Wyniki wyszukiwania dla:

samolot

Liczba wyników: 361

Dym pod siedzeniami. Nagranie pasażera w wnętrza samolotu

Dym pod siedzeniami. Nagranie pasażera w wnętrza samolotu

Wiadomości
Problemy z podwoziem doprowadziły samolot birmańskich linii lotniczych do awaryjnego lądowania. Załoga zgłosiła problem. Maszyna dwa razy przeleciała wokół wieży kontroli ruchu, by upewnić się, co jest nie tak. Okazało się, że nie wysuwa się przednie koło. Zdecydowano jednak o próbie awaryjnego lądowania. Samolot wbił się w powierzchnię pasa. Starł się cały jego przód. Pod siedzeniami pojawił się dym. Pasażerowie natychmiast zostali ewakuowani. Na miejscu czekały służby ratunkowe i straż pożarna. Nikomu z 82 pasażerów i 7 członków załogi nic się nie stało. Nagranie pasażera z wnętrza samolotu pokazuje, jak wielki spokój wszyscy zachowali i jak wierni pozostali procedurom obowiązującym przy ewakuacji z pokładu maszyny.
Budowali go w dawnej kopalni gipsu. Na koniec chcieli wszystko wysadzić

Budowali go w dawnej kopalni gipsu. Na koniec chcieli wszystko wysadzić

Ciekawostki
W 1944 roku naziści wiedzieli, że jeśli czegoś nie wymyślą, to alianci wykończą ich bombardowaniami. Adolf Galland, niemiecki pilot i dowódca lotniczy, stwierdził, że czas na samolot odrzutowy. I tak rozpoczęła się produkcja jednego z pierwszych na świecie myśliwców odrzutowych Heinkel He 162. Nazwano go Volksjäger, czyli "myśliwiec ludowy". Był napędzany silnikiem BMW i wyposażono w fotel wyrzucany i chowane podwozie trójkołowe. Pierwszy lot odbył się 6 grudnia 1944 roku. Na miejsce produkcji naziści wybrali Seegrotte w kopalni Hinterbrühl w Austrii. Wydobywano tam gips aż do 1912 r. Kopalnia została zamknięta, gdy zalało ją 20 mln litrów wody. Po 1930 r. postanowiono pokazywać to "podziemne jezioro" turystom. Znajduje się ono 60 m pod ziemią, ma powierzchnię 6200 m2 i głębokość około metra, więc można po nim pływać. Gdy hitlerowcy wybrali Seegrotte na miejsce produkcji, wypompowali wodę. Podziemna "fabryka" nie działała zbyt długo. Na koniec wojny SS podłożyło w niej bomby. Interwencja sierżanta pochodzenia austriackiego doprowadziła do tego, że wybuchło tylko kilka z nich. Po wojnie kopalnię znów zalano i od 1949 r. znów można ją zwiedzać. Zobaczyć można m.in. szczątki wspomnianych bomb, przepłynąć się po jeziorze i przejść korytarzami kopalni.
Rocznica zaginięcia samolotu MH370

Rocznica zaginięcia samolotu MH370

Świat
Jiang Hui szuka swojej mamy. Była na pokładzie samolotu MH370 należącego do Malaysia Airlines, który zaginął pięć lat temu. Nikt nie wie, co doprowadziło do katastofy. "Unikam myślenia o tym i koncentruję się na znalezieniu szczątków wraku" - przyznaje w wywiadzie z DW Jiang Hui. 
Awaryjne lądowanie skończyło się tragicznie. Zobacz nagranie

Awaryjne lądowanie skończyło się tragicznie. Zobacz nagranie

Świat
Samolot linii Aeroflot, lecący z Moskwy do Murmańska, chwilę po starcie zgłosił konieczność awaryjnego lądowania. Po lądowaniu zapalił się silnik maszyny. Nie wiadomo jeszcze dlaczego do tego doszło. Na pokładzie znajdowało się 73 pasażerów i 5 członków załogi. Zginęło 41 osób, jest wielu rannych. Do zdarzenia doszło wczoraj po południu. Moskiewskie lotnisko Szeremietiewo przez kilka godzin było zamknięte. 
Koncept autonomicznego samolotu

Koncept autonomicznego samolotu

Technologia
Internetowe biuro podróży Kiwi.com razem z czeskim producentem samolotów Zuri postanowiło  stworzyć projekt autonomicznego samolot, który mógłby zabrać na pokład czterech pasażerów. W sposobie startu i lądowania przypominałby drona. W powietrze wznosiłby się pionowo. Samolot będzie miał  skrzydła o rozpiętości 11 m i będzie ważył jedynie 900 kg. 
Niesamowity wyczyn Łukasza Czepieli! Wylądował samolotem na molo w Sopocie!

