzegli samolot Szwedów. Twierdzą, że leciał w kierunku rosyjskiej granicy z wyłączonym transponderem.
Były prezes LOT o przyszłości lotnictwa: elektryczny samolot, lądowanie na budynkach

Były prezes LOT o przyszłości lotnictwa: elektryczny samolot, lądowanie na budynkach

Polska
- Elektryczny samolot, czyli zmiana systemu napędu, to nie tylko oszczędności na paliwie, ale inna możliwość startu i lądowania, prędkości i wysokości przelotu byłyby inne. Będzie można latać szybciej, będzie można lądować na dachach budynków - mówił w programie "Money. To się liczy" Sebastian Mikosz, prezes Kenya Airways. Zdaniem byłego prezesa LOT w ciągu następnych 10-15 lat czeka nas rewolucja w podróżowaniu na dużych dystansach.
Tego nigdy nie rób w samolocie

Tego nigdy nie rób w samolocie

Ciekawostki
Była stewardessa Shawn Kathleen już 11 lat temu założyła na instagramie konto o nazwie "passenger shaming". Pokazuje na nim, co pasażerowie robią podczas lotu samolotem. Okazuje się, że ludzie traktują samoloty "jak swoje pokoje dzienne" i mają koszmarne nawyki.
Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Nauka
Myśliwiec z czasów II wojny światowej P-40 Kittyhawk rozbił się na Saharze w 1942 roku. Dokładnie 70 lat później przypadkowo znalazł go Polak Jakub Perka. Samolot RAF-u był w nienaruszonym stanie. Nawet uzbrojenie posiadało amunicję. To unikat na światową skalę. Na pokładzie znaleziono pełną dokumentację serwisową oraz narzędzia. Szczątków pilota nigdy nie znaleziono. Prawdopodobnie stracił orientację w pustynnym terenie. Wyczerpanie paliwa zmusiło go do lądowania. Sierżant Dennis Copping przeżył lądowanie, lecz zmarł potem na piaskach pustyni. Na początku 2018 roku, myśliwiec został pokazany w Muzeum El Alamein po przejściu "ohydnej" renowacji z rąk egipskiego rządu. Wiele osób nie kryło zbulwersowania. Ich zdaniem zniszczono cenny relikt.
Dwa samoloty vs. zła pogoda

Dwa samoloty vs. zła pogoda

Ciekawostki
Chwile grozy przeżyli pasażerowie dwóch linii lotniczych na lotnisku w Manchesterze. Samoloty pasażerskie z Austrii i Portugalii musiały dwukrotnie podchodzić tam do lądowania. Wszystkiemu winne były złe warunki atmosferyczne - silny wiatr i mroźny deszcz. Wiatr tak kołysał maszyny, że te nie mogły bezpiecznie osiąść na pasie startowym.
Dziwny dźwięk w samolocie

Dziwny dźwięk w samolocie

Podróże
Loty u wielu podróżujących wiążą się z dużym stresem. Pasażerowie mogą mieć problem z ustaleniem, które dźwięki w trakcie lotu są normalne, a które nie. Eksperci ds. lotnictwa i inżynierowie zdradzili, że istnieje jeden dźwięk, który oznacza, że coś poszło nie tak. Tym "dźwiękiem" jest… cisza związana z tym, że wszystkie silniki przestały pracować.
Brexit a chaos na lotniskach

Brexit a chaos na lotniskach

Podróże
Eksperci ostrzegają, że planowane przez Wielką Brytanie opuszczenie Unii Europejskiej, spowoduje koszmar na lotniskach. Europejskie linie lotnicze nie będą wiedzieć, czy mogą startować i wylądować na terenie Wielkiej Brytanii. Trudno będzie stwierdzić, czy licencje pilota są wzajemnie uznawane.
Pilot zdradza największe sekrety lądowań. Nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy

Pilot zdradza największe sekrety lądowań. Nie zdajesz sobie nawet z tego sprawy

Ciekawostki
Nocne lądowania są o wiele trudniejsze niż sądzą pasażerowie - ujawnia Mark Vanhoenacker, pilot i autor książki "Jak wylądować samolotem". Pilot podkreśla, że budynki lotnisk są dobrze oświetlane.
Nowy naddźwiękowy samolot X-59

Nowy naddźwiękowy samolot X-59

Technologia
Concorde latał bardzo szybko. Miał tez wielka wadę - przekraczając prędkość dźwięku, robił bardzo dużo hałasu. Konstruktorzy z Lockheed Martin i NASA opracowali nowy model ponaddźwiękowego samolotu, który może spowodować, że superszybkie loty znów będą dostępne dla pasażerów na całym świecie. 
Strajkujący do prezesa LOT.

