Wyniki wyszukiwania dla:

sahara

Liczba wyników: 13

Zagadkowe oko Sahary

Zagadkowe oko Sahary

Nauka
W 1965 roku uwagę badaczy przykuły zdjęcia wykonane przez załogę misji Gemini IV. Zauważono na nich przedziwną strukturę o średnicy ponad 40 km, którą nazwano Kalb ar-Riszat.
Dziwne szkło w piaskach Sahary. Wreszcie znamy jego pochodzenie

Dziwne szkło w piaskach Sahary. Wreszcie znamy jego pochodzenie

Ciekawostki
Naukowcom udało się rozwiązać zagadkę pochodzenia żółtych, szklanych kamieni, jakie można znaleźć na libijskiej pustyni. Okazuje się, że mają one 30 milionów lat i jest pozostałością po uderzeniu w Ziemię meteorytu. Australijski geolog, Aaron Cavosie, zbadał drobinki cyrkonu znajdujące się w szkle pustynnym. Odnalazł w nich śladowe ilości reidytu, bardzo rzadkiego minerału, który tworzy się z cyrkonu pod wpływem wysokiego ciśnienia, jakie tworzy się przy uderzeniu meteorytu w powierzchnię Ziemi. Reidyt znajduje się tylko w uderzeniowych kraterach. Badania pomogły nie tylko wyjaśnić pochodzenie szkła pustynnego. Dzięki nim będzie można też ocenić jak często następowały tego typu zderzenia. 
Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Polak dokonał niesamowitego odkrycia na Saharze. Spory trwają do dziś

Nauka
Myśliwiec z czasów II wojny światowej P-40 Kittyhawk rozbił się na Saharze w 1942 roku. Dokładnie 70 lat później przypadkowo znalazł go Polak Jakub Perka. Samolot RAF-u był w nienaruszonym stanie. Nawet uzbrojenie posiadało amunicję. To unikat na światową skalę. Na pokładzie znaleziono pełną dokumentację serwisową oraz narzędzia. Szczątków pilota nigdy nie znaleziono. Prawdopodobnie stracił orientację w pustynnym terenie. Wyczerpanie paliwa zmusiło go do lądowania. Sierżant Dennis Copping przeżył lądowanie, lecz zmarł potem na piaskach pustyni. Na początku 2018 roku, myśliwiec został pokazany w Muzeum El Alamein po przejściu "ohydnej" renowacji z rąk egipskiego rządu. Wiele osób nie kryło zbulwersowania. Ich zdaniem zniszczono cenny relikt.
Pył znad Sahary zaskoczył naukowców

Pył znad Sahary zaskoczył naukowców

Ciekawostki
Duże cząstki pyłu znad Sahary naukowcy odkryli 3500 km od słynnej pustyni - na Karaibach. Do tej pory naukowcy zakładali, że tak daleko mogą dolecieć jedynie drobne cząstki, o wielkości ok. 0,01 - 0,02 mm. Te odkryte są 50 razy większe, niż przewidywano. Ich średnica to 0,45 mm. To powód, by zrewidować obowiązujący dotychczas model kształtowania się globalnych wiatrów i klimatu. Naukowcy sugerują, że musi istnieć jakiś nieznany dotąd proces, pozwalający przemieszczać się pyłowi tak daleko. Być może jakiś udział w tym ma ładunek elektryczny, jaki po drodze zyskują cząstki pyłu. To ważne odkrycie, ponieważ pył  ma wpływ na przepływ ciepła na Ziemi i wymianę gazową oceanów. Wokół cząstek pyłu tworzą się również chmury. Odkrywcy uważają, że ich rola w kształtowaniu klimatu jest niedoceniana.
Jasny róż najstarszym kolorem na Ziemi

Jasny róż najstarszym kolorem na Ziemi

Ciekawostki
Ma 1,1 miliarda lat i jest najstarszym odkrytym pigmentem na Ziemi. Mowa o kolorze jasnoróżowym, którego pozostałości znaleziono w afrykańskich skałach w ośrodku Taoudenni na Saharze. Kolor tworzą szczątki chlorofili – organicznych związków chemicznych, obecnych m.in. w roślinach i sinicach. Odkrycia dokonały zespoły naukowców z uniwersytetów w Australii, USA i Japonii. Skały do badań wysłała firma naftowa, która poszukiwała ropy pod na Saharze. Jedna z laborantek zmiażdżyła próbki skał na proszek i wyodrębniła z nich cząsteczki starożytnych organizmów. Naukowcy podkreślają, że odkrycie jasnoróżowego pigmentu, określa go jako najstarszy kolor w zapisie geologicznym. Dotychczasowe odkrycie czarnych łupków ilastych Syneklizy Taudeni w Mauretanii jest o 600 mln lat młodsze.
Sahara - Tunezja - warto ją odkryć, nie tylko odwiedzić.

Sahara - Tunezja - warto ją odkryć, nie tylko odwiedzić.