Niesamowity wyczyn Łukasza Czepieli! Wylądował samolotem na molo w Sopocie!

Inne
Łukasz Czepiela, który jest jednym z najlepszych na świecie pilotów wyścigowych dokonał niesamowitej rzeczy. Po wielu miesiącach przygotowań Polak wylądował samolotem na słynnym, zabytkowym molo w Sopocie. Niesamowite wydarzenie było symbolicznym otwarciem sezonu letniego a za razem pokazem niesamowitych umiejętności Czepiela. Samolot, który został użyty przez Łukasza to Carbon Cub EX2- zaliczany do kategorii STOL (z ang. Short Take Off & Landing). Samoloty tej kategorii pozwalają na lądowanie i start na bardzo krótkim dystansie, również w trudnych warunkach. - Od kilku miesięcy przygotowywałem się do tego projektu. Trenowałem na różnych lotniskach i cieszę się, że projekt tak fajnie się udał - powiedział Łukasz Czepiela.
Lądowanie na molo w Sopocie. Pilot musiał idealnie wcelować

Lądowanie na molo w Sopocie. Pilot musiał idealnie wcelować

Ciekawostki
O wschodzie słońca na sopockim molo wylądował samolot. Za sterami siedział pilot Łukasz Czapiela. Akcję zorganizował Red Bull. W ten sposób zainaugurowano letni sezon na molo, który wystartuje 27 kwietnia. Łukasz Czapiela musiał przygotowywać się do tej akrobacji przez kilka miesięcy. Lądowanie musiało bowiem zostać przeprowadzone na odcinku zaledwie 100 m. Jeszcze większym wyzwaniem była rozpiętość skrzydeł. Wynosi bowiem 10,5 m, czyli dokładnie tyle, ile molo ma szerokości między barierkami. Maszyna wraz z pilotem ważyła zaledwie 455 kg. Pilot lądował z prędkością 55 km/h.
Katastrofa samolotu w Chile. Zginęło 6 osób

Katastrofa samolotu w Chile. Zginęło 6 osób

Wiadomości
Co najmniej sześć osób zginęło w katastrofie małego samolotu, który spadł na dom w południowym Chile. Do wypadku doszło krótko po starcie z prywatnego lotniska "La Paloma". Maszyna należała do prywatnej firmy Archipielago, która zajmuje się lotnictwem komercyjnym. Dom, na który spadł samolot, spłonął doszczętnie. Wszystkie ofiary (pilot i 5 pasażerów) pochodziły z maszyny. Przyczyny katastrofy nie są znane. W sprawie toczy się śledztwo.
Myśliwiec F-35. Po raz pierwszy sprawdzi się w boju

Myśliwiec F-35. Po raz pierwszy sprawdzi się w boju

Technologia
Sześć amerykańskich samolotów F-35A zostało wysłanych do bazy lotniczej Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Będą brały udział w koalicyjnych  walkach przeciwko bojownikom ISIS.  F-35 to najbardziej zaawansowany samolot wojskowy jaki kiedykolwiek latał po niebie. Wyposażony jest w technologię stealth i najnowocześniejsze uzbrojenie. Ma zapewnić stabilność i odstraszyć wrogów. Samolot lata już w barwach kilku państw, teraz po raz pierwszy w walce użyją go USA. 
Pierwszy lot największego samolotu na świecie

Pierwszy lot największego samolotu na świecie

Ciekawostki
Mówią na niego Roc. Rozpiętość jego skrzydeł to prawie 120 metrów. Jest największym na świecie samolotem i właśnie odbył swój pierwszy lot. Trwał on dwie godziny, a start i lądowanie odbyło się na pustyni Mojave. Maszyna została zbudowana przez firmę Stratolaunch Systems należącą do Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu. Roc ma dwa kadłuby, napędzany jest sześcioma silnikami i może unieść w powietrze prawie 270 ton ładunku. Samolot ma służyć do wynoszenia na dużą wysokość rakiet z satelitami, które mają stamtąd wynosić je na orbitę. Ma to znacznie ułatwić i obniżyć koszty umieszczenia nowych satelitów na orbicie. 