Strajkujący do prezesa LOT. "Musisz odejść"

Polska
Gorąco w siedzibie PLL LOT. Trwa szósty dzień strajku pracowników linii lotniczych. Protestujący domagają się odwołania prezesa LOT-u. Materiał otrzymaliśmy za pomocą platformy dziejesie.wp.pl. 
Dron uderza w skrzydło samolotu. Zobacz, jakie są tego skutki

Dron uderza w skrzydło samolotu. Zobacz, jakie są tego skutki

Ciekawostki
Na uniwersytecie w Dayton w USA naukowcy przeprowadzili eksperyment pokazujący, co się dzieje, gdy dron uderzy w skrzydło lecącego samolotu. Choć potrzebne jest przeprowadzenie kolejnych badań, wszystko wskazuje na to, że konsekwencje takiego "spotkania" są bardzo poważne. Przy samolocie lecącym z prędkością 383 km/h, w skrzydle powstaje ogromna dziura i zniszczeniu ulegają elementy strukturalne maszyny. Obecnie w przestrzeni powietrznej tworzy się coraz większy tłok. Naukowcy poprzez eksperyment chcą udowodnić, że nawet przeloty dronów trzeba ściśle regulować.
Awaryjne lądowanie na środku autostrady

Awaryjne lądowanie na środku autostrady

Ciekawostki
Lekki samolot marki Piper Aircraft musiał awaryjnie lądować na drodze w pobliżu San Diego. W środku był instruktor i uczeń. Nic im się nie stało. Musieli wylądować ze względu na problemy z silnikiem. Scenę nagrał jeden ze świadków zdarzenia.
Niezwykła historia Vesny Vulović. Do dziś trudno w nią uwierzyć

Niezwykła historia Vesny Vulović. Do dziś trudno w nią uwierzyć

Ciekawostki
O młodej kobiecie z Belgradu pewnie nikt by nie usłyszał, gdyby nie jej niewiarygodne szczęście. Vesna Vulović była w 1972 r. była stewardesą jugosłowiańskich wtedy linii Jat Yugoslav. 26 stycznia wsiadła na pokład samolotu lecącego ze Sztokholmu do Belgradu. Gdy maszyna przelatywała nad ówczesną granicą NRD-Czechosłowacja eksplodowała bomba i samolot rozbił się już na terenie Czechosłowacji. Jedyną osobą, która przeżyła katastrofę była Vulović. 22-letnia stewardesa spadła z wys. ponad 10 tys. metrów. Jak przeżywa się taki upadek? W raporcie z katastrofy napisano, że kobieta przeżyła, bo przygniótł ją wózek z jedzeniem i dlatego nie wypadła z samolotu. Po drugie kadłub, w którym  utknęła, spadł pod kątem w zalesione i grubo pokryte śniegiem miejsce. Po trzecie po spadku ciśnienia w kabinie nie pękło jej serce, bo była niskociśnieniowcem. Vulović po katastrofie była przez 27 dni w śpiączce. Do czasu operacji zmiażdżonego kręgu, była sparaliżowana od pasa w dół. Później wróciła do pracy biurowej w liniach lotniczych. 13 lat później Vulović dostała nagrodę od Księgi Rekordów Guinessa za upadek bez spadochronu z największej wysokości.  Wręczył ją kobiecie Paul McCartney. W 2009 r. "cudowne ocalenie" Volović zakwestionowali dwaj dziennikarze. Według ich śledztwa, wszystko wymyśliły służby specjalne Czechosłowacji. Historia ocalenia miała ukryć to, że samolot został omyłkowo zestrzelony przez czechosłowackie myśliwce. Czeski urząd lotniczy odrzucił te doniesienia nazywając je poszukiwaniem sensacji.