Podróże
Tunezja- warto ją odkryć, nie tylko odwiedzić. Odpoczynek nad morzem, w kraju pełnym zabytków, wyjątkowych smaków oraz bardzo bogatej historii.        
Czerwony pył nad Kretą. Nagrania mieszkańców wyspy

Czerwony pył nad Kretą. Nagrania mieszkańców wyspy

Ciekawostki
Znad Sahary nad Grecję przyleciał saharyjski pył. Na wyspie Kreta jest go tak dużo, że wszystko wygląda jakby było pomarańczowe. W sieci pojawia się wiele nagrań Kreteńczyków, na których widać, jak bardzo zmienił się krajobraz. Pył przywiał gorący wiatr Sirocco, który pojawia się na wiosnę. Władze namawiają jednak Greków, by zostawali w domach. Widoczność jest bardzo zła, a poza tym pył zawiera dużo cynku, chromu i wanadu, co czyni go niebezpiecznym dla zdrowia.
Spektakularne odkrycie na Saharze

Spektakularne odkrycie na Saharze

Nauka
Badacze odkryli na Saharze skamielinę czteronogiego tytanozaura o długiej szyi. Zwierzę żyło około 80 milionów lat temu. Jest wielkości szkolnego autobusu. To spektakularne odkrycie rzuca nowe światło na dinozaury zamieszkujące Afrykę. Znalezisko ujawnia także, że przynajmniej niektóre dinozaury mogły przemieszczać się między Afryką a Europą pod koniec swojej ery. Naukowcy twierdzą, że dinozaur jest "niewiarygodnym odkryciem". Szkielet jest najbardziej kompletnym odkryciem na kontynencie od końca kredy. Składa się m.in. z części czaszki, dolnej szczęki, szyi, żeber, kończyny przedniej i części tylnej łapy.
Ta planeta mogłaby nam zastąpić Ziemię. Jedyna nadzieja w jej mieszkańcach

Ta planeta mogłaby nam zastąpić Ziemię. Jedyna nadzieja w jej mieszkańcach

Ciekawostki
Światło dalekich gwiazd potrzebuje tysiącleci, by do nas dotrzeć. Patrząc na nie spoglądamy więc w zamierzchłą przeszłość. 12 listopada 2009 roku, po 8 miesiącach przeszukiwania Drogi Mlecznej w poszukiwaniu egzoplanet, Kosmiczny Teleskop Keplera dostrzegł spadek jasności gwiazdy Kepler-452B.- Nikt jeszcze wtedy nie skakał z radości. Trzeba było setek godzin obserwacji weryfikacyjnych, zanim zyska się pewność, że ten drobny spadek jasności oznacza obecność planety - mówi Sara Seager, astronom.NASA ogłosiła w końcu odkrycie nowej planety. Obserwacje od początku sugerowały, że nie jest to zwyczajny świat. Pierwszym zwiastunem była jego lokalizacja. - Kepler-452B tkwi wewnątrz ekosfery, która nie jest ani za ciepła, ani za zimna, ani za jasna, ani za ciemna. Jest idealna dla życia - mówi Todd Hoeksema, astronom.Emocje wzrosły, gdy okazało się, że planeta może mieć atmosferę nadającą się do oddychania. Szybko okazało się, że to Kepler-452B jest podobna do Ziemi bardziej, niż cokolwiek innego odkrytego do tej pory. Planetę nazwano Ziemia 2.0. Wiadomo o niej, że jest dużo masywniejsza, a przez to grawitacja oddziałuje dużo silniej. Czulibyśmy się tam tak, jakbyśmy chodzili w betonowych butach. Przyszłość na Ziemi 2.0 jest niewesoła. Według naukowców, wiele stworzeń mieszkających na niej, najprawdopodobniej musiało zginąć, a te, które przetrwały musiały się dostosować. Dla nas ten świat może wyglądać jak Sahara. Trzeba więc mieć nadzieję, że jego ewentualni mieszkańcy znaleźli sposób na przetrwanie.
Motoryzacyjne nowości na targach w Dubaju

Motoryzacyjne nowości na targach w Dubaju

Motoryzacja
Na targach motoryzacyjnych w Dubaju prezentowane są tylko auta z najwyższej półki. Wśród zwiedzających dużym zainteresowaniem cieszyły się takie modele jak McLaren 650S Spider "Al Sahara 79" czy Maserati Alfieri 2+2. Swój koncept zaprezentował też arabski producent W Motors.
Polka przebiegła Saharę

Polka przebiegła Saharę

Wiadomości
Święta wielkanocne spędziła na Saharze, gdzie wraz z ponad tysiącem zawodników wystartowała w jednym z najtrudniejszych biegów na świecie - Maratonie Piasków w Maroku. W ciągu 7 dni pokonała 250 km, w palącym słońcu najgorętszej pustyni na Ziemi. Tylko Wirtualnej Polsce Natalia Salomon opowiedział o swoim sportowym sukcesie.
Amatorka z Polski pobiegnie dla PAH

Amatorka z Polski pobiegnie dla PAH

Wiadomości
Już 4 kwietnia w Sobotę Wielkanocną rozpocznie się jeden z najtrudniejszych biegów na świecie - Maraton Piasków w Maroku (Maraton des Sables 2015). Ten wielkanocny weekend większość Polaków spędzi z rodziną, przyjaciółmi, na urlopie. Tymczasem Natalia Salamon rozpocznie najtrudniejsze sportowe wyzwanie swojego życia: bieg przez pustynny krajobraz Sahary z 10-kilogramowym plecakiem, niosąc ze sobą tygodniowy zapas jedzenia, apteczkę i śpiwór. Wirtualnej Polsce udało się porozmawiać z Natalią tuż przed jej wyjazdem do Maroka. Tylko nam opowiedziała o swoich przygotowaniach, ale też o obawach przed startem.
Atrakcje największego kraju Afryki

Atrakcje największego kraju Afryki

Podróże
Algieria to kraj różnorodnych krajobrazów. Północ oferuje klimat Morza Śródziemnego, a znaczną cześć kraju zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie i półpustynie. Także urokliwe uliczki Algieru czy miasteczka takie jak Tipasa i Oran, zachęcają do wakacyjnych podróży do tego największego państwa w Afryce.