"Skaczący" samolot. 9 osób w szpitalu

Wiadomości
W trakcie ćwiczeń Hiszpańskich Sił Powietrznych doszło do niebezpiecznego wypadku. Samolot T21 w trakcie lądowania zaczął odbijać się od pasa startowego. Maszyna uderzyła o niego kilkakrotnie. Pilot nie był w stanie utrzymać samolotu na pasie startowym. Maszyna zatrzymała się w rowie. 9 z 10 osób na pokładzie doznało obrażeń. Przyczyny wypadku są nieznane. Zbada je specjalna komisja. W ćwiczeniach wojskowych UME Aragon w północnowschodniej Hiszpanii uczestniczy 3,5 tys. osób - policjantów, wojskowych, lekarzy i psychologów. Trening przeprowadzany jest na okoliczność klęsk żywiołowych, wypadków komunikacyjnych i potężnych awarii prądu.
Katastrofa samolotu w Nepalu. Nowe nagranie z monitoringu

Katastrofa samolotu w Nepalu. Nowe nagranie z monitoringu

Wiadomości
Lecący ze stolicy Bangladeszu do Katmandu w Nepalu samolot linii US-Bangla rozbił się na lotnisku docelowym 12 marca 2018 r. W sieci pojawiło się nowe nagranie z tego wydarzenia. Widać na nim jak samolot schodzi do lądowania i uderza w płytę lotniska. Nad wrakiem unosi się chmura dymu. W katastrofie zginęły 51 osoby, a 19 zostało rannych. W styczniu tego roku opublikowano wyniki śledztwa. Przyczyną katastrofy był błąd pilota i jego niezrównoważenie emocjonalne.
Awaryjne lądowanie boeinga. Relacja pasażera

Awaryjne lądowanie boeinga. Relacja pasażera

Polska
Pozostawili nam do decyzji, czy chcemy czekać aż naprawią usterkę, czy wysiadamy - relacjonuje Wirtualnej Polsce Mike, który podróżował w piątek boeingiem z Frankfurtu do Warszawy. Samolot musiał awaryjnie lądować.
Niesamowite zdjęcia NASA. Fala uderzeniowa naddźwiękowych samolotów

Niesamowite zdjęcia NASA. Fala uderzeniowa naddźwiękowych samolotów

Technologia
Po 10 latach opracowywania specjalnej technologii fotografii, naukowcom z NASA udało się uchwycić fale uderzeniową, która powstaje przy przekroczeniu bariery dźwięku przez samolot. Po raz  pierwszy widać na fotografii, jak fale z obu samolotów wpływają na siebie. To również pierwsze tego typu fotografie wykonane z pokładu samolotu. Dotychczas robiono je z Ziemi. Cała operacja wymagała niezwykłej koordynacji. Maszyny na zdjęciach to dwa T-38 - samoloty szkoleniowe. Fotografie, nie dość, że piękne, to w dodatku mają ogromną wartość naukową. 
Tuż obok burzy. Nagranie pasażera

Tuż obok burzy. Nagranie pasażera

Ciekawostki
Zastanawialiście się kiedyś, jak wygląda burza z perspektywy pasażera samolotu? Leonardo D'Anchiano opublikował na swoim Twitterze wideo z przelotu obok uformowanej burzowej chmury. Ten charakterystyczny kształt to tzw. kowadło chmurowe - górna część chmury Cumulonimbus. Uformowanie się kowadła jest związane z procesem ruchów wstępujących powietrza. Uformowana w taki sposób chmura jest oznaką nadchodzącej burzy.
Katastrofa samolotu MIG-29 w okolicach Stoczka

Katastrofa samolotu MIG-29 w okolicach Stoczka

Polska
Nie wiadomo, jakie są przyczyny katastrofy. Pilot się katapultował i w dobrym stanie został przetransportowany do szpitala. Maszyna jest kompletnie zniszczona. Za sterami zasiadał doświadczony pilot.

"Concordski". Historia spektakularnej porażki

Ciekawostki
Wszyscy słyszeli o Concorde, czyli o ponaddźwiękowym samolocie pasażerskim produkcji francusko-brytyjskiej. Niewielu jednak wie, że rok przed nim powstała w ZSRR bardzo podobna maszyna. Nazywano ją "Concordski". Tu-144 został stworzony przez biuro konstrukcyjne Tupolewa i był łudząco podobny do zachodniego odpowiednika. Na paryskim Air Show w 1971 r., gdzie pokazano Tu-144, przykuł uwagę. Posądzano Rosjan, że "Concordski" jest plagiatem, że plany z Francji musieli wywieźć rosyjscy szpiedzy. Z drugiej strony to właśnie Rosjanom udało się wtedy dokonać m.in. pierwszego lądowania sondą na Marsie. Niestety szybko okazało się, że Tu-144 to spektakularna porażka. Dwa lata po premierze na Air Show, "Concordski" pojawił się we Francji drugi raz. Doszło wtedy do katastrofy. Maszyna rozleciała się w powietrzu. Zginęło 6 osób na pokładzie i 8 na ziemi. Później pojawiła się nawet teoria spiskowa, jakoby T-144 rozbił się, bo próbował uniknąć zderzenia z myśliwcem Mirage. 9 lat po pierwszym oblocie Tu-144 jednak rozpoczął loty pasażerskie. Wtedy szybko okazało się, że maszyny często się psują, a zużycie paliwa powoduje, że loty są bardzo drogie. Pasażerowie chcąc się porozumieć musieli pisać do siebie na kartkach, bo hałas wewnątrz był tak duży. W 1978 r. samolot zapalił się pod Moskwą. Maszyna lądowała awaryjnie. Zginęło dwóch inżynierów lotnictwa. Ta druga katastrofa, podczas lotu doświadczalnego, była gwoździem do trumny idei ponaddźwiękowego Tu. I nawet nie chodzi tu o zakaz przeprowadzania lotów pasażerskich, a o brak zainteresowania władz. Koniec Tu-144 nastąpił ostatecznie w 1984 r. Powstało 16 maszyn. Ostatni przelot odbył się dzięki NASA w 1999 r.
Autonomiczny myśliwiec bojowy od Boeinga

Autonomiczny myśliwiec bojowy od Boeinga

Technologia
Ma ponad 11 metrów długości  i zasięg do nawet 3,7 tys. km/h. Boeing zaprezentował w Australii prototyp bezzałogowego myśliwca, który będzie latał obok innego, pilotowanego odrzutowca. To pierwszy tak duży projekt bezzałogowych statków powietrznych realizowany przez Amerykanów poza USA. Myśliwiec "Loyal Wingman” będzie mógł prowadzić obserwacje, misje wywiadowcze i rozpoznawcze. Dzięki sztucznej inteligencji maszyna będzie wsparciem dla pilotów, latając bezpiecznie wzdłuż ich myśliwców. Bezzałogowiec będzie można wyposażyć w bomby i pociski. Pierwszy lot myśliwca jest planowany w 2020 roku. Sprzedaż maszyny obejmie nie tylko armię USA, ale i klientów prywatnych z całego świata.
Mama w samolocie. Przygotowała prezenty dla innych pasażerów

Mama w samolocie. Przygotowała prezenty dla innych pasażerów

Zdrowie
Nieznana kobieta podróżowała ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem samolotem. To była pierwsza podróż tego typu dla jej synka. Matka wymyśliła sposób, aby uchronić się przed gniewem ludzi, w razie gdyby mały Junwoo źle znosił lot samolotem. Przygotowała dla pasażerów niespodziankę.  
Dreamliner pobił rekord prędkości. Był szybszy niż dźwięk

Dreamliner pobił rekord prędkości. Był szybszy niż dźwięk

Ciekawostki
Lecący 18 lutego z Los Angeles do Londynu samolot linii Virgin Atlantic wylądował na miejscu o 48 min. wcześniej. Wszystko przez potężne prądy strumieniowe, które przyspieszyły Dreamlinera do prędkości 1289 km/h. To szybciej niż prędkość dźwięku, która wynosi 1234 km/h. Prędkość przelotowa tego modelu samolotu to zwykle 900 km/h. Leciał więc szybciej o prawie 400 km/h. Prądy strumieniowe powoduje różnica temperatur między dużymi masami powietrza. Ich wpływ na prędkość samolotów jest uwzględniony w rozkładach lotów, niekiedy jednak prądy osiągają rekordowe prędkości. W dniu lotu Dreamlinera, nad Nowym Jorkiem, prąd strumieniowy osiągnął prędkość 372 km/h.
Samolot jak szmaciana zabawka. Mrożące krew w żyłach nagranie

Samolot jak szmaciana zabawka. Mrożące krew w żyłach nagranie

Ciekawostki
Dramatyczny przelot samolotu linii British Airways nagrał pracownik portu w Gibraltarze. Airbus A320 lecący z Londynu do Gibraltaru zmagał się z bardzo silnym wiatrem. Podmuchy były tak mocne, że samolot przechylał się z boku na bok. Ostatecznie maszynę skierowano na lotnisko w Maladze. Tam samolot bezpiecznie wylądował. Według rzecznika linii, pilot panował nad sytuacją i nie było zagrożenia bezpieczeństwa.